Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#1459
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

Câteva locații turistice care merita vizitate.
https://www.geo.de/r...s-30504986.html

#1460
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Din lista aceea am ajuns de cateva ori la Neckarsteinach,ca deh,este aproape de Heidelberg.Ma rog 15 minute cu masina sau o ora cu vaporul,bei o bere,mananci un carnat,etc,etc.
De fapt castelele sunt de fapt niste ruine cu exceptia unuia care este locuit,are si un spatiu de evenimente,nunti,petreceri.
Cochem este de asemenea super frumos,de fapt toata Valea Mosel.

#1461
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
Două palate în stil baroc din Rastatt, Baden-Württemberg:
https://sunnytrips.r...te-din-rastatt/
și
https://sunnytrips.r...chloss-rastatt/

#1462
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.02.2008
Ma gandeam la o vacanta de 8 nopti cu cazare in Frankfurt la inceputul lunii iulie, vaccinarea facuta deja cu ambele doze.

Am citit ceva aici https://tourismus-we.../?bl=he&lang=de si nu imi este clar. Spune ca daca stai mai mult de 7 zile la un hotel trebuie sa prezinti un certificat de testare de 2 ori pe saptamana. Am mai gasit si ceva cum ca daca incidenta e sub 50 se deschid si spatiile de mancat (probabil inclusiv mic-dejun) in hoteluri, cu testare zilnica. Este valabil lucrul asta sau daca esti vaccinat arati certificatul de vaccinare si e de ajuns? Daca nu, ce fel de testare trebuie facuta si cu ce fel de teste - ori ea este facuta de catre hoteluri?

Daca astfel de teste sunt obligatorii, ce se intampla daca iese unul pozitiv?

#1463
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Din ce mi-a povestit cineva care locuieste in Germania, ii testeaza non-stop pentru orice, indiferent vaccinati-nevaccinati. De doua ori pe saptamana copiii pentru scoala, ei pentru strand, sunt satui pana in gat (la propriu si la figurat) de atata testare. Nu m-as duce in Germania in perioada asta. Am vazut ca s-a redeschis si Europa Park dar trebuie test nu mai vechi de 24h; chiar daca stai mai multe zile sau te cazezi la hotelul lor, te testezi zilnic. Acum depinde de fiecare, ce suporta si ce nu in concediu.

Mi-a zis ca exista corturi de testare peste tot, deci ai unde sa te testezi. Banuiesc ca fac teste rapide, autorizate.

Restrictiile variaza intre localitati in functie de rata de infectare.

Edited by mdt, 09 June 2021 - 13:18.


#1464
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.02.2008
@mdt pff, asta nu suna prea bine. Cautasem despre mai multe tari si Germania parea rezonabila, asta dupa ce n-am mai iesit din tara din 2019 - pana la urma raman tot doar in tara?! Din ce am studiat eu pe net zicea ca n-ar trebui (in conditiile actuale) pe nicaieri test, iar la aeroport e de ajuns certificatul de vaccinare. Singura chestie pe care am gasit-o e asta cu hotelurile daca stai mai mult de 7 zile (2 testari) si la mic dejun indoor testare zilnica.

In acelasi timp am dat un search pe net si am gasit de exemplu treaba asta:
"From Friday June 4th, restaurants – and other hospitality venues like bars and cafes – can open their indoor space for guests. People who want to eat or drink indoors will need to provide a negative Covid test, senator for economic affairs Ramona Pop (Greens) said on Friday.
People can also show proof of being fully vaccinated or their recent recovery from Covid-19."

Deci tot nu mi-e clar, e cineva pe acolo care sa stie exact care-i treaba? Daca ai avea certificat de vaccinare nu mai e nevoie de test?

Edited by Lord_Silver, 09 June 2021 - 14:07.


#1465
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
@mdt Lucrurile nu stau chiar așa. Acum e cel mai bun sa călătorești în Germania pentru ca în foarte multe regiuni s-au introdus foarte multe relaxări.

Referitor la Frankfurt pot sa confirm de la fața locului că orașul se află de luni în Faza 2 a relaxarilor. Asta înseamnă că cei din gastronomie au deschis atât terasele, cât și la interior. Dacă stai afara nu ai nevoie de nimic, iar pentru interior trebuie sa faci dovada unui test negativ (cel rapid valabil 24 de ore) sau dovada vaccinului sau adeverință de la doctor ca ai trecut prin boală și te-ai vindecat.

#1466
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pai da, depinde de locul unde te duci, la prietena mea este cum am scris. Trebuie sa studiezi exact care sunt cerintele in locul in care vrei sa mergi si la obiectivele pe care vrei sa le vizitezi.

#1467
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSunny_Trips, on 09 iunie 2021 - 14:33, said:

Referitor la Frankfurt pot sa confirm de la fața locului că orașul se află de luni în Faza 2 a relaxarilor. Asta înseamnă că cei din gastronomie au deschis atât terasele, cât și la interior. Dacă stai afara nu ai nevoie de nimic, iar pentru interior trebuie sa faci dovada unui test negativ (cel rapid valabil 24 de ore) sau dovada vaccinului sau adeverință de la doctor ca ai trecut prin boală și te-ai vindecat.

Mersi de informatii. Din ce spui sa inteleg ca daca ai vaccinul ai scapat de testele rapide, e de ajuns sa arati dovada vaccinarii pentru un restaurant la interior, indiferent de cat timp stai la un hotel si alte lucruri de genul acesta?
Ai idee, dovada vacinarii din Romania se accepta exact asa cum ti-a dat-o de la centrul de vaccinare (in limba romana + engleza), poti sa le arati si o copie in loc de original?

#1468
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
Oficial pentru restaurante la interior ai nevoie de testul rapid, dar majoritatea accepta și dovada vaccinării. O copie este suficienta.

#1469
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmdt, on 09 iunie 2021 - 15:38, said:

Pai da, depinde de locul unde te duci, la prietena mea este cum am scris. Trebuie sa studiezi exact care sunt cerintele in locul in care vrei sa mergi si la obiectivele pe care vrei sa le vizitezi.

nu uitati ca astea se pot schimba de la o saptamana la alta, si in bine si in rau. Iti faci planurile, si pana ajungi sa pleci, constati ca nu mai e cum iti luasei in calcul la inceput....
cand am spus ca eu totusi m-am razgandit sa mai plec in DE anul asta datorita COvid si incertitudinii, am primit ceva comentarii care ma contraziceau. Se pare totusi ca am luat decizia corecta....

#1470
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
În rău nu o să se schimbe lucrurile, cel puțin până la toamnă. Dar și până atunci se preconizează ca se vor vaccina tot mai mulți și nu o să mai fie nevoie de lockdown-uri. Momentan rata de incidență în Germania e de 20 și tot mai multe regiuni introduc relaxări. Singurele măsuri care vor rămâne sunt purtarea măștii în spații închise și testul rapid pt gastronomie la interior. Dar cine mai sta vara în restaurant în interior, când poți foarte bine sa mănânci afară pe terasă, unde nu ai nevoie nici de test și nici de vaccin.

#1471
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
În plus mai ai avantajul că nu o să fie foarte mulți turiști. Astfel, poți evita la atracțiile turistice renumite, gen castelul Neuschwanstein, hoardele de turiști asiatici.

#1472
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Anul trecut in Iulie, pe pandemie, deși nu erau asiatici,am stat la coada la puntea cu vedere la Castel aproape o oră!

#1473
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSunny_Trips, on 10 iunie 2021 - 09:33, said:

gen castelul Neuschwanstein,
Sincer nu merita. Mai fain e ala de langa, mai mic. Are interioare faine mi-a placut mult mai mult.

#1474
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Hohenshwangau e "cel mic", si era a "lu' tasu' de respira greu" :). Sustin ce spune Bursul: Neuschwanstein merita mai mult sa il vezi pe afara decat interioarele.

#1475
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.02.2008
@bogwol de acord, pe afara chiar e deosebit, mai ales cum se vede de pe pod (desi e super aglomerat acolo). Nici in interior nu e oribil sau ceva, doar ca e destul de scurt turul interior, nu vezi prea multe camere si nici foarte spectaculoase. Din ce imi amintesc, parca ultima era chiar frumoasa, cred ca asta e. Posibil sa fie si mai frumos cand o sa termine cu renovarile (din ce imi amintesc inca e in renovare).

Edited by Lord_Silver, 11 June 2021 - 15:10.


#1476
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Fac o intrebare :
Am o ruda de 75 de ani care traieste singur in Urziceni, fata lui traieste in Munchen .
De obicei mergea cu avionul de 2 ori pe an la ea in vizita. M-a rugat sa il ajut cu informatii cum sa incerce sa ajunga in Munchen cu avionul.
A facut ambele doze de vaccin in februarie.
Nu stiu daca va calatori in afara orasului acolo(turism, restaurant, etc), se deplaseaza greu(adica maxim sa il plimbe putin pe acolo cu masina lor) .
Adica cred ca ii va fi ok macar daca sta la fata lui in vizita cateva zile in casa , ca nu s-au vazut din septembrie 2019.
Am citit pe MAE, inteleg ca ar putea merge cu vaccinul facut.
Nu prea inteleg cum e cu zonele de risc 1 ,2. Noi cum suntem pt ei?
Inteleg ca trebuie completat un formular cu datele vaccinarii ,personale , etc si primesti un PDF cu ok-ul de intrare.
Ma poate lamuri cineva pas cu pas ?
Unde se poate urmari situatia epidemiologica de la ei / Romania pt ei(adica in ce fel de zona suntem pt ei)?

Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate