Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Foto si video, aceiasi persoana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
madvideo2

madvideo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2009
am auzito si pe asta un cameraman care sa faca si poze. Domnilor feritiva de oamenii orchestra care fac poze cu o mana iar cu alta filmeaza, eventual mai si canta. Curat profesionalism!

#2
videoprod

videoprod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2009

 madvideo2, on 2nd October 2009, 00:33, said:

am auzito si pe asta un cameraman care sa faca si poze. Domnilor feritiva de oamenii orchestra care fac poze cu o mana iar cu alta filmeaza, eventual mai si canta. Curat profesionalism!

desi sunt "micut" as avea si eu ceva de spus in legatura cu afirmatia de mai sus,si o sa fac asta discutand pe doua situatii:

    1. nunta mare(si/sau luxoasa),oameni cu bani si cu pretentii...fotografii(pe langa filmare) de 200-400 de euro sau chiar mai mult.
    2. nunta normala,oameni din clasa medie,cu venituri medii,cu oarecare pretentii...fotografii de 50,maxim 100 de euro pe langa filmare.

buuuun!
   in prima situatie,e clar:un cameraman si un fotograf...prezenta amandurora se justifica.
   in a doua situatie,avem o dilema:oamenii aia vor fotografii,nu prea multe,dar vor...cum procedez eu ca si cameraman? E putin probabil sa gasesc un fotograf bun,care sa fie de acord sa munceasca o zi si o jumatate de noapte pe banii aia...iar daca iau un fotograf care accepta aceasta suma,foarte probabil voi avea parte de o surpriza extrem de neplacuta...
       Si atunci exista si optiunea de a face "myself" fotografiile...practica extrem de blamata de profesionisti...dar hai sa vedem si ce presupune ea:vorbim de 20-30 de fotografii care trebuiesc facute SIMULTAN cu filmarea,adica cateva acasa la miri,cateva la starea civila,si cateva la intrarea la restaurant...avand de ales intre a face eu acest compromis(compromis care il explic mirilor la momentul la care facem contractul),si a aduce un fotograf care doar sa faca act de prezenta,o sa aleg varianta cu mine ca si cameran si fotograf,avand si o oarecare experienta cu tehnica fotografica...restul fotografiilor o sa fie facute in locatie fixa,deci nu se pune problema de simultaneitate cu filmarea...
       asa ca sa-mi fie iertata interventia,dar poate ca unii ar trebui sa arunce cu pietre dupa ce se gandesc de 2(zeci de) ori...parerea mea!

PS  sigur,unii membrii de aici vor spune ca ei nu accepta decat anumite nunti,in anumite conditii(si eu mi-as dori sa pot face asta tot timpul)...de acord cu ei,dar ce facem cu ceilalti miri,care vor si ei filmare si fotografii,chiar daca nu intra in sabloanele "profesionistilor"?

#3
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
simplu, se gaseste tot timpul unul ca tine sau ca initatorul topicului sa-si bat joc de ei.;)

#4
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu-ți fă probleme că fiecare de pe aici a trecut măcar o dată prin situația de a face 2 lucruri deodată.
Chestia e că nu le poți face pe amîndouă f bine ci cu mari compromisuri de calitate.
Mai e și problema ambidextriei, că nu oricine poate să folosescă ambele mîini deodată.
Personal eu fug de făcut fotografii că pe astea le editezi mai greu decît filmarea.
Nici ție cred că nu-ți place să fii one man show sau 2 în 1, e oboseală în plus.

#5
videoprod

videoprod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2009

 Ankh, on 2nd October 2009, 09:42, said:

simplu, se gaseste tot timpul unul ca tine sau ca initatorul topicului sa-si bat joc de ei.;)
   de ce spui asta,Ankh?  
poate ca nu toti suntem la nivelul la care sa caram o echipa intreaga dupa noi...poate ca nici nu avem intotdeauna una...poate ca uneori nici nu se merita sa facem asta...dar daca asta e masura calitatii...eu ma abtin sa mai comentez...am vazut deja suficient de multi "cameramani" cu "staif" care veneau cu fotograf dupa ei,si eventual inca un om care se ocupa de lumini si trepied,iar rezultatul final...VARZA! Nu zic ca tu faci parte dintre acestia,pentru ca am vazut cateva produse de-a tale si sunt foarte frumoase,dar nu toti sunt ca tine,iar parerea mea e ca in domeniul asta nu conteaza numai logistica si numarul de membrii al echipei,ci si cel care sta in spatele ei...


@vgabi
  intr-adevar,nici mie nu imi place sa fiu 2 in 1,dar uneori(cat se poate de rar) prefer sa aleg varianta asta,desi e destul de greu...partea buna e ca reusesc sa imi folosesc bine mana stanga pentru a face fotografii,pentru ca pd170 echipata cu wide si cu baterie mare e destul de grea,si numai mana dreapta o poate sustine...

PS pana la urma,cineva trebuie sa fie si avocatul diavolului pe aici,nu credeti?

#6
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Am spus eu ceva de echipa?.Am spus undeva ca se masoara calitatea in numarul de oameni? NU!
DA, conteaza cine e in spatele aparaturii cu conditia sa nu fie acelasi om.
Daca ziceai un om pentru foto si unul pentru video taceam, asa e normal si asa sunt la majoritatea nuntilor (cel putin ale mele).
De aici si pana la ce zici tu...e cale lunga!

PS:Te rog arata-mi ceva ok facut de acelasi om (foto+video) si tac.

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stiti ca nu am nicio treaba cu nuntile sau ceva anume cu vreun membru de pe aici, dar daca va intreb urmatoarea chestie, ce raspuns mi-ati da?

Vrea cineva sa vina sa filmeze si sa faca poze totodata la o nunta pentru 5000 de euro?

Nu-mi raspundeti pentru ca intrebarea era retorica si oricum acest thread se va inchide pentru ca nu mai e de actualitate.

enjoy,
Mtz

#8
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

 Ankh, on 2nd October 2009, 10:19, said:

Am spus eu ceva de echipa?.Am spus undeva ca se masoara calitatea in numarul de oameni? NU!
DA, conteaza cine e in spatele aparaturii cu conditia sa nu fie acelasi om.
Daca ziceai un om pentru foto si unul pentru video taceam, asa e normal si asa sunt la majoritatea nuntilor (cel putin ale mele).
De aici si pana la ce zici tu...e cale lunga!

PS:Te rog arata-mi ceva ok facut de acelasi om (foto+video) si tac.
Sa presupunem ca face fotografiile atunci cand nu filmeaza,sau ti se pare imposibil ca un cameraman sa mai faca si pauze(ma refer la fotografiile de care ai nevoie ptr editare in caz ca nu au fotograf). :P Ai tu ceva cu cei care stiu sa faca mai multe lucruri :D .De regula cand se fura mireasa nu merg amandoi,iar cel care pleaca are si-un aparat foto cu el!

#9
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Hai ma ca se poate  :P uite aici si aici si asta intr-un singur oras  :D

#10
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Intradevar,cazuri de astea sunt!Personal trageam si eu la 2 maiini ,dar asta cu mult timp in urma,in epoca VHSului,insa acum nu cred ca mi-as mai permite sa imi bat joc de mine si de client,si totusi....in zona sunt destui de multi care purced la traba cu VXul in dreapta si aparatul foto in stanga,cer aceleasi preturi ca si noi ,care avem echipe foto+video,si lumea ii cauta.De ce?..foarte simplu:pentru ca ei au de unde negocia cu clientul la pret si pentru ca sunt miri care se gandesc si la faptul ca doi oameni insemna un meniu in plus la restaurant.Anul acesta am patit o astfel de chestie si anume:dupa ce s-a facut prezentarea ,ne-am inteles la pret si toate alea ,am ajuns si la partea in care le explicam ca venim o echipa de doi oameni,si .......surpriza,nu erau de acord nici in ruptul capului cu fotograf separat si imi cereu sa fac tot eu pozele.Pana la urma am aceptat insa nici asa nu era bine pentru ei ,pentru ca erau de acord cu suma propusa(destul de mica,de altfel)insa nu erau de acord cu meniul pentru mine.Precizez ca la noi nuntile tin pana dimineata la 6.Normal ca am refuzat nunta,nu ca sunt asa de flamand,sau nu as fi avut bani de o ciorba,dar la asa oameni nu se merita sa lucrezi.
CONCLUZIA:pana la urma clientul hotaraste ce vrea la nunta lui,si daca el vrea unul care sa faca de toate,nu are decat sa isi ia omul orchestra si sa faca ala si poze si video si eventual sa poarte si in ciorba :D

Edited by trafalet_32, 03 October 2009 - 09:55.


#11
stef81

stef81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.07.2008
consider ca 2 in 1, sau omul orchestra cum e numit aici, isi are si el clientela lui. pe mine nu ma deranjeaza sa ma intalnesc la cununia civila de exemplu cu un 2 in 1. de ce? simplu...cineva trebuie sa se ocupe si de nunta aceea. si decat sa fiu eu, mai bine o las pe seama lor. in general, cine angajeaza 2 in 1, sunt oameni mai simpli, cu putine pretentii, care la nevoie s-ar multumi si cu pozele facute de vreun invitat. in majoritatea cazurilor, un 2 in 1 le ofera un produs final (atat video cat si foto) ceva mai sus decat ce ar fi facut vre-un invitat. ca noi refuzam o astfel de mentalitate? da. nu ma vad facand asa ceva. nici nu pot sa compar rezultatele unei echipe cameraman + fotograf cu ale unu 2 in 1 fotograf/cameraman. ca alti o fac? foarte bine, atata timp cat au cerere, clientii lor sa fie multumiti. la nuntile de la tara sunt chiar populari. si repet...zic mersi, cineva trebuie sa se ocupe si de acele nunti. in trecut am intalnit si eu miri care se uitau la un meniu, asa cum zice si trafalet, sau care ar fi vrut doar camera, dar sa trag si cateva poze pe-acolo. ei bine...ma bucur ca exista cameramani/fotografi care sa satisfaca si astfel de clienti. astfel, cand ma suna pe mine si ii refuz, nu ma simt vinovat ca las oamenii balta. stau linistit cu gandul ca exista  2 in 1 gata sa le satisfaca pretentiile. deci...traiasca 2 in 1, nu ma deranjeaza existenta lor, si nu ma simt amenintat ca vai Doamne imi iau mie painea de la gura. doar vizam clienti diferiti, si slava Domnului ca exista clienti pentru toata lumea.
parerea mea :D

Edited by stef81, 03 October 2009 - 10:17.


#12
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 Ankh, on 2nd October 2009, 09:42, said:

simplu, se gaseste tot timpul unul ca tine sau ca initatorul topicului sa-si bat joc de ei.;)

cazul când se filmează o nuntă cu 175 euro (700 lei situație reală an 2009) mirii nu dau mai mult și în banii respectivi vor și pozele, cine își bate joc de cine, zic eu se face un compromis la calitate.

aiurea că nu găsesc un aparat foto care să-l pot manipula cu mâna stângă "să fie ergonomic și de calitate" doar din cauza asta plătesc om cu 150lei pentru o zi și o noapte. De multe ori suport o parte din poze pe banii mei, ar avea ceva de comentat mirii pentru asta ?

Caz real, În 96 sau 95 nu mai rețin exact am făcut o ofertă poze 13x18 la preț de 10x15 (mi-am permis că le prelucram singur)

Cănd le-am dat pozele ........... nu se putea să le fac la jumătate de preț și să le fac mai mici ? ............ după multe săptămâni de negocieri pentru imensa cantitate de 50 poze, am ajuns la situația să le dau format 9x13 prin metoda rupere, și bineînțeles fără nici un ban.

Edited by c_anicai, 03 October 2009 - 11:06.


#13
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
1. Sunt total impotriva 2=1
2. din pacate mi s-a intamplat si mie 2x; odata din motive de diaree venita peste noapte a doua oara pur si simpu a uitat fotograful ca avem treaba si a plecat la munte (de atunci ma tot roaga sa-l primesc inapoi)
3. astea cu "pe bani putini..." sunt texte si argumente a celor care practica acest sport. In primul rand este vb de respectul de sine apoi respectul fata de client. Sa nu-mi spuneti mie ca nu aveti de unde rupe 50RON (ca atat platesc eu pentru copilul de cl a IX-a care este fotograful meu momentan si care se descurca f. bine...)
4. ca sa poti selecta clientela in primul si-n primul rand trebuie sa oferi CALITATE!!! 2=1 este orice nu mai calitate nu. ca sa poti face acest lucru mergi 1 sezon la pretul standard dar faci CALITATER EXTRA apoi anul urmator cand lumea te cauta pentru CALITATE si nu pentru pret poti sorta clientela. La faze de genul "dincolo era mai iefti.." eu ma ridic de pe scaun deschid usa si-i poftesc pe clienti afara la "dincolo". Anul acets unul dintre acesti clienti a revenit a doua zi ca totusi ,... ca s-au uita mai atent la "dincolo" si au sesizat MICILE imperfectiuni asupra carora le-am atras atentia. Poate nu ma credeti dar  i-am refuzat.
Studiu de caz: orasel in westul tarii muuulti cameramani cu sapuniere. Conving un priten sa-si ia VX. "e scump, nu cere lumea nu se va plati diferenta de pret ...". Dupa o scurta munca de lamurire a luat VX-ul si un sezon a mers la aceleasi preturi cu sapunarii. Acum omul ma suna si ma intreab de inca un VX , ca deja are 15 nunti arvunite pentru la anul si la 30%+ fata de pretul sapunarilor (daca are careva un VX de vanzare dati un semn ca la un pret corect e ca si vandut)

#14
madvideo2

madvideo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2009
Am inteles argumentele dumneavoastra !
Buunnn.
Problema sta cu totul in alta parte si va feriti sa o dezbateti.
Un cameraman face contractul pe banii x pentru prestari servicii foto video. Pentru a nu platii un fotograf cu y bani va face el si fotografii. deci?
Asta inseamna ca ne gandim la bani si nu la oglinda profesionala a noastra. Presupun ca 90% din toti cei care fac asa ceva ( nu angajeaza un fotograf ) nu sunt profesionisti.
PS: de ce luati nunti pe 200 ron si le faceti pe toate? un profesionist are pretul lui pentru ca stie ce poate si nu va merge niciodata pe principiul, hai sas ii ajut ca mirii vor si poze.... nu prea are logica .
In fine, nu luati in nume de rau postarea mea, e o simpla parere.

#15
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 glido, on 3rd October 2009, 12:43, said:

1. Sunt total impotriva 2=1

3. astea cu "pe bani putini..." sunt texte si argumente a celor care practica acest sport. In primul rand este vb de respectul de sine apoi respectul fata de client. Sa nu-mi spuneti mie ca nu aveti de unde rupe 50RON (ca atat platesc eu pentru copilul de cl a IX-a care este fotograful meu momentan si care se descurca f. bine...)
4. ca sa poti selecta clientela in primul si-n primul rand trebuie sa oferi CALITATE!!! 2=1 este orice nu mai calitate nu. ca sa poti face acest lucru mergi 1 sezon la pretul standard dar faci CALITATER EXTRA apoi anul urmator cand lumea te cauta pentru CALITATE si nu pentru pret poti sorta clientela.

ai dreptate, dar la mine în zonă maxim cât iau de nuntă filmacii cu vx-uri 300 euroi (cu toate pozele pe suport digital și 100 pe album), nu cred că rentează.
- eu nu am pe moment o cameră decentă mai iau cu chirie un vx dacă prind nuntă bengoasă de 300 euroi, în rest recunosc mă descurc cum pot cu săpuniere, la foto deabia am reușit din alte surse să iau un amărât de 400d cu ceva accesorii, și un s9600 de backup. Sigur o să-mi iau o cameră decentă dar asta, numai ca să mă omoare nevasta.

am avut în 96 svhs-ul m9000, care acum îl folosesc la copiat casetele vechi care le-am filmat mai demult, la vremea respectivă cred că a fost bună.

Interesant ar fi cum găsiți voi nunți în euroi 3 zerouri, și fotograful are pretenția numai la 50 ron, ar veni o zi și o noapte cam 3 zile de muncă, la mine al meu mă usuca de 150 ron, cu sculele mele, si editarea tot eu o fac.

 glido, on 3rd October 2009, 09:33, said:

Hai ma ca se poate  :P uite aici si aici si asta intr-un singur oras  :D

Întradevăr inovatoare soluția, îmi fac de urgență suportul respectiv, si concediez fotograful.

Și mai lăsați criticile, câți dintre voi procesau poze color in 81 ?, de ați ajuns la un nivel de neatins în prezent ?

#16
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 c_anicai, on 3rd October 2009, 13:10, said:

cât iau de nuntă filmacii cu vx-uri 300 euroi (cu toate pozele pe suport digital și 100 pe album), nu cred că rentează.


ca sa vezi ... ca si la noi e 300euroi ( ma rog 350) foto video (om separat) si merita, totusi e dublul salariului minim pe economie si-l faci practic intr-o noapte si-o zi si nu, nu iau cu 50RON fotograf profesionist ci un "copilas" pregatit si antrenat de mine care mai face si el un banut de buzunar. Sunt greu de gasit stiu dar daca nici nu cautam ...

#17
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 glido, on 3rd October 2009, 13:23, said:

ca sa vezi ... ca si la noi e 300euroi ( ma rog 350) foto video (om separat) si merita, totusi e dublul salariului minim pe economie si-l faci practic intr-o noapte si-o zi si nu, nu iau cu 50RON fotograf profesionist ci un "copilas" pregatit si antrenat de mine care mai face si el un banut de buzunar. Sunt greu de gasit stiu dar daca nici nu cautam ...

Dai casetele cu filmare brută ? atunci prețul e chiar OK, sau ai dvdrecorder portabil și le scrii live, altfel nu-mi explic cum "faci practic intr-o noapte si-o zi"

Sunt necesare nu mai puțin de 92 ore muncă pentru partea video de la filmare până la rezultatul finit, include timpul necesar pentru filmare, captură, alegere scene, compoziție, mixaje sunet si imagine,  randare, ardere dvd-uri 3 ... 4 seturi, compoziție imagini copertă și dvd, plus timpul fotografului circa 30 ore care include circa 10 ore selectarea, si procesarea în lightroom si photoshop.

total și minim zic eu de circa 110 ore muncă pentru partea video plus foto, pentru rezultat de duzină,
Iar dacă vrei o corelare absolută sunet-imagine în compoziție sunt necesare cel puțin 250 ore de muncă.

și zici că 300 euro e o sumă care să merite ? .... muncim pentru copii care nu au ce m\nca din africa ? .... să fim realiști.

Edited by c_anicai, 03 October 2009 - 13:15.


#18
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007
In fotografiile de mai sus sunt prezentati 2 incepatori. Sunt cumva persoane cu deficiente fizice severe? Nu au doua maini?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate