Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tutoriale, Reviews, Blog de Tehnica Fotografica

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
avand in vedere ca sunt unul dintre cei care au multe de invatat din tutorialele astea, as avea o sugestie/rugaminte: ar fi foarte util daca la tutorialele ce presupun aranjamente de lumini ai putea adauga si cateva poze sau schite cu intregul aranjament asa cum ai facut la Lina@Wish Studio - one light glamour  :)

#20
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Sigur, toate tutorialele care vor implica aranjamente de lumini vor include si o schema.

#21
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Dap, bun postul cu blenda. Un accesoriu ignorat din plin pe la noi. Si nu vb doar de foto, ci si de video. Ai nostri de pe la emisiuni nu se incurca ei cu chestii d'astea triviale si d-aia toate filmarile arata ca  si cum sunt trase de bunicu'.

#22
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Blenda, o lampa cu lumina calda (asta cand nu ai soare) si un asistent sunt indispensabile in foto. In video e mai greu cu blenda si se prefera lumina artificiala de la lampi.
Excelente tutoriale, exact ca o fotografie buna: simple, frumoase si in primul rand utile.
Daca tot ai pus tutorial despre masti, combina-l si cu un tutorial despre tehnica high pass de marire a sharpului, lucru deosebit de util daca obiectivul este mai soft, iar combinat cu tehnica de utilizare a mastilor lasa si bokehul neatins de procesul de editare.

#23
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Am notat: "high pass sharpening" :D. Desi incerc sa evit pe cat posibil subiecte care pot fi elucidate la un gugal distanta. Poate daca ajung sa 'cresc' si eu putin la capitolul Printing la care deocamdata am carentze mari de tot.

Vor mai urma niste postari despre workflow si editare raw, in general tehnici si metode pe care le folosesc in mod uzual.

#24
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Aaa, nu ma refeream neaparat la dezvoltarea sau descrierea amanuntita a tehnicii ci mai mult ca un exemplu f bun de utilizat impreuna cu mastile. Multi aplica tehnica high pass asupra intregii poze, mai mult stricand-o.

#25
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007

View Postgrig_jr, on 15th October 2009, 09:34, said:

Sigur, toate tutorialele care vor implica aranjamente de lumini vor include si o schema.
multumesc. am spus asta pentru ca la poza cu hotelul m-am tot chiorat sa vad unde e pus blitz-ul, noroc ca m-a luminat glumetul :)

#26
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
sursa de lumina - obiect - umbra sa vor forma INTOTDEAUNA o dreapta! :D

#27
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
:lol: e corect, dar eu ma uitam dupa o zona mare luminata puternic, nenatural, asa cum mi-ar fi iesit mie... lasa ca ma fac eu mare (dupa ce termini toate tutorialele) :)

#28
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Ceva usor, de duminica, despre terase 'hip' si combinarea diverselor surse de lumina! :D

#29
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ai putea totusi sa detaliezi putin sau sa fii mai explicit? Adica se trage un cadru cu expunerea corecta folosind flashul si alt cadru folosind doar lumina ambientala? Altfel eu nu am inteles cum poti totusi utiliza flashul la timpi lungi de expunere?! Sau ia sa vad daca am inteles bine: se regleaza expunerea a.i. sa tragi cadrul cu timp lung de expunere dar totodata cu flash, adica flashul declanseaza, se retine pe senzor imaginea "inghetata" cu lumina de la flash iar apoi senzorul preia si informatie cu lumina ambientala datorita timpului mare de expunere. Cred ca voi incerca si eu cu prima ocazie. :ewwpu:

#30
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View Postdaddy, on 22nd October 2009, 22:46, said:

Sau ia sa vad daca am inteles bine: se regleaza expunerea a.i. sa tragi cadrul cu timp lung de expunere dar totodata cu flash, adica flashul declanseaza, se retine pe senzor imaginea "inghetata" cu lumina de la flash iar apoi senzorul preia si informatie cu lumina ambientala datorita timpului mare de expunere.
Ai ghicit.

Edited by misu_d, 22 October 2009 - 23:07.


#31
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Merci misu.

#32
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Daddy: click me!

Next up: 'Conversii Alb-Negru', 'Un mic shooting de fashion' sau 'Portete pe Fundal Alb'. Preferinte?:P

#33
Roshk

Roshk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.12.2006
'Portete pe Fundal Alb', te rog.   :rolleyes: ^_^

#34
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View PostRoshk, on 23rd October 2009, 11:31, said:

'Portete pe Fundal Alb', te rog.   :rolleyes: ^_^
Subscriu!

#35
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Coming up, stay tuned this weekend, in caz ca nu apuc sa termin diseara. E totusi weekend, mai iese omu si la o bere, nu? :P

Edited by grig_jr, 23 October 2009 - 10:53.


#36
Roshk

Roshk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.12.2006
Super.. marele meu perete alb din living are rabdare.. :) Va evolua la statutul de fundal in curand  :proud:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate