Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

DSC Classic 585

- - - - -
  • Please log in to reply
530 replies to this topic

#379
Csergii

Csergii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 06.04.2014
Buna ,Este normal ca pot arma alarma cu zona 3 deschisa ,  cm este montat pe  usa termopan( balcon )?

Edited by Csergii, 16 February 2017 - 16:44.


#380
conkorde

conkorde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.12.2012
buna ziua. ma poate ajuta cineva cu o alarma dsc 585 care nu mai face comunicarea pe telefonul mobil?
Am schimbat din romtelecom unde functiona fara probleme ln rds unde nu mai face comunicarea pe tel.
Am cablu de retea cu 8 fire de la rds care intra ln casa....pe 4 fire internet si pe alte 2 fire din acelasi cablu telefon?

#381
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Linia telefonica de la rcs sigur functioneaza? Ai terminal fix conectat?

#382
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006
Salut,
Am un DSC 585, tastatura LED si 4 senzori PIR legati. Alarma a functionat vreo 4 ani fara probleme.
Acum ledul de la zona 1 (fara temporizare) ramane tot timpul aprins, La *2 ledul System clipeste, cele 8 leduri de la zone sunt stinse. La * 3 la fel.
Cu by-pass pe zona 1 functioneaza normal. Am masurat tensiunea de alimentare a senzorului si este ok. La fel si rezistenta (5,6K).
Am schimbat in UC zona 1 cu zona 2 si acelasi si acelasi fenomen se intampla si pentru zona 2.
Ce as mai putea incerca?
Multumesc

#383
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Verifica firele de la zona si comunul senzorului care ajung pe placa sa nu fie intrerupte. Daca firele si rezistenta sunt ok, inseamna ca senzorul
s-a defectat.

#384
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Salutare!

mă poate ajuta cineva cu procedura de reset pentru o centrală DSC PC 585? Am încercat procedura din manual cu ștrap de la Z1 la PGM1 și nu merge.

Am ”moștenit-o” fără nici un fel de documentație și tare mi-ar plăcea s-o pot folosi.

Mulțumesc anticipat!

#385
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Sunt 2 posibilitati daca nu ia resetul:
1. este blocata la reset, adica are optiunea installer lock activata, caz in care n-ai ce face decat sa butonezi pina gasesti codul
2. n-ai procedat corect;  Dupa ce iei alimentarea de la AC si acumulator desfaci toate firele de la Z1 si PGM1, apoi legi un fir
    intre PGM1 si Z1 si conectezi alimentarea doar la AC. Las-o asa cel putin 3 min, apoi scoti firul si deconectezi alimentarea

#386
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mateus13, on 20 aprilie 2017 - 04:25, said:

Sunt 2 posibilitati daca nu ia resetul:
1. este blocata la reset, adica are optiunea installer lock activata, caz in care n-ai ce face decat sa butonezi pina gasesti codul
2. n-ai procedat corect;  Dupa ce iei alimentarea de la AC si acumulator desfaci toate firele de la Z1 si PGM1, apoi legi un fir
    intre PGM1 si Z1 si conectezi alimentarea doar la AC. Las-o asa cel putin 3 min, apoi scoti firul si deconectezi alimentarea
Mulțumesc pentru răspuns.  A mers.

#387
so70ab

so70ab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2017
Am achizitionat un spatiu care e prevazut cu un sistem de alarma pe care as dori sa il mpun in functiune.Nu stiu cum  se num este asa ca o sa atasez niste poze .Va multumesc.

Attached Files


Edited by so70ab, 18 May 2017 - 00:09.


#388
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Salut @mateus13!
M-ai ajuta in paginile anterioare cu alarma si iti multumesc mult pentru sprijinul acordat.
Am din nou o problema ce ea...dar nu mereu face acest defect.
Cand vreau sa plec si formez codul..nu vrea sa-l accepte si piuie prelung. Daca introduc a doua oara codul, il accepta! Nu mereu face treaba asta...numai cand vrea ea. Ai vreo idee de ce nu accepta cateodata din prima codul? Tastatura este curata prin interior si niciodata nu am batut gresit codul sau sa fac comanda dubla la vreun buton.  
Merci.

#389
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 RasAlGhul, on 11 iunie 2017 - 12:46, said:

Salut @mateus13!
M-ai ajuta in paginile anterioare cu alarma si iti multumesc mult pentru sprijinul acordat.
Am din nou o problema ce ea...dar nu mereu face acest defect.
Cand vreau sa plec si formez codul..nu vrea sa-l accepte si piuie prelung. Daca introduc a doua oara codul, il accepta! Nu mereu face treaba asta...numai cand vrea ea. Ai vreo idee de ce nu accepta cateodata din prima codul? Tastatura este curata prin interior si niciodata nu am batut gresit codul sau sa fac comanda dubla la vreun buton.  
Merci.

o posibilitate ar fi să se activeze vreun sensor în timp ce bagi codul.
Doar îmi dau cu părerea, nu dați cu pietre :)

#390
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Se activeaza un senzor...deoarece este montat chiar deasupra tastaturii....dar oare de la asta sa se traga necazul? Timp de vreo trei ani nu am avut niciodata problema asta...amplasarea fiind aceeasi. Numai acum ultima data cand am resetat-o si a trebuit s-o reprogramez...de atunci a inceput problema asta. Am uitat sa specific...acumulatorul din alarma este cam pe duca...trebuie cumparat unul nou...dar nu cred ca se trage de la asta.

#391
aliviu

aliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2002
Salutare,
Am o alarma DSC PC 585 cu tastatura PC1555RKZ. Nu a fost folosita (activata) de mult timp (peste 5 ani).
Cand m-am intors acasa, am gasit-o piuind cu beep-uri lungi la intervale de vreo 3 secunde si led-ul System aprins.
A mai facut asa, dar se potolea la apasarea unei taste. Acum nu mai raspunde la nici o tasta.
Intre timp, azi a fost o intrerupere de curent. Presupun ca acumulatorul este terminat.
Cum as putea sa opresc beep-urile?

#392
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 aliviu, on 22 iulie 2017 - 15:19, said:

Salutare,
Am o alarma DSC PC 585 cu tastatura PC1555RKZ. Nu a fost folosita (activata) de mult timp (peste 5 ani).
Cand m-am intors acasa, am gasit-o piuind cu beep-uri lungi la intervale de vreo 3 secunde si led-ul System aprins.
A mai facut asa, dar se potolea la apasarea unei taste. Acum nu mai raspunde la nici o tasta.
Intre timp, azi a fost o intrerupere de curent. Presupun ca acumulatorul este terminat.
Cum as putea sa opresc beep-urile?

schimbi acumulatorul. De asta bipăie.

#393
crys_2001

crys_2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.11.2010
Buna ziua.
Am achizitonat de curand un sistem de alarma tip DSC Classic PC 585 cu urmatoarele componente:
1) centrala 4 zone tip PC 585= 1 buc;
2) tastatura tip PC 1555RKZ REVC UA408 CE= 1 buc;
3) sirena exterioara BS= 1 BUC;
4) sirena piezo+flash LD 95(interioara)= 1 buc;
5) senzor PIR LC 100= 6 buc;
6) acumulator 7 AH= 1 buc;
7) alimentator 12VDC 2AH= 1 buc;
8) transformator 16v 40 w= 1 buc;
9) cablu de alarma 6X0.22 mm;
10) rezistente de diferite valori
Toti senzorii au fost montati in zonele de risc,contactul magnetic pe usa de acces,centrala intr-o zona greu accesibila pentru persoanele din afara locatiei iar tastatura la aproximativ 10 m de intrarea din exterior.Va rog frumos sa ma ajutati sa fac conexiunile la fiecare componenta a sistemului(eventual prin o schema electrica) si recomandari privind setarile care se fac la acest tip de sistem(intarziere de dezarmare,ora si data,resetare,setari pe zone,etc).Mentionez ca doresc sa o conectez la o linie telefonica fixa(Telekom) in limita posibilitatilor.
Am sa postez poze cu fiecare componenta a sistemului pentru a va da seama despre ce este vorba.
Va multummesc frumos si sper ca voi primi un raspuns cat mai detaliat.

Attached Files


Edited by crys_2001, 29 July 2017 - 20:17.


#394
gaeventura

gaeventura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2015
salut, cum pot lega 2 piri la o singura zona {zona2)o schema ceva....

#395
horatyu

horatyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.04.2006
Salutare. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
am si eu o alarma DSC 585 cu tastatura  tip PC 1555RKZ
in ultimul timp nu mai pot sa o armez chiar daca pun codul bun, se aude un sunet lung cand vreau sa o armez
ramane ledul de la zona 1 rosu si am observat ca ledul rosu de la senzorul din zona 1 nu mai se stinge , deci nu "palpaie"
ce defect poate fii?
alarma cred ca are vreo 3 ani

#396
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Topicul asta a murit de tot? Nu mai exista nimeni priceput...ca sa ne dea si noua un sfat la vechiturile astea de alarme?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate