Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1396 replies to this topic

#667
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Remarca la parazitii spirituali m-a amuzat.
Eu sunt mai sceptica asa...
Insa, legatura cu yoghinii mi se pare buna
De exemplu eu cand am vazut pe youtube carismaticii m-am gandit la Osho, ca si la el in congregatie se intampla cam la fel
Acum este drept, ca nu stiu daca Osho s-a inspirat de la carismatici sau aia de la te miri ce culte indiene...

Edited by Signed_on_ice, 18 May 2018 - 17:32.


#668
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004
Întâi au fost yoghinii, apoi carismaticii. Dar au același duh, numit kundalini, sau șarpele. Carismaticii zic că este Duhul sfânt și atunci când cad pe spate, zic că ei cad ”sub Putere” și apoi ”se odihnesc în Duhul”. Aceste mișcări religioase au intrat puternic și în mediul catolici (sub denumirea: reînnoirea carismatică). Papa a validat la Conciliul Vatican II, toate aceste tâmpenii.

#669
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004
Cu rigurozitate, mișcarea carismatică a început fiind determinată de fenomenul căderii pe spate, în anul 1994 în Toronto.

#670
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 18 mai 2018 - 13:34, said:

O singura data.

Când ai căzut în Duhul, au fost doi frați în spate care te-au prins și te-au așezat la podea, ușurel, să nu te lovești?

#671
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Carismaticii catolici ce sunt?

View Postdark, on 18 mai 2018 - 19:03, said:

Cu rigurozitate, mișcarea carismatică a început fiind determinată de fenomenul căderii pe spate, în anul 1994 în Toronto.
De ce au contextualizat caderea pe spate si au legat-o de Duhul Sfant?
E cam aiurea.

#672
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 18 mai 2018 - 19:34, said:

Carismaticii catolici ce sunt?

http://reinnoirea-carismatica.ro/

#673
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 18 mai 2018 - 15:30, said:

Cine ți se pare ție că are Duhul sfânt?
Sincer sa fiu, prin zona asta userul Richelieu imi cam pare a avea Duhul.

#674
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 18 mai 2018 - 13:45, said:

Ai constatat vreun efect?
Da, cateva zile m-a durut foarte rau capul in urma caderii.

View Postdark, on 18 mai 2018 - 19:21, said:

Când ai căzut în Duhul, au fost doi frați în spate care te-au prins și te-au așezat la podea, ușurel, să nu te lovești?
Nu, nici vorba. Ce bine ar fi fost!
Dar eu nu am cazut in Duhul si nu aveam niciun frate pe langa mine.
Jucam "tara, tara vrem ostasi".
Si cand echipa noastra a intrebat "pe cine", ceilalti m-au ales pe mine.
Si atunci m-am repezit spre un loc unde erau vreo doi vlajgani mai mari.
Bine, ca nici ei nu aveau decat vreo 9 ani, saracutii, dar eu nu eram decat de vreo 6-7.
Nici vorba sa trec de mainile lor. Ba am si cazut pe spate, destul de rau.
Asta a fost singura cadere pe spate din toata viata mea.

Edited by penticostalul, 18 May 2018 - 21:52.


#675
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004
Până la urmă, ai experimentat slain in the spirit, da sau nu? Că nu te mai înțeleg!

#676
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 19 mai 2018 - 07:49, said:

Până la urmă, ai experimentat slain in the spirit, da sau nu? Că nu te mai înțeleg!
Nu am experimentat niciodata slain in spirit, Doamne fereste!
M-ai intrebat daca am cazut pe spate. Da, am cazut pe spate atunci cand am jucat "tara, tara vrem ostasi!".
Altcandva, nu.

Edited by penticostalul, 19 May 2018 - 08:39.


#677
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004
Ai spus ieri că uneori te duci la carismatici și o dată ai căzut pe spate, acolo, așa ai spus, vrei să-ți redau conversația? Adică știi ce, mai bine lasă, cu unul ca tine nu o scot la capăt. Acum ți-e rușine de ce ai făcut, pe undeva te înțeleg, dar ce nu înțeleg este faptul că omul mai învață din greșeli prin urmare ar fi cazul să-ți recunoști greșeala.

#678
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 19 mai 2018 - 10:00, said:

Ai spus ieri că uneori te duci la carismatici și o dată ai căzut pe spate, acolo, așa ai spus, vrei să-ți redau conversația? Adică știi ce, mai bine lasă, cu unul ca tine nu o scot la capăt. Acum ți-e rușine de ce ai făcut, pe undeva te înțeleg, dar ce nu înțeleg este faptul că omul mai învață din greșeli prin urmare ar fi cazul să-ți recunoști greșeala.
Duhul lui antihrist e in locasul "sfant", adica in bisericile pamantesti, unde minciuna e cuvantul, iar lacomia tine loc de dragoste. Carismaticii nu reusesc sa deosebeasca dragostea de bani de cea a aproapelui, cel putin liderii lor. Unii vor vorbirea in limbi daca platesc tainul.

#679
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004
Cine nu știe ce este slain in the spirit, să se uite aici. Acești pocăiți își bazează relația cu Dumnezeu pe o experiență de tip hipnotic, extrem de periculoasă, și nu pe studiul atent al Scripturilor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LXl-brK34AE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#680
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 18 mai 2018 - 17:32, said:

De exemplu eu cand am vazut pe youtube carismaticii m-am gandit la Osho, ca si la el in congregatie se intampla cam la fel
nu congregatie.
secta. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 19 May 2018 - 19:38.


#681
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postdark, on 19 mai 2018 - 15:44, said:

Cine nu știe ce este slain in the spirit, să se uite aici. Acești pocăiți își bazează relația cu Dumnezeu pe o experiență de tip hipnotic, extrem de periculoasă, și nu pe studiul atent al Scripturilor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LXl-brK34AE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bine ca nu au avocati in auditoriu, daca-s sparge unul capul, hop cu o cerere in instanta pentru daune morale si materiale.
In plus, de cand au reformat obamacare, daca pica unul neasigurat si-i vine nota de plata pentru servicii medicale, de cateva zeci de mii de $, cine o plateste?

View PostDude_2nd, on 19 mai 2018 - 19:38, said:

nu congregatie.
secta. Posted Image
Da ai dreptate

#682
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 19 mai 2018 - 21:08, said:

Bine ca nu au avocati in auditoriu, daca-s sparge unul capul, hop cu o cerere in instanta pentru daune morale si materiale.
In plus, de cand au reformat obamacare, daca pica unul neasigurat si-i vine nota de plata pentru servicii medicale, de cateva zeci de mii de $, cine o plateste?

Dar chiar s-a întâmplat ce zici tu, Benny Hinn a fost dat în judecată de o doamnă care și-a spart capul sau rupt mâna nu mai știu exact.

#683
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004
Am ascultat astăzi un disclaimer al unui exorcist carismatic, care face scoateri de demoni pe internet, pe skype, zicea că el nu are nevoie de bani (zice că el e om simplu, lucrează ca agricultor), că face gratis, chiar dacă are acolo un patreon, paypal și western union, acestea nu sunt pentru el, ci pentru oamenii din ministerul lui religios, care unii dintre ei au totuși nevoie să fie susținuți cu donații...:lol:Posted Image

#684
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,496
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 14 iulie 2018 - 14:32, said:

Tu ai vrea sa fii ca Paula White?

Nici nu aș putea fi, din mai multe motive.
Oricum, aveți o doamnă carismatică, care, deși soțul, Proconsul, carismatic, câștigă destul de bine, a făcut credit bancar pentru, atenție, nevoi personale, a împrumutat de la o bancă 5.000 euro, nu a plătit timp de 6 luni, a fost băgată la penalități, apoi a început să se plângă pe toate facebook-urile, site-urile posibile, că are de plătit 30.000 euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate