Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Foto si video, aceiasi persoana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#55
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Te rog frumos VHS invata sa scrii corect romaneste:

complect .... o fi ceva dar nu stim ce anume
i-mi se scrie imi ... cratima aia e in plus
Bineiteles ca la tarani care prima chestie ce intreaba este pretul le doare in cot ... nu am inteles nimic din exprimarea aceasta.

Nu mai vorbesc de cuvintele din care lipsesc litere sau sunt puse altele in loc (beneviciu   .... cred ca a vrut sa fie beneficiu.... ma gandesc)

Nu am nimic cu tine dar te rog nu vreau sa ma chinui sa citesc ce scrii aici.
Am atasat un model de contract pe care il folosesc momentan, pentru cine vrea sa se inspire sau sa il ia mot-a-mot. Nu este nici pe departe complet.



 VHS, on 9th October 2009, 20:12, said:

Nu am nici o idee de cum se fac aici contractele la nunti, dar o sa intreb. Oricum cred ca tine cont de anumite chestiuni legale. Din cate i-mi aduc aminte in romania, toti cameramani si fotografii isi faceau contractele cum le taiau capul, cu un limbaj complect nepotrivit si inventat. Multe sunt o combinatie de reclama + contract +manual de utilizare. Am vazut unele cu cliparturi corel pe toata pagina cu fraze pompoase, 5 tipuri de fonturi  :lol:  

Pe pagina de la WEVA sigur se specifica care sunt conditiile pt noi membri.
Am dad si eu un exemplu dar mai sunt asociatii, de preferat una in tara de pe care sa ai un beneviciu. O asociatie nu neaparat legat de NBC, este mai mut ca suficient o oragnizatie a cameramanilor profesionisti.
Inca ceva
Daca ti minte la titlurile de la genericul unui film cateodata apare scris la Directorul de fotografie:

Director of photography
    Pasula Popa
         ASC

Sigla ASC vine de la American Society of Cinematographers. In versiune romaneasca pt nunti corect ar fi:
Operator Imagine
Pasula Popa
AVPO

AVPO Asociatia Videografilor Profesionisti Oradea

Bineiteles ca la tarani care prima chestie ce intreaba este pretul le doare in cot de faptul ca realizatorul prin munca lui a ajuns la un nivel de calitate si ca servicul prestat este garantat si protejat de un certificat de calitate perfect legal si nu inventat sub fraze pompoase.

Attached Files



#56
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Bună treabă cu modelul de contract. În mare acoperă cam tot.Mersi.
Așteptăm completări gen - clientul pe propria răspundere pune la dispoziția prestatorului coloana sonoră folosită în materialul editat și altele acoperitoare.

#57
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 raptordivx, on 12th October 2009, 01:04, said:

Te rog frumos VHS invata sa scrii corect romaneste:

complect .... o fi ceva dar nu stim ce anume
e sinonim cu complet "maestre" ...

#58
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Care-s aspectele montajului care pot fi modificate de client? acesta poate sa vrea schimbata toata coloana sonora, vrea sa ii mai faci niste clipuri... vrea corectie de culoare... care poate costa suplimentar, nu specifici exact.
"Modificările se fac în prezența beneficiarului" - daca beneficiarul vrea mai multe modificari care iti va lua o zi, nu cred ca vei vrea sa stea langa tine non-stop.
"Forța majoră apară de răspundere " - na ca ai gresit si tu un cuvant :)) , nu te mai lua de VHS, face si el eforturi considerabile sa ne dea sfaturi folositoare, tinand cont ca e in Spania de mult timp, normal sa mai uite limba. sunt destui pe aici care n-o stiu...

Per total e chiar bine facut.

"complect" este in limba romana, apropo de ce zice si xtremdriving, uite aici.

Edited by CristianAdrian, 12 October 2009 - 09:37.


#59
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

 raptordivx, on 12th October 2009, 01:04, said:

dar te rog nu vreau sa ma chinui sa citesc ce scrii aici.
Intr-un cuvant nu are nici o importanta cum sunt scrise literele. Important e ca prima si ultima litera sa fie la locul lor, celelalte litere pot sa fie plasate intr-o ordine haotica, oricum textul se citeste cu usurinta.Noi nu citim fiecare litera in parte, ci cuvintul intreg. Hai sa dau si un exemplu:
?Ouml firceit etse aleca crae stpaaenste si mcnua, si drgaotsea. Fecireirea nu se alfa in feircrie, ci in dumrul carte ea. Naminui nu ii psaa dcaa etsi tirst, asa ca ai petua la fel de bnie sa fii ferciit! Feircriea olumui tnie cit croola ueni folri. De clee mai mutle ori ceea ce nmium noi feiricre e ceea ce nu cunaosetm?.
Luat de aici
Daca tu te-ai chinuit sa citesti un post cu 2-3 cuvinte gresite , apai la fraza de mai sus cred ca ai facut hemoragie cerebrala.

Edited by bogdan19, 12 October 2009 - 11:12.


#60
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Suficient, consider sa s-a spus tot ce se putea spune si in plus, s-a deraiat destul.

Edited by GunX, 12 October 2009 - 12:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate