Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

SPLASH-The Ultimate HD Player!

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#271
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Eu cred ca este o buba de la vreun codec al playerului. Vad ca nu foloseste codecurile din sistem, probabil le foloseste pe ale lui. Zic asta deoarece pe alte playere  apare de exemplu ffdshow in tray. La Splash nu apare.

Edited by gerbil, 01 March 2016 - 13:00.


#272
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai la versiunile vechi asa era - foloseste totul intern.

L.E. L-am instalat si eu acum - merge ok - nu prea-mi place aspectul de aplicatie de Windows 10.

Mai poate fi o problema - rata de transfer de la HDD sau memoria - sa nu fie cumva solicitat HDD-ul si cu altceva sau memoria full - artefacte de genul patratelelor mai apar si la transmisiile digitale TV unde semnalul e mai slab sau bitrate-ul scade din varii motive.

#273
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postgerbil, on 01 martie 2016 - 12:36, said:

Probabil nu s-a inteles, Splash 2 nu este abandonat, a aparut anul acesta. Este un player la zi.

Ai dreptate: http://www.softpedia...sh-PRO-EX.shtml
La mine MPC-HC functioneaza perfect cu setarile implicite. Il configurez doar pentru afisarea subtitrarilor cu diacritice + font size + culoare si ca sa redea restul melodiilor dintr-un folder.
Ce placa video ai?

#274
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
:D Abia dupa ce am pus noul player in sistem la cel vechi imi apare Free Update in colt - semn ca a aparut alt update.

Singurul lucru cert - pe acelasi clip video - imi papa tot atat la procesor ca pe cel vechi, dar cu 800 Mb in plus la memorie :(

O sa-l testez si acasa in Windwos 10 - deocamdata sunt pe XP. Sunt un pic intrigat de acel suport 4k introdus in el - din cate tineam minte cu versiunea veche cu el m-am uitat la un clip de test 4k fara probleme ( CPU -2% ), dar s-ar putea sa ma lase memoria ca e ceva timp de-atunci.

#275
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
- Daca in Setari - Video - se bifeaza - Utilizeaza accelerarea hardware, se obtine un consum mai mic de resurse la procesor si memorie.
Attached File  Untitled1.jpg   226.23K   31 downloadsAttached File  Untitled2.jpg   198.7K   32 downloads

#276
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Am facut testele acum si pe sistemul nou cu Windows 10.

Se pare ca m-am inselat eu - vechiul Splash nu reda 4k. Asta reda... dar e de toata jena. :( Procesorul e in 28% si sacadeaza. Cu toata accelerarea Hardware activata.
In WMP - am 2% si ruleaza perfect fluid.

#277
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Sacadeaza cu motion2 activat? Incredibil, la mine merge cu 60fps (daca activez motion 2) chiar si la 4k. Se pare ca la unii merge ceva si nu merge altceva iar la altii invers. Eu am patratele, la voi sacadeaza.

Am placa video R7 265. Deci clar, la mine e singurul player care se vede atat de bine. Am incercat mai multe, se vad la fel ca bs player. De ce, nu stiu. O fi de la driverii video?

Edited by gerbil, 01 March 2016 - 18:36.


#278
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca nu stie sa faca decodare hardware corect pe integrata Intel care o am. Ca integrata e destul de potenta - Iris Pro 6200.

Altfel nu se explica de ce in WMP nu papa deloc resurse - max 2% procesor... la un film 4k

Nu este oricum bine optimizat. L-am instalat paralel cu vechiul Splash Lite. In WIndows 10 la memorie nu e asa mare diferenta comparativ cu XP-ul - doar 200 Mb in plus la versiunea noua. Dar si la un film 720p la care vechea versiune are 1% procesor asta se duce in 9%.

#279
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Eu nu simt sa ma traga in jos, la mine e problema cu artefactele. Ca mananca mai mult ram nu ma deranjeaza, nu sacadeaza dupa cum am zis. Oricum e un player cu potential, imi place cum se vede. Poate se rezolva, le-am dat un feedback.

Edited by gerbil, 01 March 2016 - 21:15.


#280
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am citit pe niste forumuri de afara, problema cu artefactele e prezenta la cei mai multi cu placi Amd si la alte playere ca wmp iar rezolvarea ar fi dezactivarea DXVA2 care ar rezolva 100%. Chestia e ca eu nu gasesc cum sa o dezactivez. Aveti idee cum se face?

Edited by gerbil, 02 March 2016 - 11:47.


#281
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Se pare ca nu face la orice fisier mkv si nu inteleg de ce? Am avut de exemplu un serial, absolut toate episoadele faceau cel putin o data artefacte in Splash. Am luat alta vesiune a serialului, tot in format mkv, toate episoadele se vad bine fara artefacte. Cum as putea afla ce codec este de vina pentru artefactele din splash? Se pare ca face doar la anumite mkv-uri probabil encodate cu un anumit codec.

#282
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi cu MediaINFO. - https://mediaarea.net/en/MediaInfo

Daca e mkv e posibil sa conteze si cu ce versiune de mkvtools s-a facut filmul.

#283
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In sfarsit, Splash 2 a facut un pas important. Acum suporta afisarea de subtitrari SBS si OU pentru filme 3D: http://forum.softped...6#entry19083395

#284
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 08.06.2005

View Postgerbil, on 01 martie 2016 - 11:53, said:

Bun si ce trebuie sa-i fac sa se vada la fel ca Splash? Dupa cum observi la mine se vede in ceata pe media player.
Play -> Shaders -> Select Shaders: Sharpen, Sharpen complex sau Sharpen complex 2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate