Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Router Wireless TP-LINK TL-WR841ND

- - - - -
  • Please log in to reply
1285 replies to this topic

#37
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
verifica sa nu ai acelas computername si aceas adresa mac pe placiile de retea

#38
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
Multumesc pentru raspunsurile promte, pana la urma in disperare ca nu se mai conecta la el nici telefonul, nici laptop-ul, mergea doar conexiunea lan pe desk si impulsionat de ledul ce in loc sa sclipeasca, se aprinde si se stinge, am fost cu el la garantie. Aici s-a conectat imediat si nu a dat nici un semn, insa cei de la alliance computer (nu vreau sa le fac reclama) au luat decizia sa imi dea altul nou chair daca acela nu parea sa aiba vre-o problema la ei. Si la acesta, nou nout fiind, bagat direct in priza, ledul de la System se aprinde si se stinge nu sclipeste ca celelalte (am zis ca poate e trecut gresit in carte si asa trebuie sa faca), am facut toate configurarile ...etc si din nou aceleasi simtome, laptop-ul pierdea legatura cu el. Cautand pe aici am dat de topicul acesta unde am observat ca si tu ai fost activ(a) la dezbaterea subiectului si am intrat in setarile routerului si am setat Channel din auto pe 11 si problema se pare ca a disparut, viteza cu care s-a conectat laptopul la router e constanta la 54 Mbps si telefonul merge ok. In final trag concluzia (dupa cele citite pe topicul specificat mai sus) ca probabil routerul meu a intrat in conflict cu altul din zona mea (laptop-ul aratand ca ar mai fi disponibile inca 4 wireles-uri in zona dintre care la doua semnalul este la 2 chiar 3 liniute).

Edited by vad, 11 October 2011 - 15:19.


#39
sebika_

sebika_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2011
Salut. Am si eu un router wireless TP Link TL-WR841ND pe care vreau sa-l folosesc in camin, in Tudor, Iasi. Am dat admin-ului MAC-ul router-ului. Am facut un test simplu cu MAC-ul routat pe calculatorul meu si am net cu dynamic IP. In schimb, cand pun mufa in portul WAN al router-ului si setez WAN-ul pe dynamic IP, nu primeste nici un IP. Totul pare sa mearga bine intre router si masina mea (se vad, pot ping-ui, am IP), dar, normal, nu pot sa ies in afara, ca nu am IP pe router. Ceva idei?

Multumesc

#40
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
iti este permisa folosirea routerului in retea? eu banuiesc ca nu!  poti incerca cu firmware thirdparty si setarea corecta a ttl

#41
sebika_

sebika_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2011
In teorie, nu este permisa utilizarea router-elor. Nu stiu daca s-au luat masuri ce tin de retelistica in privinta asta, sau doar s-a lipit un afis. Acelasi router a mers anul trecut in acelasi camin - numai ca si atunci m-am chinuit mai mult timp ca sa-l fac sa mearga si nu mai tin minte care a fost rezolvarea la problema cu care m-am confruntat.

#42
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
atunci mai mult ca sigur ca s-au luat masuri. incearca un ping gateway ip cand esti conectat direct cu calculatorul. daca obtii ca raspun  ttl 1 e clar ca e limitat. solutia o ai mai sus.

#43
sebika_

sebika_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2011
ok, am sa incerc

#44
sebika_

sebika_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2011
Nope, TTL este 255.

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
posteaza un printscreen cu setarile wan de pe router si un ipconfig -all de pe calculator cand merge pe direct

#46
sup3rfly444

sup3rfly444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2011
Salutari la toata lumea...
   A trebuit sa imi schimb router-ul azi si am fost frumos si mi-am luat modelul TP-LINK TL-WR841ND. Precizez ca am internet de la RCS-RDS, am dat un quick setup ca sa configurez rapid si usor....toate frumoase, s-a conectat si dupa 15 min s-a deconectat si nu se mai conecteaza la loc. La WAN Connection Method conexiunea de PPPoE ramane pe connecting iar in loguri am gasit asa ceva:
40 1st day 00:04:44 PPP ERROR Timeout waiting for PADO packets
39 1st day 00:04:24 PPP INFO sent [PADI Host-Uniq(0x0000024c)]
38 1st day 00:04:14 PPP INFO sent [PADI Host-Uniq(0x0000024c)]
37 1st day 00:04:09 PPP INFO sent [PADI Host-Uniq(0x0000024c)]

Router-ul are ultimul firmware: Firmware Version: 3.12.5 Build 100929 Rel.57776n .

Daca nu pun router-ul si ma conectez cu PPPoE direct de pe desktop merge bine, dar cand incerc sa ma conectez cu router-ul, pauza......un sfat ?

Attached Files



#47
sup3rfly444

sup3rfly444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2011

View Postsup3rfly444, on 19th October 2011, 18:48, said:

Salutari la toata lumea...
   A trebuit sa imi schimb router-ul azi si am fost frumos si mi-am luat modelul TP-LINK TL-WR841ND. Precizez ca am internet de la RCS-RDS, am dat un quick setup ca sa configurez rapid si usor....toate frumoase, s-a conectat si dupa 15 min s-a deconectat si nu se mai conecteaza la loc. La WAN Connection Method conexiunea de PPPoE ramane pe connecting iar in loguri am gasit asa ceva:
40 1st day 00:04:44 PPP ERROR Timeout waiting for PADO packets
39 1st day 00:04:24 PPP INFO sent [PADI Host-Uniq(0x0000024c)]
38 1st day 00:04:14 PPP INFO sent [PADI Host-Uniq(0x0000024c)]
37 1st day 00:04:09 PPP INFO sent [PADI Host-Uniq(0x0000024c)]

Router-ul are ultimul firmware: Firmware Version: 3.12.5 Build 100929 Rel.57776n .

Daca nu pun router-ul si ma conectez cu PPPoE direct de pe desktop merge bine, dar cand incerc sa ma conectez cu router-ul, pauza......un sfat ?

  Cred ca e din cauza cablului, l-am impins putin mai bine si s-a conectat....se poate? Sa fie o mica problema la mufa si sa nu mearga prin rooter dar direct in desktop sa mearga bine? Sau poate sa fie din cauza portului WAN din router ? Cum fac sa testez cel mai bine ?

Edited by sup3rfly444, 19 October 2011 - 18:49.


#48
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu suspectez cablul. remufeaza-l.

#49
mansh

mansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2007
Am si eu o problema cu acest router. Nu reusesc sa prind viteze mai mari de 1MB/s atat upload cat si download. Am testat si pe cablu si pe wireless. Daca bag cablul de net direct in PC ating viteze de 10MB/s. Am testat cu acelasi torrent la interval de 2minute. Internet am de la nextgen. Are ultimul firmware iar revizia este 7.2. Aveti vreo solutie pentru rezolvarea problemei mele?

Edited by mansh, 23 October 2011 - 13:36.


#50
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da. sa faci corect port forward pentru clientul de torrente.
identifici ipul calculatorului si portul folosit de utorrant si faci setarile adecvate in meniul forwarding -> virtual server

#51
mansh

mansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2007
Am facut asta dar degeaba. Am mai facut un test. Am dat drumul la ambele PC-uri le-am pus sa downloadeze si viteza cumulata tot nu depaseste 1MB/s. Mai aveti si alte sugestii?

Edited by mansh, 23 October 2011 - 15:04.


#52
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
revino cu printscreen cu meniul virtual server si dhcp client list

#53
mansh

mansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2007
Nu sunt incepator in ale retelisticii. Mai sunt persoane care au aceeasi problema si au scris in review-uri pe emag (2-3 persoane), dar nu au primit inca o solutie. Am contactat si support center tp-link dar inca astept raspuns. Poate ma veti ajuta voi mai repede. Multumesc mult.
viteza
portf
portu
dhcp

#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu o lua personal dar am dat peste foarte multe situatii in care nu era facut corect port forwardul asa ca mai bine ma reasigur. emag e pe blacklist la mine deci pauza cu reviewurile.

fa un update de firmware in caz ca nu ai ultima versiune. daca tot nu ajuta returneaza produsu sau fa un drum la garantii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate