Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Sfat cumparare Security Suite

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Buna seara!

In primul rand as dori sa mentionez ca nu ma pricep la calculatoare. Mai deloc. Am incercat sa studiez un pic topicele de pe aceasta sectiune, dar marea majoritate a postarilor folosesc termeni care pentru mine sunt total necunoscuti.
In aceste conditii, poate reusiti totusi sa-mi dati si mie un sfat.

Pentru a-mi proteja calculatorul folosec de cativa ani Zone Alarm Security Suite, de care am fost multumita ... pana anul acesta. De cateva luni, am numai probleme. Am contactat suportul IT de pe site-ul ZoneAlarm din State, mi-au dat cateva sfaturi pe care am incercat sa le pun in practica, mi-au spus sa instalez alta versiune ca sunt ceva probleme cu ultima, am dezinstalat ultima versiune, am instalat versiunea indicata ... tot probleme si se pare ca Windows-ul meu nu se intelege nici cu aceasta versiune.
De-a lungul anilor am fost multumita de ZA Security Suite, l-am gasit foarte usor de instalat, se configureaza singur cu learning mode, dar acum chiar nu se mai poate asa. Cu parere de rau si cu pierderea banilor de licenta dati anul acesta aiurea, am decis ca-mi trebuie alt Security Suite.
Problema mea este: care? Cum altceva nu am folosit si este un domeniu la care nu ma pricep, poate puteti sa ma sfatuiti in legatura cu alegerea unui Security Suite care sa-si faca treaba bine, sa se impace cu Windows-ul, sa fie foarte usor de instalat si sa nu necesite setari suplimentare ca nu ma pricep.

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Norton Internet Security 2010 sau Kaspersky Internet Security 2010 :)

#3
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

View Postcrysty2k5, on 17th October 2009, 22:00, said:

Norton Internet Security 2010 sau Kaspersky Internet Security 2010 :)

Multumesc pentru raspuns. Totusi, care dintre cele doua? Care ar fi diferentele? Cum as putea sti pe care sa-l aleg?

Si are cineva idee ce s-a intamplat cu Zone Alarm anul acesta? A mai intampinat cineva astfel de probleme cu produsul?

#4
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 20.11.2005

View PostNanoq, on 17th October 2009, 22:06, said:

Multumesc pentru raspuns. Totusi, care dintre cele doua? Care ar fi diferentele? Cum as putea sti pe care sa-l aleg?

Si are cineva idee ce s-a intamplat cu Zone Alarm anul acesta? A mai intampinat cineva astfel de probleme cu produsul?
eu iti recomand kaspersky. are rezultate mult mai bune pe site-urile de review. eu l-am luat de pe www.soft-ieftin.net

#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNanoq, on 17th October 2009, 22:06, said:

Cum as putea sti pe care sa-l aleg?

Cel mai simplu e sa descarci versiunea trial de 30 zile zi sa testezi pe rand. Si cumperi pe cel ce iti place :)

#6
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005
Poti incerca Outpost Firewall Pro(licenta pe viata) + un antivirus free (avira,avast).

Edited by pavelescu, 17 October 2009 - 21:33.


#7
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Recomand norton internet security 2010, mai are si smart firewall, safe log-ins, si SONAR2, un sistem foarte interesant care cauta toate legaturile externe ale unui program (care este gasit clean, din signature scanning engine) si daca-l gaseste ... in legatura cu site-uri de virusi, ca sterge din fisierele windows, raportat virusat de la Symantec etc. il va bloca, ca de exemplu optimizatoare FALSE de pe net care gasesc 'nspe mii de erori in windows iar cand dai clean, norton le gaseste infected program trying to delete system files (ceva de genul), de asemena te avertizeaza cu gradul de Safety al paginilor de pe net accesate si este foarte Light, de la Bitdefender TS 2010 am avut la startup 350mb iar cu norton am decat 260mb, nu mai este vesnica problema de la symantec > Norton the big resouce eater. De asemenea se instaleaza in 2 minute si este fully funcional ( 2 min daca ai un sistem de acum 5 ani) se updateaza f repede si are si, pulse updates, adica se updateaza din 15 in 15 minute pentru maxima securitate fara sa iti dai seama ca lucreaza. Ce ai vrea mai mult de atat?
RECOMAND  :thumbup: Norton Internet Security 2010

Later Edit: Cum sa alegi? Instalezi Vmare, un program cu care instalezi windows-ul virtual in cateva minute si incerci ambii antivirusi. Acuma, tu trebuie sa ai si un calculator mai bun pentru ca vei tine 2 windows-uri deschise in acelasi timp. Adica >2gb ram si macar un core duo 2,4 GHZ si-ar face 100% treaba.

Edited by reventon, 17 October 2009 - 22:07.


#8
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Multumesc, orice informatie e bine venita.

Am gasit free download NAV2010 trial si l-am instalat. Sa vedem cum va fi. Si apoi incerc si Kaspersky.

Acum ... criterii de diferentiere n-am. Doar sa nu se mai "certe" cu Windows-ul si sa nu-mi mai apara tot soiul de mesaje de eroare pe care nu le inteleg, de rezolvat nici nu se pune problema.  :down:

Stiti cumva care firma ofera si un pachet de asistenta IT in caz de probleme?

Edited by Nanoq, 17 October 2009 - 22:07.


#9
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View PostNanoq, on 17th October 2009, 23:05, said:

Multumesc, orice informatie e bine venita.

Am gasit free download NAV2010 trial si l-am instalat. Sa vedem cum va fi. Si apoi incerc si Kaspersky.

Acum ... criterii de diferentiere n-am. Doar sa nu se mai "certe" cu Windows-ul si sa nu-mi mai apara tot soiul de mesaje de eroare pe care nu le inteleg, de rezolvat nici nu se pune problema.  :down:

Stiti cumva care firma ofera si un pachet de asistenta IT in caz de probleme?

Eu stiu ca norton o face, sper ca ai luat Norton Internet Security nu Norton Antivirus, le gasesti pe Symantec
Fii atenta ca atunci cand dezinstalezi un antivirus sa folosesti removal tool, este nu topic deschis pentru asta.

Later Edit: Removal tool este smart unistall, de obicei din control panel nu dezinstalezi tot de la un antivirus, removal tool este provided de catre site-ul antivirusului, deci o face mai bine. Cum sa fii blonda, nu oricine, in special fata, nu se prea pricepe la calculatoare, da pai la antivirusi, trebuia sa aflii si tu de undeva :)

"Este provided" imi vine sa ma las de romana :lol:.

Da ai dreptate, dar internet security are si identity safe, browser protection, safe surfing, download intelligence ceea ce este necesar pentru internet "ca sa nu fii atacata de catre acele reclame virusate" si ce mai este, eu spun ca merita, Norton 360 mai are in plus decat optimizing si atat ceea ce un Tune-up Utilities 2009 face foarte bine :).

Edited by reventon, 17 October 2009 - 22:38.


#10
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

View Postreventon, on 17th October 2009, 23:09, said:

Eu stiu ca norton o face, sper ca ai luat Norton Internet Security nu Norton Antivirus, le gasesti pe Symantec
Fii atenta ca atunci cand dezinstalezi un antivirus sa folosesti removal tool, este nu topic deschis pentru asta.

M-ai bagat in ceata. Ma duc sa verific Norton-ul, iar removal tool  :huh: ? ZA l-am dezistalat cu optiunea de uninstal.
Offff ... nici macar nu pot sa zic ca-s blonda!

Edit: Instinctul tau a functionat perfect: e Norton AntiVirus, desi vad ca are si spyware, SONAr protection, firewall.

Edited by Nanoq, 17 October 2009 - 22:31.


#11
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Remove tool nu am gasit. Am optiunea de uninstal.

In ceea ce priveste free download trial de pe symantec, nu-mi convine. Aici este Internet Security, nu Antivirus cum mi-am instalat eu  :frust: ,
http://www.symantec....nloads_nistrial
DAR exista doar optiunea de buy. Chiar daca ei zic ca nu-mi vor debita cardul decat dupa cele 30 de zile de trial period, in momentul introducerii datelor si validarii comenzii, banca blocheaza suma (si sunt totusi 80 de dolari). Ori asta nu-mi convine. As vrea sa-l pot downloada fara detalii, card ... no questions asked, sa-l incerc apoi si pe kaspy si banii, cardu' si felicitarile cand apas BUY definitiv.
Insa, as dori sa pot testa si Internet Suite pt ca sunt convinsa ca difera de varianta de AntiVirus pe care am instalat-o. Poate nu mult, dar as vrea sa vad cum ma impac.
In fond, anul asta am aruncat pe geam aproape 100 USD pe ZA si n-as mai vrea sa mai arunc 80 pe Norton, ca zau nu-i culeg de pe gard.

Edited by Nanoq, 17 October 2009 - 23:17.


#12
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
http://www.softpedia...-Security.shtml

http://www.softpedia...-Security.shtml

#13
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View PostNanoq, on 18th October 2009, 00:15, said:

Remove tool nu am gasit. Am optiunea de uninstal.

In ceea ce priveste free download trial de pe symantec, nu-mi convine. Aici este Internet Security, nu Antivirus cum mi-am instalat eu  :frust: ,
http://www.symantec....nloads_nistrial
DAR exista doar optiunea de buy. Chiar daca ei zic ca nu-mi vor debita cardul decat dupa cele 30 de zile de trial period, in momentul introducerii datelor si validarii comenzii, banca blocheaza suma (si sunt totusi 80 de dolari). Ori asta nu-mi convine. As vrea sa-l pot downloada fara detalii, card ... no questions asked, sa-l incerc apoi si pe kaspy si banii, cardu' si felicitarile cand apas BUY definitiv.
Insa, as dori sa pot testa si Internet Suite pt ca sunt convinsa ca difera de varianta de AntiVirus pe care am instalat-o. Poate nu mult, dar as vrea sa vad cum ma impac.
In fond, anul asta am aruncat pe geam aproape 100 USD pe ZA si n-as mai vrea sa mai arunc 80 pe Norton, ca zau nu-i culeg de pe gard.

NIS 2010, intr-adevar este greu de downloadat trial de pe symantec, dar uite aici, deca nume, prenume si mail, la fel l-am luat si eu. Cu modalitatea de plata, nu ma pricep, probabil ca il vei gasi intr-un magazin din romania, te poti interesa.

Sau cum spune crysty2k5, tot aia este.

Edited by reventon, 17 October 2009 - 23:24.


#14
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Crysty,

Multumesc. Am folosit optiunea uninstall pt NAV si am instalat NIS-ul de pe softpedia, linkul postat de tine.

reventon,

Sincer nu stiu daca Norton sau Kaspy se gasesc in magazinele de la noi, asa cum nu am nici cea mai vaga idee daca se gaseste Zone Alarm-ul. (Shopping-ul la femei nu prea include astfel de magazine :D, iar cand am intrat intr-unul sa-mi cumpar GPS-ul n-am gasit nici un ajutor/sfat competent la vanzator.)
Dar ZA l-am cumparat direct de pe site, fara nici un fel de probleme si am bifat si optiunea de a redownloada oricand pe parcursul anului produsul (ca back-up ca nu am CD) si cea cu suport IT.

Pavelescu,

Iti multumesc si tie pt raspuns.

Mberila,

Multumesc pt raspuns, am sa-l incerc si pe Kaspy dupa Norton.

#15
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View PostNanoq, on 18th October 2009, 01:10, said:

Crysty,

Multumesc. Am folosit optiunea uninstall pt NAV si am instalat NIS-ul de pe softpedia, linkul postat de tine.

reventon,

Sincer nu stiu daca Norton sau Kaspy se gasesc in magazinele de la noi, asa cum nu am nici cea mai vaga idee daca se gaseste Zone Alarm-ul. (Shopping-ul la femei nu prea include astfel de magazine :D, iar cand am intrat intr-unul sa-mi cumpar GPS-ul n-am gasit nici un ajutor/sfat competent la vanzator.)
Dar ZA l-am cumparat direct de pe site, fara nici un fel de probleme si am bifat si optiunea de a redownloada oricand pe parcursul anului produsul (ca back-up ca nu am CD) si cea cu suport IT.

Pavelescu,

Iti multumesc si tie pt raspuns.

Mberila,

Multumesc pt raspuns, am sa-l incerc si pe Kaspy dupa Norton.
Cu placere, ma bucur ca te-am ajutat :)

Faci cum vrei, eu nu vad nicio problema in a cumpara norton de pe symantec.

#16
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007

View PostNanoq, on 18th October 2009, 01:10, said:

Crysty,

Multumesc. Am folosit optiunea uninstall pt NAV si am instalat NIS-ul de pe softpedia, linkul postat de tine.

reventon,

Sincer nu stiu daca Norton sau Kaspy se gasesc in magazinele de la noi, asa cum nu am nici cea mai vaga idee daca se gaseste Zone Alarm-ul. (Shopping-ul la femei nu prea include astfel de magazine :D, iar cand am intrat intr-unul sa-mi cumpar GPS-ul n-am gasit nici un ajutor/sfat competent la vanzator.)
Dar ZA l-am cumparat direct de pe site, fara nici un fel de probleme si am bifat si optiunea de a redownloada oricand pe parcursul anului produsul (ca back-up ca nu am CD) si cea cu suport IT.

Pavelescu,

Iti multumesc si tie pt raspuns.

Mberila,

Multumesc pt raspuns, am sa-l incerc si pe Kaspy dupa Norton.
Kaspersky sigur se gaseste, eta2u e unul din magazinele la care ai sanse sa-l gasesti. Mai e site-ul bestantivirus.ro de pe care il poti cumpara online.

#17
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Tot Norton Internet Security 2010 il folosesc si eu de 6 luni si merge impecabil. Consuma 10 M de memorie si isi face update la fiecare 3 - 4 minute. Din pacate, Kaspersky a scazut mult la detectie si nu mai are acea rata care o avea acum 1 an sau 2. Sta insa foarte bine pe partea de firewall, unde nici Norton-ul nu e mai prejos. Totusi per total, NIS 2010 reprezinta acum alegerea ideala. Sa mai spun ca este si compatibil 100% cu Windows 7 (fie daca este vorba de versiunea x64, fie x86) :) ?

#18
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Eu am un sfat de tip crysty2k5 Avira premium(licenta)+comodo internet security CIS(free). :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate