Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Router Wireless TP-LINK TL-WR841ND

- - - - -
  • Please log in to reply
1285 replies to this topic

#1279
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

View PostdiZy, on 21 iunie 2017 - 16:59, said:

Pentru cine nu a facut update.

http://blog.senr.io/...king-morse-code
si solutia pentru a-l actualiza, care este?

#1280
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Salutare ma ajuta si pe min cineva am internet de la RCS-RDS am un router de la ei ZTE fara antene .Wirelesul din acet Router este ff Slab
vreau sa iau Wireless de la acest router si am pus un TP-LINK TL-WR1043ND SI am activat functia la acet ruter ENABLED  WDS BRIDGE Am gasit reteaua de la RCS-RDS am pus PW si tot ce trebuie acolo dar nu sta Conectat pe aceasta retea ca sa pot extinde wirelessul mai departe cine si ce poate fi devina in acest caz Ip-urile sant diferite nu sant aceleasi ca sa zici ca intra in conflict .Daca-l pun pe Cablu UTP din ZTE merge tot doar wirelesul nu sta conectat pe TP-LINK Multumesc poate ma puteti ajuta

#1281
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Reseteaza TP-LINK-ul si configureaza-l ca acces-pointt cu legatura prin cablu. Verifica stabilitatea lui.Fi atent la configurare, opreste serverul DHCP cand il pui ca repeater sau AP si lasa sa-si ia IP-uri din tabela de alocare a ZTE-ului.
Poate o fi si TP-LINK-ul defect.Trebuie verificat din aproape in aproape.

#1282
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Multumesc mult eu vreau fara cablu ca vreau sa iau wireless de la ZTE pentru ca am wireless slab la ZTE si pe TP-LINK vreau sa-l duc afara pe o terasa distanta 10 m ca prin cablu ramane ZET .Sau poate nam inteles eu bine Scuze

#1283
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
week-end-ul trecut am instalat la cineva un Tplink WR-841ND v7.1 intr-un foisor in curte.
am dus cablu de la un gpon digi pana la foisor si acolo am legat routerul tplink.

in testele de viteza router-ul tplink a prins viteze de 60-70 Mbps down / 70-80Mbps up. avand in vedere cat e de vechi, ma declar multumit de viteza pe care poate sa o ofere !


la tplink am setat nume diferit de retea, parola diferita si subnet diferit de cel din casa ptr ca mai vin oaspeti si sa le poata da parola de la router-ul din curte dar sa nu aiba acces si la reteaua wireless din casa. routerul digi are ip din clasa 192.168.1.X pe cand router-ul tplink are ip-uri din clasa 192.168.0.X.
router-ul tplink l-am setat sa aiba pe interfata wan adresa ip statica din clasa 192.168.1.X, iar router-ul digi l-am setat sa ii dea prin dhcp intotdeauna acelasi ip router-ului tplink.


daca ma conectez la router-ul tplink am acces atat la interfata lui de administrare 192.168.0.1 (bineinteles cu alta parola decat admin/admin) cat si la interfata de administrare a router-ului digi 192.168.1.1 (acces cu user/digi). proprietarul nu a acceptat sa ii schimb parola pe routerul digi.
cine se conteaza la routerul tplink de afara in general nu stie ca in spatele routerului e un alt router digi care nu e suficient securizat, dar poate mai sunt si unii care se pricep.
as vrea sa tai accesele de la routerul tplink la interfata de administrare a routerului digi 192.168.1.1.
exista vreo varianta de a bloca accesul din reteaua tplink-ului la adresa 192.168.1.1? chestia e ca 192.168.1.1 e default gateway ptr router-ul tplink.

#1284
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Din cate vad in emulator https://emulator.tp-...ND_V8/Index.htm are Access Control/- Rule unde poti seta 192.168.1.1 ca si banned pentru http

#1285
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
am incercat pe routerul meu care e de generatie mai noua dar are aceeasi interfata si functioneaza.
- trebuie sa definesc un host ca fiind lista de ip-uri din reteaua tplink-ului
- trebuie sa definesc o destinatie care e adresa de administrare a routerului digi 192.168.1.1 pe port 443 (https)
- trebuie sa definesc o regula ca sa blocheze accesul de la host-ul definit de mine la destinatia definita de mine
- bineinteles trebuie sa dau endable la controlul accesului - bifa pe Enable Internet Access Control

in felul asta nimeni din reteaua tplink-ului nu are acces la pagina de administrare a routerului tplink, chiar daca e cu parola default.
daca proprietarul le da parola de la reteaua router-ului digi si careva isi baga nasul prin routerul lui....atunci nu mai e vina mea :D

#1286
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ca fapt divers am gasit in interfata de administrare a ruterului digi ca are si un meniu de Firewall si IP v4 filtering.
acolo pot sa adaug o regula ca nici un ip din reteaua routerului tplink sa nu aiba acces la interfata de administrare a ruterului digi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate