Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Solutii si modalitati tratare lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#145
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Prea complicat... :D

#146
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Salut! Am o intrebare.

Am o scara la casa, inainte acum ceva ani a fost data cu bait cu lac.
Acum vreau sa ii schimb culoarea. Am smirgheluit-o si am incercat sa o dau tot cu un lac cu bait, dar nu prinde deloc, se sterge. Ce trebuie sa fac? Sa aleg alt tip de vopsea (bait simplu, lac simplu) sau sa o dau cu un diluant puternic inainte?

Multumesc!

#147
transilvanpop

transilvanpop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.05.2013
Baitul e pe baza de apa, iar daca lacul vechi a patruns in lemn, slabe sanse sa rebaituiesti. Incearca un lac precolorat.

#148
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Revin cu ceva detalii.
Am folosit Caparol Aqua Lasur +, putere de acoperire ok, nu am dat cu grund pentru că e 3in1, musai două aplicări, culoare plăcută dar nu cea de pe paletar, mai aproape de adevăr când am dat cu pistolul.
Am folosit si Savana 2in1 pentru garduri si cabane, putere de acoperire bună, o singură aplicare, culoare frumoasă, apropiată de cea de pe paletar, la fel nu am folosit grund.
Dacă se încadrează culoarea în ceea ce urmăriți, Savana e super ok ca preț/calitate/putere de acoperire. Mi s-a mai recomandat Oskar baiț, doar că nu am folosit pentru că ar fi nevoie de prea multe aplicări grund/baiț/lac de protecție, așa că dpmdv Savana 2in1 e best buy.
Spor.


#149
cxdani

cxdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.07.2006
Mi-a facut un tamplar, la tara, un balansoar din bile de brad. A iesit destul de bine.
Problema e ca acum, dupa cateva saptamani, constat ca e atacat de carii.
Ce solutii imi sugerati sa scap de problema si sa il protejez in continuare?
Am citit pe aici ca ar fi ok Bios Wood 224, dar am vazut ca se vinde la bidoane de cel putin 5L si e cam scump.
Mie cred ca imi trebuie max 1-2L.
Pe unde as putea sa gasesc mai putin?

Attached File  balansoar.jpg   188.83K   100 downloads

#150
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.05.2015
va rog sa-mi spuneti daca este mai buna lazura 3 in 1 sau grund + lac? Imi trebuie pentru exterior, tratarea lemnului care realizeaza structura acoperisului?
In functie de ce se recomanda imi puteti spune un produs, zona medie de pret?
De exemplu Policolor are un grund numit Proxilin. O fi bun?
Multumesc

#151
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Proxilin vreau sa iau și eu, dar este destul de scump și nu știu dacă este și eficient

#152
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
Tocmai ce am terminat un gard, 1.3 înălțime partea de lemn, 2.5 grosime.
Cât sa îl las la uscat pana ii dau cu Proxilin?
Meșterul zicea ca lemnul de brad a fost destul de uscat, așa simțea el la “mâna”.

#153
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 Raduceanu, on 03 septembrie 2018 - 15:44, said:

1.3m înălțime partea de lemn, 2.5cm grosime
am adaugat unitatile de masura :-)

#154
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
salutare,

vreau sa fac o magazie din lemn pentru gradina. Din ce am citit aici parerile sunt impartite.
Ma gandeam totusi sa folosesc ulei de in.
Din experienta celor care au terminat proiectele descrise mai sus, cu ce pot da peste uleul de in? Sau sa folosesc un alt grund?

Thx all,
Dan.

#155
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmanead, on 29 ianuarie 2019 - 13:38, said:

salutare,

vreau sa fac o magazie din lemn pentru gradina. Din ce am citit aici parerile sunt impartite.
Ma gandeam totusi sa folosesc ulei de in.
Din experienta celor care au terminat proiectele descrise mai sus, cu ce pot da peste uleul de in? Sau sa folosesc un alt grund?

Thx all,
Dan.
Salut,

Eu am o aplecatoare langa casa, facuta din lemn de brad, patrati de 8x8 cm. Am dat-o cu ulei de in sicativat, incolor, de la Azur (mi s-a parut f bun, la pret ok, se gaseste la Brico Depot, cam 10 lei pe litru). Am dat 2 straturi pe interiorul constructiei, iar pe stalpii exteriori am dat in plus inca vreo 2 straturi pentru ca sunt expusi la intemperii. A tras f bine, s-au impregnat frumos, culoarea a ramas natur, s-a inchis f putin, exact cat trebuie as putea spune, astfel incat sa nu fie culoarea deschisa, de crud. Am dat apoi cu lac incolor, lucios, de la Kober - Lac protector 2 in 1 scrie pe cutie. S-a creat o pojghita de pe care se vede cum se scurge apa, are aspect lucios-cerat. Sunt foarte multumit de combinatie.
Eu unul, recomand uleiul de in, mi se pare o solutie mai ieftina si cel putin la fel de buna ca alte produse mult mai scumpe.
O alta varianta de lac peste uleiul de in cred ca ar fi produsele care sunt rezistente la apa si intemperii, acele produse cu denumiri ce contin Yacht sau Cabana in numele lor complet.
Intre timp, am construit un foisor pe care l-a dat mesterul cu lac Savana cu teflon, o singura mana si as vrea sa il dau cu lac, dar, nu stiu ce sa aleg.
Am ramas la Kober 2 in 1 (cel pe care l-am folosit la constructia de mai sus - 20 lei/ cutie de 0.75 L) sau Kober 3 in 1 (mai scump cu 50% decat primul - 30 lei/ cutie de 0.75 L) sau Kober Yacht Plus (intre ele ca pret - 25 lei/ cutie de 0.75 L, dar cica mai rezistent la apa si zgarieturi).
Asadar, daca mai are cineva si alte variante mai bune la pret asemeanator, chiar il rog sa le mentioneze.

Edited by Magicwisewolf, 17 May 2019 - 09:09.


#156
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.08.2006
Am si eu o intrebare.
Construiesc un foisor din lemn de brad. Vreau sa ii fac tratamentul antimucegai, carii etc. Am inceput sa dau pe podea la partea inferioara (pt ca nu mai am acces la ea mai tarziu) si pe scandura de pe acoperis cu Setistop-S care se pare ca e si ignifug. Din ce am vazut dupa aplicare lemnul capata o culoare usor galbena. Pe stalpi si pe elementele care se vad as vrea sa dau un bait ca sa ii dau o culoare.
Intrebarea e pe suprafetele vizibile ce trebuie sa fac ca sa am si protectie antimucegai... si sa am si o culoare ca dupa un bait? Nu cred ca pot sa dau cu bait peste Setistop...

#157
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Lac 3in1.

#158
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Referitor la ce am scris mai sus acum 2 saptamani : pana la urma am optat pentru Kober 2in1 lazura subtire incolora si ultimul strat am dat cu Yacht Plus (tot incolor). Am citit ca sunt compatibilie, merg in combinatie, nu am intampinat probleme.
Sunt multumit de rezultat, a iesit bine.
Eu unul, recomand Kober, mi se pare ca are un raport calitate-pret excelent. Aparent are si durabilitate in timp.

Edited by Magicwisewolf, 31 May 2019 - 12:13.


#159
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 Magicwisewolf, on 31 mai 2019 - 12:12, said:

pana la urma am optat pentru Kober 2in1 lazura subtire incolora si ultimul strat am dat cu Yacht Plus (tot incolor).
Kober 2 in 1 palisandru am dat si eu pe gard acum 2 ani si am fost multumit de produs. Gardul arata si acum ca si acum 2 ani cand l-am vopsit.

#160
Simion_Iasi

Simion_Iasi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.06.2015
Buna ziua,

Am pe o terasa niste lemn dat cu lazura mata (cred).
Parca cel care a facut-o asa mi-a zis, ca e Sadolin, dar nu mai sunt sigur.
Are 5 ani si arata bine.
Ma intreb: sa repet operatia, adica s-o dau din nou cu Sadolin din asta, sau s-o mai las?
Din cati in cati ani trebuie dat lemnul pentru intretinere ?
Terasa e acoperita si expusa doar la soare uneori, iar la ploaie doar cand e vijelie si ploua oblic.

Multumesc.

#161
dorin_tm

dorin_tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2018
Stie cineva unde gasesc acid boric, borax sau derivate?

#162
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Salutare. Vara asta as vrea sa fac o reconditionare a lemnariei. As imparti lucrurile in 2 categorii: barnele si lemnaria de sub acoperis si gardul. Am intrebat in cercul de prieteni si sunt in ceata: o parte recomanda grund pe baza de apa si bait, iar altii uleiuri speciale. Voi ce parere aveti? Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate