Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tutoriale, Reviews, Blog de Tehnica Fotografica

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Better late than never, noroc c-am dat un 'all in' prematur si-am avut timp sa finalizez postul: Portrete pe fundal alb si putin-putin fotoshop, again.

#38
Roshk

Roshk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.12.2006
Multumim , Grig!
Si.. keep`em coming! :)

#39
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 23.03.2007
Danke!

#40
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Foarte fain grig_jr, dar poate pui si ceva detalii tehnice legate de expunere. Ce ISO (presupun ca 100), ce diafragma, timp de expunere (presupun ca aproape de X-Sync pt. a elimina lumina ambientala), ce putere la blitz-uri, in special cu cate stopuri este mai puternica lumina de fundal (presupun ca 1.5-2 stopuri) fata de celelalte, etc, etc.

succes in continuare

#41
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
_thunder_: presupunerile tale sunt corecte. Pentru viitor o sa-mi notez detalii de acest gen daca este interes pentru ele (acesta este un shooting de la inceputul verii), desi cred ca este interesant sa ramana loc si de joaca si experimente, vorba aia, mai bine inveti pe cineva sa pescuiasca decat sa-i dai un peste, nu?:P

Edited by grig_jr, 27 October 2009 - 10:27.


#42
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
am ajuns mult prea tarziu aici, eu vroiam sa zic" Un mic shooting de fashion'" decat portrete pe fundal alb. maybe next time.  Oricum, keep up the good work  :coolspeak:

#43
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
corect grig_jr, dar pt. un incepator care nu stie ce ai facut acolo, ceva detalii tehnice sunt un punct de plecare ca sa poata experimenta mai departe. Bine, cine e interesat le gaseste si pe google, doar sa vrea sa invete ;)

#44
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
melmel: rabdare si tutun! :D

_thunder_: s-a notat! :P

#45
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
grig_jr, eu n-as spune ca acel usor contur dat de reflexia din fundalul alb este chiar o consecinta negativa. Ba chiar e interesant si unii se chinuie si amplaseaza lumini in spatele subiectului ca sa obtina acel usor glow.
Cat priveste setarile aparatului, acestea nu pot fi decat in directa legatura si cu puterea luminilor, tenul subiectilor, hainele pe care le poarta etc. De aceea cred ca fiecare ar trebui sa experimenteze. Eventual, daca lipseste timpul prin care sa observi si sa corectezi rezultatele pe loc se poate face un bracketing cu pasi de 1/3 si se alege ulterior fotografia expusa dupa dorinta.

#46
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
'Secundar' nu este echivalent cu 'negativ'. :D Si mie-mi place acel contur subtil.

#47
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Vorbe mai putine, fotografii mai multe, despre un proiect interesant.

Duminica faina!

#48
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
felicitari grig_jr pentru ideile prezentate pe blog!

vezi ca pentru wordpress exista o traducere in Ro, in caz ca vrei sa pui pe blog...

bafta

#49
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Multumesc mult.

Cateodata e 'fun' sa faci pe asistentul foto. Sa ajuti cum poti pentru ca rezultatele sa fie cat mai bune. Cand incep sa se complice lucrurile (scule, locatii, modele) e foarte greu, daca nu imposibil sa te descurci singur. Iti trebuie o mini-echipa pe care sa te poti baza. De obicei, la inceput, acestia iti sunt prietenii.

Imi place mult sa merg sa ajut cand pot: un mic post despre un shooting unde am fost asistent.

#50
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Buna treaba. Se prezinte foarte misto cadrele. Blitz-urile aveau grid si/sau gel galben? Si cadrele cu arhitectura sunt bune.

Edited by Tudor_DX, 05 November 2009 - 10:42.


#51
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Voleti ambele si filtru galben doar cel pentru contur.

Ms mult, te astept cu un post de guest blogging despre shooting cars sau ce vrei tu! :D

#52
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Aranjam aranjam. :)

#53
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Fara tehnica azi, doar aberatii.

#54
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postgrig_jr, on 9th November 2009, 09:56, said:

cumplit de adevarat ce-ai scris, dar parodia celebrei poze a lui Alex m-a dat pe spate :-)

totusi nu ai respectat dress code-ul!  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate