Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Suplimente alimentare luate preventiv(profilactic)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Am observat ca de la o vreme au aparut mai multe farmacii care vand asemenea produse si de aproximativ 1 luna am inceput sa imi administrez si eu 2 produse: Lecitina si Melatonina.
Tin sa precizez ca nu am nici un fel de probleme de sanatate le iau doar preventiv, nu am observat deocamdata efecte vizibile, poate doar la melatonina, adorm parca mai usor!
Sa le iau in continuare? Sa le asociez si cu, sa zicem: Coenzima Q10, Omega 3. Nu e totusi prea mult sa iau atatea pastile zilnic fara sa am totusi vreo problema de sanatate?
Care dintre acesti furnizori/producatori au produse mai de calitate, mai sunt si altii?:
http://www.terapii-n...e.com/index.htm
http://www.rottanatura.com/
http://www.daciaplant.ro/

#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Chiar așa să iei melatonină la-ntîmplare, păcat de bani și mai întîi sănătatea ta.
Fiindcă are un rol foarte clar definit, reglarea fiziologică a somnului, deci dacă adormi la 10 și dormi lemn pînă dimineață nu văd nici un sens pt care ai lua melatonină.
Aici la pag 114, zice că execesul de melatonină are efect agonist pt prolactină, ceea ce ar duce la depresie și infertilitate.
Doza din ce vînd ăștia la noi fiind tot de 2-3 mg, e clar că e muuult mai mult decît ce are nevoie organismul.

Caută pe net despre melatonină și cortizol, ca să înțelegi mecanismul ritmului circadian.
---------------------------------------------------------------
Lecitina e ok din cînd în cînd, cu un ginkgo, chiar se văd efecte puternice în capacitatea mentală după cîteva luni. totuși sunt unii care nu recomandă lecitina din soia, este un aliment alergen, uleiul este extras cu hexan etc.
Totuși iau lecitină de două ori pe an.
-------------------------------------------------------------------
Omega 3 este foarte recomandat să îl iei în strînsă corelație cu aportul de omega 6.
Am luat din pește, fără să mănînc alte produse animale, doar semințe in, dovleac, susan, cînepă și floarea soarelui. Astfel EPA din uleiul de pește inhiba sinteza LA -un  omega 6 -în GLA, DGLA și în cele din urmă AA (acidul arahidonic - se găsește în lactate și cărnuri).
Pînă la urmă m-am trezit cu un deficit de AA, de urinam non-stop și sete puternică, oricîtă apă aș fi băut. În plus au apărut și crăpături în călcîie.
În concluzie omega 3 din pește este recomandat în special cînd consumi produse animale, mai ales dacă provin din comerț.

Cînd asiguri polinesaturate din belșug, sunt foarte necesari antioxidanțiii C, E, seleniu în mod special + care mai sunt A, zinc. Mai există superoxid dismutaza din lucernă, picnogenolul, adică poți suplimenta prin rotație.

Evident, prezența agenților oxidanți face foarte rău polinesaturatelor, de pildă fumatul crește necesarul de AO cu 30% în cazul a 30-40 țigări/zi.

Poți citi aici și aici
--------------------

Conezima Q10 o produci din belșug pînă la 25 de ani dacă trăiești în general sănătos, după 35 se poate simți nevoia de suplimentare.

Edited by Mirovaia_Scorb, 26 October 2009 - 01:36.


#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
mananca normal si nu ai nevoie de nici un fel de suplimente alimentare

#4
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
E greu de mancat normal in zilele noastre.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate