Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dragon Age: Origins

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
[ http://img193.imageshack.us/img193/879/logomvm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bioware, creatorii unor serii de RPG-uri multi-premiate precum Mass Effect, Jade Empire sau Star Wars Knights of the Old Republic, vor lansa la începutul lunii noiembrie un nou joc, intitulat DRAGON AGE: ORIGINS, care se vrea a fi experiența supremă într-un western RPG plasat în ținuturi medievale.

Veți avea ocazia să recrutați oameni care să vă ajute în misiuni, să explorați o lume imensă, să luați o serie de decizii importante (care vor afecta lumea jocului într-un mod nemaivăzut până acum într-un RPG), să căutați comori, să îndepliniți questuri și multe, multe altele. Jocul este destinat adulților pentru că va conține și scene de sex, chiar mai explicite decât în jocurile precedente ale firmei.

Așa că pregătiți-vă pentru un RPG cu adevărat deosebit, care va fi pentru mult timp de acum încolo un adevărat reper în industria jocurilor. Magazinele oferă o serie de obiecte virtuale exclusive pentru precomandă, așa că recomand să îl precomandați de pe acum. Verificați pe site-ul comerciantului pentru mai multe detalii.

CERINȚE SISTEM

XP MINIMUM

    ● SO: Windows XP cu SP3
    ● CPU: Intel Core 2(sau echivalent) la 1.4Ghz sau peste
      AMD X2(sau echivalent) la 1.8Ghz sau peste
    ● RAM: 1GB sau peste
    ● PLACĂ VIDEO: ATI Radeon X850 128MB sau mai bună
      NVIDIA GeForce 6600 GT 128MB sau mai bună
    ● DVD ROM (Ediția pe disc)
    ● 20 GB spațiu liber pe HDD

VISTA MINIMUM

    ● SO: Windows Vista cu SP1
    ● CPU: Intel Core 2 (sau echivalent) la 1.6Ghz sau peste
    ● RAM: 1.5 GB sau peste
    ● PLACĂ VIDEO: ATI Radeon X1550 256MB sau mai bună
      NVIDIA GeForce 7600 GT 256MB sau mai bună
    ● DVD ROM (Ediția pe disc)
    ● 20 GB spațiu liber pe HDD

RECOMANDAT

    ● CPU: Intel Core 2 Quad 2.4Ghz Processor sau echivalent
      AMD Phenom II X3 Triple-Core 2.8 GHz sau peste
    ● RAM: 4 GB (Vista) sau 2 GB (XP)
● PLACĂ VIDEO: ATI 3850 512 MB sau mai bună
      NVIDIA 8800GTS 512 MB sau mai bună
    ● DVD ROM (Ediția pe disc)
    ● 20 GB spațiu liber pe HDD

Conținutul Collector's Edition:
Attached File  preorder_collectors.jpg   225.45K   92 downloads

CUMPĂRĂ EDIȚIA STANDARD PC (Gameshop.ro) - http://gameshop.ro/game.php?id=5005
CUMPĂRĂ COLLECTOR'S EDITION PC (Gameshop.ro) - http://gameshop.ro/game.php?id=4965

Edited by Codename, 19 October 2009 - 13:34.


#2
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Mda, se anunta interesant Dragon Age, mai ales axa Z din joc :rolleyes:  Nu m-am lamurit insa daca au implementat si rulare speciala pentru/sub Directx10 in Vista sau Windows 7. Dupa ce vad in poze, desi e greu sa iti dai seama, se pare ca nu, desi pentru aceasta perioada era un "must have" la pretentiile lui Bioware.
Asteptam noiembrie.

#3
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Chiar nu l-a jucat nimeni? Nici o prima impresie? Sa incep eu, dupa o ora de joc(n-a fost timp de mai mult): caractere complexe, bine create, jurnalul de asemenea.  Camera cam lasa de dorit, mai ales in sistemul de combat. Stabil, pina acum.
Detaliile, foarte frumos executate, cu atentie.
Poate mai multe impresii dupa mai multa "butoneala". Altcineva?

#4
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Inca nu. Curand...
Este peste Risen?

#5
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

View Postxhermesx, on 3rd November 2009, 16:42, said:

Este peste Risen?
Mai întrebi? Vorbim de BioWare aici. După câteva minute o să zici "Rise-what???".

#6
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Sub Risen? Discutabil, dar nu cred. Sub Witcher? Oblivion? Cu certitudine. Ma rog, chestie de gusturi. Nu are feelingul din Witcher.

p.s. Nu pot/nu stiu sa pun poze.

Edited by adds, 03 November 2009 - 22:59.


#7
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
M-ati facut curios si am jucat si eu ieri cca o ora doua pana la prima misiune de grup in mlastini unde ai de-a face cu cativa monstri. Jocul este ok, la sistemul de lupta insa este sub risen. Nu am timp acum sa detaliez, dar combatul putea fi gandit amanuntit si miscarile mult mai variate in Risen. Aici in schimb pare interesanta stabilirea tacticii de atac in grup. Interactiunea cu personajele externe e de altfel mai nuantata si influenteaza pesemne anumite situatii viitoare. Ca grafica este asemanator Risen, amandoua fara suport DirectX10. Merge cu detalii la maxim fara pretentii hardware exagerate. Repet, sunt deocamdata la inceput si oricum nu ma consider un cunoscator sau gamer, sunt jucator ocazional. Oricum, m-a prins jocul  :coolspeak:

#8
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Revin cu completari dupa ce am mai jucat putintel;  :rolleyes:  (pacatos viciu, neh?) rectific cu grafica, dupa ce am mai schimbat pesisaje/personaje/dialoguri recunosc ca este peste risen (fac comparatia cu acest joc pentru ca este printre ultimile RPG aparute si jucat de mine) dar sub alte jocuri care au vechime de cativa ani. Dar ma rog, pana la urma grafica nu este chiar cel mai important lucru in jocuri de acest gen, nu?  ;)  Naratiunea, firul epic, modul in care te obliga sa iti schimba tactica (cea mai customizabila tactica de grup si personala dintr-un joc RPG vazuta pana acum de mine) in mers si dupa schimbarea partenerilor, reactia si umorul uneori negru al acestora, multitudinea misiunilor, a secventelor cinematice si multe alte elemente fac din acest joc unul care merita toata atentia si achizitionarea lui. Este insa un joc mai elaborat, pentru cei care au rabdare sa construiasca, sa urmareasca gandirea personajelor, sa cunoasca tacticile de lupta si "skill"-urile (dupa mine prea multe combinatii de talente si insusiri), de durata. E un joc mai migalos, de "bibilit", nu care sa ta arunci in el si sa "dai cu sabia" in nestire. Personal imi place jocul, ca minusuri pentru mine fiind doar modul de lupta (mai simplist si sub cel din Risen, Witcher, etc, deoarece jocul merge pe ideea de lupta in echipa si tactici). E prematur insa sa trag concluzii, sunt de abia la inceput cu el. Codename, daca esti asa de entuziasmat, spune-ne ce parere ai despre acest joc, daca ai apucat sa joci mai mult din el.

#9
myimyic

myimyic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.04.2007
sal. eu acum l-am terminat. este super. mi-a placut la nebunie. acum caut dlc - urile. sper sa le gasesc cracked.

#10
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
L-am jucat o noapte si este un joc mediocru facut pe reteta de film comercial ceva de genul sex-ul si violenta vand orice. S-a muncit ceva la el, dar nu au reusit sa il faca sa iasa in evidenta cu ceva. Personal sunt foarte dezamagit de grafica si modul de lupta. Ce il salveaza de la al cataloga drept execrabil este povestea si dialogul intre personaje.

Recomandarea mea investiti bani in altceva.

Edited by IdI1, 14 November 2009 - 13:29.


#11
Playfulcat

Playfulcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.09.2007

View Postxhermesx, on 5th November 2009, 08:48, said:

Revin cu completari dupa ce am mai jucat putintel;  :rolleyes:  (pacatos viciu, neh?) rectific cu grafica, dupa ce am mai schimbat pesisaje/personaje/dialoguri recunosc ca este peste risen (fac comparatia cu acest joc pentru ca este printre ultimile RPG aparute si jucat de mine) dar sub alte jocuri care au vechime de cativa ani. Dar ma rog, pana la urma grafica nu este chiar cel mai important lucru in jocuri de acest gen, nu?  ;)  Naratiunea, firul epic, modul in care te obliga sa iti schimba tactica (cea mai customizabila tactica de grup si personala dintr-un joc RPG vazuta pana acum de mine) in mers si dupa schimbarea partenerilor, reactia si umorul uneori negru al acestora, multitudinea misiunilor, a secventelor cinematice si multe alte elemente fac din acest joc unul care merita toata atentia si achizitionarea lui. Este insa un joc mai elaborat, pentru cei care au rabdare sa construiasca, sa urmareasca gandirea personajelor, sa cunoasca tacticile de lupta si "skill"-urile (dupa mine prea multe combinatii de talente si insusiri), de durata. E un joc mai migalos, de "bibilit", nu care sa ta arunci in el si sa "dai cu sabia" in nestire. Personal imi place jocul, ca minusuri pentru mine fiind doar modul de lupta (mai simplist si sub cel din Risen, Witcher, etc, deoarece jocul merge pe ideea de lupta in echipa si tactici). E prematur insa sa trag concluzii, sunt de abia la inceput cu el. Codename, daca esti asa de entuziasmat, spune-ne ce parere ai despre acest joc, daca ai apucat sa joci mai mult din el.
Nu se poate face o comparatie intre sistemul de lupta al Dragon Age care aminteste de clasicul Baldur's Gate, si sistemul de lupta al Risen care-i asemenator cu cel din seria Gothic. Defapt Risen e Action RPG, si din aceasta cauza nu intra in aceeasi categori ca si Dragon Age. Nu poti sa pui pauza in Risen si sa dai comenzi, sau sa trebuiasca sa tintesti in Dragon Age.

#12
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
IGN game of the year :scared:

#13
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostIdI1, on 14th November 2009, 13:23, said:

L-am jucat o noapte si este un joc mediocru facut pe reteta de film comercial ceva de genul sex-ul si violenta vand orice. S-a muncit ceva la el, dar nu au reusit sa il faca sa iasa in evidenta cu ceva. Personal sunt foarte dezamagit de grafica si modul de lupta. Ce il salveaza de la al cataloga drept execrabil este povestea si dialogul intre personaje.

Recomandarea mea investiti bani in altceva.

E practic Baldur's Gate 3 versiunea prescurtata - nu are concurenta in prezent in cadrul genului sau - singura nemultumire e stoarcerea de bani a clientului prin "downloadable content". Desigur cine e interesat de click-uri frenetice poate incerca in alta parte  :rolleyes:

#14
luk73

luk73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2008
Parerea mea: un joc excelent. Sunt un impatimit al jocurile role playing, din pacate seria Baldur's Gate n-am prins-o, in schimb am prins Star Wars Knight's of the Old Republic 1 si 2, si pot zice ca au fost niste jocuri geniale, mai ales la capitolul story-line, intr-adevar la combat mi-a luat ceva pana sa ma obisnuiesc, dar odata obisnuit cu sistemul de combat a fost ok si din punctula asta de vedere. Am adus aminte de Kotor pentru ca Dragon Age seamana foarte mult cu aces joc. Grafica mi se pare ok, sunetul e ft bun, muzica din joc frumoasa, sunete de genul armurii cand mergi/fugi sunt sublime, sistemul de combat necesita ceva timp, dar te cucereste si el pe parcurs (in afara de cazu in care esti un fanatic al action-rpg-urilor, caz in care no sa fi prea incantat de sistemul de combat al acestui joc), personajele bine conturate, fiecare cu caracteru lui bine pus la punct, dialoguri foarte frumoase si spumoase, si am vaga impresie ca povestea va fi cel putin la fel de bine pusa la punct ca si cea din Kotor, ceea ce inseamna cu adevarat un succes. Ca puncte slabe, pot mentiona atentia excesiva pentru "baile de sange" dupa fiecare lupta esti plin de sange, pe armura, pe fata, in par, peste tot...nu zic ca nu da bine ca efect grafic, dar e putintel exagerata, si multitudinea de puncte de incarcare de pe harti (aici nu stiu neaparat daca e punct minus sau nu, tinand cont de serii de genu gothic sau gta, care tocmai pentru ca nu aveau puncte de incarcare pe harta, aveau niste cerinte exagerate din punct de vedere hardware). Speaking of, cred ca cel mai mult ma deranjeaza la jocu asta, limitarea libertatii de miscare...de exemplu daca esti pe marginea unei prapastii, n-ai cum sa cazi nici daca vrei...wich sux. In rest, numa cuvinte de lauda la adresa acestui joc, e primu dupa mult timp care reuseste sa ma tina lipit de calculator. Poti face de exemplu niste combo-uri ft interesante, de genu, dai o magie care improasca adversarii cu ulei, dupa care una de foc, si totu in jur ia foc, sau apa+electricitate, si cam orice iti trece prin cap. Adaugand aici multitudinea de intorsaturi si finaluri posibile, influentate de actiunile tale, otinem un joc de nota 9.5+
Recomant tuturor fanilor rpg, si mai ales celor care au apreciat la adevarata valoare Kotor 1 si 2.

#15
torpila05

torpila05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.09.2007
Salutare tuturor! Joc de o saptamana la el si mi se pare un joc bun. Din punct de vedere al graficii pot spune ca nu este extraordinar dar nici sub orice critica. Pe scurt este un joc linistit care iti solicita partea analitica a gandirii si strategia ambuscadelor. Pe scurt, ... mi mi se pare un joc al luptei de gherila (hartuieste si castiga). De partea sexuala nu pot vorbi nimic pt ca inca nu am dat de asa ceva pana acum. Cinstit sa fiu nici nu am avut ocazia sa joc prea mult la el dar treptat jocul mi-a acaparat atentia. As fi preferat sa te ajute mai mult pt indeplinirea misiunilor cu o sageata pe harta orientativa, dar sa nu uitam ca asta ar putea fi una din atractiile jocului. Inca nu am deslusit toate skilurile ce fac. Eu mi-am ales sa fiu mag, un vecin si-a ales warrior si fiecare are alt inceput si difera putin la aventuri. Din pacate eu nu reusesc sa deschid cufarele(spune ca nu am skiluri) dar sper sa reusesc. Ce mi se pare ciudat este ca mi-au aparut la personajele cu care merg o gramada de penalty-uri si nu stiu cum sa scap de ele. Daca stie cineva va rog sa imi spuneti si mie. Mi se pare o idee buna sa discutam pe seama acestui si joc pt ca merita. Este un joc destul de bun pt ultima vreme. Va multumesc!


                                                                                                                                                                                              Andy

#16
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Posttorpila05, on 9th February 2010, 09:14, said:

Din pacate eu nu reusesc sa deschid cufarele(spune ca nu am skiluri) dar sper sa reusesc.

Trebuie sa ai un rogue cu skill-ul corespunzator in echipa  :rolleyes:

View Posttorpila05, on 9th February 2010, 09:14, said:

Ce mi se pare ciudat este ca mi-au aparut la personajele cu care merg o gramada de penalty-uri si nu stiu cum sa scap de ele.

Doar daca mor in timpul luptei, caz in care se foloseste un injury kit. Eu nu am avut nevoie de asa ceva - cum nu am avut nevoie de ressurect in BGII.

Edited by AMDG, 10 February 2010 - 15:10.


#17
torpila05

torpila05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.09.2007

View PostAMDG, on 10th February 2010, 15:07, said:

Trebuie sa ai un rogue cu skill-ul corespunzator in echipa  :rolleyes:



Doar daca mor in timpul luptei, caz in care se foloseste un injury kit. Eu nu am avut nevoie de asa ceva - cum nu am avut nevoie de ressurect in BGII.

Merci!Nu prea gasesc injury kit.  :P

Edited by torpila05, 10 February 2010 - 20:42.


#18
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Posttorpila05, on 10th February 2010, 20:36, said:

Merci!Nu prea gasesc injury kit.  :P
Ia un healer cu tine. Are si un skill pt injuries. Mor sau baba aia din turnul magilor, am uitat cum o cheama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate