Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

certificare ORACLE

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
Salutare!

Daca tot se vorbeste aici despre atestate, certificari etc as avea si eu nevoie de niste informatii...
Ma gadesc de ceva timp la ORACLE...adica as vrea sa dau examen la ei. Problema e  ca la ei pe sit sunt foarte multe tipuri de certificari (m-am debusolat cand am vazut cat de multe sunt). Eu as vrea sa ma ocup cu ceva de genul programator oracle sau administrare de baze de date etc Insa nu stiu cu ce sa incep adica la ce examen sa ma inscriu...avand in vedere ca sunt extraordinar de scumpe cursurile la ei si trebuie sa strang bani mult mult timp ca sa le pot plati.
Intreb pentru ca deobicei toata lumea cere certificate nu e de ajuns ca stii sa faci ceva si poti demonstra asta oricand.
Sunt curios daca se merita un certificat oracle avand in vedere ca sunt extraordinar de scumpe, sau ce alte alternative ar mai exista.

#2
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003
Pentru alternative introdu Oracle in cimpul de cautare, aici:

http://www.brainbenc...individuals.xml

#3
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Ai putea sa incepi sa te angajazi la o firma mica pentru inceput si o data stransa experienta poti pleca la o firma mai mare care sa ti plateasca aceste examene. Sau poate ai noroc din prima de o firma mare care sa investeasca in tine. Oricum daca nu esti student sau ai terminat una din facultatile: Matematica, Cibernetica sau Automatica nu stiu ce sanse ai avea sa te angajezi ca programator Oracle caci numai la aceste facultati se face cat de cat ceva de Oracle (de Automatica nu sunt asa sigura ca se face ceva despre Oracle).
Si oricum certificarile se dau dupa ce ai invatat cartile de la ei si dupa ce ai ceva experienta. Iar ca administrator de baze de date ce sa mai zic .... trebuie vreo 3 ani experienta...
In concluzie intre certificari si experienta , angajatorul se va uita mai mult la experienta, se stie ca examenele acelea sunt scumpe si nimeni nu cred ca va refuza interviul cu cineva care are 3ani experienta pt ca n-a avut bani sa si dea aceste examene.
Daca nu ai facut sau nu faci una din facultatile mai sus mentionate ar trebui sa te gandesti serios la asta daca vrei sa te angajezi ca programator Oracle. Sau poate sa faci macar  un master sau un colegiu de info.

Multa bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate