Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme si discutii despre webmail - accesul la mail prin interfata web

- - - - -
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#1
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Am deschis acest topic pentru a discuta despre probleme/situatii/functii (ne)intalnite cand accesati o adresa de mail folosind interfata web (adica accesarea unui cont de mail printr-un browser) si pentru care cautati solutii/sfaturi/recomandari.

Postati DOAR AICI daca aveti probleme cu interfata (afisasarea) vreunui cont de mail si o sa incercam sa va ajutam.
Eu va recomand sa folositi cu incredere functia PrintScreen indiferent daca aveti situatii unde va e greu sa le explicati in cuvinte sau nu. O imagine face de multe ori cat 1000 de cuvinte.

Va rog sa folositi acest topic DOAR pentru intrebari despre "functiile" din interfata web FARA A FACE CONFUZIE cu vizualizarea diferita a unei astfel de pagini in functie de ce browser/ad.blocker/antivirus/firewall folositi.

Edited by Ravy, 23 October 2009 - 11:35.


#2
romulandu

romulandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 25.06.2007
Am doua mari  ( pentru mine) probleme:
1. Se mai poate recupera ceva dupa ce a fost golit trash-ul ?
2. Exista vreo metoda sa aflu unde au fost expediate mail-urile din timpul unei zile, dupa ce a fost golit sent-ul. In caz ca vreau sa ecuperez vreo una din ele sau pur si simplu de control. Multumesc.

Edited by romulandu, 27 October 2009 - 14:01.


#3
ovidiudobie

ovidiudobie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.02.2006
1. nu
2. nu

#4
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
(initial am "postat" in software dar mi s-a sugerat acest thread, il vazusem dar erau niste termeni cu care nu sunt familiar si scria "folositi acest topic DOAR pentru...", am zis sa nu postez gresit)

Deci primesc uneori pe yahoo si parca nu numai, de la persoane cu care am mai vorbit mai demult, mesaje gen "publicitate" (par legate de ceva numit fan.box). Deci nu e vorba de yahoo messenger, nici nu le am adaugate cred, ci de mail. Ceea ce vroiam sa stiu neaparat e daca probabil e o aluzie sa-mi amintesc de ele ca sa mai vorbim, ori sunt trimise automat? Cred de altfel ca de la aceste persoane pleaca aceste mesaje spre mai multe adrese. Sunt persoane obisnuite, nu firme, si care nu cred ca se pricep asa bine la calculator

Edited by bubu™, 27 October 2009 - 14:50.


#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
FanBox, din câte văd, e un serviciu de blogging din care poți câștiga bani, probabil pe baza numărului de vizitatori. Și, din cauză că e bazat pe numărul de vizitatori, se face ”spamming” la totți cunoscuții autorului unui anumit blog, pentru a-i face să viziteze acel site.

E pur și simplu o scamatorie ca oricare alta, pentru ca alții să câștige bani pe seama ta. Eu, personal, marchez astfel de mesaje ca SPAM și am terminat povestea. :)

#6
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
merci, oricum mi se pare ciudat pt ca cele 2 persoane de la care primesc erau afoane la calculator, oricum deci sa exclud prima varianta ca ar vrea sa-mi amintesc de ele?

Edited by bubu™, 27 October 2009 - 20:34.


#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Poate si asta... dar mai bine le dai un mail/sms/tel si daca e doar o chestie de genul.... "e un site nou si fain, hai si tu" da-le delete sau mark as spam :)
(p.s. eu nu-i sun.. ci direct spam :tomato:)

Bafta!

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postbubu™, on 27th October 2009, 20:33, said:

merci, oricum mi se pare ciudat pt ca cele 2 persoane de la care primesc erau afoane la calculator, oricum deci sa exclud prima varianta ca ar vrea sa-mi amintesc de ele?
Dacă e doar o variantă de a te ”forța” să-ți amintești de ele, înseamnă că:
1) tu nu prea vrei să ai de-a face cu acele persoane (prea des), motiv pentru care ele se cam simt ignorate
2) persoanele sunt cam...ciudate, având în vedere că folosesc metode dintr-astea pentru a-ți atrage atenția.
Concluzia: ignoră-le în continuare

Disclaimer: Nu știu cine sunt persoanele respective și ce legătură au cu tine. Ce am spus am mai sus am spus strict și 100% la modul general, și nu vreau să se înțeleagă că am ceva cu cineva anume. :)



În afară de asta, spui că sunt cam afoane. Asta înseamnă că e posibil ca și ele să fi primit un asemenea mesaj de la altcineva, și-au făcut cont (în necunoștință de cauză), iar apoi acel site i-a întrebat parola și usernameul de la Yahoo, pentru a-și anunța prietenii de site (iar siteul a făcut automat trimiterile, utilizând lista de contacte)... și așa au ajuns mailuri și la tine.

Ideea cu siteurile de genul ăla este tocmai modul prin care se răspândesc prin ”spamming” (între ghilimele, pentru că nu e chiar spamming, deoarece acele mailuri sunt trimise cu acordul unei persoane care își pune la dispoziție de bună voie lista de contacte, și de cele mai multe ori trebuie acceptat și un contract de confidențialitate... la care userii dau Next fără să-l citească). Iar spammingul se face datorită persoanelor naive, și mesajele ajung la alte persoane naive, care își fac conturi pe acel site și procesul o ia de la capăt (cont + spam + useri noi). Și tot așa, userii cască ochii la nimicuri, netul se umple de mesaje nesolicitate, iar unii ”băieți deștepți” se umplu de bani fără să facă nimic (ca să citez o expresie folosită des la TV...habar n-am cui aparține :P). The END :)

Off-topic: Pe același principiu merg și multe massuri de pe IM, cu linkuri către diferite siteuri.

#9
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
aha mersi, oricum vad ca nimeni nu-si da seama clar daca or fi mesaje expre or automate. Ai presupus gresit, chiar vroiam sa vb cu ele dar nu e asa simplu:)

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postbubu™, on 29th October 2009, 14:14, said:

Ai presupus gresit, chiar vroiam sa vb cu ele dar nu e asa simplu:)
Asta am înțeles eu din exprimarea ta... my bad. :)

View Postbubu™, on 29th October 2009, 14:14, said:

vad ca nimeni nu-si da seama clar daca or fi mesaje expre or automate.
Din informațiile pe care le-ai dat este imposibil să-ți dai seama dacaă sunt sau nu automate. Se pot studia header-ele mailurilor respective, pentru a vedea dacă vin de la aceeași sursă, dacă au fost trimise de același server, etc..., însă nu prea văd rostul unui asemenea chin.
Au acele emailuri același format? Adică arată la fel, cu acelaș text (dar personalizate puțin pentru o anumită persoană)? Sau sunt pur și simplu texte normale, pe care oricine le-ar scrie într-un mail? Mailurile trimise automat se bazează pe un template, și arată toate la fel. :)


Oricum, dacă tot vrei să vorbești cu acele persoane, e mult mai simplu să lămurești problema direct cu ele (la un moment dat). Sau, alternativ, pur și simplu ignori mesajele, și cu asta basta. Chiar dacă îți vin astfel de cereri de la persoane cunoscute, prieteni, membrii ai familiei, etc... nu trebuie să te înscrii nu știu unde doar pentru că ai primit un mail. Și eu primesc zeci de invitații pe diferite siteuri, și pur și simplu le șterg pentru că nu mă pasionează (deși n-am nimic cu persoanele respective, și cu unele vorbesc zilnic). ;)

#11
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006
Lucrez intr-o multinationala unde se acorda o mare importanta securitatii pe net si evident o mie de filtre sunt instalate pe servere, scanari regulate bla bla bla ... Avem un cont de mail pe google apps ceea ce insemna ca adresa pe care o accesam e de forma email.domeniu.com si nu gmail ... preblema mea este ca toate modificarile facute pe google apps de pe calculatorul de acasa (am acess) cum ar fii temele sau diverse setari de pe calcu de la serviciu nu le pot accesa, tema nu exista iar multe optiuni nu sunt disponibile ... scuze daca nu sunt tocmai coerent insa incerc sa ma fac inteles, aveti idee unde pot umbla ca sa "ajustez" acest inconvenient?? ma gandem poate undeva in Explorer or something like that

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006
am observat o chestie noua la gmail :D

azi am vazut prima oara, probabil ca au introdus de cateva zile, ai posibilitatea sa traduci mesajele din limba originala in ce limba vrei tu; de exemplu din engleza in romania !
probabil ca se folosesc de google translate, oricum interesanta facilitatea asta :)

#13
emine

emine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.02.2009
desi dau "sign out" cand ies de pe mail , ramane deschis . mentionez ca folosesc mozilla. daca incerc sa intru pe mail cu IE mail-ul este inchis . ce am setat gresit?

Edited by emine, 14 November 2009 - 13:21.


#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
ce mail, unde, cum?
ce mozilla versiune, etc...?

Bafta!

#15
emine

emine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.02.2009
posta electronica yahoo e-mail . folosesc browser-ul mozilla firefox , versiunea 3.5.5 . cum spuneam si mai sus posta electronica ramane deschisa   chiar si dupa inchiderea si redeschiderea calculatorului desi la iesire dau "sign out " .

Edited by Ravy, 17 November 2009 - 12:59.


#16
emine

emine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.02.2009
reinoiesc intrebarea in sparanta ca ma pote ajuta cineva

Edited by emine, 16 November 2009 - 09:41.


#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Da-i clear recent history si alege "Everything" + selecteaza toate de-acolo si evzi daca mai ai problema asta.
p.s. dupa ce faci acest lucru nu vei mai avea acces la history/etc...

Bafta!

Edited by Ravy, 17 November 2009 - 12:59.


#18
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Dacă intrii din YM, e posibil să te logheze automat (are opțiune pentru asta).

Sau poate ai salvat în Firefox să te logheze automat pe mail (motiv pentru care pe IE nu intră direct).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate