Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cerneala refill Canon mp 250

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Salut! Tocmai am cumparat un multifunctional Canon mp 250 si as vrea sa stiu daca exista cerneala pentru cartusele pg510/512 si cl511/513. Mai am acasa destula cerneala de la ceva mai vechiul mp 210 dar nu cred ca e indicat sa o folosesc. Daca stiti vreun magazin on-line care are astfel de cerneala, va rog sa ma informati si pe mine. Multumesc

#2
LaurD

LaurD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2005
aseptam sa apara "pe piata" cerneala si kit.Cine afla primul sa scrie aici

#3
LaurD

LaurD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2005
kituri negru si color de aici   http://www.mediatec....XMA_MP_260.html

#4
vjlau1

vjlau1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.05.2009
stiu ca sunt "offtopic", dar as dori sa stiu: canon mp250 are cartuse reincarcabile? mi-a spus cineva la un magazin ca nu, insa as dori sa imi cumpar una...de asemenea, daca imi poate spune cineva cum merge xeroxul la acest model.

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu personal incarc astfel de cartuse cu cerneala de MP 210 (CANON pg37/40 - cl38/41). Din experienta mea va pot spune ca nu cerneala este problema si partea electrica a cartusului care este facuta extrem de "prost" astfel incat sa se arda cat mai repede dupa consumarea initiala a cartusului.
Recomand tuturor celor care se pot lipsi de printarea color sa treaca mai bine pe laser.

#6
vjlau1

vjlau1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.05.2009

 daniel21, on 28th February 2010, 08:55, said:

Eu personal incarc astfel de cartuse cu cerneala de MP 210 (CANON pg37/40 - cl38/41). Din experienta mea va pot spune ca nu cerneala este problema si partea electrica a cartusului care este facuta extrem de "prost" astfel incat sa se arda cat mai repede dupa consumarea initiala a cartusului.
Recomand tuturor celor care se pot lipsi de printarea color sa treaca mai bine pe laser.

macar imi poti spune cam la cate refill-uri rezista un astfel de cartus? sa stiu daca merita...ms

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 vjlau1, on 2nd March 2010, 16:14, said:

macar imi poti spune cam la cate refill-uri rezista un astfel de cartus? sa stiu daca merita...ms


Din pacate nu exista un raspuns la o asemenea intrebare, poate sa mearga si de 15 ori reumplut sau nici macar odata, totul depinde de cat de repede se arde cartusul. Poti citi ceva util despre intretinerea cartuselor inkjet aici.

#8
Carlitas

Carlitas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2010
Mi-am achizitionat o imprimanta Canon Pixma MP250, sunt foarte multumita de scaner, imprimanta si printare poze dar ma intereseaza cateva aspecte legate de aceasta.

As vrea sa stiu daca cartusele originale de la aceasta imprimanta se pot reincarca acasa (PG 510 BLACK; CL 511 COLOR), daca nu se pot reincarca as vrea sa stiu daca cartusele care le gasesc in magazine de cumparat care nu sunt originale pot fi reincarcate acasa. Vreau sa spun ca, cartusele care le am acum au un sigil pe ele, cip sau cum se numeste. Daca se pot reincarca acasa as dori sa stiu cum, daca ma poate ajuta cineva. La cel mnegru am gasit o bula de aer sa zic asa unde as putea face o gaura cu un ac incins dar la color cum dau gaurile si unde?

Va multumesc frumos.

#9
vjlau1

vjlau1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.05.2009
am o problema: am incercat sa fac refill la cartusul Black si....imi curge tot tusul din el...are cineva vreo solutie?

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 vjlau1, on 27th April 2010, 13:13, said:

am o problema: am incercat sa fac refill la cartusul Black si....imi curge tot tusul din el...are cineva vreo solutie?

Incarca-l cu maxim 3 - 4 ml, dupa care lasal pe servetel cu capul de printare timp de 4 - 5 minute.

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 vjlau1, on 27th April 2010, 13:13, said:

am o problema: am incercat sa fac refill la cartusul Black si....imi curge tot tusul din el...are cineva vreo solutie?

Instructiuni video de refill vezi aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tc09PM6g9Nc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cartusul se incarca cu 8 ml cerneala .

Daca este "supraincarcat" poate curge cerneala...Extrage cu seringa o parte din cerneala si vezi daca mai curge. Pune cartusul pe o farfurioara de cafea pana inceteaza curgerea apoi stergi prin tamponare cu o batista din hartie eventualele urme de cerneala de pe contactele cartusului si de pe duze. Nu introduci in imprimanta un cartus care curge. Cerneala care a curs pe farfurioara o pui inapoi in sticla cu cerneala.

Daca, in loc de farfurioara folosesti o batista din hartie, aceasta nu trebuie sa atinga duzele cartusului fiindca o sa actioneze ca o sugativa, o sa absoarba cerneala incontinu din cartus si nu o sa sesizezi cand inceteaza picurarea cernelei.

Daca ai probleme in continuare timite-mi un PM.
Succes,
Gabi

Edited by gabicen, 27 April 2010 - 15:12.


#12
vjlau1

vjlau1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.05.2009

 daniel21, on 27th April 2010, 14:11, said:

Incarca-l cu maxim 3 - 4 ml, dupa care lasal pe servetel cu capul de printare timp de 4 - 5 minute.


am incercat si varianta asta si a mers, insa nu stiu sa resetez cipul de la cartus(nu am gasit nimic referitor la asta), imprimanta merge in general insa mai da la vreo 30 pag "rateuri" adica imi printeaza jumatate de pagina, iar ledul la black sta aprins

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 vjlau1, on 29th April 2010, 00:14, said:

am incercat si varianta asta si a mers, insa nu stiu sa resetez cipul de la cartus(nu am gasit nimic referitor la asta), imprimanta merge in general insa mai da la vreo 30 pag "rateuri" adica imi printeaza jumatate de pagina, iar ledul la black sta aprins


Cartusul nu are chip (daca avea chip era mai bine, pt ca mergea inlocuit sau rescris) si din cate stiu eu nu se poate reseta, asta-i "pretul" incarcari...imprimanta va vedea tot timpul cartusele ca fiind goale.

#14
DanStanescu

DanStanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2010

 mai_76, on 15th October 2009, 14:28, said:

Salut! Tocmai am cumparat un multifunctional Canon mp 250 si as vrea sa stiu daca exista cerneala pentru cartusele pg510/512 si cl511/513. Mai am acasa destula cerneala de la ceva mai vechiul mp 210 dar nu cred ca e indicat sa o folosesc. Daca stiti vreun magazin on-line care are astfel de cerneala, va rog sa ma informati si pe mine. Multumesc

Salut. Am reusit sa reincarc cartusul negru (CL-510) de 2 ori (si am imprimat foarte bine peste 100 pagini) iar cel color (CL-511) o data, cu cerneluri de la alte imprimante Canon (ex. BC 05, BC-21C, BCI-21C, B160, BJ 200, BJC 4000, OCE 5200) si nu am avut probleme.
Insa aceste noi cartuse au niste cip-uri care cam pot aproxima consumul normat de cerneala dintr-un cartus plin, astfel ca, dupa incarcarea si a cartusului color, am mai putut imprima doar vreo 20 pagini negru-color, dupa care mi s-a afisat un text de "avarie" cerandu-mi sa inlocuiesc cartusul color cu altul nou. Toate functiile imprimantei s-au blocat (adica si xerox, si scanare).  
     Sunt in cautarea unei solutii de resetare a cipurilor. Stie cineva cum se face ?
    Dan

#15
vjlau1

vjlau1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.05.2009

 DanStanescu, on 29th April 2010, 20:26, said:



Salut. Am reusit sa reincarc cartusul negru (CL-510) de 2 ori (si am imprimat foarte bine peste 100 pagini) iar cel color (CL-511) o data, cu cerneluri de la alte imprimante Canon (ex. BC 05, BC-21C, BCI-21C, B160, BJ 200, BJC 4000, OCE 5200) si nu am avut probleme.
Insa aceste noi cartuse au niste cip-uri care cam pot aproxima consumul normat de cerneala dintr-un cartus plin, astfel ca, dupa incarcarea si a cartusului color, am mai putut imprima doar vreo 20 pagini negru-color, dupa care mi s-a afisat un text de "avarie" cerandu-mi sa inlocuiesc cartusul color cu altul nou. Toate functiile imprimantei s-au blocat (adica si xerox, si scanare).  
     Sunt in cautarea unei solutii de resetare a cipurilor. Stie cineva cum se face ?
    Dan

daca iti da eroarea "E16 sau E6" e de ajuns sa tii apasat cel putin 5 sec butonul de stop/reset(cel portocaliu)

#16
rovix00

rovix00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.08.2007
Salut.
Sunt la a 2-a reincarcare a cartuselor de pe un MP250.
Prima oara am pus cerneala de la un refill de HP (a mers perfect vreo 60-70pag. dupa care s-a epuizat cerneala), a doua oara am luat refill din Real (cica universal, cu vreo 20 roni) si am pus in cartus peste 10ml. M-am oprit cand mi-am dat seama ca pusesem aproape jumatate din containerul de 30ml. Am tiparit vreo 150 pag. si nu s-a epuizat cerneala.
Pentru cartusul color, am folosit tot un kit din Real (a fost putin mai scump decat cel negru) dar am refillat 2 cartuse color (si cred ca mai imi ajunge pt. unul).
Treaba nasoala inca ramane imposibilitatea de a reseta nivelele de cerneala....

P.S. Eu am dat gauri direct unde primeste cartusul aer (la cel negru este un orificiu - ma gandesc cu un fel de valva, la color sunt 3) si apoi o scobitoare subtiata am testat sa vad ce culoare se afla in compartiment. Dupa refill am astupat gaurile cu stick-erele din kit. Am observat ca pe culorile cyan si magenta, culorile din kit au reactionat chimic, magenta devenind maro iar cyan devenind verde. Cateva pagini pline din aceste culori au remediat problema.

#17
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Nu mai incarca cu orice cerneala gasesti ca iti strici cartusul.
Foloseste cerneala inktec pentru cartusul tau.

#18
ZorK

ZorK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.08.2006
Pana la urma ce cerneala recomandati pt MP250 cartusul negru???ce trebuie sa scrie pe ea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate