Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achiziție Media Player Non-Android/Non-Windows.

- - - - -
  • Please log in to reply
3288 replies to this topic

#3187
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Din cate am inteles Pro este mai avansat pe partea audio ofera alt DAC si alta calitate audio dar si facilitati suplimentare pentru redat si gestionat streamuri, .ISO gen DSD.
Se pare ca suporta Kodi 16 care ii ofera alternativa de redare fata de playerul dedicat.
Totusi imi este greu sa il incadrez la high-end audio, au am VTEN care suna intradeva mai bine decat playerele ieftine dar este sub calitatea unui player blu-ray precum Pioneer BDP-450.

#3188
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostFC72, on 17 octombrie 2016 - 15:51, said:

Totusi imi este greu sa il incadrez la high-end audio, au am VTEN care suna intradeva mai bine decat playerele ieftine dar este sub calitatea unui player blu-ray precum Pioneer BDP-450.
depinde si de ce anume redai, eu am PPCH A400 si pot sa spun ca FLAC-urile se aud foarte bine, la nivelul unui player dedicat, asa ca sunt convins ca PPCH A500 PRO se va auzi si mai bine si daca mai are si posibilitate de Kodi/Android atunci este un player complet

#3189
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pai exact la asta ma refeream, fisier FLAC redat dupa USB pe mediaplayer VTEN si apoi pe Pioneer BDP-450 folosind iesirea coaxiala (apropo este mai buna decat HDMI-AUDIO).
Pioneer suna mai crisp, mai dinamic, mai detaliat diferentele sunt subtile, evidentiate pe in sistem stereo serios de peste 3000 euro, nu pe receiver multicanal de 500 euro.VTEN nu suna rau, evident mai bine decat Egreat R6S care este praf congestionat, amestecat, metalic, plat...

#3190
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 17.09.2007
Am descarcat recent cateva filme in format .mkv. Imaginea este foarte buna dar coloana sonora este realizata prin codecul " flac 2.0 ". Problema este aceea ca smart tv-ul pe care il am ( samsung 46 h 7000 non android ) nu recunoaste acest codec audio. Filmele se vad fara probleme pe pc sau laptop. M-ar interesa un media player din gama superioara ( fara chinezarii ),care sa "stie " acest codec si sa redea fisierele video fara probleme. Multumesc anticipat!

#3191
verde

verde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2006
M-am lovit și eu de problema asta, dar am preferat sã folosesc laptop-ul drept media player. Filmele codate așa sunt rare, nu am considerat cã are rost sã investesc într-un media player mai scump. Eu am un Egreat R1-II.
Din câte înțeleg, tu nu folosești deloc media player, le vezi direct pe televizor. Dacã vrei media player non-android, intrã pe site-urile mede8er, popcornhour sau dunehd și citește în specificații dacã suportã flac.

#3192
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Flac e un codec gratuit, merge redat cam de pe orice dispozitiv.

#3193
costy1980

costy1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2007
Salut , am nevoie de ajutorul vostru in alegerea unui media player care va fii folosit preponderent pentru muzica si filme , si va fii conectat la un amplificator , multumesc anticipat.

#3194
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
buget, formate audio video dorite de a fi decodate etc...

#3195
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
@costy
Ar fi util ca un moderator sa puna acest Mic ghid de achizitie android box/media player exact la inceputul acestui topic, iar cel care solicita o recomandare despre un android box, sa raspunda la intrebarile de mai jos, la fel cum au topicurile de achizitii de la telefoane, PC-uri, etc:

View PostGran_Torino, on 21 noiembrie 2016 - 19:10, said:

Deci, pentru a ti se face recomadari cat mai apropiate de dorinta ta (desi alegerea va fi oricum DOAR a ta), ar fi bine sa pui niste detalii (Mic ghid de achizitie android box):
1. pentru ce il vrei. Exemplu: online sau redare de pe pc/hdd, etc (poate chiar nu ai nevoie de un device in plus, avand in vedere existenta tv-urile intelepte Posted Image )
2. ce gen de fisiere vrei sa redai cu el. Exemplu: filme HD, SD, dvd iso, bluray iso, 4K, 4Q, 4Z, etc.....
3. consideri ca e important pentru tine sa aiba garantie sau nu (din tara sau strainatate), caz in care ai posibilitate sau nu de retur.
4. Ai mai avut alt model de android box si/sau media player.
5. ce modele te atrag din ce ai cautat tu (fara putin research nu te poti astepta la multe).
6. ce suma esti dispus sa investesti in el (aici o sa ajustezi in plus sau in minus in functie de punctele 1-3).
E valabila parerea de aici:

View PostGran_Torino, on 16 ianuarie 2017 - 12:47, said:

Mereu am spus ca, fiecare cheltuie cat doreste pe orice tip de box android, dar e bine o mica documentare inainte de achizitionare:
-cauti pe forumuri/articole despre respectivul produs daca altii care au acel model;
-cum se comporta in diverse medii in care vreau sa il utilizez,
-are comunitate unde se prezinta ce probleme are (toate au probleme de la functionalitate/fiabilitate/compatibilitate cu aplicatii and s..t)
-are update-uri/firmware/corectii care au rezolvat/vor remedia acele probleme semnalate?
-se recomanda custom firmware (unul valabil pentru mai multe modele printre care si al meu!!!???)
-sunt suficient de capabil/dispus sa risc (am cunostinte despre) sa fac root-are, etc
-cat de multe/dese sunt acele update-uri (1-2 ani cam cat vreau sa utilizez acel model)
Nu necesita mult timp asta (depinde cata disponibilitat/usurinta ai sa "arunci"/risti cu acei 2-300 de lei). Daca de la primele cautari nu gasesti multe informatii de genul, e limpede ca vor fi 2-3-400 de lei chiar aruncate pe ceva care v-a avea probleme cu utilizare aplicatii/fisiere media, compatibilitati (android-ul este un sistem de operarea extrem de instabil).
Dar e alegerea/timpul/banii fiecaruia. depinde cat/cum/ce fel alege sa ii cheltuie.

Edited by Gran_Torino, 03 February 2017 - 19:13.


#3196
costy1980

costy1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2007
Scuze ca nu am dat mai multe detalii, vreau sa il utilizez la redarea de pe hdd a filmelor si a continutului audio in format flac , sa zicem si youtube , bugetul este de vreo 300 lei deci cred ca ma orientez spre ceva sh, si ma i tereseaza in special ca sa aiba calitate cat mai buna pe partea de iesiri audio ( coaxial sau toslink) deoarece va fii conectat la un amplificator, multumesc

#3197
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
@costy
citeste punctul 1.
Nu cred ca ai nevoie de un android player/non-android/etc.

#3198
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in 300ron nu prea ai multe optiuni.  egreat r6s sau raspberry pi3

#3199
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcosty1980, on 03 februarie 2017 - 19:00, said:

Scuze ca nu am dat mai multe detalii, vreau sa il utilizez la redarea de pe hdd a filmelor si a continutului audio in format flac , sa zicem si youtube , bugetul este de vreo 300 lei deci cred ca ma orientez spre ceva sh, si ma i tereseaza in special ca sa aiba calitate cat mai buna pe partea de iesiri audio ( coaxial sau toslink) deoarece va fii conectat la un amplificator, multumesc

Tinand cont ca bugetul e limitat, chromecast2.
Exista diverse plugin-uri / soft-uri care fac streaming la continutul video si audio pe chromecast.
Bubble upnp este unul din aceastea/ allcast/ localcast/
La inceput e mai greu pana te prinzi cum se foloseste dar odata gasite softurile necesare nu iti mai trebuie nici un mediaplayer.

Edited by adiatric, 17 February 2017 - 11:19.


#3200
atuili

atuili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 15.12.2009
Salut!
Vreau sa imi cumpar un MiraScreen Dongle de genul: https://www.gearbest.../pp_639567.html
Are cineva asa ceva sau model asemanator?
Ce avantaje si dezavantaje are?
Eu vreau sa il folosesc pentru a reda video-uri de pe youtube, hbo go, sau netflix pe TV, pot sa fac asta cu el?

#3201
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postatuili, on 12 aprilie 2018 - 17:14, said:

Salut!
Vreau sa imi cumpar un MiraScreen Dongle de genul: https://www.gearbest.../pp_639567.html
Are cineva asa ceva sau model asemanator?
Ce avantaje si dezavantaje are?
Eu vreau sa il folosesc pentru a reda video-uri de pe youtube, hbo go, sau netflix pe TV, pot sa fac asta cu el?
Mai pune niste bani si ia google chromecast2.

#3202
dorin71

dorin71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2018

View PostCristiann70, on 29 aprilie 2018 - 19:06, said:

Am 2 mecool k1 plus si un mecool kiii pro ,sunt cele mai bune boxuri in din punctul meu de vedere ,3 turnere: cablu pentru digi  ....Hbo ......terestru TVR HD ....emisia digital terestra este precara in Romania ,pentru ca firmele de cablu sa manipuleze piata si sa faca bani  ,satelit.Stie iptv sa poti viziona canalele de pe receptor pe calculator sau telefonul mobil oriunde te aflii ........plus filme ........cu addon .......sunt putin mai scumpe, in anumite oferte k1 este si la 45 de dolari iar  kiii  la 100 de dolari cum am luat eu, dar merita toti banii daca sunt folosite la maxim .
Salut ... am cumparat si eu un mecool klll pro si m-ar interesa ce trebuie sa fac sa pot viziona canalele de pe receptor pe calculator sau telefonul mobil, ce anume trebuie configurat sau instalat ?

#3203
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Pentru mecool KI ....KIII ,faci un card sd cu libreelec il bagi in slot sd si are in spate un buton mic ,trebuie sa apesi acel buton si pui aparatul in priza..... si boteaza libreelec  ,instalezi din addons tvheanded,dupa care intrii din calculator cu   ip care are mecool :9981 si configurezi tvheanded sa scaneze canalele tv pe ce ai cablu ,satelit.Mai poti instala si oscam pe
sa poti utiliza pentru toate canalele.LIBREELEC ,TVHEANDED ce trebuie sa configurezi ,si pe urma pentru extern sa deschizi portul 9981 .

#3204
dorin71

dorin71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2018

View PostCristiann70, on 09 mai 2018 - 07:39, said:

Pentru mecool KI ....KIII ,faci un card sd cu libreelec il bagi in slot sd si are in spate un buton mic ,trebuie sa apesi acel buton si pui aparatul in priza..... si boteaza libreelec  ,instalezi din addons tvheanded,dupa care intrii din calculator cu   ip care are mecool :9981 si configurezi tvheanded sa scaneze canalele tv pe ce ai cablu ,satelit.Mai poti instala si oscam pe
sa poti utiliza pentru toate canalele.LIBREELEC ,TVHEANDED ce trebuie sa configurezi ,si pe urma pentru extern sa deschizi portul 9981 .
Cristian multumesc mult, datorita indicatiilor tale am reusit sa vad programele TV pe tableta, telefon si laptop.Sunt multumit de mecool k3 pro...o mare surpriza este ca pe parte de audio este de nota zece ! Stie sa faca passthrough la tot ce exista, Sistemul DENON afiseaza acest lucru, cu toate ca stiam ca procesorul amlogic 912 nu are licenta pentru asa ceva !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate