Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Romanii plecati in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
1797 replies to this topic

#37
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Probabil ca englezii au facut destul rau indienilor. Dar am vazut un documentar recent facut de BBC si spune-mi te rog cum se face ca inca mai au cai ferate construite sub conducerea englezilor acum 100 de ani. Ei in 50 de ani de libertate nu au fost in stare sa le modernizeze.
Au intradevar orase si campusuri foarte evoluate dar marea parte a populatiei e vai de mama ei.

Edited by Neuron, 25 May 2005 - 09:28.


#38
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
Englezii nu au facut nici un rau indienilor. Imperiul britanic nu a fost unul asupritor. din contra a adus numai beneficii - cai ferate, educatie, au stabilit bazele comertului de bunuri, etc. britanicii au luat majoritatea aurului tarii si s-au carat cand au vazut ca nu mai poata sa tina in frau gloata

ca sa vezi cat de uniti si culti sunt indienii, imediat dupa ce si-au "catsigat" independenta datorita marelui Ghandi, l-au asasinat, apoi au inceput sa se macelareasca intre ei. astfel India s-a impartit in doua - India si Pakistan care inca sunt pe picior de razboi din cauza unei minuscule provincii numite Kasmir  :death:

in fine vorbeam de dorul de tara al romanilor plecati in strainatate, sa nu ne abatem de la subiect. Pardes spune-mi te rog mai e cineva langa tine din Romania (sot, parinti, etc)?

#39
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
De fapt dupa ce au plecat englezii s-a impartit in 3: India, Pakistan si Bangladesh pe criterii de religie.
Kashmirul e predominat musulman (80%) si tine de India doar pentru ca in momentul divizarii conducatorul local a vrut asa. Dupa ce am vazut documentarul ala de la BBC tare mult asa vrea sa merg in vacanta in Kashmir, este superb. Oricum majoritatea oamenilor nu au nimic de a face cu conflictul si il regreta.
Cu siguranta ca englezii au contribuit enorm la dezvoltarea regiunii.

#40
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

Pardes, on May 22 2005, 16:44, said:

Nici nu stiu cum sa incep...Simteam, nevoia sa vorbesc cu cineva si din intamplare am gasit forumul acesta . Sunt plecata din Tara de ceva timp si in regiunea in care ma aflu nu sunt Romani . So sad asta este . Ideea este ca imi este dor de tara si poate cineva de pe aces forum din intamplare este plecat (a) si poate impartasi ce sentimente are vis a vis de ceea ce simt si eu .
...

<{POST_SNAPBACK}>


Am primit o scrisoare:

"Eu lucrez in Irlanda si sint aici de aproape 4 ani.
IMi place foarte mult aici, chiar daca vremea nu e
cinestie ce grozava.
Oamenii sint foarte draguti, viata in general nu e asa
agitata ca pe continent si berea e buna :-)"
...
"Ardealul e foarte frumos. Nu stiu daca ai apucat sa
vezi Cheile Bicazului si Lacul Rosu, dar daca nu, sper
sa ai timp data viitoare.
Mie sudul nu prea imi place iar de Bucuresti sa nici
nu aud! Am lucrat doi ani jumate acolo si sper sa nu
trebuiasca sa ma intorc in acel oras niciodata..."

:w00t:

I had been to Ireland for a week. I would kill myself in a month's time if I had to live there.

I've got a ten year visa for the USA (still got 8 years left). Once, I had spent a week in New York. There, I would not kill myself, but I would surely became an alcoholic because of lacking my country, Hungary.

I spent two and a half hours in Bucuresti and I understand my friend's feelings, described above...  :D

Edited by Milan, 25 May 2005 - 13:40.


#41
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005
[quote name='gtk' date='May 25 2005, 12:11']
In India exista 22 de dialecte oficiale, iar limba Engleza este vorbita doar de 11% din, nu de majoritate,

Stimate Domn iti dau perfecta dreptate in India nu sunt 7 limbi oficiale (greseala mea) Sunt 17 nu 22 cum ne relatezi dumnea-ta  . Cel putin eu nu as vorbi in necunostiinta de cauza ...India ca si celelate tari Asiatice au regiuni unde nu sunt dezvoltate dar nu poti sa imi spui mie care traiesc acolo cum este devarata Indie .


Plus engleza este baza acolo sorry ca te contrazic dar asta este iti sugerez sa vii aici sa te convingi .

[quote name='denis.m' date='May 25 2005, 16:33']
Englezii nu au facut nici un rau indienilor.


Daca ai ocazia sa citesti istoria Indienilor inainte de 1947 ceva originar din India nu "bullshit" din romania te rog sa te informezi  

in fine vorbeam de dorul de tara al romanilor plecati in strainatate, sa nu ne abatem de la subiect. Pardes spune-mi te rog mai e cineva langa tine din Romania (sot, parinti, etc)?
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Sunt casatorita am o fetita de 3 ani Sotul meu face "naveta " o data la 3 luni in India pentru vacanta



[quote name='Milan' date='May 25 2005, 17:09']
Am primit o scrisoare:
:w00t:

I had been to Ireland for a week. I would kill myself in a month's time if I had to live there.



I've got a ten year visa for the USA (still got 8 years left). Once, I had spent a week in New York. There, I would not kill myself, but I would surely became an alcoholic because of lacking my country, Hungary.

I spent two and a half hours in Bucuresti and I understand my friend's feelings, described above...  :D
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]


So thats mean there's n place in this world where one can satisfied eh ????



God Bless

#42
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005

Pardes, on May 25 2005, 18:41, said:

Sunt casatorita am o fetita de 3 ani Sotul meu face "naveta " o data la 3 luni in India pentru vacanta
So thats mean there's n place in this world where one can satisfied eh ????
God Bless

<{POST_SNAPBACK}>


Sorry my bad for misspelling the words my keyboard play's "ciuleandra "

There's mo place in the world where one can be satisfied .

#43
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

Pardes, on May 25 2005, 14:15, said:

Sorry my bad for misspelling the words my keyboard play's "ciuleandra "

There's mo place in the world where one can be satisfied .

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt vegetarian. Te invidiez mult!
In India sunt multe mancaruri vegetariane, nu?

#44
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
@Pardes,
nu te agita prea tare aici ca o sa patesti precum o sticla de sampanie.
Nu incerca sa sa spui realitati unora de pe aici, ei stiu mai bine, desi unii in viata lor n-au calcat in afara granitelor tarii! Deh, patriotismul... pentru unii asa se masoara.
Pe urma ai grija sa nu ramai traznita cand iti vor spune lucruri despre locurile unde esti, de parca ei ar fi acolo, si nu tu!
Despre indieni nu stiu prea/foarte multe, stiu numai ca am cunoscut si de unii (hindu, muslimi)  si de altii - eu ii diferentiez dupa felul de mancaruri pe care le accepta, carnivori sau nu :) - si in general sunt simpatici, vorbesc engleza binisor sau foarte bine, repectuosi, amabili. Pentru mine sunt ok! Pur si simplu ii respect ca si pe oricare alti oameni, mai ales ca nu mi-au dat motive sa cred altfel.

Oricum, nu inteleg de ce unii afirma ca-s inapoiati, prosti, inculti.. etc?
Din cate stiu Pakistanul genereaza matematicieni renumiti, multi indieni lucreaza la Microsoft, sunt certificati MCSE, Oracle si alte companii de renume si-au deschis centre de dezvoltare in India.

take care & God Bless!

#45
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 09.09.2003
e saptamana reintoarcerilor sau ce?

first burvi, then mosoti, acu si BiR

#46
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Pardes, on May 25 2005, 16:11, said:

Stimate Domn iti dau perfecta dreptate in India nu sunt 7 limbi oficiale (greseala mea) Sunt 17 nu 22 cum ne relatezi dumnea-ta . Cel putin eu nu as vorbi in necunostiinta de cauza ...India ca si celelate tari Asiatice au regiuni unde nu sunt dezvoltate dar nu poti sa imi spui mie care traiesc acolo cum este devarata Indie .


Plus engleza este baza acolo sorry ca te contrazic dar asta este iti sugerez sa vii aici sa te convingi .

<{POST_SNAPBACK}>

nu ai vorbi in necunostinta de cauza dar o faci...  :naughty: poate crezi ca daca esti acolo stii neaparat foarte bine cum stau lucrurile in toata india...

legat de limbi, cifrele nu le-am scos din burta ci le-am luat de pe Wikipedia... si nu numai... numarul limbilor oficiale a variat in timp...
http://en.wikipedia....aphics_of_India

  :) cat despre engleza, daca tu iti inchipui ca majoritatea stiu engleza, te inseli... tu probabil locuiesti in oras si nu ai legatura cu majoritatea oamenilor care nu beneficiaza de prea multa educatie(Mumbay-ul e un oras foarte dezvoltat si e normal sa se foloseasca engleza) ... oricum, mare lucru  ar fi daca 11% dintre ei stiu engleza ca o a doua limba materna...

cat despre cat de dezvoltata e India... LOL!... majoritatea traiesc intr-o saracie si o mizerie fantastica... se vede ca nu ai stat decat la oras acolo...

@Bitch: te referi la mine?  :naughty: hmmm  :scratchchin:

Edited by gtk, 25 May 2005 - 16:57.


#47
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005

Milan, on May 25 2005, 19:58, said:

Sunt vegetarian. Te invidiez mult!
In India sunt multe mancaruri vegetariane, nu?

<{POST_SNAPBACK}>


Cam jumatate din mancaruri sunt pe baza vegetala ..ei folosesc mult puiul si orezul .

#48
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005

Bitch_in_Red, on May 25 2005, 20:01, said:

@Pardes,
nu te agita prea tare aici ca o sa patesti precum o sticla de sampanie.
Nu incerca sa sa spui realitati unora de pe aici, ei stiu mai bine, desi unii in viata lor n-au calcat in afara granitelor tarii! Deh, patriotismul... pentru unii asa se masoara.
Pe urma ai grija sa nu ramai traznita cand iti vor spune lucruri despre locurile unde esti, de parca ei ar fi acolo, si nu tu!
Despre indieni nu stiu prea/foarte multe, stiu numai ca am cunoscut si de unii (hindu, muslimi)  si de altii - eu ii diferentiez dupa felul de mancaruri pe care le accepta, carnivori sau nu :) - si in general sunt simpatici, vorbesc engleza binisor sau foarte bine, repectuosi, amabili. Pentru mine sunt ok! Pur si simplu ii respect ca si pe oricare alti oameni, mai ales ca nu mi-au dat motive sa cred altfel.

Oricum, nu inteleg de ce unii afirma ca-s inapoiati, prosti, inculti.. etc?
Din cate stiu Pakistanul genereaza matematicieni renumiti, multi indieni lucreaza la Microsoft, sunt certificati MCSE, Oracle si alte companii de renume si-au deschis centre de dezvoltare in India.

take care & God Bless!

Ai dreptate ...desi stau si ma intreb cum India trimite pe an cam cat populatia romaniei studenti in strainatate..interesting eh ?  And how come Romania has no money to send our "good" students over board wooow another interesting theory  ..oricum raman la parerea ca multi ar trebui sa vada gunoiul din tara  lor si pe urma sa vorbeasca de alte culturi .

P.S Multumesc pentru sustinere ..se pare ca UNII dintr-e barbatii de pe aici se simt ofensati ca femeile mai au curajul sa deschida gura.

God Bless

<{POST_SNAPBACK}>



#49
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Quote

se pare ca UNII dintr-e barbatii de pe aici se simt ofensati ca femeile mai au curajul sa deschida gura.
ei da... cum ai dedus tu asta?  :D

#50
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005

gtk, on May 25 2005, 20:42, said:

ei da... cum ai dedus tu asta?  :D

<{POST_SNAPBACK}>



Nu stiu ...tu sa imi spui eh ?..Intrebare dece te-ai simtit sa pui o asemenea intrebare ?:D:P

Regards

#51
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
eu nu stiu sa-ti spun de ce crezi tu ca "unii" barbati se simt ofensati ca femeile au "curajul" sa deschida gura... asta numai tu stii  ^_^

cum adica de ce m-am simtit? cu mine cred ca ai discutat mai mult in contradictoriu si probabil la mine te refereai... e logic  :P

#52
Pardes

Pardes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.05.2005

gtk, on May 25 2005, 21:23, said:

eu nu stiu sa-ti spun de ce crezi tu ca "unii" barbati se simt ofensati ca femeile au "curajul" sa deschida gura... asta numai tu stii  ^_^

cum adica de ce m-am simtit? cu mine cred ca ai discutat mai mult in contradictoriu si probabil la mine te refereai... e logic  :P

<{POST_SNAPBACK}>



Ai dreptate dar stii ca nu este frumos sa dai nume... dar sa faci o aluzie este mult mai inteligent ...datorita faptului ca am avut o discutie contradictorie asta este altceva ..libera exprimare a opiniei  si a cunostiintelor ..si plus de asta noi toti avem ce invata din asta pina la urma eh ?:P :coolspeak:


Important este reactia fiecaruia si modul de exprimare . :P

Regards

#53
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Incepe sa devina despre altceva topicul. Haideti sa continuam discutiile despre dorul de tara si despre "fascinanta" India...

#54
RadueXpert

RadueXpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.09.2004
Ce ar fi daca totusi ne-ai spune ceva retete si lucruri utile care se intampăla acolo? Poate ca o sa vedem si o Indie care sa ne placa. Daca tu stai pe acolo cine stie? E ca si cum am avea un neam(roman) .  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate