Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hipertensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
am inteles. multumesc de sfaturi. sper sa nu am tensiune cronica.

#20
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
SI trigliceridele?

#21
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 Adonis, on 6th October 2009, 22:56, said:

175 seric total
beau zilnic 3-400 ml de suc de fructe sau legume
nu beau alcool decat ff rar (vin sau bere)

31 ani
Este ceva diferență între un măr și sucul de mere, respectiv orice suc de fructe. la fel de bine trebiue să eviți piureul, bananele. Astea au un indice glicemic mai ridicat.

Vezi cum se prepară ceaiul verde, bea vreo 2-3 pe zi, să vezi ce nivelează hormonii de stress.

#22
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
trigliceridele: 134

De cand mi s-a spus ca am sindrom anxios am inceput sa imi analizez si mai bine starile. Ei bine dimineata la fix 10-15 min dupa ce ma trezesc, fac un atac de panica. Inima o ia la sanatoasa si mi-e teama de ceva...

Edited by Adonis, 07 October 2009 - 08:10.


#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Adonis, on 7th October 2009, 09:08, said:

De cand mi s-a spus ca am sindrom anxios am inceput sa imi analizez si mai bine starile. Ei bine dimineata la fix 10-15 min dupa ce ma trezesc, fac un atac de panica. Inima o ia la sanatoasa si mi-e teama de ceva...

E bine ca ti-ai dat seama ca e vorba de o afectiune psihica si ca nici vorba sa fie vreun pericol de AVC sau infarct.

#24
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 Bogdan R, on 7th October 2009, 09:32, said:

E bine ca ti-ai dat seama ca e vorba de o afectiune psihica si ca nici vorba sa fie vreun pericol de AVC sau infarct.

Am gasit pe net un calculator de infarct, in care treceai colesterolul, varsta, viciile (era doar fumatul si alcoolul... n-am vazut femeile..) si iti calcula ce sanse ai sa joci table cu sf Petru. Mi-a iesit sub 1%. Evident tot medicul e mai sfant...

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Adonis, on 7th October 2009, 09:34, said:

Am gasit pe net un calculator de infarct, in care treceai colesterolul, varsta, viciile (era doar fumatul si alcoolul... n-am vazut femeile..) si iti calcula ce sanse ai sa joci table cu sf Petru. Mi-a iesit sub 1%. Evident tot medicul e mai sfant...

Infarct nu inseamna automat si deces.
Per general cam 60% dintre pacienti supravietuiesc.

#26
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 Bogdan R, on 7th October 2009, 09:48, said:

Infarct nu inseamna automat si deces.
Per general cam 60% dintre pacienti supravietuiesc.

Ideea e sa nu ajung acolo.

cred ca am o problema legata de starile astea de anxietate... de azi dimineata am avut 3 atacuri de panica. si nu stiu de ce. pur si simplu am facut actele contabile. tre sa ma trec pe ceva medicatie naturista. Xanaxul nu cred ca e solutia... mai toata lumea zice ca e naspa.

#27
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
ma intereseaza un inlocuitor pt Xanax dar din medicina traditionala. Exemplul cu ceaiul verde e bine venit.

#28
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Paducel, aghinara si trei frati patati. Iei cate o cutie de plante din acestea medicinale de la Plafar&alte firme, le macini cu o rasnita de cafea, strecori printr-o sita si pulberea obtinuta o pui intr-un borcan inchis cu un capac. Faci o cantitate egala din fiecare planta si iei cate o lingurita din fiecare de 3 ori pe zi inainte de masa cu jumatate de ora.

Cred ca ar fi bine sa-ti mai scazi un pic in mod natural colesterolul. Sa renunti la grasimi si carbohidrati rafinati, adica zahar, sucuri naturale sau nu, si chiar sa nu mananci multe fructe si inainte de masa.

PS: Cele 3 plante sunt pentru scaderea colesterolului si implicit a tensiunii, mai poti consuma si cativa catei de usturoi cruzi pe zi pentru aceasta.

Edited by Kdefthog, 07 October 2009 - 20:59.


#29
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 Kdefthog, on 7th October 2009, 21:58, said:

Cred ca ar fi bine sa-ti mai scazi un pic in mod natural colesterolul.


Dar colesterolul e OK. O sa le fac separat (ala rau si ala bun) sa vedem care-i treaba...

#30
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 Adonis, on 7th October 2009, 15:39, said:

ma intereseaza un inlocuitor pt Xanax dar din medicina traditionala. Exemplul cu ceaiul verde e bine venit.
mai degraba ceai de tei..
de la ala verde te duci des la wc ca e diuretic

#31
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 dricsulescu, on 8th October 2009, 20:33, said:

mai degraba ceai de tei..
de la ala verde te duci des la wc ca e diuretic
asta ca sa nu mai spunem ca ceaiul verde, negru si cafeaua au aproape la fel de multa cofeina.

#32
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
și că de fapt, ceaiul verde se remarcă printr-un conținut de 4 ori mai redus decăt o porție similară de cafea. Cofeina aia o eliberează lent fiindcă sunt prezente niște taninuri.
Ceaiul verde are și niște AO valoroși, din care cauză bolnavii de cancer beau cîte 2-3 cești/zi.
Influențează viteza de procesare a amidonului, ceea ce mai salvează o oarecare cantitate de insulină. Efectul diuretic chiar nu l-am remarcat sau poate o fi fost din cauza prostatei, habar nu am.

Personal pot susține că în ziua în care am băut ceai, este schimbată cu totul în bine, gîndesc mai liniștit, mai relaxat.

----------------------------------------------
Adonis, citești selectiv mesajele?

#33
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 Adonis, on 8th October 2009, 07:06, said:

Dar colesterolul e OK. O sa le fac separat (ala rau si ala bun) sa vedem care-i treaba...
Nu e chiar ok, cel putin nu la varsta ta. Incearca sa-l mai scazi in mod natural, 20-30 de unitati si vezi cum este. Asta poti sa o faci intr-o saptamana-doua daca renunti la carbohidratii simpli si grasimi.

#34
adrloc

adrloc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 09.04.2006
m-a gasit cu tensiune 18 cu 10. am 39 de ani. mi-a dat tertensif dimineata si prestarium seara. la pranz iau aspenter. dupa cateva ore s-a stabilizat la 12 cu 8,5. am inceput de ieri tratamentul dar mi-e rau ma doare capul si am ameteli. nu o fi bun tratamentul?

#35
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007

 adrloc, on 23rd October 2009, 09:55, said:

m-a gasit cu tensiune 18 cu 10. am 39 de ani. mi-a dat tertensif dimineata si prestarium seara. la pranz iau aspenter. dupa cateva ore s-a stabilizat la 12 cu 8,5. am inceput de ieri tratamentul dar mi-e rau ma doare capul si am ameteli. nu o fi bun tratamentul?
Durerea de cap si ameteala sunt cauzate, cel mai probabil, de scaderea brusca a valorii tensiunii. Pe scurt, ele au aparut din cauza cantitatii mai mici de sange care ajunge la creier, dar vor disparea curand. E bine sa evitati sofatul sau alte activitati riscante in perioada asta.

#36
comehe

comehe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.04.2008
sunt mai toata ziua obosit, fiecare zgomot cat de mic ma deranjeaza.
mi-am facut analize si mi-a iesit colesterolul 178 [normal era <100]
am fost trimis la cardiolog dupa ce mi-a luat tensiunea si aveam 150
acum am un holterm ce masoara la 15 min tensiunea arteriala ziua, si la 30 min noaptea. tot cate 150, 170 arata
doar tata e hipotensiv, iar bunica are probleme cu inima, ia pastile dar e si supraponderala
eu nu fumez, nu beau, nu cafea sau ceai verde, 186cm, 80 kg aveam acum un an, dar si sedentar de 1 an, am 27 ani
singurul sport sunt cumparaturile

- ce analize mai sugerati sa fac ? pentru diabet ? cancer ? pentru rinichi ? [am avut pietre]
alte simptome: dureri de ochi [doar in intervalul 12-16 cand sunt la lucru, si-mi belesc ochii in monitor cate 12 ore/zi, mai nou vreau sa-l inlocuiesc cu o carte, dar mai greu], de cap nu am, ciudat, am si un varicocel operat acum 3 ani dar a esuat operatia [nu a disparut saculetul, dar in prezent nu am dureri], mai recent am avut un ulcer [acum 6luni] dar la ultimele analize a iesit negativ helicobacterul, iar dureri de stomac nu mai am.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate