Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

schema polizor unghiular (flex) cu variator de turatie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tdragos79

tdragos79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.10.2009
am un flex
am un variator de turatie de la un flex bosh,habar nu am cum sa le pun impreuna ca sa am un flex cu variator
ma  poate ajuta cineva?
:huh:  :huh:

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu este suficient sa ne spui ca are 3 fire. Cum crezi ca o sa-ti spunem ''leaga firul 1 la motor'', etc.  ?
Sau ridici tu o schema sau vii cu fotografii ale montajului pe ambele fate...

#3
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
In mod normal schema ar fi cam asta :
http://electroschema...tor-with-triac/

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, scheme gasim usor. Chiar si cu ''trei fire''(precedenta are nevoie de doar doua fire), important este sa stie cum sa lege practic firele respective.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu prea cred ca se poate ridica o schema . In mod normal variatorul de turatie e o cutie plina cu rasina din care ies fire. Verificat personal.

    Solutia este sa respecte intocmai modul de conectare la ambele motoare. Adica se noteaza unde este legat fiecare fir si se face modificare la celalalt.

@dexter dude: Nu e aia schema. Sau cel putin nu aia pe care am vazut-o eu .
  
   Nu am fost foarte atent si asa cum am zis circuitul electronic nu era vizibil , dar ca idee statorul este alimentat direct iar periile sunt alimentate prin variator.

     ~220->infasurare stator-> variator->rotor->variator->infasurare stator 2->~220

   Repet , este posibil sa ma insel . Daca are cineva la indemana o astfel de scula ar trebui sa corecteze.

#6
tdragos79

tdragos79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.10.2009
uraaaaaaaa
l-am rezolvat,are asa un fir albastru care merge la intrerupator,unul negru care merge la stator adica astea doua fire se interpun intre intrerupator si una din bobinele statorului,mai are un fir alb care se pune la carbunele alimentat de cealalta bobina statorica,cred ca e un fel de senzor sau ceva,oricum ideea e ca merge :D  :D  :D acum am flex cu variator!
P.s.va multumesc tuturor!!!

Edited by mister_rf, 06 October 2009 - 23:38.
quote inutil!


#7
Flueraru1985

Flueraru1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2017
Va salut, cine poate și are timp sa îmi dea un ajutor sunt numai ochi și urechi
Am un polizor unghiular 18v de la Einhell, treaba este ca este excepțional, poți  merge oriunde sa tai "ceva"  pentru ca nu trebuie sa tragi prelungitoare, etc, depinde de un acumulator de 18v 3A,
Problema este ca nu are variator de turatie, turația în gol atinge 8500 rotații, întrebarea este :se poate monta un variator de turatie de la un polizor la 220 (curent retea) la ce  polizor am eu?
Mulțumesc anticipat celor care au răbdare sa citească și mai ales sa ma sfătuiască, stima!

#8
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu.

#9
Flueraru1985

Flueraru1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2017
Mulțumesc Wzzz pentru raspuns... Si o recomandare?

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
PWM cu LM555.

#11
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Poti folosi butonul de la o filetanta de 18V

#12
vizicris

vizicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.02.2010
Daca vrei sa-l construiesti singur, uite mai jos o schema simpla, pe care eu o folosesc
cu succes la un motor de 12Vcc, care invarte o masina de cusut "Ileana".Curentul maxim pe care-l
ia motorul este  cam 3,5A, sau daca vrei sa-l cumperi sub forma de kit vezi aici: http://www.epsicom.c...ctia Actionari.
Cred ca-i mai greu sa-l integrezi in aparat dar te descurci ca esti baiat mare.

Attached Files


Edited by vizicris, 26 March 2017 - 16:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate