Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Declaratia ca nu detin o proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MihaelaRosca

MihaelaRosca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2009
Buna,
Citesc forumul acesta de vreo 2 luni si am gasit lucruri f interesante!
As avea si eu o intrebare am fost la notar si am facut o declaratie dupa formularul de banca cum ca nu detin o proprietate care suna cam asa:



Subsemnata,   ..., necasatorita declar :

ca la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenat a Guvernului nr 60/2009 nu detin in proprietate o locuinta.


Dar nu am declarat ca nu detin impreuna cu alte rude/persoane.
Imi puteti spune dc poate fi vreo problema in declaratia mea, sau se subintelege tot ce trebuie?

Multumesc

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Poti fi acuzata ca ai incalcat  Art 1 alin 2 din aceeasi ordonanta in care se spune ca:

  "Beneficiarii programului Prima casa sunt persoane fizice care la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta nu detin in comun sau individual, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, in proprietate o locuinta, indiferent de modul in care a fost dobandita, si nici nu au in derulare un credit ipotecar. "

In alta ordine de idei ti se poate respinge dosarul pentru prima casa,
Prin urmare daca esti descoperita ai putea fi acuzata de fals in declaratii potrivit art. 292 C.P privind Falsul in declaratii.

Multumim ca ai ales Softpedia Forum.Header 26.10.2009

Edited by Header, 26 October 2009 - 13:08.


#3
MihaelaRosca

MihaelaRosca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2009

View PostHeader, on 26th October 2009, 14:06, said:

Poti fi acuzata ca ai incalcat  Art 1 alin 2 din aceeasi ordonanta in care se spune ca:

  "Beneficiarii programului Prima casa sunt persoane fizice care la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta nu detin in comun sau individual, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, in proprietate o locuinta, indiferent de modul in care a fost dobandita, si nici nu au in derulare un credit ipotecar. "

In alta ordine de idei ti se poate respinge dosarul pentru prima casa,
Prin urmare daca esti descoperita ai putea fi acuzata de fals in declaratii potrivit art. 292 C.P privind Falsul in declaratii.

Multumim ca ai ales Softpedia Forum.Header 26.10.2009


Am fost azi si la banca la BCR si agentul de acolo a zis ca nu este o problema, eu oricum nu detin alta proprietate ,si vroiam sa se inteleaga clar ca nu am indiferent cu cine.

#4
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Mergi la notar si fa-ti o noua declaratie, ca sa nu ai surprize! Nu te lua dupa ce zic cei din banca, ca nu ei iti aproba in numele fondului!
Pentru 50 RON, ar fi neplacut sa iti intoarca fondul dosarul inapoi!

#5
adipink2000

adipink2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.04.2009

View PostMihaelaRosca, on 26th October 2009, 13:55, said:

Buna,
Citesc forumul acesta de vreo 2 luni si am gasit lucruri f interesante!
As avea si eu o intrebare am fost la notar si am facut o declaratie dupa formularul de banca cum ca nu detin o proprietate care suna cam asa:



Subsemnata,   ..., necasatorita declar :

ca la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenat a Guvernului nr 60/2009 nu detin in proprietate o locuinta.


Dar nu am declarat ca nu detin impreuna cu alte rude/persoane.
Imi puteti spune dc poate fi vreo problema in declaratia mea, sau se subintelege tot ce trebuie?

Multumesc


Eu cred ca treb sa o refaci. Eu cand am facut declaratia m-am dus la notar cu o foaie pe care era trecuta exprimarea intocmai a celor de la BCR, pe care o au pe site la Documente: "Declarația pe propria răspundere a clientului, dată în formă autentică, prin care acesta declară că la data intrării în vigoare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 60/2009 (04.06.2009) privind unele măsuri în vederea implementării programului "Prima casă", nu dețin în proprietate o locuință, individual sau în comun, împreună cu soții lor sau cu alte persoane, indiferent de modul în care a fost dobândită și nici nu au în derulare un credit ipotecar;"
Notarul avea oricum un format special pt Prima Casa in care se regasea aceasta exprimare intocmai. Am dat 70 ro pe ambele declaratii (si eu si sotul) iar acest pret depinde de la notar la notar. Adica poti gasi la pret dublu.

#6
MihaelaRosca

MihaelaRosca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2009

View Postadipink2000, on 26th October 2009, 22:27, said:

Eu cred ca treb sa o refaci. Eu cand am facut declaratia m-am dus la notar cu o foaie pe care era trecuta exprimarea intocmai a celor de la BCR, pe care o au pe site la Documente: "Declarația pe propria răspundere a clientului, dată în formă autentică, prin care acesta declară că la data intrării în vigoare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 60/2009 (04.06.2009) privind unele măsuri în vederea implementării programului "Prima casă", nu dețin în proprietate o locuință, individual sau în comun, împreună cu soții lor sau cu alte persoane, indiferent de modul în care a fost dobândită și nici nu au în derulare un credit ipotecar;"
Notarul avea oricum un format special pt Prima Casa in care se regasea aceasta exprimare intocmai. Am dat 70 ro pe ambele declaratii (si eu si sotul) iar acest pret depinde de la notar la notar. Adica poti gasi la pret dublu.

Am fost la notar azi si am refacut declaratia. M-a costat doar 18 Ron si apoi am dus dosarul la banca sa imi faca analiza financiara .Sper sa fie cu succes.Doamne ajuta!

Multumesc pentru sfat!

#7
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Am si eu o intrebare: daca am un teren extravilan in proprietate, pot aplica pentru "Prima Casa"?

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postadipink2000, on 26th October 2009, 22:27, said:

Eu cred ca treb sa o refaci. Eu cand am facut declaratia m-am dus la notar cu o foaie pe care era trecuta exprimarea intocmai a celor de la BCR, pe care o au pe site la Documente: "Declarația pe propria răspundere a clientului, dată în formă autentică, prin care acesta declară că la data intrării în vigoare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 60/2009 (04.06.2009) privind unele măsuri în vederea implementării programului "Prima casă", nu dețin în proprietate o locuință, individual sau în comun, împreună cu soții lor sau cu alte persoane, indiferent de modul în care a fost dobândită și nici nu au în derulare un credit ipotecar;"
Notarul avea oricum un format special pt Prima Casa in care se regasea aceasta exprimare intocmai. Am dat 70 ro pe ambele declaratii (si eu si sotul) iar acest pret depinde de la notar la notar. Adica poti gasi la pret dublu.
ce aiurea e exprimarea
si daca am cumparat un apartament in  5-06-2009,pot cumpara legal prin programul PC?

#9
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

View Postanonima1, on 25th April 2010, 15:07, said:

ce aiurea e exprimarea
si daca am cumparat un apartament in  5-06-2009,pot cumpara legal prin programul PC?
daca ai luat pe 5.06 nu, dar daca ai luat pe 3.06, sigur

#10
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostHana79, on 25th April 2010, 20:08, said:

daca ai luat pe 5.06 nu, dar daca ai luat pe 3.06, sigur
multumesc de raspuns,eu nu inteleg legea asta
oricum nu am nici o locuinta pe nume

Edited by anonima1, 25 April 2010 - 19:27.


#11
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
Toate ambiguitatile declaratiei au fost rezolvate cu ordonanta guvernului nr. 30 din 31 martie 2010, aparuta in Monitorul Oficial nr. 243 din 16 aprilie 2010 (partea I). Se specifica foarte clar ca solicitantii nu trebuie sa aiba si nici sa fi avut la momentul solicitarii creditului nicio locuinta in proprietate, indiferent de momentul si modul de dobandire al acesteia. De altfel bancile au trimis noua forma a declaratiei catre clientii interesati, cel putin BCR-ul.

#12
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
ai dreptate tao 980
Beneficiarul Programului este persoana fizica ce indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) pana la data solicitarii creditului nu a detinut in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia nicio locuinta, indiferent de modul si de momentul in care a fost dobandita;

B) achizitioneaza sau construieste o singura locuinta, printr-un credit acordat si garantat in conditiile Programului;

c) are calitatea de imprumutat in raport cu finantatorul.
dar asta nu inseamna ca dupa data solicitarii creditului nu poti obtine n locuinte

#13
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
declaratie prima casa

#14
bebelutz

bebelutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.12.2009
Mergeti la banca unde solicitati creditul si cereti modelul de declaratie. Fiecare banca are modelul ei. Eu am schimbat de 3 ori declaratia. Atit eu si sotia. Nervi, bani si timp pierdut. Nu toti notarii intocmesc declaratiile identic.

#15
crisandreea

crisandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2010
am si eu o intrebare legata de declaratia pentru prima casa:
vreau sa aplic pentru prima casa2. eu nu am detinut niciodata o proprietate, insa sotul meu, da. el a vandut-o in 2007 (inca nu aveam atunci 5 ani de la casatorie, si am inteles ca astfel, nu era inca bun comun). eu aplic pentru prima casa iar sotul vine coplatitor. am dat amandoi declaratii la notar in formularul acceptat de Raiffeisen Bank ca nu am avut locuinta. ce se poate intampla daca se descopera ca el a a avut locuinta?

#16
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
daca sotul era doar garant nu era necesara declaratia din partea lui si era totul legal , asa cum am facut eu. In cazul dvs banuiesc ca se pedepseste conform legii.

#17
MARINA2006

MARINA2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.03.2010

View Postpstefan, on 1st September 2010, 18:21, said:

daca sotul era doar garant nu era necesara declaratia din partea lui si era totul legal , asa cum am facut eu. In cazul dvs banuiesc ca se pedepseste conform legii.

La ce banca ai procedat in acest fel? Sa nu fie necesar sa dea si sotul declaratie. Am sunat acum la Raiffaisen si mi-au spus ca trebuie sa dam amandoi declaratie, chiar daca eu sunt beneficiar si el coplatitor. Vreu sa incerc la mai multe banci dar mi-ar fi mai usor sa ma duc la sigur fiindca stau foarte prost cu timpul.

#18
crisandreea

crisandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2010
la Raiffeisen am dat declaratiile...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate