Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Back focus

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
De curand am observat o problema destul de grava a aparatului meu A700: back focus destul de pronuntat la partea wide a obiectivelor(Tammy 17-50 si Sony 18-70). Fenomenul apare intre focalele 17 si 24(~). La focale peste 24-30 sau cu celelalte obiective (50f1.7 si 55-200) fenomenul dispare(sau e mult mai putin vizibil). Care credeti ca e problema ca sa stiu in ce parte sa o iau.

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Verifica in primul rand cu un focus chart. De exemplu foloseste pe cea de aici: http://focustestchart.com/chart.html
Verifica atat in mod manual (eventual cu focus confirm cu punctul central) cat si automat - pentru a determina daca este vina AF din camera sau AF din obiectiv.
Personal recomand reglajul in service daca este in garantie.
Al meu Canon 400D parea ok cu obiectivul de kit, dar cand i-am pus un 50 f/1.4 am vazut ca gresea chiar si pe manual. La garantie mi-au zis ca da, avea back focus si l-au reglat. Cred ca reglajul pe banda de montaj nu este la fel de atent facut si numai daca sunt reclamantii se face un reglaj mai laborios (si probabil mai costisitor).

Edited by SuperDuper, 12 October 2009 - 00:20.


#3
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View PostSuperDuper, on 12th October 2009, 01:13, said:

Verifica in primul rand cu un focus chart. De exemplu foloseste pe cea de aici: http://focustestchart.com/chart.html
Verifica atat in mod manual (eventual cu focus confirm cu punctul central) cat si automat - pentru a determina daca este vina AF din camera sau AF din obiectiv.
Personal recomand reglajul in service daca este in garantie.
Al meu Canon 400D parea ok cu obiectivul de kit, dar cand i-am pus un 50 f/1.4 am vazut ca gresea chiar si pe manual. La garantie mi-au zis ca da, avea back focus si l-au reglat. Cred ca reglajul pe banda de montaj nu este la fel de atent facut si numai daca sunt reclamantii se face un reglaj mai laborios (si probabil mai costisitor).
Este de la camera ca am testat obiectivele cu A100 si au fost ok. Am facut si test cu focus chart de aici. Pe mine ma mira faptul ca numai la focale mici apare problema.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pe manual face back focus cand se aprinde LED-ul de focus confirm? Asta ca sa iti dai seama daca este din reglarea optica a senzorului AF sau din "angrenarea" mecanica a obiectivelor in partea de inceput a cursei de focus.
Dar cum am mai zis... daca ai garantie nu mai sta pe ganduri.

#5
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View PostSuperDuper, on 12th October 2009, 01:46, said:

Pe manual face back focus cand se aprinde LED-ul de focus confirm? Asta ca sa iti dai seama daca este din reglarea optica a senzorului AF sau din "angrenarea" mecanica a obiectivelor in partea de inceput a cursei de focus.
Dar cum am mai zis... daca ai garantie nu mai sta pe ganduri.
Am verificat si nu face back focus in manual cu focus confirm, deci unde e buba? Din garantie au iesit de cateva luni asa ca... ma mananca palma.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai daca pe manual cu focus confirm nu are BF ai scapat de grija alinierii optice a senzorului de AF.
Ramane grija partii de actionare. Sunt obiective cu actionarea AF din camera prin surubul ala de actionare si ambele au o cursa foarte scurta a surubului de AF (la kitul Sony are 2 si 1/2 ture pentru cursa completa).
Vezi in primul rand daca nu exista un firmware mai nou pentru camera ta.

#7
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View PostSuperDuper, on 12th October 2009, 04:50, said:

Pai daca pe manual cu focus confirm nu are BF ai scapat de grija alinierii optice a senzorului de AF.
Ramane grija partii de actionare. Sunt obiective cu actionarea AF din camera prin surubul ala de actionare si ambele au o cursa foarte scurta a surubului de AF (la kitul Sony are 2 si 1/2 ture pentru cursa completa).
Vezi in primul rand daca nu exista un firmware mai nou pentru camera ta.
Are ultimul firmware. De care surub vorbesti, de asta?
Attached File  3.jpg   133.69K   92 downloads
Daca da, e vreun risc daca invart eu de el?

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, este actionat de un motor in camera. Nu cred ca are nimic daca invarti de el, eu am avut un Minolta pe film cu 2 obiective si puteam misca de ambele usor. Nu am avut Sony insa.

#9
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View PostSuperDuper, on 12th October 2009, 14:34, said:

Da, este actionat de un motor in camera. Nu cred ca are nimic daca invarti de el, eu am avut un Minolta pe film cu 2 obiective si puteam misca de ambele usor. Nu am avut Sony insa.
Am rezolvat! Avea camera un pic de back focus si mi-a gasit gogu si solutia: undeva pe fundul camerei sunt ascunse, sub un capacel, cele 3 suruburi ale fericirii care regleaza senzorul de focus. Ma interesasem si de un reglaj in service dar numai deplasarea si diagnosticul in Ungaria(ca doar la fabrica se regleaza) ma costau 100+ eur. Si cum sunt un roman veritabil am zis: "Ce, io nu pot?" Multumesc oricum de ajutor.

#10
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Salut

Consider acest topic facut despre probleme de calibrare ...
Asadar :)

Am 3 obiective: un fix de 50, unul de 70 si altul de 135. Toate imi focalizeaza exact. Tocmai mi-am mai luat un obiectiv fix :) de 35 si observ ca face back focus.
Prima intrebare e aceasta : daca trimit obiectivul aesta (35) cu tot cu camera pentru calibrare, daca-l potrivesc pe acesta de 35 e posibil sa-mi strice reglajele la celelalte 3 obiective ?
A doua intrebare : calibrarea se efectueaza pe anumite focale? Adica aparatul sa stie sa focalizeze corect cu exemplu, 15, 35, 50, 70 dar daca-i pun 28, 43 si 77 sa nu mai focalizeze corect? Asadar, calibrarea poate fi facuta si la un obiectiv tip zoom (17-50) ?

Am citit si problema lui misu d, dar n-am inteles prea bine cum a rezolvat-o caci eu am ideea ca e un reglaj extrem de fin calibrarea si se poate face din soft la un PC. Din ce-am inteles, el a invartit niste surubase :)

#11
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postmonicutzica2001, on 17th October 2009, 13:57, said:

Am 3 obiective: un fix de 50, unul de 70 si altul de 135. Toate imi focalizeaza exact. Tocmai mi-am mai luat un obiectiv fix :) de 35 si observ ca face back focus.


   De care 35 ai luat ?  FA-ul sau DA-ul ?  Ce model de body ai tu acum ?

Edited by ledongreen, 18 October 2009 - 18:58.


#12
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
FA 35 pe K10D.

#13
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postmonicutzica2001, on 18th October 2009, 20:01, said:

FA 35 pe K10D.


  Despre BF si FF la body si obiective, o sa incerc ca detaliez mai in amanunt ceva mai incolo. De ce trebuie sa fi tu foarte sigura, este metoda de determinare a abaterii de la planul de focus, inaintea lui si dupa el, sau cum se zice, BF si FF. Cel mai bine, e sa faci judecata acestei abateri, nu de la o singura fotograma, ci de la cel putin 5, cu trecerea lensului de la infinit catre planul de focus cu AF si de la aproape la planul de focus. Cum faci asta ?  Apesi butonul de deblocare al lensului fara sa scoti lensul si rotesti pana la capat inelul de focus intr-un sens si faci focus+poza si evident urmatoarea cu decuplare si rotire in celalat sens...Faci o mediere  a pozelor si vezi unde este statistica abaterii de la planul de focus, inainte sau dupa el. Ce fel de charturi sa folosesti, pentru judecata abaterii obiectivului sau a aparatului, iti povestesc mai tarziu. Oricum, daca abaterea este mica, tu oricum nu vei face toate pozele la F/2, unde DOF-ul este foarte ingust, la alte diafragme, abaterea e oricum "inecata" in DOF.

Edited by ledongreen, 18 October 2009 - 20:17.


#14
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Pai daca face cu un singur obiectiv back focus e clar ca problema este obiectivul. Calibreaza-l intr-un service autorizat(ex F64 cere 20-30 eur pt calibrare dar nu stiu daca fac si pentax) si lasa body-ul in pace. Te duci cu el doar cand iei obiectivul si il testezi acolo.

Edited by misu_d, 19 October 2009 - 02:25.


#15
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View Postmisu_d, on 19th October 2009, 03:24, said:

Pai daca face cu un singur obiectiv back focus e clar ca problema este obiectivul. Calibreaza-l intr-un service autorizat(ex F64 cere 20-30 eur pt calibrare dar nu stiu daca fac si pentax) si lasa body-ul in pace. Te duci cu el doar cand iei obiectivul si il testezi acolo.


Nu poti detalia metoda de calibrare ? Eu am un Olympus E-520 si mai face din FF dar numai la capatul wide al celor 2 obiective. Nu ma apasa prea mult problema pentru ca oricum evitam capetele wide dar ar fi interesant de stiut cum s-ar calibra. Multumesc

#16
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View Postrealdexter, on 25th October 2009, 01:20, said:

Nu poti detalia metoda de calibrare ? Eu am un Olympus E-520 si mai face din FF dar numai la capatul wide al celor 2 obiective. Nu ma apasa prea mult problema pentru ca oricum evitam capetele wide dar ar fi interesant de stiut cum s-ar calibra. Multumesc
Asa ziceam si eu ca face numai la capatul wide al obiectivelor dar face la toate focalele numai ca e mult mai putin vizibil. Nu cunosc camerele olympus dar la sony este un capacel in jurul piulitei pentru trepied sub care se gasesc trei surubele. Pe alea le-am reglat cu aprox. 50-60grd cw fiecare pentru back focus.

#17
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Din pacate la Oly m-am uitat si trebuie desfacut de tot sa ajungi in interior, oricum nu ma deranjeaza prea tare pentru ca evit in 99% din cazuri capetele wide, dar merita reglat daca ar fi fost simplu sau ieftin :)

#18
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 13.04.2008

View Postmisu_d, on 12th October 2009, 04:39, said:

Am verificat si nu face back focus in manual cu focus confirm, deci unde e buba? Din garantie au iesit de cateva luni asa ca... ma mananca palma.

esti de laudat ca ai rezolvat problema....eu am patit alta belea....am luat de pe ebay un minolta 24 mm f2.8 ..... in loc sa ma bucur de el,mai rau mi-am stricat dispozitia....are backfocus...cei 24 mm sunt tentant,f2.8 la fel dar nu stiu unde sa-l duc pentru o calibrare cu a700 .... sigur problema tine doar de obiectiv pentru ca restul obiectivelor mele se comporta foarte bine....ce ma sfatuiti sa fac ??? unde se poate repara(calibra) obiectivul meu ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate