Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

de pe vs dupa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
tot mai mult vad in ultimul timp expresii de genul: am downloadat dupa youtube ... sau am cazut dupa cal cand corect cred cred ca este am cazut de pe cal.

de unde moda asta cu dupa ? sau o fi corect si sunt eu nebun ?

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
limbaj de bucale. aia care-l folosesc, saracii de ei tz tz tz, evident cred ca e corect

#3
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
mai este un topic exact ca asta

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
În sud majoritatea nu pronunță "pe" ci "pă"... de aici a rezultat "după"... Oricum, n-am văzut pe nimeni să scrie așa oricât de agramat ar fi, că pronunță e cu totul altceva!

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Posttablagiu_xxx, on 5th October 2009, 11:16, said:

de unde moda asta cu dupa ? sau o fi corect si sunt eu nebun ?
"Dupe", nu "dupa".  ;)

#6
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View PostMosotti, on 5th October 2009, 11:19, said:

limbaj de bucale. aia care-l folosesc, saracii de ei tz tz tz, evident cred ca e corect
De bucale?
Eu zic ca e de agramat, punct!

#7
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postripper, on 5th October 2009, 11:33, said:

În sud majoritatea nu pronunță "pe" ci "pă"... de aici a rezultat "după"... Oricum, n-am văzut pe nimeni să scrie așa oricât de agramat ar fi, că pronunță e cu totul altceva!
Nici eu nu am văzut pe cineva să scrie "după" în locul "de pe". De auzit, am auzit. :D Și probabil că ai dreptate că originea este de la pronunțarea "pă" în loc de "pe" în zona Bucureștiului (în alte zone am auzit varianta "pi").

#8
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Eu am vazut destul de curand pe forum un "dupa" repetat de cateva ori in loc de "de pe".

#9
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Exemple luate după internet, pentru cei care spun că încă n-au văzut scris:

- Plangea f tare in momentul in care moasa a luat-o dupa masa de reanimare
- le-a prajit la vatra, cu foc facut din bete de floarea soarelui culese dupa camp
- mi-au aparut pe picioare vase de sange cum as putea sa fac sa imi dispara alea dupa picioare?
- cd, dvd original sau luate dupa internet?
- să-și adune după jos foile caietului său
- mai curata panzele de paianjen dupa tavan
- în așa stare fiind, am căzut după cal --- spune un personaj al lui Delavrancea

Nu mai dau și adresele; le găsiți ușor cu Google.

Folosirea improprie a lui după în locul lui de pe este destul de veche și răspîndită încît să fie menționată și în dicționare: după.

#10
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Eram in liceu (la Buzau), clasa a noua. Un nene sergent major ma ia la 14 metri pentru ceva. Dupa ce termina el lectia de morala imi spune "si ia si tu hartia aia dupa hidrant" (panou de hidrant cocotat pe perete). Eu, moldovean de felul meu - la origini  ;) , ma uitam la nenea in cauza, ma uitam la hidrant si retur in incercarea de a-mi da seama unde si cum poate fi acea bucata de hartie strecurata intre hidrant si perete. Vazand ca totusi nu pricep acel "dupa", sergentul respectiv s-a gandit ca m-ar ajuta sa-mi indice directia cu mana.

#11
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
ok am vazut care-i treaba cu "dupa" ... "de pe" ... dar cum ramane cu daunlodatu'?

E legal sa descarcam de pe internet filme cu torentii sau nu?

Sau "descarcarea" romaneasca e prea lunga si de aceea se prefera "daunlodarea" englezeasca mai rapida?

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Posthi5smile, on 19th October 2009, 08:56, said:

... se duce umezeala dupa bobina de inductie...
Un exemplu proaspat.

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
pe mine ma deranjeaza foarte mult. trebuie sa stau 5 secunde si sa citesc din nou propozitia sa o inteleg.
este un user care foloseste dupa de foarte multe ori.

#14
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
De pe forum, din subiectul "Cum fierbem crenvurstii?", dupa cum

View Postmatrwe, on 20 august 2015 - 15:10, said:

După sau De pe

După = prepoziţie care exprimă succesiunea în timp (după 20 de ani) sau în spaţiu (după dulap).
Confuzia cu “de pe” apare de obicei în cadrul referinţelor spaţiale, însă “după” este sinonim cu “în spatele”, iar “de pe” are sensul de “deasupra”. Gândindu-ne la semnificaţiile celor două, vedem că indică poziţii total diferite, deci nu pot fi sinonime, iar formele “dupe”/”dupre” pur şi simplu nu există în limba română.
Exemple corecte:
Mi-am luat ceasul de pe masă.
Am ascuns cadoul după uşă.
Exemple greşite:
Ia, te rog, cheile după masă.
Scrie după caietul meu.
Totusi, ultima propozitie nu e gresita, avand chiar mai multe interpretari corecte:
- "dupa cum scrie in caietul meu" - formula generala, folosita si la inceputul acestui comentariu
- "copiaza din caietul meu" - mai des, intelesul implicit
- "scrie in conformitate cu prescriptiile din caietul meu" - mai rar, strict conjunctural
- "urmarind ceva din caietul meu"
- "in ritmul cu care urmaresc ceva in caietul meu"
s.a.

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmoftware, on 20 august 2015 - 15:54, said:

De pe forum, din subiectul "Cum fierbem crenvurstii?", dupa cum

Totusi, ultima propozitie nu e gresita, avand chiar mai multe interpretari corecte:
- "dupa cum scrie in caietul meu" - formula generala, folosita si la inceputul acestui comentariu
- "copiaza din caietul meu" - mai des, intelesul implicit
- "scrie in conformitate cu prescriptiile din caietul meu" - mai rar, strict conjunctural
- "urmarind ceva din caietul meu"
- "in ritmul cu care urmaresc ceva in caietul meu"
s.a.
Așa e, nu e greșită. E unul din acele cazuri în care ambele variante sînt corecte, eventual cu nuanțe diferite. De altfel dicționarele menționează aceste sensuri ale lui după: „potrivit cu..., în conformitate cu..., la fel cu..., luînd ca model sau ca exemplu...”. De aceea spunem copie după buletin, pictează după natură, s-a luat după mine etc. Așadar merge să spui Scrie după caietul meu.

Poți să spui și Scrie de pe caietul meu, caz în care de-ul arată că se precizează originea (de unde iei ceea ce scrii), iar pe-ul arată raportul spațial (pe ce e scris textul original).

Este posibil ca tocmai aceste situații în care se poate spune în ambele feluri să fi dus la apariția confuziei între după și de pe. La asta ar fi ajutat desigur și asemănarea fonetică, mai ales în graiul muntean, unde de pe se pronunță de regulă dă pă, deci diferă de după numai printr-un sunet.

#16
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
E pusă greșit problema: de pe vs după. Problema e așa: de pe vs du pă.
De pe e in limba literară. Poate există și in unele regiuni de ex probabil în Argeș sau în Făgăraș. În alte regiuni se spune di pi de ex in Moldova. "O adunat pierjile di pi jios"
În unele regiuni se spune du pă. " Ia mîna du pă mine". În acest caz nu înseamnă după, adică înapoia.
Cel ce a spus așa nu e agramat, adică nu e nici o greșeală de gramatică. Asta este o exprimare populară. Nu e admisă în romîna litareară așa cum nici moldovenescul "di pi" nu e admis.
Am mai discutat de aszta și pe alt topic și a fost respinsă de către AdiJapan afirmația mea că după ar fi format din două cuvinte mai mici: din du și pă.Chestiunea a fost discutată și pe forumul lui George Pruteanu. Nici el nu voia să admită că există în limba populară expresia du pă. El afirma că există numai DUPĂ.El considera că exprimarea "Cin' se ia cu mine bine, îi dau haina du pă mine" este complet greșită.
În Muntenia pe Ialomița, în satul Bucu, al bunicii mele, se spune "dă pă". "Ia mîna dă pă mine". Tot așa e forma lui după acolo: "m-am dus dăpă iei, să-i chiem." Se vede imediat că ei au format pe DĂPĂ din DĂ și din PĂ.
Nici unul dintre argumentele mele nu l-au făcut pe Pruteanu să cedeze. El a rămas la ideea că "du pă" nu există. Tot așa l-a respins și marele expert al forumului în limba romînă, AdiJapan. Asta se întîmplă pt că d-lor nu au sensibilitate mare pt limba română. Au impresia că învățătura e cea mai importantă. Nu e așa. Sensibilitatea și pasiunea cu care se ocupă cineva de o problemă sînt mai importante decît învățătura. Iată o placă de plumb dacică, cu text separat de mine în cuvinte.Vedeți textul transliterat cu litere latine precum și textul cu literele așa cum sint pe placă.  Nici un om de știință nu ar fi falsificat astfel acest text pt că ei nu admit nici azi că DUPĂ e format din două particule, din DU și din PĂ.

Attached Files



#17
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Am mai discutat aici (cu unul numit florrea2 – cin' să fie?) despre după și du pă, dacă să scriem într-un cuvînt sau în două atunci cînd înseamnă „de pe”. În momentul respectiv nu mă interesa chestiunea, pentru că ține de grafia unui grai care nu are normă ortografică. Dar ar fi interesant de văzut în ce măsură s-ar justifica scrierea într-un cuvînt sau în două.

După ce criterii despărțim vorbirea în cuvinte? Cînd scriem legat și cînd despărțit? Lingviștii au cîteva reguli după care se ghidează pentru a segmenta vorbirea în cuvinte. Regulile diferă de la o limbă la alta, pentru că diferă structura fonetică, morfologică, sintactică, semantică a limbilor. Pentru română (inclusiv graiurile muntenești) se potrivesc următoarele reguli, pe care le aplic la cazul de față:

- Dacă la o pronunție foarte lentă vorbitorii tind să facă pauză între du și , atunci probabil sînt cuvinte separate. Cum e mai plauzibil să pronunțe muntenii?

1. Cade... pîinea... du... pă... masă.
2. Cade... pîinea... după... masă.

Eu zic că e mai plauzibilă varianta 2.

- Dacă între du și se poate intercala altceva atunci evident sînt cuvinte separate. Se poate intercala ceva? Eu zic că nu, dar aștept exemple. (Din păcate regula asta se aplică greu la cuvinte ajutătoare, cum sînt prepozițiile, care au o topică rigidă.)

- Dacă fiecare dintre cuvintele du și se pot folosi și în alte contexte, cu același sens, atunci sînt cuvinte independente. Pe îl putem folosi intependent: Pun cuțitu pă masă. Dar pe du nu-l pot folosi; nu există exprimări ca *Scot cutia du sub pat.

Concluzia mea e că acest du nu poate fi considerat cuvînt independent, deci nu s-ar justifica scrierea separată du pă. Avem cuvîntul după, care în graiul muntenesc a primit sensul lui de pe (dă pă).

#18
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
1. Cade... pîinea... du... pă... masă. (sensul este de...pe, deci trebuie scris despărţit)
2. Cade... pîinea... după... masă. (sensul este ...după, deci trebuie scris legat)

Greşeşti. Ambele sint bune în graiul muntean, mai precis numai într-o porţiune din Muntenia.
1. Aici vorbitorul spune că pîinea cade de pe masă.
2. Aici vorbitorul spune că pîinea cade după masă, adică înapoia mesei.
În alte regiuni din Muntenia se spune DĂ...PĂ şi DĂPĂ, de ex
1.Cade pîinea dă pă masă. (de pe)
2.Care pîinea dăpă masă (după)

Ai auzit însă: "scot cutia dă sup pat" . În vorbirea populară nu se spune SUB ci SUP sau SUPT. Cuvintul dedesupt e format din SUPT.
Tu dacă nu îl găseşti pe DU separat consideri că nici nu a fost.
Sînt unele cuvinte care nu mai există decît în expresii:
A munci pe brînci. I-a dat brînci.
Azi toţi spun braţe, dar în aceste expresii cuvîntul brînci a rămas.Tot aşa a rămas DU în unele exprimări.
Concluzia mea e că acest DU a fost cuvint independent şi a rămas în unele regiuni în expresii. Nu se spune in Muntenia "du unde ieşti" ci "dă unde ieşti", dar se spune " a căzut pîinea du pă masă".
Tu şi mulţi alţii aveţi impresia că vorbitorii sînt proşti şi se exprimă greşit.
Văd că tu nu ai priceput nici cu explicaţii amănunţite date de mine aici şi pe alte topice. Nu poţi şi nu am ce să îţi fac. Sper că alţii au priceput.

Edited by ionelmironescu, 17 December 2017 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate