Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#1369
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca sunteti prin München vara asta in Olympiapark este Dino World. Expozitie dinosauri in marime naturala.
Cautati pe youtube Dino World Munchen si vedeti daca merita.
Expozitia nu e mare, dar e faina, mie mi-a placut. Lu' ala mic i-a fost frica.

#1370
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

View PostBursul, on 11 iunie 2018 - 21:41, said:

Daca sunteti prin München vara asta in Olympiapark este Dino World. Expozitie dinosauri in marime naturala.
Cautati pe youtube Dino World Munchen si vedeti daca merita.
Expozitia nu e mare, dar e faina, mie mi-a placut. Lu' ala mic i-a fost frica.
Bursule, ai vizitat muzeul tehnic din Munchen?De cat timp ar fi nevoie ca sa fie vizitat tot, nu minutios dar nici alergand?

#1371
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
2h

#1372
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdennis_2005, on 17 iunie 2018 - 10:13, said:

Bursule, ai vizitat muzeul tehnic din Munchen?De cat timp ar fi nevoie ca sa fie vizitat tot, nu minutios dar nici alergand?

Deutsches Museum e foarte mare. Daca vrei sa il vezi cu minutiozitate eu cred ca ai nevoie de de vreo 3 zile. Exista o gramada de sectiuni, de la navigatie (unde incepi cu marile expeditii ale lui vasco da gama, columb, etc si termini cu vasele de croaziera din zilele noastre), sectiunea de fizica cu experimente de la galileo galilei pana in zilele noastre, chimie, mori de vant, aviatie ( de la prototipurile lui leonardo da vinci pana la avioane din zilele noastre), submarine, astronomie, matematica, computer science (calculatoare din primele generatii), prelucrarea sticlei si ceramicii, industria metalului, geologie, ind hartiei, biotehnilogie, eficienta energetica (centrale eoliene, solare,), instrumente muzicale, calatorii istorice cu avionul, masurarea timpului etc

eu peste partea cu hartie, sticla, ceramica, metal, geologie, bio, computer science, si inca altele cateva am sarit si in final am stat o zi, de la 10-17 (asa era programul in iarna).
la seciuniile de navigatie, eficienta energetica, astronomie, prelucrarea pamantului si minierit, calatorii istorice cu avionul, experimente matematice si fizice, instrumente muzicale,fizica,masurarea timpului si planetariu.

Depinde cat de pasionat de tehnica esti. Daca esti extraordinar de pasionat stai lejer o saptamana Posted Image), daca ai totusi niste limite, asa cum am si eu, recomand cam o zi. Daca muncesti/studiezi intr-un domeniu care nu are asa multa legatura cu tehnica (medic, economie, etc) atunci poate jumatate de zi sa fie suficient (3-4h). In 2 ore abia ajungi de la un capat la altul fara sa apuci sa fotografiezi macar reperele muzeului.

Edited by giuliani, 18 June 2018 - 09:31.


#1373
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am fost o data cu ala mic. Mai mult am stat la sectiunea copii. Eu nu-s cu muzeele ca nu am cu cine sa merg si singur ...  2 ore tot am stat, am fost pe fuga si nu am vizitat tot.. Daca esti chiar interesat de exponate, ia cel putin 4-5 ore.

#1374
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

View Postmetalactual, on 17 iunie 2018 - 10:39, said:

2h

Raspuns facut din ignoranta sau la mistocareala.2 ore doar daca alergi fara sa te uiti la exponate.Se zice ca muzeul are peste 19 km de coridoare.



Deutsches Museum din Munchen
Muzeul de stiinta si tehnica din Munchen
Cunoscut si sub numele de Muzeul German al Capodoperelor Tehnologiei si Stiintei, Deutsches Museum este una dintre principalele atractii ale orasului Munchen si un obiectiv turistic potrivit pentru vizitatorii de toate varstele. Situat in centrul orasului pe o insula de pe raul Isar, muzeul a fost inaugurat cu mare fast in 1925.
Aceasta atractie turistica din Munchen este cel mai mare muzeu de tehnologie de acest gen din lume si este renumit pentru colectiile sale de o importanta deosebita ce contin obiecte care au marcat pasi importanti din domeniile stiintei si tehnologiei.
Exponatele de Deutsches Museum sunt multe si foarte variate, acoperind o arie larga de domenii cum ar fi astronomie, agricultura, computere, chimie, electricitate, marina, minerit, muzica, cai ferate, domeniul aero-spatial si telecomunicatii. Turistii care aleg sa petreaca ceva vreme la Deutsches Museum pot vedea exponate cum ar fi primul dinam Siemens din expozitia cu tematica legata de electricitate sau instrumente muzicale dintre cele mai variate de la unele instrumente antice la sintetizatoare foarte moderne. De asemenea pot vedea exponate din lemn si cupru cu gravuri ce dateaza din vremea lui Gutenberg si primelor sale prese de tiparit.
Muzeul detine pana si masa de lucru pe care s-a descompus primul atom in anul 1938 ce s-a aflat in trecut in laboratorul lui Hahn si Strassman. Sectiunea dedicata aerului si spatiului este enorma spre deliciul vizitatorilor de toate varstele. Celor mici in special le plac foarte mult demonstratiile care produc fulgere adevarate din sectiunea dedicata electricitatii. Muzeul detine si foarte multe exponate legate de lumea transporturilor. Aici veti avea posibilitatea de a vedea primul automobil produs vreodata, un Benz din 1886. Pe langa masini, muzeul are o colectie de barci, trenuri si un departament intreg dedicat avioanelor si domeniului aerospatial. Sunt expuse si foarte multe motoare cum ar fi turbine cu apa sau motoare cu turbojet. Ca marea majoritate a muzeelor de stiinta si tehnica, Deutsches Museum ii va tine ocupati pe copii in permanenta avand grija ca acestia sa nu se plictiseasca niciodata.
Inainte si in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, controlul asupra Deutsches Museum a apartinut partidului Nazist. Acestia au folosit muzeul pentru a prezenta filme si expozitii de propaganda si la un moment dat a fost folosit chiar si ca oficiu postal sau pentru a gazdui niste prizonier rusi. In 1944 aproape de sfarsitul razboiului cladirea a fost lovita de numeroase raiduri aeriene. Mai bine de 80% din structura a fost distrusa si peste 20% din exponate au fost avariate.
Daca nu vorbiti germana insa cunoasteti limba engleza, va veti simti ca acasa in Deutsches Museum deoarece toti ghizii stiu si engleza si sunt dornici sa raspunda la intrebarile vizitatorilor si le prezinte cat mai multe informatii despre exponatele muzeului. De asemenea majoritatea placutelor explicative sunt si in engleza insa turul muzeului cu ghid nu este posibil decat in limba germana. Pe langa cele 18000 de exponate de la Deutsches Museum aici mai exista si o serie de ateliere speciale pentru toate varstele.
Adresa:
Museumsinsel (pe insula de pe raul Isar), Munchen.
Transport:
Metrou: Isartor S1-8.
Orar:
deschis zilnic de luni pana duminica intre 09:00 si 17:00
inchis de Anul Nou, Lasata Secului, Vinerea Marea, 1 Mai, de Craciun si in Ajunul Craciunului, si de Ziua Tuturor Sfintilor (1 noiembrie).
Preturi:
Adulti: 8.50 €
Bilet de familie: 17.00 €
Copii intre 6-15 ani: 3.00 €
Nu sunt acceptate carti de credit de niciun fel.
http://www.tvl.ro/mu...hes-museum.html

Edited by dennis_2005, 21 June 2018 - 19:32.


#1375
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postmetalactual, on 17 iunie 2018 - 10:39, said:

2h
Asa ai procedat tu?

#1376
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006

View Postdennis_2005, on 21 iunie 2018 - 19:17, said:

Raspuns facut din ignoranta sau la mistocareala.2 ore doar daca alergi fara sa te uiti la exponate.Se zice ca muzeul are peste 19 km de coridoare.

Hopa, un "inginer" care ma ia la rost...dpmdv poti inopta acolo.
Pe mine nu m-a interesat si ultimul muc, pe care l-a proiectat Frantz.

View Postmax_01, on 22 iunie 2018 - 18:06, said:

Asa ai procedat tu?

Eu am stat 2h34m15s.
Multumit ?

#1377
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu daca e vorba de a lua pe cineva la rost, insa e bine sa specifici ca pentru tine, care nu esti pasionat de chestiile tehnice(sau ai fost cu copil mic, etc...) toata vizita a durat doua ore. Pentru ca 2,5h pentru cineva care chiar e interesat de muzeu nu prea inseamna mare lucru.  Pana la urma e cel mai mare muzeu de stiinta si tehnologie din lume,si daca cineva citeste doar raspunsul tau si planifica 2h pentru o vizita acolo va ramane extrem de dezamagit. Cunosc vreo 2 medici care au petrecut vreo 4h in Deutsches Museum, cam aia e limita minima pe care eu as recomanda-o cuiva.

#1378
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Numai in sala aia de fizica unde faci experimente poti linistit sa pierzi 30 de minute. Cel mai mult m-am holbat la bila aia care se balanseaza si la final ... nu zic ce e de rahat daca zic.

#1379
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 27 iunie 2018 - 14:09, said:

Numai in sala aia de fizica unde faci experimente poti linistit sa pierzi 30 de minute. Cel mai mult m-am holbat la bila aia care se balanseaza si la final ... nu zic ce e de rahat daca zic.

da, acolo ai explicate toate ecuatiile si legile importante din fizica. daca ai memorie buna ori cauti pe net relatiile poti sta lejer 2h doar in sala aia :)

#1380
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
Vreau sa tranzitez Germania pentru a ajunge in Franța. Știți pe undeva pe traseu cazare ieftinã?

#1381
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut

Am vizitat recent castelul Lichtenstein (in zona Stuttgart). Il recomand din toata inima. Nu e foarte mare, dar reprezinta castelul din povesti pe care il visam in copilarie: pe varful unei stanci, vedere impresionanta in vale, pod mobil, turnuri, etc. Din punctul meu de vedere, chiar daca e mai mic, depaseste Neuschwanstein.

#1382
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
M-am pus sa caut poza cu castelul si am dat de asta:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/Schloss_Lichtenstein_04-2010.jpg/1280px-Schloss_Lichtenstein_04-2010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce dor mi s-a facut de o zi de toamna tarzie insorita. Posted Image

#1383
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostBursul, on 06 iulie 2018 - 08:55, said:

M-am pus sa caut poza cu castelul si am dat de asta:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/Schloss_Lichtenstein_04-2010.jpg/1280px-Schloss_Lichtenstein_04-2010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce dor mi s-a facut de o zi de toamna tarzie insorita. Posted Image

exact. pacat ca nu se vede si panorama asupra vaii...

#1384
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postvalid09, on 05 iulie 2018 - 21:39, said:

Vreau sa tranzitez Germania pentru a ajunge in Franța. Știți pe undeva pe traseu cazare ieftină?
Saptamana trecuta am facut dus-intors acelasi traseu. La dus spre Franta am dormit la Bad Fussing. La intors, la Bad Griesbach. Au fost cele mai atragatoare locuri (si acceptabile ca pret).
Si la dus si la intors am facut pauza de masa la est de Ulm, la Klosterbräustuben.

#1385
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Apopo de obiective  gen "muzeu tehnic" in Germania: recomand cele de la Speyer si Sinsheim (amandoua relativ apropape de Stuttgart). Sunt detinute de aceeasi firma. La cel de la Speyer (aici am stat cazat la hotelul lor si am obtinut astfel si o reducere la biletul de acces in muzeu) m-am urcat pt prima data intr-un submarin. Tot acolo se regaseste expus si vasul unde si-au inceput cariera membrii formatiei Kelly Family. Este expusa si o naveta spatiala ruseasca, similara cu cele americane.
La Sinsheim (revazut dupa vreo 10 ani), pentru cei interesati, este o aripa intreaga cu masini, echipamente si armament al principaleleor forte combatante din al II-le razboi mondial. Romania binenteles ca lipseste - germanii nu ne iarta "intoarcerea armelor". Tot aici te poti urca intr-un Concorde precum si in fratele lui sovietiv Tupolev

#1386
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
E posibil sa ajung anul acesta in Berlin.
Daca isi mai aduce aminte cineva -
ca sa evit cozile mari de la bilete - in caz ca  achzitionez museum pass de 3 zile (consecutive)
am vazut ca e in jur de 29 euro...
asta inseamna ca ma duc la coada unde stau cei cu cardul respectiv (museum pass 3 days) si tot intru?
si inteleg ca pentru muzeele incluse in cardul respectiv nu se mai plateste nimic altceva...
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate