Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bridge Camera. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
1726 replies to this topic

#1711
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Prin vacante am mers cu 24-127 mm, 28-160 mm si 28-200 mm. Cel mai folositor interval a fost 24-127 mm. Acum 10 ani am batut sudul Germaniei cu 35-140 mm si doream ceva mai wide.
Pentru vacante daca vrei un buget asa de mic as inclina pentru o compacta mai rasarita (gen Olympus XZ-1 sau Sony RX100). Din pacate prima o iei numai second hand si a doua costa destul de mult peste buget.

#1712
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
@Octavian, diferenta de greutate este de 170 g., la cele aproape 100 de kilograme ale mele crezi ca mai conteaza ? Posted Image
Stiam camera, dar parca nu as merge pe Sony, prefer Canon sau Nikon.
.

@baloo SH nu ma atrage sub nicio forma, iar RX100 este mult prea scumpa pt mine.

Oricum, va multumesc pt sfaturi.
Daca mai aveti si alte idei, cu drag le voi analiza.</p>

Edited by cristiany, 15 February 2016 - 09:41.


#1713
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Conteaza foarte mut, atat greutatea, cat si marimea aparatului.
Ai sa vezi ce inseamna intr-o zi de vara sa ti la gat o caramida de juma de kg sau la cingatoare o compacta de 250 gr.

Dar fiecare alege ce doreste, eu am spus, nu inteleg de ce sa-mi iau ceva mai mare si mai greu si mai incomod decat ceva mai mic cu aceleasi performante (ba mai bune pe alocuri).

As scoate Nikon din discutie, dar cat timp faci scoala pe banii tai, go for it :)
Tot asa am procedat si eu acum vreo 8-9 ani, m-am ales cu un brigi Nikon ultimu racnet la acel moment unde mai tarziu (nici un an) nu am stiut cum sa ma scap de el.

#1714
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcristiany, on 15 februarie 2016 - 09:39, said:

@baloo SH nu ma atrage sub nicio forma, iar RX100 este mult prea scumpa pt mine.
Banii sunt ai tai asa ca ii poti cheltui pe ce doresti. Stii proverbul ca sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine.
Daca dupa ce vei fi cheltuit multi bani pe mai multe compacte si te vor fi dezamagit puternic nu cred ca la final o sa cheltuiesti mai putin decat pe o camera Ok de la inceput.
Unii oameni vor sa aiba ce este mai nou asa ca isi vand destul de repede camerele mai vechi. Intr-adevar ca exista un anumit risc dar daca iei cu ajutorul unui prieten care se pricepe reduci destul de mult riscul.
Trebuie sa definesti clar de ce ai nevoie si ce calitate minima este acceptabila si apoi sa faci o selectie. Daca bugetul nu permite poti sa mai strangi niscaiva bani si sa iei mai tarziu un pic.
Uite niste reguli in cumpararea camerelor:
  • Cumpara cel mai mare senzor pe care ti-l poti permite
  • Cumpara senzorul cu cea mai mica rezolutie care te satisface (pe TV sau monitor ai 2 MP sau cel mult 8 MP, la un print de A4 cu 300 dpi iti ajung 8,6 MP)
  • Cumpara orice camera imediat dupa ce i-a fost anuntat succesorul sau macar dupa 6 luni de la lansare (daca ai o nevoie imperioasa de a scapa de niste bani insa nu vrei sa fii cobai)
  • Vezi care este suportul pentru brandul pe care-l cumperi
  • Vezi cat de usor este sa cumperi accesorii (cat costa si daca le gasesti usor)
Evident ca toate se aplica si in functie de ce te intereseaza (de pilda la o camera cu obiectivul care nu poate fi schimbat nu te intereseaza cat costa obiectivele sau cat de usor faci rost de ele).

#1715
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
@Octavian si @baloo sfaturile voastre sunt absolut pertinente si sunt binevenite pentru orice individ ce vrea sa-si cumpere prima camera foto.
Eu mi-am facut " ucenicia " pe o sapuniera Canon A510 cu care am tras aprox. 25.000 de cadre. Nu sunt un novice, dar nu ma pot considera un cunoscator al domeniului. De aceea am apelat la experienta celor care utilizeaza acest forum.
Regret enorm faptul ca nu am luat Canon S200 atunci cand era disponibil si vad ca si fratele lui mai mare, S120, ii calca pe urme. Posted Image
Revenind la sfaturi, Canon SX710, este din punctul vostru de vedere o camera care merita investitia ?
Va multumesc din nou pentru sfaturi si pentru timpul pe care il acordati acestui subiect. Posted Image

#1716
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Daca merita numai tu stii, ce a fost de spus cred ca a spus destul de bine colegu baloo.

Daca vrei sa afli strict subiectiv, eu zic ca nu merita absolut deloc.
Dupa capu meu, cam tot ce e cu senzor 2/3" nu merita mai mult de 3-400 lei, tot ce e peste sunt artificii de marketing ca sa se vanda cat mai multe sapuniere si caramizi ordinare, asa grosolan vorbind.

Aparatu in cauza, du-te in magazin si tine-l in mana, doar atat, vezi daca il "simti" ca un aparat de 1000 lei (mie imi da senzatia de plastic ordinar, finisari slabe)...daca mai stii ceva detalii tehnice si vezi ca nu e cu mult in fata unei compacte ordinare vezi daca merita pt tine investitia de 1000 lei.

#1717
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Seria SX are (sau avea) carcasa chiar solida, metalica. Din pacate chestia asta nu ajuta la nimic.
Eu am un SX240 si cu exceptia partii de sus care pare sa nu fie metalica, in rest e complet metalica. Constructie solida, totul bine strans, butoane si dialuri fara jocuri sau altceva.
Era cam cea mai buna camera in bugetul ala dar din pacate nu si-a meritat banii.
N-a fost nici ieftina si nici cu mult mai buna decat o camera care ar fi costat la jumatate.
Din pacate situatia e cu atat mai proasta in ziua de azi cu camere de genul asta.

#1718
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Am achiziționat un Canon sx510 . Ce card ar fi mai bun?
Nu contează preț. Nu vreau de capacitate mare, max 8G.

#1719
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Poti folosi orice card la aparatul ala.
Sa fii atent ca viteza de scriere sa fie cat mai mare. Pe ele e marcata cea de citire de obicei.

#1720
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Mai pe scurt, la un monitor 5k, vezi complet o poză  de 15 mp, iar la unul 4k, o poza  de 8 mp...monitorul de 27" de la apple (ala non 5k), are 3.7 mp...., deci, pentru ce atâta luptă...sa mărești, pentru a vedea zgomotul ? ....la print nu mai zic, ca nu cred ca pot mulți face o diferență între un print de 8mp sau 16, sau 26...
   A făcut cineva un experiment, la un  print de 16x24 inch, 3 printuri cu rezoluție inițială de 13 mp, 8 mp si 5 mp și nu prea și-a dat seama niciunul "expert"...

#1721
spinualex

spinualex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2019
Sony DSC-H300? Pareri? Merita? Pentru poze in concedii, excursii, nimic profesionist.

#1722
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Am avut H300 . E ok , poti gasi la orice benzinarie 4 baterii normale .
Superior ( ca optica si focus ) este B500 de la Nikon , tot cu 4 baterii normale .

#1723
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Salutare. Am un sony dsh100 cu 21x zoom optic si ma uit dupa dsh300 cu 35x. Stie cineva daca e diferenta mare intre zoom, sau nu se simte?

#1724
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, inteleg ca h100 "bate" pina la 525 mm echivalent FF, iar h300 pina la 875 mm.
Ca sa iti faci o idee asupra diferentei intre distantele astea focale, arunca un ochi aici:
https://www.sigmapho...ength-simulator
Ce s-ar vedea la 500 mm si ce la 800 mm?

Edited by Taxon, 25 February 2020 - 10:10.


#1725
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Mda,e o diferenta...

#1726
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ce camere bridge sub 1000 de euro recomandati cu senzor de 1 inch si filmare 4k (preferabil 60 fps dar merge si 30 fps)?

#1727
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ar fi Panasonic FZ1000.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate