Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hipertensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Salutare

Deoarece in familia mea au existat cazuri de hipertensiune, mi-am monitorizat frecvent (2-3 ori pe luna) tensiunea arteriala. Si am avut-o ff buna, uneori vara de la deshidratare si caldura aveam chiar hipotensiune, si beam cafea.

In septembrie am donat sange, iar imediat dupa am inceput sa ma simt rau: ameteli si stari de greata. Mi-am masurat la o saptamana din nou tensiunea si am descoperit cu stupoare ca din hipotensiv (pe timpul verii) am devenit hipertensiv, ba mai mult am inceput sa am senzatii de sufocare si presiune in piept si in gat (nod in gat). respiram ff greu si ma siteam foarte ametit. M-am dus imediat la urgenta si am nu mi-au gasit nimic (tensiunea 13 cu 8) EKG normal.

M-am dus din nou la medic si iar mi-am masurat tensiunea : 15 cu 10. AM fugit in clipa aceea la urgente cardiologie Iasi (Parhon). Aceeasi chestie: 13 cu 8 si EKG normal. Mi se prescrie Magne B6 fiole si Calciu lactic pilule. Am zis, gata! Tensiometru medicului de familie e busit. si a mai trecut o saptamana. Apoi m-am dus la medicul de familie cu rezultatul sugerandu-i sa isi schimbe aparatul. Mi-a masurat din nou tensiunea si 15 cu 10. Am fugit din nou la urgente numai ca de data asta.... aveam tot 15 cu 10 si acolo...

Mi-au facut programare la consultatie pe 23 octombrie :cursing: in loc sa ma investigheze pe loc...

Acum stau cu teama sa nu cumva sa fac un AVC sau infract.

Precizez ca nu fumez, nu beau cafea nu beau alcool decat ff rar (vin si bere), nu maninc gras si sarat excesiv.

Am constant pulsul peste 90 si uneori simt ca inima se zbate in pietp... (palpitatii).

Desi pare greu de crezut dar problemele mele au inceput dupa ce am donat sange...

Rinichii mei mei constant fac microlitiaza ... iar eu am uneori transpiratii noaptea (ma trezesc ud cu tot cu perna). De vreo cateva luni am dureri de articulatii: laba piciorului si uneori genunchii dupa ce fac jogging...

Ureea si creatinina sunt OK. EKG OK, Tensiunea e mare mai ales dimineata. Spre seara scade.

Ce poate fi?

Multumesc sfatuitorilor avizati...

Ionut

Edited by Adonis, 05 October 2009 - 21:06.


#2
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
UPDATE

Analize OK:

Trigliceride
ASLO
Colesterol seric total
Calciu (nu se pune ca eram sub tratament de 6 zile)
Magneziu la fel nu se pune ca a iesit ok pt ca sunt sub tratament
Acid uric

Atunci... ce mama ciorilor poate fi???

#3
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Nu ai menþionat ce uleiuri foloseºti în alimentaþie, ponderea produselor animale versus verdeþuri.

Asiguri de pe undeva polinesaturate omega 3? In, peºte, cînepã etc. Dacã este prea mult omega 6, devii mai hipertensiv.

Faci miºcare periodic?
Vîrsta cred cã nu e secretã.
Mãnînci dulce? Excesu de insulinã poate genera hipertensiune.

Stress? Oricum cortizolu este mai mare dimineaþa decît seara.

Ai putea sã încerci niºte teste salivare pt cortizol, ar putea fi o cauzã pt transpiraþii ºi hipertensiune.

de fapt toþi factorii ãºtia cu siguranþã au un cuvînt de spus pt starea în care te afli.

#4
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Salut

Am facut toate analizele si sunt OK. Am fost chiar la urgenta iarasi. Mi-au prescris XANAX dupa ce mi-au luat sange si l-au pus pe analizor sa vada: colesterolul, potasiul si alti hormoni ce umfla tensiunea... Evident, cand am ajuns la urgenta aveam 13 cu 8 (iarasi)

#5
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Nu te speria.

AVC-urile Ischemice/Hemorgice nu se fac asa usor. Intradevar tensiunea sistolica si diastolica este marita. 120-130/60-70 este cea ideala.

De la 150mmHg e problema. E adevarat ca 100mmHg tensiunea diastolica (mica), e mare, chiar foarte mare, iar riscul de infarct creste.

IEI XANAX?!?!?! Nu's medic dar ma pasioneaza medicina... XANAX e pentru stari anxioase!!! La cererea medicului, spunei daca poti lua Egilok sau Enap concentratie mica (concentratie mica, deoarece ai avut antecedente hipotensive). Si intreaba pentru ce ai luat Xanax?!

Ai tensiunea oscilanta, si se poate agrava!

Edited by iordache4991, 06 October 2009 - 20:18.


#6
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Salut

Da, chiar am stari anxioase. Ma trezesc dimineata cu o teama de ceva.... nu stiu ce... e veche problema.. pt ca mama mea obisnuia sa ma trezeasca asa dimineata, izbind cu usa de patul in care dormeam si urland sa ma trezesc (aveam 12-14 ani)

Sper sa nu mai ajung la asemenea valori la tensiune. am sa iau xanax totusi.

#7
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Trebuia sa specifici mai sus, deoarece un efect secundar al XANAX-ului este si oscilatia de tensiune. 100mmHg diastolica cu 150 sistolica nu e buna.

Deci esti suferind de atac de panica (anxietate)?

Edited by iordache4991, 06 October 2009 - 20:24.


#8
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
am sa intreb medicul... Multumesc mult pt sfaturi

#9
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Nu ai de ce. Te-as sfatui sa te pui pe tablete medicinale, nu pe medicamente. Vezi ce zice medicul.

Sfat: Ia-ti cateva zile libere, du-te la munte, ia niste tablete asa zise reglatoare de tensiune, si sa vezi ca te vei simti mai bine!

Revin-o cu detalii dupa ce intrebi medicul!

Multa sanatate!

#10
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
multumesc. am sa merg la munte. e singura solutie...

#11
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Nu am spus ironic sa mergi la munte... ma gandeam (ca daca esti in apropriere de munti), sa mergi sa te relaxezi, iar dupa aceia o tensiune arteriala sa vedem daca e ceva acut sau nu.

#12
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 iordache4991, on 6th October 2009, 21:37, said:

Nu am spus ironic sa mergi la munte... ma gandeam (ca daca esti in apropriere de munti), sa mergi sa te relaxezi, iar dupa aceia o tensiune arteriala sa vedem daca e ceva acut sau nu.

:)) dar nu am interpretat asa :))

Chiar vreau la munte si consider ca e o solutie buna. Dar am sa iau si medicatia. Am vrut sa ma duc la psihiatru sau psiholog, dar decat sa dau banii acolo mai bine fac sport sau ma duc la munte...

#13
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

 Adonis, on 6th October 2009, 21:41, said:

:)) dar nu am interpretat asa :))

Chiar vreau la munte si consider ca e o solutie buna. Dar am sa iau si medicatia. Am vrut sa ma duc la psihiatru sau psiholog, dar decat sa dau banii acolo mai bine fac sport sau ma duc la munte...

Si eu am fost suferind de atac de panica.... in 2 luni mi-a trecut cu ajutorul vointei si a unui psiholog f. bun

#14
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 iordache4991, on 6th October 2009, 21:51, said:

Si eu am fost suferind de atac de panica.... in 2 luni mi-a trecut cu ajutorul vointei si a unui psiholog f. bun


Stai putin. ce inseamna vointa? la asa ceva nu prea ai cum sa te controlezi....
Da-mi niste sfaturi. Aveai tensiune?

#15
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Aveam tensiune 14 cu 7, acuma am 12 cu 6 ..... Vointa? Am gasit cheia vointei (pe care toata lumea nu crede ca exista la asa ceva - mai ales la atac de panica). Iti spun ca exista!

#16
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Adonis ce varsta ai? Ce valoare are mai exact colesterolul seric total? Stii cumva si fractiile(HDL, LDL) cat sunt? Consumi fructe multe sau alcool?

#17
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

 Kdefthog, on 6th October 2009, 22:54, said:

Adonis ce varsta ai? Ce valoare are mai exact colesterolul seric total? Stii cumva si fractiile(HDL, LDL) cat sunt? Consumi fructe multe sau alcool?

175 seric total
beau zilnic 3-400 ml de suc de fructe sau legume
nu beau alcool decat ff rar (vin sau bere)

31 ani

Edited by Adonis, 06 October 2009 - 21:57.


#18
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 Adonis, on 6th October 2009, 21:53, said:

Stai putin. ce inseamna vointa? la asa ceva nu prea ai cum sa te controlezi....
Da-mi niste sfaturi. Aveai tensiune?


Si eu am hipertensiune si ma tratez cu medicamentele prescrise de medicul de familie.

In plus, am obiceiul sa fac asa zisa "tensiune a halatelor albe"  - cand ma prezint la un medic pentru oarece imi creste tensiune brusc ca si pulsul - cauta pe net...
Prescriere de Xanax nu cred cred ca este cea m-ai buna alegere oportuna de medicii de la urgenta...Si eu am luat Xanax la recomandarea unui medic si am devenit dependent "psihic" de pastila. Starile anxioase se pot "rezolva" si cu medicamnte care nu creaza dependenta. Alprazolamul  - xanax -  este un medicament care creaza dependenta.
Ionut, dupa ce am citit pe forum posturile tale, am ajuns la concluzia ca nu sunt singurul caruia ii este frica de un infarct sau AVC....Despre starile anxioase - acestea se rezolva numai de medicul psihiatru si nu de "psihologi" sau alte asemenea care cer bani multi pentru consultatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate