Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Mini-mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Vreau sa incep topicul prin a preciza ca nu stiu daca este realizabil ceea ce vreau sa fac si e mai mult vorba de o lucrare care sa imi ocupe timpul decat ceva cu adevarat practic si folositor.

Podul casei mele (care a fost construita in anii 50-60) are 3.5 metri inaltime in cel mai inalt punct si o suprafata de 40 mp. E vorba de un acoperis simplu in forma de V intors. Sub el se afla doua camere aproximativ identice. Ma intreb daca as putea sa pun 4 pereti falsi + tavan fals (un fel de cutie, fara sa deranjez acoperisul). Eventual mi-as dori sa pun parchet si probabil o fereastra. In camera ar sta un birou si cel mai probabil 1 sau 2 dulapuri. Nu e un proiect in care vreau sa investesc bani, vreau sa fac un locusor in care pot sa ma retrag din cand in cand. De aceea, nu as vrea sa angajez pe nimeni in cadrul proiectului. Problema mea e sustinerea. Casa este din caramida si suprafata de 40 de metri patrati a podului este sustinuta de peretele de 5 metri care desparte camerele de jos. In rest, nu stiu nimic despre puterea acelui tavan. Risc sa trec prin el daca pun un dulap in pod? Momentan podul e gol, deci nu stiu daca sustine greutate. Fundatia trebuie sa fie in special puternica pentru o asfel de modificare? Peretii vor fi din rigips. In caz ca problema e numai tavanul, care e pe cale de a fi transformat in podea, as putea sa pun ceva similar cu o podea falsa? Stiu ca e greu de spus din fata calculatorului, dar poate ma ajuta cineva.

Pe scurt
: vreau sa pun o cutie de rigips cu amprenta de aproximativ 20 metri patrati si inaltimea de 2 metri intr-un pod de 40 metri patrati care e sustinut de o casa din anii 50 si pertele despartitor al camerelor de la parter. Se poate asa ceva? Daca nu, care sunt cauzele si exista vreo solutie? Repet, e doar o idee si nu intentionez sa consturiesc o mansarda propriu zisa.

Edited by marius_stp, 09 October 2009 - 23:24.


#2
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Lucrarea e mai complicata decat pare...
Din punctul meu de vedere podul in care vreti sa faceti lucrari nu cred ca prezinta siguranta pentru a putea locui in el, chiar si temporar. Anul constructiei nu va este unul favorabil, in acea perioada(cam era saracie) casele se construiau cu multa economie! De aceea banuiesc  si panseul de sub pod, pe care vreti sa va sprijiniti, nu are structura necesara pentru a sustine mobilier(cu atat mai putin dulapuri) si nici pereti de rigips(si acestia au o greutate la care se adauga scheletul metalic de sustinere)
Daca totusi vreti sa va construiti in pod o camera, va sfatuiesc sa cereti parerea unui inginer de rezistenta sau arhitect, care sa vada structura planseului, cat de dese sunt grinzile de lemn si sectiunea lor, punctele de reazem.
In cazul in care ele nu au rezistenta necesara, este nevoie sa suplimentati cu grinzi, ceea ce inseamna lucrari mai complexe si mai costisitoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate