Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Cursiera vs. semicursiera.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Cântărește-o. ;)

Metoda băbească (fără precizie la sute de grame): folosește un cântar normal, de persoane. Te sui pe el, vezi câte kg ai, apoi iei bicicleta în brațe pe cântar și faci diferența. Vei afla ”cam cât” cântărește, orientativ.

#20
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Da, nu am mai vazut demult ceea ce numeam "semi-cursiera". Probabil ca bicicleta Sputnik reda cel mai bine notiunea de semi-cursiera. Are ambitiile unui amator in ale ciclismului. Are anvelope ceva mai groase cu camera, fireste, are aparatori (complete, nu acele decupaje sa le zicem moderne) la ambele roti, are faruri fata-spate cu dinam pe fata, clopotel sau claxon dupa preferinta, saua ceva mai generoasa si comoda, portbagaj spate cu posibilitati de montare a unui cosulet, gen autoservire, pentru a putea face si ceva piata. In rest, ghidon cu coarne asemenea cursierelor, schimbatoare normale, frane pe janta, etc marea majoritate a caracteristicilor unei cursiere. Da, daca o mai intalniti, semi-cursiera se prezinta ca o bicicleta de incredere, rezistenta, mai grea cei drept, pentru ca nu are pretentiile masurarii in precizia gramelor, numai buna pentru curse prin oras, fara teama de a sari de pe o bordura sau de a salta peste o groapa, fie ea si acoperita cu putina apa.
Da, mi se pare justificata intrebarea pusa. Personal, am avut de a face cu semi-cursiera si tare mult as fi vrut sa mai gasesc ceva asemanator, rezistent si util, dar si cu satisfactia vitezei de oras, de parc, de transport, si fara ambitii de luat in piept cu noroaiele padurilor si muntilor sau cu sutele de km ai soselelor (periculoase) ale patriei.

Edited by griegut, 24 April 2017 - 15:54.


#21
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Datorita pozitiei, eu am renuntat dupa vreo 4 ani sa mai merg pe cursiera/semicursiera uzual, deoarece te poti trezi cu o portiera deschisa fix in cap, fata. As fi renuntat mai repede, dar nu aveam unde tine 2 biciclete in casa, decat una pe holul blocului in Bucuresti, de unde chiar mi-a fost furat o "rasnita" de MTB dupa vreo 2 luni de tinut.

Acum pot tine 2 biciclete in casa si pentru oras am ales 29er. Cu asta pot sari de pe sosea, pe trotuar in siguranta (aviz soacrelor de aici, ma asigur cand fac asta). :D

#22
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
nu inteleg: daca mergi cu mtb-ul, nu-ti mai deschide nimeni "portiera fix in cap"?
soferii aleg tipul de bicicleta???

#23
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Prin "Datorita pozitiei" voiam sa spun, din cauza pozitiei.

Cand stai aerodinamic ai gradul de inclinare mai mare, astfel intri, cel putin, la inaltimea mea, fix cu capul in portiera.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate