Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cursiera vs. semicursiera.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cfs

cfs

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.10.2009
Unde e diferenta?

In buzunarul tau, ar spune cei de la Auchan - dar pe mine ma intereseaza diferenta intre cele 2 tipuri de bike-uri.

#2
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
ce numesti tu semicursiera nu a existat niciodata.
da un exemplu o poza ca sa vedem si noi la ce zici tu semicursiera.

#3
cfs

cfs

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.10.2009
Ce mor cand vad cate o figura din-asta care se baga in seama drept mare cunoscator, cu intentia de a-i face pe altii sa spuna vreo prostie si apoi sa apara cu raspunsul corect, sperand ca vor fi ridicati in slavi de prostime si de turma de lingai de serviciu.

Bai nene, tocmai asta e ideea, vreau sa cumpar o bicicleta de oras si nu stiu care e diferenta intre cei 2 termeni. Ma gandeam ca aici pe forum va raspunde cineva, dar vad ca m-am inselat.

Stai jos, ai nota 4 (patru).

Rog un moderator sa inchida topicul. O sa caut in alta parte informatia.
Multumesc.

#4
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
semicursiera este 1/2 dintr-o cursiera. adica are doar cadrul si roata din fata...


si de cand cursiera este bicicleta "de oras"?  :huh:

#5
cfs

cfs

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.10.2009
Am pus linkul acolo, ca sa atraga atentia. Ai dedus gresit ca eu consider cursiera - bicicleta de oras.

#6
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
ai scris ca vrei sa cumperi o "bicicleta de oras" si link-ul facea trimitere catre cursiere...
daca vrei o bicicleta de oras, mergi pe una "city". eu m-am dat cu http://www.hyperspor...roducts_id=6578 si este foarte misto!

#7
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Semicursiera este o bicicleta care arata ca o cursiera dar de fapt are cadru de otel, pinioane cu alte rapoarte, roti mai groase, jante mai solide, greutate mult marita. In general se foloseau ca biciclete de antrenament. Termenul s-a nascut acum multe zeci de ani cand un cadru de aluminiu era o minune a tehnicii si costa cat o masina. In ziua de azi nu mai e cazul. Oricine isi permite o cursiera decenta de aluminiu ca sa se antreneze.

Edited by SPF, 15 October 2009 - 07:51.


#8
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Nu mai exista semicursiere.Poate doar pe la bunicul prin curte,vreo Sputnik ceva.

#9
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am eu una. Luata din Arad cu 300 lei :D. Puch  Pageline, cadru, cel putin.  XgeoX ,daca vii vinerea asta la Ziua bicicletelor iti arat printesa :) .

Quote

Oricine isi permite o cursiera decenta de aluminiu ca sa se antreneze.

exact, dar totusi preturile sunt ridicate pt o bicla de oras, zic eu. 800-900 lei. Am mai vazut si la carefour cursiera la 1500 lei pe care o ridic fara probleme cu un deget , insa nu stiu cum s-ar comporta  prin tara aceasta cu gropi la fiecare pas. Eu unul n-as da  banii pe una ca asta.

#10
draxl

draxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.11.2007
Si eu am doua semicursiere acasa d-alea rusesti:D Cred ca au peste 25 de ani. Si tot cam atatea kile:)) Is foarte bune de offroad, solide, foarte fiabile, doar ca tre sa mai cobori de pe ele la cate o panta mai grea:D

#11
DragosGGH

DragosGGH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.12.2009
semicursiera este o bicicleta de drum , de oras , iar cursiera este bicicleta de cursa , daca vrei sa "alergi" ca nebunul ia-ti o cursiera sau dac vreis a te plimbi sau sa iti faci treaba cu ea ia-ti o semicursiera ;)

apropos , baiatul a intrebat care e diferenta intre cursiera si semicursiera nu daca mai exista sau nu asa k cei care sunt off topic sa isi inchida pc-ul si sa il arunce pe rand pe geam incepand cu unitatea :)

#12
Aleku29

Aleku29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2012
Buna...am si eu acasa o cursiere btween triban 3 ...ma ce ma enerveaza unii cand ies cu ea afara ...zic ceva de genu "ce semicursiera faina ai"...si eu ii intreb dar cum faci tu diferentierea....si ei "pai..." si cu atat raman.Cum a-ti zis si voi semicursiere sunt acelea de pe vremea lu bunicu cu cadru din otel sau din e o fi el.Deci dupa parerea mea merita sa iti iei o cursiera chiar si pe drumurile din romania...nu se descentreaa usor rotile sunt foarte rezistente...app am prin 77 km/h cu a mea...mer foarte bine am luato din decathlon si am dat 17 milioane(in lei vechi) si cu tot cu ce am mai psu pe ea am ajuns la 20.Oricum se merita

Attached Files



#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 Aleku29, on 17th May 2012, 22:13, said:

..am si eu acasa o cursiere btween triban 3 ...ma ce ma enerveaza unii cand ies cu ea afara ...zic ceva de genu "ce semicursiera faina ai"...si eu ii intreb dar cum faci tu diferentierea....si ei "pai..." si cu atat raman.Cum a-ti zis si voi semicursiere sunt acelea de pe vremea lu bunicu cu cadru din otel sau din e o fi el.
O alta diferentiere e ca o cursiera are baieuri, o semicursiera are anvelope cu camera.

#14
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Ce de mai cunoscatori pe topicul asta, numai unul si unul :) Chestia cu "cursierele folosesc baieuri" mi s-a parut tare. As vrea sa mi se spuna si in ce procent sunt echipate cursierele actuale cu baieuri ;)

Pe scurt, care-i diferenta pentru mine intre cele 2 tipuri : semicursierele sunt dotate din fabricatie cu cauciucuri mai groase, pe spate aveau prevazut un portbagaj, iar saua era mai comoda si mai voluminoasa decat la cursiera (unde se insista pe cat mai putina greutate, de unde si saua foarte supla).

#15
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Definiția asta îmi sugerează o apropiere de bicicletele randonneuse... adică un mix între cursiere și touring, "cursiere de tură lungă" dacă vreți.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 jinxy_c, on 17th May 2012, 23:30, said:

Chestia cu "cursierele folosesc baieuri" mi s-a parut tare. As vrea sa mi se spuna si in ce procent sunt echipate cursierele actuale cu baieuri ;)
Chestia respectiva mi-a fost spusa de catre un tip ciclist de performanta, ce-i drept acu' vreo 17 - 18 ani. Aveam si eu atunci o cursiera ruseasca, luata de la magazinul GUM din Kiev. Am luat de fapt doua, una am vandut-o cam la dublul pretului de achizitie, asa ca pe a mea mi-am ''scos-o'' pe gratis :)  Ce vremuri...
Prin 2000 aveam o semicursiera ''Raleigh'' (second hand), pe care mi-au furat-o...

Habar n-am ce procent din cursierele actuale mai au baieuri, poate ne luminezi tu. Nu am mai folosit de ani buni asa ceva, acum ma ''dau'' pe o MTB, nu stiu daca o cursiera/semicursiera mai e potrivita pt cineva de 95 kg. Chiar, cam care e greutatea maxima recomandata pt a putea folosi fara probleme o cursiera?

Edited by Karhu, 18 May 2012 - 10:05.


#17
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

 Karhu, on 18th May 2012, 11:03, said:

Chestia respectiva mi-a fost spusa de catre un tip ciclist de performanta, ce-i drept acu' vreo 17 - 18 ani.

Si atunci de ce vii cu stiri de acum 2 decenii aproape? :)


 Karhu, on 18th May 2012, 11:03, said:

Habar n-am ce procent din cursierele actuale mai au baieuri, poate ne luminezi tu.

Asta fiindca ti-e lene sa te uiti in magazinele online actuale si sa observi singur? Eu de cand pedalez mai intens n-am vazut vreo cursiera noua la vanzare avand baieuri.

Cum fierbe orgoliul intr-unii cand le faci observatie ca vorbesc aiureli...

Si oricum, topicul asta e o aiureala, nu merita sa fie facut separat, putea fi pusa intrebarea in topicul Biciclete.

#18
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Cam cate kg are o semicursiera sputnik?!(model vechi) M-a cocosat, vreau sa-mi caut ceva mai usor.

Edited by malwarebytes, 15 September 2013 - 11:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate