Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Sunt uimit de parerea generala cum ca Germania nu e o tara turistica. Mie unul mi-a placut foarte mult ca destinatie de concediu in circuit. In primul rind este singura tara unde nu am luat vreo teapa cind m-am cazat la vreo pensiune sau hotel. Mai ales pensiunile particulare, mici, au tot confortul, sunt bine ingrijite si sunt la tot pasul. In plus au un transport public perfect.

In Germania sunt multe zone turistice, in care te poti bucura de liniste, sau obiective arhitectonice, istorice sau naturale, de gastronomie sau toate la un loc. De exemplu, iubitorilor de bere le recomand (recunosc, din auzite), nordul Bavariei, zona Franken, unde fiecare sat are propria fabrica de bere, servita in circiumile locului.

Obiective naturale nu am reusit sa vad in cele 2 excursii pe care le-am facut in Germania, dar la citi munti au e imposibil sa nu se gaseasca zone carstice impresionante. Nu mai vorbesc de schi. Ba o zona am vazut-o, si merita pentru drumetii: Sachsische Schweiz (Elvetia Saxona), la sud de Dresda.

Ca locuri istorice, nu stiu de unde sa incep. Sumedenie de orase medievale, cu centre bine conservate, castele, cetati, sate pitoresti. Eu, din ce am vazut, recomand castelele bavareze (Linderhof, Heuschwanstein si Hohenschwangau), Regensburg, Nurnberg, Valea Rinului si castelul Marksburg, catedrala din Koln, Berlin, Stuttgart (pentru muzeul Mercedes). Iar in alte orase, chiar daca nu au cine stie ce obiective, o bere pe o terasa pe o strada medievala tot merita sa bei.

Bineinteles ca Parisul are mai multe obiective decit Berlinul, dar asta nu inseamna ca la Berlin nu ai ce vedea. Numai insula muzeelor merita o zi de vizita. Iar linga, la Potsdam, se afla un palat care nu trebuie ratat: Sans Souci.

Eu zic ca un tur de 10 zile prin Germania poate fi in egala masura odihnitor si educativ (adica plin de obiective).

Am uitat sa ma refer si la tursmul balnear, dar asta mai peste vreo 25 de ani...

Edited by abancor, 31 July 2006 - 12:02.


#20
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
Avand in vedere ca trebuie sa stau in Germania, Dusseldorf, vreo 7 zile, stie careva de pe aici un forum cu multi germani :) unde sa pot sa intreb si eu chestii obisnuite
cam cat costa taxiul de la aeroport pana la hotelul Arosa, cam cat timp de asemenea.
despre transportul public, etc...
unde gasesc si eu o harta online maricica a orasului?
etc....

#21
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
1. Viziteaza forumul Tineri romani in Germania.
2. Despre taxi ar putea sa-ti spuna cei de pe forumul de mai sus.
3. Pt transportul public intri aici http://www.vrr.de/de/index.html.
3. Harta aici http://www.stadtplan...ldorf/home.html.

#22
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
Prin intermediul unui alt forum am mai gasit niste site-uri utile, in cazul in care are cineva nevoie:

Forum român - german: http://rennkuckuck.de/php/phorum/ (poti sa intrebi si pe româneste)
Forum al românilor din Germania: http://www.rom2.de/index.php
Tineri români in Germania: http://www.romanians-de.org/index.php
Cât despre Düsseldorf, informatii aici: http://www.meinestad...uesseldorf/home
Harta online: http://www.meinestad...ldorf/stadtplan

#23
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
in noiembrie voi merge pentru cateva zile la dusseldorf, cu sotul meu, pe care il insotesc la un targ.
cum voi avea 3 zile sa colind pe acolo, singurica, singurica, poate ma ajutati si pe mine cu ceva informatii, ce sa vad neaparat, unde sa fac ceva cumparaturi ieftine si bune.... ;)

#24
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Vizitat: Altstadt.

Shopping: Kaufhof Galeria

Ieftin ? :w00t: Doar daca prinzi reduceri...opinia unanima a nemtilor cu care am stat de vorba e ca e unul din cele mai scumpe orase din Germania, de altfel nici unul nu locuia in oras, ci in afara. E si normal, pentru ca e sediul multor corporatii de pe la ei.

#25
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Poate ai noroc sa prinzi la Düsseldorf carnavalul care precede postul Craciunului. Pe 11 Noiembrie in fiecare an la ora 11,11 se da startul carnavalului care tine o saptamina. Normal ca prima zi este cea mai interesanta.
Principala strada comerciala este Schadow Strasse, iar pentru comert de lux Königsallee (pe scurt numita Kö).
Le poti localiza pe hartile indicate mai sus in topic.

#26
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Rectificare la carnaval - carnavalul de o saptamina are loc de abia in luna februarie. Pe data de 11.11 la ora 11,11 se da doar startul pregatirilor de carnaval.

#27
brabbit

brabbit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.04.2003
Salutare!! Ma intereseaza si pe mine daca a fost cineva prin Stuttgart. Am pe cineva acolo si as dori sa imi cumpar un calculator de acolo prin intermediul lui. Problema este ca nu prea se pricepe deloc la calculatoare. M-ar interesa daca stie cineva vreun magazin sau hypermarket de acolo sa pot sa intru pe net poate are pagina sa gasesc o ofeta!! Mersi  :worthy:

#28
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Incearca la Media Markt, sigur gasesti ceva acolo.
http://www.mediamark...dex.php?csi=149

#29
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
mai bine sa-ti ia de pe net, sunt promotii si preturi mai ok ca in magazine

#30
mariiancu

mariiancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2006
daca vrea cineva informatii despre Duesseldorf, eu am fost in vara asta acolo, pentru 2 luni la un curs de limba germana. Am stat la un hostel pentru tineri, am mancat de la supermarket... (deci am trait ieftin). Daca vreti informatii despre oras, ma puteti contacta!

#31
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
apropo de stuttgart: exista vreo companie aeriana care are zboruri din Bucuresti catre Stuttgart?

#32
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Eu am zburat anul trecut cu KLM si am avut escala la Amsterdam.

#33
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostTepesh, on Oct 27 2006, 20:43, said:

Eu am zburat anul trecut cu KLM si am avut escala la Amsterdam.
direct nu exista nimic?
ca asa eu am zburat pana la Munchen si din aeroport am luat trenul pana la Stuttgart.
Ma intereseaza zbor direct, chiar si cu low cost :P

#34
GENOCLAUDIU

GENOCLAUDIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2006

View Postbogwol, on Oct 30 2006, 11:06, said:

direct nu exista nimic?
ca asa eu am zburat pana la Munchen si din aeroport am luat trenul pana la Stuttgart.
Ma intereseaza zbor direct, chiar si cu low cost :P
nu exista variante decat din budapesta. de aici mi se para ca zboara vreo 2 companii low cost acolo

#35
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Incearca la cursele Lufthansa Regional.

Partea nasoala e ca nu intotdeauna pe site apar cursele directe, am avut surpriza sa nu gasesc zborurile directe Bucuresti - Duesseldorf, desi exista.  :angry: Asa ca poate incerci sa le dai telefon si sa ii intrebi direct daca exista.


Name Lufthansa Reservation Romania
City Bucharest
Address Bd. Magheru 18
Phone 004 021 204 8410
Fax 004 021 312 0211
Email [email protected]
Opening hours Monday 08:00 - 18:00
Tuesday 08:00 - 18:00
Wednesday 08:00 - 18:00
Thursday 08:00 - 18:00
Friday 08:00 - 18:00

#36
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
surpriza mare!
cautand eu pe net, am descoperit ca , Carpatair are zbor la Stuttgart!! (cred ca are o escala si la Timisoara, dar ce mai conteaza!)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate