Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....

Medii admitere 2023 UPB - Faculta...
 Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Casatorie in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

bubu30

bubu30

Active Member

• Grup: Members
Exista cineva pe aici care in urma obtinerii vizei K1 s-a casatorit in SUA? Imi puteti spune si mie toate demersurile cu actele pentru nunta, si dupa nunta pentru abtinerea SSN si permanent residency?

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

• Grup: Senior Members
Casatoria o poti face religios sau nu. De la oficiul local al starii civile local (circuit court clerk) se ridica un document (Marriage License Application) care trebuie semnat de cine oficiaza castoria (persoana autorizata, cum ar fi cel ce oficiaza ceremonia religioasa sau daca este nereligioasa exista acolo un Marriage Commissioner). Cu documentul ala te duci inapoi la Circuit Court (daca ai facut casatoria religioasa in alta parte) si iti ridici copia certificata dupa certificatul de casatorie (se semneaza de catre un judecator).

Apoi te programezi la USCIS de care apartii pentru change of status de la Viza K la Permanent Resident, bazat pe castorie. Faci si cerere pentru permis de munca (pana iti vine cardul de rezident). Abia dupa ce ai permisul de munca temporar (sau o viza in pasaport care sa ateste ca ai aplicat de unul) te poti duce la Social Services sa aplici de SSN.
Si abia dupa aia poti sa iti iei driving license/ID (cu pasaportul tau stampilat de USCIS ca esti in proceare pentru permanent resident si SSN).

Edited by SuperDuper, 07 October 2009 - 18:16.

bubu30

bubu30

Active Member

Merci pt raspuns, pe site-ul local http://www.mtycounty...edding-Lic.html vad ca scrie asa:

"Your marriage license is effective immediately, valid for 90 days anywhere within the state of California, the ceremony can be performed at any location of your choice" Nu prea inteleg ce e cu valabilitatea asta de 90 de zile.

altundeva

altundeva

Junior Member

bubu30, on 8th October 2009, 13:53, said:

Merci pt raspuns, pe site-ul local http://www.mtycounty...edding-Lic.html vad ca scrie asa:

"Your marriage license is effective immediately, valid for 90 days anywhere within the state of California, the ceremony can be performed at any location of your choice" Nu prea inteleg ce e cu valabilitatea asta de 90 de zile.
Marriage licence nu este act de casatorie, este un act care trebuie obtinut inainte de casatorie si care are rol de a arata ca cei doi indeplinesc conditiile legale necesare de a se casatori.

Pasii sint astia:
1. Obtinerea marriage licence - cei doi se prezinta cu toate hirtiile necesare si daca indeplinesc conditiile atunci li se emite acest document marriage licence. Acest document este valabil o anume perioada de timp (30, 60, 90 zile de obicei, de la stat la stat), deci cei doi au voie sa se casatoreasca in acea perioada de timp de la emiterea lui (daca acea perioada insa trece fara ca cei 2 sa se casatoreasca, atunci trebuie repetat procesul si obtinuta o noua marriage licence).
2. Dupa ce e obtinut marriage licence, cei 2 se pot casatori: la ceremonia de casatorie ei semneaza acel marriage licence (impreuna cu cel ce oficiaza casatoria si uneori si cu martorii).
3. Dupa casatorie cei 2 aplica pt certificatul de casatorie propriu zis.

bubu30

bubu30

Active Member

Am inteles, merci!

Oana31

Oana31

Member

altundeva, on 11th October 2009, 16:44, said:

Marriage licence nu este act de casatorie, este un act care trebuie obtinut inainte de casatorie si care are rol de a arata ca cei doi indeplinesc conditiile legale necesare de a se casatori.

Pasii sint astia:
1. Obtinerea marriage licence - cei doi se prezinta cu toate hirtiile necesare si daca indeplinesc conditiile atunci li se emite acest document marriage licence. Acest document este valabil o anume perioada de timp (30, 60, 90 zile de obicei, de la stat la stat), deci cei doi au voie sa se casatoreasca in acea perioada de timp de la emiterea lui (daca acea perioada insa trece fara ca cei 2 sa se casatoreasca, atunci trebuie repetat procesul si obtinuta o noua marriage licence).
2. Dupa ce e obtinut marriage licence, cei 2 se pot casatori: la ceremonia de casatorie ei semneaza acel marriage licence (impreuna cu cel ce oficiaza casatoria si uneori si cu martorii).
3. Dupa casatorie cei 2 aplica pt certificatul de casatorie propriu zis.

SAU (cazul meu)...ofiterul dupa ce a emis license-ul, te intreaba daca vrei sa te si casatoresti in acelasi moment. daca raspunsul este da, casatoria se oficiaza pe loc. La 2 minute dupa emiterea license-ului.

bubu30

bubu30

Active Member

Aha, asta vroiam sa stiu si nu gaseam nicaieri, deci se oficiaza casatorii si la court house si imediat dupa ce sa emita marriage license-ul. Merci!

altundeva

altundeva

Junior Member

Oana31, on 29th October 2009, 02:33, said:

SAU (cazul meu)...ofiterul dupa ce a emis license-ul, te intreaba daca vrei sa te si casatoresti in acelasi moment. daca raspunsul este da, casatoria se oficiaza pe loc. La 2 minute dupa emiterea license-ului.
Nu vad de ce scrii "sau", devreme ce ceea ce scrii tu nu contrazice cu nimic ce am scris eu. Dupa cum scriam: "Dupa ce e obtinut marriage licence, cei 2 se pot casatori".  Acest "Dupa" poate fi de la un minut la citeva zile. Ceea ce depinde de la stat la stat. In unele state perioada de asteptare e zero, in altele e de pina la citeva zile (cei interesati gasesc amanunte despre aceasta aici, pt fiecare stat in parte:

Edited by altundeva, 29 October 2009 - 16:05.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Situatia era expusa deja:

SuperDuper, on 7th October 2009, 12:01, said:

Casatoria o poti face religios sau nu. De la oficiul local al starii civile local (circuit court clerk) se ridica un document (Marriage License Application) care trebuie semnat de cine oficiaza castoria (persoana autorizata, cum ar fi cel ce oficiaza ceremonia religioasa sau daca este nereligioasa exista acolo un Marriage Commissioner). Cu documentul ala te duci inapoi la Circuit Court (daca ai facut casatoria religioasa in alta parte) si iti ridici copia certificata dupa certificatul de casatorie (se semneaza de catre un judecator).
Poate nu am fost clar, "acolo" insemnad judecatoria de unde ridici "marriage license" si oficierea casatoriei se face pe loc. Spre deosebire de Romania insa, casatoria poate fi incheiata si de preoti, rabini, imami, impersonator Elvis, etc, daca sunt autorizati de statul respectiv.

ctam2009

ctam2009

New Member

salut
sunt noua pe acest forum si as avea o rugaminte la voi
sa-mi dati un sfat ca nu stiu de unde sa incep, parca sunt pierduta in spatiu
deci pt cine are rabdare sa citeasca romanul meu
prietenul meu e stabilit in state de multi ani dar nu are inca cetatenia
si mama lui tocmai mi-a trimis invitatie, deci nu peste mult timp imi voi face o programare la interviu, dar nu stiu daca am actele necesare si nu stiu cum sa procedez
am fost plecata din tara o perioada mai lunga unde am muncit,am cumparat o casa impreuna cu o prietena de-a mea si am drept de sedere pèermanent
aici in tara fiind plecata in tot acest timp mi-am cumparat apartament si un teren dar nu sunt pe numele meu, ci a mamei mele
m-am intors in tara la insistentele mamei mele, desi eu acolo eram integrata total
acu sunt in tara de 1 an si am un loc de munca la stat dar cu juma de norma, o masina care e unica pe numele meu, sunt si studenta pe deasupra(a doua faculta)
si nu stiu ce sanse am la ambasada.....ce ar trebui sa fac

Edited by ctam2009, 05 November 2009 - 19:39.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Nu inteleg, aveai permanent resident card in US si te-ai intors in Romania de an de zile? Si vrei sa faci o vizita inapoi in US? Pai ce dovada mai mare decat asta ca nu te intereseza emigrarea poti sa aduci la interview?
Poate nu te-am inteles bine insa. Permanent resident nu se anuleaza automat la parasirea tarii. Mai multe detalii gasest pe net, insa trebuia sa faci asta inainte de a pleca:

A permanent resident who has sufficient cause to remain outside the United States for more than one year may apply for a reentry permit using Form I-131, Application for Travel document.  This form must be submitted before leaving the United States. Form I-131, with supporting documentation and fee, must be mailed to the following address:
U.S. Citizenship and Immigration Services
Nebraska Service Center
P.O. Box 87131
Lincoln, NE 68501-7131
Reentry permits are valid for two years from issuance and cannot be extended or revalidated. Permanent resident cards cannot be extended or reissued outside the United States. Failure to return to the United States within the validity of either of these residency documents may jeopardize permanent resident status.
WHAT IF I HAVE BEEN OUTSIDE THE UNITED STATES FOR LONGER THAN 12 MONTHS?
Individuals who have remained outside the United States for more than one year without a valid reentry permit, or beyond the validity of a reentry permit, may be eligible to apply for a "returning resident visa" (also called an "SB-1" visa) with the Department of State Immigrant Visa Section at the U.S. Embassy.
For general information about returning resident visas, visit the Department of State website.
EXPIRED PERMANENT RESIDENT CARDS (I-551)
Most permanent resident cards, commonly known as green cards (Form I-551), in circulation have an expiration date and must be renewed every ten years. This enables the Department of Homeland Security to improve the quality of the card and make it less susceptible to fraud.
An Application to Replace Permanent Resident Card (Form I-90) must be filed in the United States.   Form I-90 (Application to Replace Permanent Resident Card)
According to the Customs and Border Protection (CBP) agency, permanent residents who have an expired ten-year card (Form I-551) and are presently outside the United States may STILL enter the U.S. without presenting a transportation letter. Please be advised that permanent residents with expiring or expired permanent resident cards do not lose their legal status in the United States.  Only the card, not their lawful permanent resident status, expires. They should, however, renew expiring permanent resident cards to maintain acceptable evidence of their permanent resident status and avoid possible difficulties in obtaining employment, benefits and re-entry into the United States after traveling abroad.
Prietenul nu stiu cata legatura are cu situatia ta. Oricum, nu ii trebuie cetatenia ca sa te mariti cu el daca asta vrei. Dar nu ai fost clara...

Edited by SuperDuper, 06 November 2009 - 04:10.

Oana31

Oana31

Member

SuperDuper, on 6th November 2009, 05:02, said:

Nu inteleg, aveai permanent resident card in US si te-ai intors in Romania de an de zile? Si vrei sa faci o vizita inapoi in US? Pai ce dovada mai mare decat asta ca nu te intereseza emigrarea poti sa aduci la interview?
Poate nu te-am inteles bine insa. Permanent resident nu se anuleaza automat la parasirea tarii. Mai multe detalii gasest pe net, insa trebuia sa faci asta inainte de a pleca:

Prietenul nu stiu cata legatura are cu situatia ta. Oricum, nu ii trebuie cetatenia ca sa te mariti cu el daca asta vrei. Dar nu ai fost clara...

Fata nu era in US! Ca daca ar fi fost in US nu avea nevoie de invitatie, nu-i asa ?? Citez: "am fost plecata din tara o perioada mai lunga unde am muncit,am cumparat o casa impreuna cu o prietena de-a mea si am drept de sedere permanent "

hazzeleyesz

hazzeleyesz

Member

Stie careva care sunt procedurile exacte pentru casatorie, dar aia mai mult din interes... doar pentru acte !

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Procedurile exacte ? Asta e tare. Nu cred ca este un ghid cu proceduri exacte pentru o astfel de frauda. Eventual, cine ti-a spus asta, sa-ti spuna in detaliu cum a procedat.

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

Ai cu cine?

hazzeleyesz

hazzeleyesz

Member

Asa reactionati de parca nu ar fi posibil...is o multime de persoane care fac asta in America pentru bani ! Nimeni nu da detalii amanuntite !

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

Nu stiu cat de multi oameni fac asta, pentru ca este dificil!

hazzeleyesz

hazzeleyesz

Member

Thomas-, on 22nd September 2011, 22:15, said:

Nu stiu cat de multi oameni fac asta, pentru ca este dificil!

E dificil ca sa gasesti cine sa te ajute...adevarat...dar se practica!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate