Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CONVERTOR (TRANSFORMATOR) DIN ANALOGIC IN DIGITAL

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
Salutari

De la inceput vreau sa zic ca nu sunt un expert si ca am folosit functia de cautare

Problema e urmatoarea:
Am acasa semnal tv le la rds&rcs
Aceasta firma acum vre-o 2 ani a dta la populatie niste aparate cu cartela care transformau semnalu analogic in digital (avea si cartela pentru a putea restrictiona unele programe prin aceasta transformare)
M-am rugat de ei acum mai recent sa imi dea si mie unu si nu mai dau(a fost o prmotie atunci)
Cu acele aparate se vede la tv mult mai bine


Intrebare:
Stie cineva daca exista un aparat care sa tranforme semnalu (de la de la cablu ) din analogic in digital ?
A folosit cineva asa ceva (are acasa).
Dca da :
- tipul aparatului, modelu, sau cum sa cer la magazinele de specialitate (de electonice)
- poate si un loc de unde sa cumpar (sa comand pe net) un asfel de aparat.

Edited by ATAPELEA, 27 October 2009 - 12:48.


#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
vezi ca de circa o luna canalele din digital se vad la liber, nu ai nevoie decat de un tv cu tunner dvb-c inclus, daca tv-ul respectiv ti se pare prea scump poti sa rezolvi cu un simplu tv tunnner care il bagi in unitatea centrala;
atentie tv tunnerul respectiv trebuie sa stie DVB-C, oricum il gasesti de la 150 ron !

#3
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
Sa mai dau cateva detalii:


Am nevoie de acest convertor (transformator) de semnal tv pentru un televizor lcd
Pana acum nu aveam nevoie (aveam tv cu diagonala de 45 cm cu tub plat) si eram multumit cum se vedea, dar de curand mi-am luat un lcd cu diagonala de 82 cm si acum totul se vede mai mare  :D  inclusiv puricii.

Am vazut ca cei care au acele transformatoare (adica semnal digital ) au o imagine foarte buna.

Deci mie imi treduie un aparat in care sa introduc mufa de la cablu si care sa aiba o mufa de iesire pe care sa o pot sa o bag in lcd

Lcd este marca philips si are si mufa si de usb (bag sticu si vad poze sau ascult muzica)

Edited by ATAPELEA, 27 October 2009 - 13:17.


#4
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

View Postcatalinman, on 27th October 2009, 12:42, said:

vezi ca de circa o luna canalele din digital se vad la liber, nu ai nevoie decat de un tv cu tunner dvb-c inclus, daca tv-ul respectiv ti se pare prea scump poti sa rezolvi cu un simplu tv tunnner care il bagi in unitatea centrala;
atentie tv tunnerul respectiv trebuie sa stie DVB-C, oricum il gasesti de la 150 ron !


Salut,

Si eu cu aceeasi problema. Tuner am http://antech.ro/thu...t/T-1300FTA.jpg

Ideea e ca nu am reusit sa vad nimic cu el...stie cineva ce setari trebuie facute?

Multumiri

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Ce iti trebuie este un abonament special digital daca in zona in care te afli este disponibil.
Nu ai ce face cu orice tuner si orice setari, semnalul digital transmis de orice operator de cablu este decodat numai de un receptor specific dedicat furnizat de operator.
Contacteaza operatorul si intreba de acest serviciu digital.
Aia care au "transformatoare" au un abonament special si au primit gratis acele cutii negre, cutii care nu se vand si nu se pot utiliza decat cu aprobarea/activarea furnizorului de semnal CATV.

#6
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

View PostFC72, on 27th October 2009, 13:40, said:

Ce iti trebuie este un abonament special digital daca in zona in care te afli este disponibil.
Nu ai ce face cu orice tuner si orice setari, semnalul digital transmis de orice operator de cablu este decodat numai de un receptor specific dedicat furnizat de operator.
Contacteaza operatorul si intreba de acest serviciu digital.
Aia care au "transformatoare" au un abonament special si au primit gratis acele cutii negre, cutii care nu se vand si nu se pot utiliza decat cu aprobarea/activarea furnizorului de semnal CATV.

Salut,

Eu tunerul l-am luat pentru receptie TVR si PRO TV, dar am citit pe aici ca se poate sa trec si analogicul de la RDS prin el pentru o imbunatatire a imaginii.

Cu cei de la RDS am vorbit...se pare ca nu au acele " cutii negre" pe stoc, ca de obicei

Edited by cristiantr, 27 October 2009 - 13:53.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Cum credeti voi ca poate o "cutie neagra" sa imbunatateasca calitatea semnalului?
Numai in filmele americane au aia niste solutii minune care imbunatatesc semnalul video sau calitatea unor poze proaste.

Va trebuie optiunea de "pachet digital" foarte uzitata in retelele UPC si mai rar la RDS.

#8
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008

View PostFC72, on 27th October 2009, 13:40, said:

Ce iti trebuie este un abonament special digital daca in zona in care te afli este disponibil.

Am vorbit si nu mai au aceasta oferta (adica nu mai dau acele aparate cu cartele orice ai face)


View PostFC72, on 27th October 2009, 13:40, said:

Nu ai ce face cu orice tuner si orice setari, semnalul digital transmis de orice operator de cablu este decodat numai de un receptor specific dedicat furnizat de operator.

Semnalu transmis de operator este ANALOGIC.
Acel aparat il transforma in digital si cartela permite utilizarorului vizionarea anumitor programe in functie de pachetu platit.

Intr-un timp (cat a fost oferta in timpul campionatului de fotbal) se dadeau si la case si la blocuri (sa vada cei cu lcd meciurile calumea) dupa aceia numai la case (era semnal mai prost) acum nu se mai dau deloc.

Eu vreau un aparat care sa transforme semnalu tv analogic in digital si la mearga la lcd.

ceva de genu asta asa arta ce a primit publicu craiovean:

http://209.85.129.13...B...&lr=lang_ro

http://209.85.129.13...V...&lr=lang_ro

View Postatupi, on 27th October 2009, 13:58, said:

Cum credeti voi ca poate o "cutie neagra" sa imbunatateasca calitatea semnalului?

Cutia nu este neagra ci gri
Calitatea se imbunatateste prin transformarea lui din digital in analogic
In analogic ai "purici" pe ecran in digital ai "patratele" pe ecran.

Edited by ATAPELEA, 27 October 2009 - 14:14.


#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Pe cablu exista si semnal analogic si digital, cutia aia nu transforma nimic receptioneaza pachete de date care de transforma in imagine, nu face asta din semnal analogic.
In unele zone exista semnalul digital+analogic in altele numai analogic, astfel in functie de zona poti lua sau nu astfel de receiver.
Tunerul analogic inclus in TV face receptia analogica si apoi afiseaza digital , panoul LCD lucreaza ca o matrice de pixeli.
Calitatea imaginii redate depinde de performanta tunerului inclus si nu vei gasi o unitate externa mai buna.
In cazul transmisiei digitale receptorul STB poate genera o imagine mai buna prin faptul ca este mai curata de interferente si fara zgomot dar atentie ca si acolo apar macroblocuri la imagini in miscare.

#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
ATAPELEA, tu ai citit postul meu ?

semnalul pe cablu digital nu mai este codat in momentul de fata; lcd-ul tau stie DVB-C ? ca daca stie nu mai ai nevoie de nimic altceva, in rest este exact cum a zis FC72, receiverul respectiv nu iti transforma tie canalele din analogic in digital, el doar primeste semnalul digital si ti-l reda tie pe tv !

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
doamne, cand auzi ca unii cred ca receiverul ala de la rds transforma analogicul cu purecii in digital fara pureci e ca si cum ai citi ca cineva vrea sa faca din rahat bici, si intreaba cum poate sa il faca sa plesneasca.

#12
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
FC72
mersi mult de explicatie

catalinman
eu am citit dar prea multe nu am inteles

onlyone
nr. postarilor si statutul tau ma face sa  :worthy:
dar atitudinea nu e tocmai constructiva


Eu de la inceput am zis ca nu sunt expert
Toate teoriile spuse de mine aici (unele aiurea) le-am adunat din folclor.
E bine ca am lamurit anumite lucruri si pe unele partial.

Intamplator am inteles ca DVB are legatura cu common iretface
http://forum.softped...howtopic=601612

Modelu meu de tv este pfilips 32 PFL 5403 D / 12
http://www.p4c.phili...n=32PFL5403D/12

Deci am DVB  :D

SI MAI DEPARTE CUM REZOLVAM PROBLEMA?

P.S.
Va multumesc pentru ajutor
Nu va suparati ca sunt nepriceput
Va rog frumos sa nu folositi niste termeni prea stintifici si un limbaj prea tehnic

#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
am citit acum specificatiile tv-ului tau, din pacate nu are decat tunner DVB-T, nu si DVB-C !

ca sa lamurim ce e cu DVB-T si DVB-C, DVB-T inseamna Digital Video Brodcasting-Terrestrial sau pe romaneste semnal digital video transmis terestru, DVB-C inseamna Digital Video Brodcasting-Cable sau in romana semnal digital video transmis prin cablu;

marea majoritate a televizoarelor noi au atat tunner DVB-T, cat si DVB-C, eu de exemplu la Samsung-ul meu am si DVB-T (Mpeg4) si DVB-C !

DVB-T e ca sa prinzi canale digitale transmise terestru, adica iti iei o antena de camera sau una de exterior si prinzi canale care emit digital terestru, daca tunnerul stie si MPEG4, prinzi inclusiv canale HD, de exemplu Pro TV HD si TVR HD;
DVB-C face acelasi lucru numai ca pe cablu, in momentul in care dai scanare ai posibilitatea sa dai scanare canale analogice, digitale sau analogice&digitale ;

daca tv-ul tau avea si DVB-C prindeai canalele digitale transmise de rcs fara sa mai ai receiver de la rcs :)

#14
TORNADO_76

TORNADO_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.05.2007
Daca-mi permiteti, sunt cam in aceeasi situatie doar ca TVul meu, SONY 40W5500, pare a avea tunerul necesar si totusi dupa ce gaseste 65 de programe, pe care le eticheteaza, nu reuseste decat sa dea o imagine neagra si sa scrie ca "programul selectat nu este disponibil".

Tunerul HDTV de la Sony este în conformitate cu specificațiile de transmisie DVB-T și DVB-C HD, implementate în prezent în mai multe țări europene

asta e un copy paste din caracteristicile LCDului iar partea bolduita e foarte posibil sa fie motivul , desi sper sa nu fie asa.

caracteristici SONY 40W500

Am sunat la RCS si o domnisoara nu a reusit decat sa-mi zica ca ar  trebui sa-mi iau un amplificator de semnal sau ca "poate televizorul nu are ce ii trebuie". Am primit totusi dreptul la o vizita din partea unei echipe de asistenta, probabil maine.

Edited by TORNADO_76, 27 October 2009 - 21:34.


#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
da, din pacate tv-urile sony nu prind canalele, pe samsung merg fara probleme, inca nu e clar de ce nu prind canalele digitale;
din cate am inteles, la sony ii trebuie si un ID Name pentru canalul respectiv, inainte cand canalale erau codate exista un NETWORK NAME, acum cand nu mai sunt codate nu mai exista network name...
pentru mai multe detalii intra aici, vezi postul 2110 si raspunsurile primite :)

problema asta se manifesta doar pe sony, pe samsung merg, altii posesori de lcd-uri(adica alte marci in afara de samsung sau sony) nu s-au exprimat

Edited by catalinman, 27 October 2009 - 21:46.


#16
TORNADO_76

TORNADO_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.05.2007

View Postcatalinman, on 27th October 2009, 21:46, said:

da, din pacate tv-urile sony nu prind canalele, pe samsung merg fara probleme, inca nu e clar de ce nu prind canalele digitale;
din cate am inteles, la sony ii trebuie si un ID Name pentru canalul respectiv, inainte cand canalale erau codate exista un NETWORK NAME, acum cand nu mai sunt codate nu mai exista network name...
pentru mai multe detalii intra aici, vezi postul 2110 si raspunsurile primite :)

problema asta se manifesta doar pe sony, pe samsung merg, altii posesori de lcd-uri(adica alte marci in afara de samsung sau sony) nu s-au exprimat


Am citit tot, multumesc. E clar, stam la mana lor sa faca ceva si pentru posesorii de SONY pentru ca, desi nu ma pricep, cred totusi ca solutia este de RCS.

Ar putea fi vorba despre o necesara actualizare a softului (firmware) ?

#17
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
cu placere ! e posibil, cu toate ca pana la urma cred ca tine de rds ,ar fi o idee daca ai putea sa faci un upgrade de firmware, da update-ul lor e disponibil pt conserva lor, nu are legatura cu tunnerul tau :)
doar sa iei un soft nou de la sony si pe urma sa mearga (cu toate ca pana la urma poate nici nu te ajuta update-ul in chestiunea asta)

#18
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostTORNADO_76, on 27th October 2009, 22:19, said:

Ar putea fi vorba despre o necesara actualizare a softului (firmware) ?
Da, probabil asta ar rezolva problema ca la orice alt dispozitiv electronic bazat pe un software. ramane de vazut daca exista asa ceva si cine este capabil sa il efectueze fara sa defecteze televizorul

@ATAPELEA sorry daca am fost prea acid, insa un coleg mai sus zisese deja parca ca digitalul e transmis pe cablu in paralel cu analogicul dar probabil sarisei peste ce a scris el

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate