Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#1351
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
De la firmele care fac numere auto (placutele). De obicei se gasesc acolo unde se fac inmatricularile auto in orasul respectiv. Iti trebuie talonul.

 Passenger001, on 30 octombrie 2017 - 15:29, said:

Ptr mai multe informatii:  https://www.umwelt-plakette.de/en.html
Site-ul asta e dubios. Daca alegi limba germana iti da u n pret de 10 euro. Daca alegi o alta limba e 31 euro. Taxa pe limba Posted Image

Edited by Bursul, 13 November 2017 - 08:47.


#1352
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
noi am luat-o de la un service auto si tot 5 euro am dat.  talonul masinii.
Bursul, nu e taxa de limba, e in functie de tara de inmatriculare. alege limba germana si introdu la tara de inregistrare a masinii Austria (de ex.).  vezi ce tarif iti da!

#1353
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Plimbare de o zi:
Tot auzeam pe la colegi de un satuc foarte simpatic aflat la granita dintre Germania si Belgia si tot ziceam ca merg si tot nu ajungeam. Pana intr-o zi cand ma tot gandeam unde sa mergem cu mama care venea in vizita pentru week-end si "Voila" - Monschau.

Daca sunteti prin Liege sau Maastricht sau poate chiar si Bruxel sau Koln si aveti o zi la dispozitie atunci mergeti pana in Monschau.

Noua ne-a placut foarte mult.

Monschau vazut de pe dealurile din jur:

[ https://4.bp.blogspot.com/-YJ1dbZD_R0U/WhVPS0ZMAAI/AAAAAAAAJTo/kwVKx-xM8mMm0Ugq_zJFZfXUm7WeSOqBwCLcBGAs/s400/IMG_6624.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://1.bp.blogspot.com/-WguJIQtqpTA/WhVPTTrh5EI/AAAAAAAAJTs/FpcEi-38miUHE6OpSmb2VF2ftGcydVCGQCLcBGAs/s400/IMG_6625.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://3.bp.blogspot.com/-gvE5GiEOrXE/WhVPT4EppCI/AAAAAAAAJTw/oQCKSt886eQDGEPbpB2gjuJBZTx6i3RPwCLcBGAs/s400/IMG_6628.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://1.bp.blogspot.com/-54lm3zt4Hgc/WhVPW7KsjAI/AAAAAAAAJUY/RmOwCPHk59c4MVCLZWcpPye7_-3CzOfUgCLcBGAs/s400/IMG_6641.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


La plimbare pe stradutele cochete:

[ https://3.bp.blogspot.com/-zUyPSKLR-h0/WhVPPD_oz5I/AAAAAAAAJUo/Te_XjG5NEuYFoXHShobKG2eElFeApAsVwCEwYBhgL/s400/IMG_6585.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://1.bp.blogspot.com/-_Bj4_2pIl1o/WhVPQuYNyuI/AAAAAAAAJTk/xCdVG8zBFMI7mFZvHukz6c3JSxQ0ZqBDACEwYBhgL/s400/IMG_6600.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://1.bp.blogspot.com/-2JObeyrq358/WhVPQ5SAT2I/AAAAAAAAJUc/udgE3ReyWHACJXvCIzL9oQph4EMfeze-wCEwYBhgL/s400/IMG_6601.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://3.bp.blogspot.com/-oFEO_PjirUk/WhVPRVm--dI/AAAAAAAAJUU/_XzkZI47DAc-Ko-S8wbBH5t3Mx26HLwLACEwYBhgL/s400/IMG_6604.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://2.bp.blogspot.com/-x6ICyKw6zCg/WhVPRQLHmaI/AAAAAAAAJUU/GspVj15srUwobaJs7ehows9JJ8TakDoGwCEwYBhgL/s400/IMG_6607.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://4.bp.blogspot.com/-Ls29bENy-Ic/WhVPPO1VPaI/AAAAAAAAJUo/lSTS_Zbe0IIkZqa3yPtcNjotosnXvSE9ACEwYBhgL/s400/IMG_6580.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://1.bp.blogspot.com/-n6xscutYpp8/WhVPPasc6aI/AAAAAAAAJUo/fOaZXizbnjcGCrBtNGvqHGNX9Tsn1j3wgCEwYBhgL/s400/IMG_6581.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


De toamna:

[ https://1.bp.blogspot.com/-Y-02glFSSbY/WhVPVcjvHVI/AAAAAAAAJUI/KP52gT7DPwg_v_cGxInf0MGrhpLC7XchACEwYBhgL/s400/IMG_6636.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://2.bp.blogspot.com/-p1rF86QKDoY/WhVPWn5lgYI/AAAAAAAAJUQ/uWbvwkKbKDoAqRDq2T-sTe7CuXon9BDbQCEwYBhgL/s400/IMG_6640.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://3.bp.blogspot.com/-x0Pu8HU8V2c/WhVPXbt6Y9I/AAAAAAAAJUg/Uk13UiPHCxYxkO7Vb_iKdk3fmIZE4crBACEwYBhgL/s400/IMG_6647.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#1354
Liainlume

Liainlume

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2017
Daca planuiti o vacanta in Germania cu masina va recomand un parc natural la granita cu Cehia - peisaje de vis si trasee foarte usoare. Elvetia saxona se numeste partea germana  http://plecinlume.ro...axona-si-boema/

#1355
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am descoperit anul asta Germania, in opinia unora o tara ,,total neturistica’’ dar care este o tara care are foarte multe de oferit si care ofera servicii turistice ,,nemtesti’’ adica de foarte buna calitate.
Prin Germania am trectut de mai multe ori in fuga pe autostrazile impecabile, cu scurte opriri la Munchen, Koln si Nurenberg.
Anul asta am stat 10 zile si am vizitat pe rand Berlinul (cu cazare la Ibis cinci zile), Dresda, Postdam si Hamburg (cel mai frumos oras german pe care l-am vazut).
Dupa aceasta m-am mutat la Franfurkt am Main (cazare la Hotel klein) si am vizitat Franfurkt am Main, Koblenz, Baden Baden, cu o scurta vizita de spa la Caracala Spa si Heidelberg. Dar sa le luam pe rand:
Berlin, un oras surprinzator atat din punct de vedere al arhitecturii cat si al infrastructurii turistice. Pe unde am umblat eu doar in Alexander Platz se mai vad urmele Berlinului de Est si evident epocii comuniste in care am trait din pacate si unii dintre noi. Am vizitat in cele doua zile alocate Parlamentul cu urcare in cupola de sticla si multiple oglinzi de pe sediu. Vizita este gratuita dar trebuie sa stai la coada sa te inregistrezi si sa-ti dea voucher de intrare. Merita asteptarea  deoarece de sus se vede tot Berlinul, inclusiv cancelaria republicii. Initial am luat-o pe jos de la Piata Posdam, unde am vizitat Sony center, apoi am ajuns la Poarta Brandemburg si de aici l-a statuia Victoriei, dupa care ne-am intors prin Parcul Tiergarden sip e malul raului Spree, la Palatul parlamentului. A doua zi am vizitat Piata Alexander si ne-am urcat in turnul televiziunii construit in epoca comunista, dar din care se vede de la aproape 200 m foarte frumos Berlinul. Dupa urcarea in turnul televiziunii am vizitat insula muzeelor si Domul, am vrut sa vizitam si sinagoga dar nu se vizita.
In Dresda am stat foarte putin in trecere dinspre Praga, dar ne-a placut centrul istoric cu caterdrala si modul in care este amenajat pentru plimbare malul raului Elba.
In Posdam am vizitat centrul dupa care ne-am omorat picioarele la propiu in Parcul Sanssouci, dar nu am regretat deoarece totul este foarte frumos aici, incepind cu Sansouci Skool, pana la Castel, Universitate si tot complexul de acolo. Merita alocat mai mult de o zi pentru Posdam, dar am fost foarte in scurt cu timpul.
Hamburgul m-a cucerit la propriu, atat partea veche cu Piata Primarei si cladirea primariei care se viziteaza, cat si cu partea noua cu o arhitectura deosebita. Am ramas cu gura casacata la propiu in fata Filarmonicii si la cata lume era urcata pe terasele superioare ale acestei minunate caldiri. Din pacate coada era prea mare si nu am avut timp sa o vizitam si in interior, asa ca ne-am multumit cu o plimbare prin port.
Dupa aceasta ne-am mutat la Franfurkt am Main, unde am vizitat orasul partea veche, Piata Romer, o plimbare pe malul raului Main si o vizitare a Domului din Franfurkt. Dupa aceasta ne-am deplasat in partea noua a orasului si am urcat in Main Tower, aproape 200 m, de unde am admirat orasul de sus si avioanele care zburau pe deasupra capului la propiu.
Koblenz, un oras foarte frumos, situate la confluenta raului Mosela cu raul Rin. Aici ne-am plimbat pe malul Rinu-lui pana la German Eck (coltul german) unde se afla un impresionant monument cu stemele tuturor statelor germane si statuia ecvestra a lui Wilhem I. Impresionant in Koblenz este si centrul vechi extraordinary de bine intretinut.
Heidelberg, un oras minunat dar din care nu am avut timp sa vizitam doar castelul si centrul vechi, am fi vrut sa vedem si Universitatea dar nu a mai fost timp.
In Baden Baden, am fost la Caracala Spa, in sectiunea cu costum de baie, este o sectiune si fara pentru amartori, ne-am simtit foarte bine cu diverse zone de imbaiere dar tot mai complet din p.d.v. al serviciilor spa consider complexul Hajduszsobozlo de la unguri.
Cam asta a fost excursia mea si a sotiei in Germania, anul asta in iunie. De mancat am macat la diverse terase, o nebunie supa de rosii, coastele de porc si binenteles genuchiul de porc gatit crocant cum numai nemtii pot sa-l faca. Nu m-a placut ca a crescut mult pretul la bere 4,5 euro halba si desi am condus cca 6000 km in Germania am avut timp si de cate o bere dar limitat de pret. Pun cateva poze si daca aveti intrebari va stau la dispozitie. Sper ca acesta scurta poveste a mea sa inspire si pe altii asa cum m-au inspirit pe mine povestile despre calatorii spuse de alti colegi de forum

Attached Files



#1356
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
ne-am intors si noi din Germania, a fost asa, un mic tur de recunoastere si de vazut castelele regelui Ludovic al 2-lea! Minunate! Absolut superba regiunea rurala a Bavariei, casa frumoase, pasuni cu vaci pe ele, ordine, curatenie, disciplina in trafic si in general, ce sa mai, superb!
Foarte multi turisti germani in principal, cu copiii dupa ei, oameni in varsta care abia mergeau, dar ei erau in vizite, bravo lor! Apoi urmau asiaticii, pe Marienbrucke nu aveai loc sa arunci un ac, ei erau claie peste gramada sa-si faca poze, nu conta ca poate mai voia si altcineva sa faca poze ale  castelului!

O sa revenim in Germania, cu siguranta!

Attached Files



#1357
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Valentina, poate ar trebui mentionat si ce reprezinta fiecare; fac eu oficiile, si te rog sa ma corectezi daca gresesc:
- in primele doua poze este palatul de la Herrenchiemsee de pe insula Herreninsel de pe lacul Chiemsee; palatul a fost inspirat de catre Versailles
- urmatoareledoua poze reprezinta castelul Neuschwanstein; prima poze este absolut superba, poza de calendar
- urmatoarele doua reprezinta castelul Hohenschwangau;
- ultimele 3 poze sunt de la palatul Liderhof - aici sper ca ati vizitat si grota!

#1358
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Bogwol, multumesc!
grota, din pacate, nu! Se lucra, erau muncitori prin zona, si pana ne-am dus noi sus si ne-am intors, au aparut n'autocare de asiatici, era o bulibaseala, si-o aglomeratie de nedescris! Dar cu siguranta o sa ne mai ducem, vrea si sor-mea sa le vada, acum ca le-a vazut la noiPosted Image

#1359
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 bogwol, on 05 iunie 2018 - 08:01, said:

... poate ar trebui mentionat si ce reprezinta fiecare ...

Oricum, pozele Valentinei sunt redenumite sugestiv, dar e bine că ai explicat mai pe larg.
La Herrenchiemsee nu am fost, doar am trecut pe autostradă pe lângă lac.

Valentina, felicitările mele ! Poze din interior nu ai ? Ştiu că nu e voie, dar mă gândesc că aglomeraţia de asiatici ţi-a creat premisele să-ţi iei şi tu câteva amintiri pe cardul foto sau în telefon.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 June 2018 - 20:55.


#1360
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 OvidiuNS, on 06 iunie 2018 - 20:53, said:

Valentina, felicitările mele ! Poze din interior nu ai ? Ştiu că nu e voie, dar mă gândesc că aglomeraţia de asiatici ţi-a creat premisele să-ţi iei şi tu câteva amintiri pe cardul foto sau în telefon.


Una dintre caracterisitcile palatelor ridicate de Ludovic al II-2 este aceea ca niciunul dintre ele nu este finalizat la interior (cel putin din ce stiu eu). Fiecare are finalizate 1-2-3 camere, restul fiind goale. Asadar si cei care supravegheaza sunt mult mai atenti si concentrati pe aceste camere si e relativ greu de facut poze. Cu asiaticii in preajma e cu dus si intors, sunt multi, ai putea sa scoti aparatul/telefonul, dar in acelasi timp iti si obtureaza vizibilitatea.
Singurul castel finalizat din Bavaria, vazut de mine, este Hohenschwangau care de fapt apartinea tatalui lui Ludovic al 2-lea.

Probabil ca stiti ca Ludovic al 2-lea (zis si Nebunul) a fost gasit inecat in lacul de langa Hohenschwangau. Barfele spun ca ar fi fost "ajutat" sa se inece, impreuna cu aghiotantul sau, intrucat ruina bugetul Bavariei cu proiectele sale grandioase si nebunesti. Ca exemplu (de aceea am si intrebat-o pe Valentina daca a vazut-o), grota de langa Liderhof are amenajata un intreg lac interior a carei apa era incalzita artificial si puteai face baie in respectivul lac/ te puteai plimba cu barca pe acesta, in timp ce o orchestra cocotata pe o platforma iti canta ultimele hituri ale vremii.

Edited by bogwol, 07 June 2018 - 06:52.


#1361
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Hohenschwangau nu l-am vizitat, ne-am dus direct la Newschwanstein, unde sunt amenajate vreo 14 camere, nu doar două - trei.
Iar Linderhof-ul este complet amenajat în interior.

Eu am făcut destule poze atunci, în 2012, dar m-ar fi încântat ceva poze proaspete.
Mă nulţumesc cu poza lui Newschwanstein fără schele deocamdată.


Sănătate şi tcb !

#1362
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 OvidiuNS, on 07 iunie 2018 - 09:00, said:

Hohenschwangau nu l-am vizitat, ne-am dus direct la Newschwanstein, unde sunt amenajate vreo 14 camere, nu doar două - trei.


Eu in Newschanstein am vizitat fix 3! Imi aduc aminte clar acest lucru. Cand spui 14 iei in calcul si culoarele de trecere si camerele goale?

#1363
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 valentinag, on 04 iunie 2018 - 09:01, said:

ne-am intors si noi din Germania, a fost asa, un mic tur de recunoastere si de vazut castelele regelui Ludovic al 2-lea! Minunate! Absolut superba regiunea rurala a Bavariei, casa frumoase, pasuni cu vaci pe ele, ordine, curatenie, disciplina in trafic si in general, ce sa mai, superb!
Foarte multi turisti germani in principal, cu copiii dupa ei, oameni in varsta care abia mergeau, dar ei erau in vizite, bravo lor! Apoi urmau asiaticii, pe Marienbrucke nu aveai loc sa arunci un ac, ei erau claie peste gramada sa-si faca poze, nu conta ca poate mai voia si altcineva sa faca poze ale  castelului!

O sa revenim in Germania, cu siguranta!

Frumoase poze, din cate vad au terminat de restaurat Marienbrücke. Am fost de vreo 3 ori la Neuschwanstein intre 2013 si 2016 si de fiecare data era in lucru.

@all: si eu am intrat in 2016 la Neuschwanstein, nu tin minte cu exactitate cate camere erau amenajate, dar sigur nu erau doar 3, vreo 10 tot au fost. Si mai tin minte ca m-a impresionat tare interiorul palatului :)

#1364
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
La si in jurul castelului Neuschwanstein sunt toate lucrarile terminate. Singura exceptie este Pöllatschlucht care este inchisa de vreo 3 ani si data estimata ptr redeschidere era vara 2018 (cel putin acum cateva saptamani). Dar cel putin neoficial se aude ca nu prea sunt sanse anul asta de redeschidere.

#1365
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
N-am facut nicio poza in interior, eu sunt aia care in cercul meu de cunostinte militez pentru respectarea regulilor, asa ca sunt prima care le respect!

#1366
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 bogwol, on 08 iunie 2018 - 08:49, said:

... Cand spui 14 iei in calcul si culoarele de trecere si camerele goale?

Nu, holurile sunt socotite separat, şi camerele/sălile finisate sunt exact 15. Uite postul unde spuneam ce a zis ghida. De fapt acela este topicul unde mi s-a părut cel mai corect să postez.
Cum adică goale ? Finisat înseamnă toate picturile terminate. Ce, tu consideri că dacă nu e nicio mobilă camera nu e finisată ? Mobila nu contează, ci frescele, chiar dacă nu sunt aşa valoroase ca cele de la Linderhof.
Oricum, se pare că ne-am lămurit, unul vorbea de mere, altul de pere.

Valentina: eu consider interdicţiile din muzee nişte mizerii. Dacă stai şi te gândeşti puţin, vei ajunge la concluzia că ţi se încalcă drepturile tale de om. Pur şi simplu e lipsă de civilizaţie. Nişte poze luate ca amintire şi care nu cauzează niciun rău exponatelor trebuie să fie permise. Şi eu sunt de acord să avem grijă de patrimoniul universal şi să-l protejăm. Dar atât. Din moment ce plătim taxă de intrare, automat avem dreptul de a face poze. Punct.
Din câte bag samă, tu eşti exact ca nevastă-mea. Adică dacă mă apuc să fac poze undeva unde un idiot a stabilit el de la mă-sa că e interzisă fotografierea, nevastă-mea ţine cu ursu' şi caută să mă dea în gât !!!!!! Păi ce-am făcut, mă nene, măăăăăăă ...
În fine, eu zic că ar trebui să fii turistă până la capăt. Şi turiştii asta fac, se duc care încotro ca să viziteze şi să acumuleze amintiri, fie ele şi pe cardul foto. E un drept fundamental şi în ziua de azi cel mai important e să se respecte drepturile omului, că nu mai suntem în evul mediu şi nici măcar în secolul celor 2 războaie mondiale.
Atenţie, nu sunt împotriva tuturor regulilor, ci doar împotriva celor ilogice şi care-mi încalcă mie drepturile.
Deci, bravo că militezi pt. respectarea regulilor, dar mai şi gândim, că suntem oameni şi nu animale din timpul inchiziţiei. Ok ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 June 2018 - 02:46.


#1367
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 OvidiuNS, on 09 iunie 2018 - 02:17, said:

eu consider interdicţiile din muzee nişte mizerii. Dacă stai şi te gândeşti puţin, vei ajunge la concluzia că ţi se încalcă drepturile tale de om. Pur şi simplu e lipsă de
Si pe mine ma calca pe nervi chestia asta.Insa e de discutat.Fiecare isi face in casa propriile-i reguli iar vizitatorul trebuie sa le accepte sau sa renunte la vizita.Sau sa le eludeze,fara sa fie prins...  Posted Image

Edited by zuv, 09 June 2018 - 08:25.


#1368
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 zuv, on 09 iunie 2018 - 08:24, said:

... Fiecare isi face in casa propriile-i reguli iar vizitatorul trebuie sa le accepte sau sa renunte la vizita ...

Atâta doar că dacă ai deschis-o şi ai pus taxă de intrare devine loc public, nu mai e casa ta, aparţine patrimoniului universal şi trebuie să ţii seama de legislaţie când faci regulile. Asta înseamnă civilizaţie. Şi dacă pozele turiştilor nu fac niciun rău exponatelor, atunci regulile trebuie să respecte drepturile omului şi nu să fie absurde. Am făcut de 2 ori prostia să renunţ la vizită şi mi-am luat banii înapoi pe bilet, dar între timp am conştientizat că mi se încalcă un drept şi nu mai procedez aşa. Dacă fotografiatul este interzis, regula aia este absurdă, şi pentru mine nu există.

Ştiu că se poate discuta, dar deja devenim off-topic, aşa că propun să ne oprim. Fiecare face cum crede, eu consider că trăim o perioadă de libertate, iar castelele din Bavaria merită vizitate şi fotografiate, inclusiv pe interior.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 June 2018 - 10:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate