Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achiziție Media Player Non-Android/Non-Windows.

- - - - -
  • Please log in to reply
3288 replies to this topic

#19
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Hmm, nasol, era tare dibaci...am si acum un bios marca Mtz intr-un dvd E-boda, care functioneaza bine merci.
O sa mut intrebarea in topicul indicat, desi e cam pe moarte.....

#20
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Profilul lui acum arata asa:
Attached File  Mtz_END.jpg   78.49K   752 downloads
... si poti citi la semnatura motivul...
Attached File  Mtz_END2.jpg   21.51K   872 downloads

Edited by pif_foto, 26 May 2010 - 20:24.


#21
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
Hello.

Primul meu post pe acest subiect.

Puteti sa ma sfatuiti in alegerea unui media player hd:
- urmeaza sa gasesc o solutie pentru a vedea continut HD pe un TV Full HD (Plasma Panasonic) dar de preferat e sa nu am calculatorul in apropiere
- se poate conecta un sistem 5.1 fara probleme? (momentan e legat la calculator sistemul audio, 3 mufe, front / back / center + subwoofer)
- nu cred ca e nevoie de conexiune la net / in principal continutul va fi rulat de pe hdd / doar pentru viitor
- privind continutul de pe HDD (fie el intern sau extern), pot sa ma deplasez pana la calculator sa imi copii continut (in general mkv-uri normale) / sau e de recomandat un router wireless si vizionat filme asa prin retea?
- este mai rentabil decat un notebook de buget redus?
- sunt si playere care au si receiver HD pentru televiziune HD?

Ideea e ca as vrea sa nu depasesc 1000 RON dar sa si aud 5.1, de preferat cu sistemul audio actual.

Daca este nevoie de mai multe detalii pentru a putea fi ajutat, pls ask.

Multumesc.

#22
designweb

designweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2007
playere cu receiver DVB-T sunt acum mai multe (itab de la radiogears, R3A de la eGreat, NTR82 de la novatron).
eu am acum in teste un R3A, se comporta bine.
daca vrei conectivitate cu computerul, treci peste partea de estetica (se poate, daca chiar vrei) si pune-ti retea cu cablu, prin wireless n-o sa vezi 1080P
legatura cu sistemul audio: din ce am inteles de la tine ai un sistem mai vechi, si nu va merge, ai nevoie de ceva gen Z5500 :D

#23
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Atentie ! insa toate media playerele existe in comertul din Ro detin numai tuner dvb-t , ceea ce este diferit de dvb-c ( cablu digital ) in caz ca esti abonat la vreo firma
Adica se pot receptiona doar prg. transmise terestru digital in prezent , iar ca prg. hd free terestre in prezent nu sant decat : ProTv HD si Sport.ro HD ( canalul 30 in Bucuresti ) si TVR HD ( canalul 54 in Bucuresti ) , restul pana la 11 prg. dvb-t sant SD pe canalele 54 si 59 ( tot in Bucuresti )
In plus trebuie sa te afli cu domiciliu intro zona/oras unde stii sigur ca se emite/receptioneaza prg. din dvb-t , fiindca altfel nu ai facut nimic cu aceast/a tuner/receptie din dvb-t
Deocamdata , poate pana la sfarsitul anului vor incepe sa emita si cele 2 multiplexoare tot anuntate de anul trecut si astfel poate se va mari si aria de emisie/receptie a acestor prg. din dvb-t , pe langa alte 14 prg. care ar trebui sa inceapa sa emita odata cu inceperea emisiei celor 2 multiplexoare ( cel putin din teoria actuala a institutiilor abilitate din acest domeniu )

#24
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
Am inteles:
- partea cu tunerele dvb-t si dvb-c. Voi putea achizitiona in viitor de la firma de cablu receiverul HD dvb-c. Esential este stocatul/rularea continutul HD offline si un sunet 5.1.
- ca e de preferat retea normala / in felul acesta nu mai fiind nevoie de HDD
- ca in general, pentru 5.1 e nevoie de sistem audio cu legatura optica (sistemul este 5.1 si e vechi doar ca an de producite, Creative Inspire 5300, si este mai mult decat suficient pentru ceea ce doresc si nu difera cu nimic dpdv al conectivitatii cu un calculator)

Sa inteleg ca nu exista nici o solutie avantajoasa dpdv pret/performanta pentru sunet 5.1?

#25
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai acum stii tu vorba aceea : "ieftin si bun" nu prea o sa gasesti
Nu ai decat 2 solutii :
  1 - Cumperi un decodor chinezesc despre care se discuta pe aceasta arie ( cu intrare optica/coaxiala si iesire 5.1 analogica la vreo 2-300roni) , insa vei fii limitat de caracteristiciile generale ale conexiunii optice/coaxial ( in cazul sunetului dolby digital true hd ) si a limitari in decodare a tipurilor de sunet dolby digital ( sunet dd ) + sistemul tau audio creative
  2 - Cumperi un receiver a/v cu intrari hdmi si vei scapa de limitarile conexiunii optice/coaxiale , dar pe langa acest receiver ( 5.1/7.1 ) obligatoriu iti va trebui si un set de boxe inactive ( doar subwofferul daca nu ma insel in cazul receiverelor a/v trebuie activ - activ = cu amplificare si inactiv = fara amplificare , aceeasta fiind facuta de receiverul a/v ) in functie de puterea de iesire per canal a receiverului in speta
De obicei boxa trebuie sa fie cu 25% mai mare ca putere fata de iesirea in cauza ( daca ai o iesire de 60W/canal a receiverului , atunci iti trebuie boxe de 75-80W/canal , pt. a nu-le distruge accidental )

#26
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
Multumesc pentru raspuns. Am sa studiez problema.

Totusi, majoritatea celor care folosesc media playere hd, si nu dispun de fonduri pentru audio cu iesiri optice, ce sisteme audio folosesc? Stereo (2 boxe, L & R) de putere/fidelitate mare?

#27
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai in primul rand majoritatea probabil dupa buget , alti dupa calitate ( insa calitatea costa )
Personal am un decodor Creative DDTS100 + Genius 5.1 + Genius 2.0 ( asta pt. a rezulta un sistem 7.1 )
Toate cumparate in timp , cel putin pana am gasit acest decodor a durat 3-4 ani , deci..........

#28
dj_moby

dj_moby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.12.2005

View Postdesignweb, on 25th June 2010, 00:19, said:

playere cu receiver DVB-T sunt acum mai multe (itab de la radiogears, R3A de la eGreat, NTR82 de la novatron).
eu am acum in teste un R3A, se comporta bine.
daca vrei conectivitate cu computerul, treci peste partea de estetica (se poate, daca chiar vrei) si pune-ti retea cu cablu, prin wireless n-o sa vezi 1080P
legatura cu sistemul audio: din ce am inteles de la tine ai un sistem mai vechi, si nu va merge, ai nevoie de ceva gen Z5500 :D


Salut, vreau sa achizitionez un player cu reciver dvb-t, iesire audio digitala, lan, hdd intern 3.5"/extern (sata/esata- am deja un hdd)
M-am hotarat la itb48r sau R3A de la EGREAT. Nu prea am gasit comentarii despre R3A, itab48r-ul avand problema cu telecomanda( interfereaza cu z-5500).
Ceva cuvinte despre al tau R3A?

#29
designweb

designweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2007
R3A l-am primit pentru teste de la importator (multumesc, valentine1!)
inca il mai am, daca vrei sa stii ceva anume, intreaba-ma :-)

#30
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai in primul rand crezi ca ar fii normal sau numai el interesat de acest nou model ?
Daca tot il ai in teste nu ai putea face un review cum au facut si alti legat de acest model , eventual daca tot il ai in teste incearca si testeaza toata optiuniile pe care le are cu firmware-ul actual
Fiindca iti garantez ca sant destui userii care ar dori sa afle info despre acest nou model , deci daca ai timp si buna vointa necesara asteptam un review de la tine cu acest nou model

Valentine1 , ce se mai aude cu media playerul de la Intel , il veti comercializa anul acesta sau ba ?
Sant curios de un review pt. el si o eventuala comparatie intre el si gama hight de media playere ( dune , popcorn c-200, hdx bd-1 ( eventual si hdx bone fiindca are alt procesor ca majoritatea media playerelor cu realtek/sigma )) , banuiesc ca va intra in aceasta categorie

#31
Cappyy

Cappyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2008
Ce sa cumpar Egreat EG-R1 sau wdtv Liv? Multumesc!

#32
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
@Cappyy - Eg-R1, desi WDTv are un procesor ceva mai descurcaret, R1 este ieftin, stabil, iar băieții de pe softpedia au pus cam orice pe el (mulțumim!)
@lupull - producatorul a întârziat lansarea oficială, mai așteptăm

#33
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Doresc sa achizitionez un mediaplayer saptamana asta sau viitoare, in functie din ce magazin il cumpar (domo, altex am in oras, emag/cel.ro).
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

1. Western Digital LIVE , Full HD 1080p : http://www.emag.ro/m...-pWDBAAP0000NBK

2. TV HD Western Digital WDBABG0000NBK, HDMI, USB 2.0 : http://www.emag.ro/m...-pWDBABG0000NBK

3. Asus HDP-R1 : http://www.emag.ro/m...hdp-r1--pHDP-R1

Ma intereseaza mai mult pentru filmeHD si eventual daca se poate conecta wireless la un router.

#34
bengossu

bengossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.09.2008
sal un media player bun care sa imi decodeze dts ca mam chinuit 2ani cu un popcorn a-100 ce sfat imi da-ti sa achizitionez ce player,va multumesc astept raspuns

#35
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
@zildjian - strict dintre cele mentionate, WD live l-aș recomanda. poti sa incerci si un EG-R1 sau un Mede8er
@bengossu - si ești sigur că popcornul tău nu are DTS? ai FWul la zi?

#36
bengossu

bengossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.09.2008

View Postvalentine1, on 27th July 2010, 07:31, said:

@zildjian - strict dintre cele mentionate, WD live l-aș recomanda. poti sa incerci si un EG-R1 sau un Mede8er
@bengossu - si ești sigur că popcornul tău nu are DTS? ai FWul la zi?
a-100 nu are din fabricatie codec audio dts oricum l-am vandut am facut comanda la un Egreat EG-R1 sper sa fie alegerea cea mai buna,fw-ul il avea la zi nu decoda dts si uite cum faceam munca patriotica cu audia converter ac3

Edited by bengossu, 27 July 2010 - 12:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate