Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Router Wireless TP-LINK TL-WR841ND

- - - - -
  • Please log in to reply
1285 replies to this topic

#1243
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postmaxtron_69, on 23 decembrie 2016 - 23:16, said:

Desi nu ai nici un motiv, dar asa da bine, noi sintem superiori, cei care pun intrebari sint inferiori.

A zis clar ca le-a configurat la fel si ca nu e prima oara cand face asa ceva...,


De ce nu le schimbi intre ele ca sa fii sigur ca problema e la routere?

Deci il pui pe al tau la unchiul tau si invers.
Configurat lafel... Asta nu inseamna neaparat ca e si corect. De la cine ai internet? Presupun ca Rds. Rds are autentificare prin ppoe. Idul si parola de la ppoe trebuie sa fie cele date de rds asa ca nu vor fi identice, fiecare client are alt id/parola. Ar mai conta si ce echipamente mai ai inainte de router. Daca ai ONT un port il are folosit pentru rotare, alt port il are folosit pt bridge, depinde cum e configurat ontul tau, nu inseamna neaparat ca e configurat lafel cu al unchiului. Daca te conectezi prin portul de bridge ai nevoie de unele setari, daca te conectezi direct prin portul care face rutare ai nevoie de alte setari.

#1244
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmaxtron_69, on 23 decembrie 2016 - 23:16, said:

Desi nu ai nici un motiv, dar asa da bine, noi sintem superiori, cei care pun intrebari sint inferiori.

A zis clar ca le-a configurat la fel si ca nu e prima oara cand face asa ceva...,
Sa nu incepem cu atacurile la persoana, te rog.
Ca o mai fi setat un router-doua in viata lui nu inseamna ca are cunostinte de networking, il depana singur daca era cazul.
Asa ca fapt divers, primul lucru pe care ar fi trebui sa-l faca era sa ataseze aici log-ul din router + printscreen-uri din meniu (cu setarile pe partea de WAN), mentionat clar ca are ultimul (si acelasi) firmware pe ambele routere, mentionat providerul.
+ bomboana:
Attached File  bomboana.png   8.42K   26 downloads
Ei bine, el nu a postat nici macar una din astea. Si aici inchei cu analiza pe text.

A fost o concluzie trasa din ce a postat, ai interpretat-o complet aiurea.

Edited by gumball3000, 24 December 2016 - 00:09.


#1245
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postgumball3000, on 23 decembrie 2016 - 23:51, said:

Sa nu incepem cu atacurile la persoana, te rog.
Ca o mai fi setat un router-doua in viata lui nu inseamna ca are cunostinte de networking, il depana singur daca era cazul.
Asta am zis si eu, cum intreaba cineva ceva, e inferior ca nu se descurca singur. Iti propun ceva: pe viitor, cand vezi o intrebare pe forum, nu sari repede ca e problema ca e userul nepriceput.
Poti pune intrebarile suplimentare si fara genul asta de aprecieri la persoana, ca tot spui de atacuri

Ruterele astea se vand cu versiunea 11 toate si aia are acelasi firmware din august 2015. Putin probabil sa fie diferente.
Daca erau, configurandu-le pe amandoua la fel, asa cum a zis, ar fi observat.

Si daca ar fi diferente, nu s-a schimbat mai nimic vizibil in interfata de configurare.

#1246
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Seteaza conexiunea la internet pe calculatorul tau cu fir direct si vezi ce eroare iti apare (daca esti la RDS)... daca se conecteaza OK si ai bagat cum trebuie datele in router atunci du-te sa schimbi routerul ca ori este defect ori iti trebuie update de firmware si nu este treaba si obligatia ta ca cumparator sa faci acest lucru (decat daca vrei personal si pe riscul tau ca acel update sa nu se instaleze corespunzator si sa-ti pierzi garantia la acel router)...
Daca iti apare un mesaj de la ei ceva de genu "pentru siguranta datelor dvs va rugam contactati-ne la nr de tel...." atunci suna la ei si da-le adresa MAC a routerului pe care o gasesti pe eticheta de sub el. Bft

PS- daca ai luat 2 routere trebuie sa bagi in fiecare 2 conturi PPPoE ca ai scris acolo ca le-ai configurat identic (sper ca nu cu acelasi cont PPPoE)

Edited by arbuneaionut, 24 December 2016 - 09:10.


#1247
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postgumball3000, on 23 decembrie 2016 - 23:11, said:

Personal suspectez doar un user fara cunostine de networking.
Sa fim seriosi, la cat de simplu e sa-l setezi sa functioneze, nu prea ar trebui sa dea batai de cap. Daca vrei sa faci modificari avansate sau altceva, e partea a doua. :)

Pe partea de WAN ar trebui completate 2-3 campuri, eventual clonat MAC-ul cum a zis gumball, cu cel de la router-ul vechi/PC, daca esti la RDS.
La UPC spre exemplu, nu prea trebuie sa faci nimic, isi gaseste singur IPurile si functioneaza. Oricum, detaliile sunt minime, led portocaliu si nu functioneaza...

#1248
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua tuturor .
Am un router TP-LINK TL-WR841ND si un alt router nou TL-MR3020 . Primul este instalat , dar am doar trei liniute semnal deoarece este instalat la mansarda si folosesc netul la parter . Credeti ca celalat router ar putea avea semnalul mai bun sau poate fi folosit ca si repeater pentru marirea semnalului la parter ?
Sau actualizarea versiunii de firmware ar fi o solutie ? In imagini am trei teste de viteza wireless .
Voi face testul si prin conectare directa la cablu .
Am fibra optica de la RCS-RDS .
Multumesc.
Cu stima .

Attached Files



#1249
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Acesta este modelul meu , versiunea 3.2. Cum pot afla daca versiunea de firmware gasita pe net este mai noua decat cea existenta in router ?
http://www.tplink.co...3.html#Firmware
Multumesc.
Cu stima .

Attached Files



#1250
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Te uiti pe pagina principala la firmware version sa vezi ce e in router.

#1251
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Foloseste cineva dd-wrt pe vesriunea v11?

Vreau sa stiu daca ledurile functioneaza corect? verde cand functioneaza si portocaliu cand pica netul?  sau daca se da disconnect la net se face ledul portocaliu?

A 2 intrebare acest script functioneaza https://www.dd-wrt.c...d_blocking  ?

#1252
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
merita upgrade la ver. 11 daca ver. 9 merge ok? acel ipv6 ofera un avantaj real? si nu e mai nesigur ipv6?

#1253
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Poti pune superwrt ce suporta IPV6 deci nu merita. Unde ai auzit ca e mai nesigur?

#1254
sanmentosan

sanmentosan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017
Salut! Ma ajuta si pe mine cineva cu pasii ce trebuie urmati ca sa creez un scheduler - adica sa definesc un interval de timp, zilnic, intre ce ore sa funcționeze routerul?
Mulțumesc

#1255
sanmentosan

sanmentosan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017
Nimeni?

#1256
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Ai firmware stock sau din alte surse?

#1257
sanmentosan

sanmentosan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017
Firmware stock.

#1258
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Nu cred ca ai optiunea respectiva; nu stiu ce vers hw ai , poate au implenentat mai recent, insa  eu nu o am.
Vrei totusi o solutie valabila pt. orice device electric?
= Priza cu prog.  saptamanala si nu te doare capul. ~30 lei.

Edited by alexmanu, 24 February 2017 - 09:50.


#1259
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 17.03.2005
Daca ai de la versiunea 11 in sus poți programa doar sa nu meargă internetul intr-un anumit interval orar.
Te-as ajuta dar nu mai folosesc firmware de la tplink, am trecut la ddwrt.
La tplink aveam probleme cu conectarea la wifi la Windows 10.
E mult mai bun ddwrt.

#1260
sanmentosan

sanmentosan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2017
Am versiunea firmware:
3.14.4 Build 131129 Rel.39318n


Ce ddwrt se potrivește?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate