Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

probleme la sfarsit

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
sem

sem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2008
Am dosarul aprobat, dar acum la notar nu se poate  face actul de vanzare cumparare referitor la ipoteca de rang I - e un apartament cu ipoteca la alta banca. Stie cineva detalii? Astept sugestii de la voi.

#2
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postsem, on 1st October 2009, 19:58, said:

Am dosarul aprobat, dar acum la notar nu se poate  face actul de vanzare cumparare referitor la ipoteca de rang I - e un apartament cu ipoteca la alta banca. Stie cineva detalii? Astept sugestii de la voi.


Aprobat de cine?
De banca?

#3
sem

sem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2008

View PostCorina2009, on 1st October 2009, 20:45, said:

Aprobat de cine?
De banca?
si de banca si de fondul de garantare ....de toti, mai trebuie facut actul de vanzare cumparare. Daca ai sugestii te astept

#4
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006

View Postsem, on 2nd October 2009, 18:46, said:

si de banca si de fondul de garantare ....de toti, mai trebuie facut actul de vanzare cumparare. Daca ai sugestii te astept
Pai in extrasul de CF trebuia sa fie trecut daca apartamentul are sarcini (ipoteca, interdictia de vanzare), sectiunea a treia de pe extras.

#5
sem

sem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2008

View Postvali3_08, on 2nd October 2009, 20:25, said:

Pai in extrasul de CF trebuia sa fie trecut daca apartamentul are sarcini (ipoteca, interdictia de vanzare), sectiunea a treia de pe extras.
da, era trecut ca avea ipoteca, dar si cele cu ipoteca intra in programul prima casa. ce e de facut acum ?

#6
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
Pai se duce proprietarul la banca unde are credit cu antecontractul facuyt cu tine si cu o hartie de la banca unde ai tu dosarul de credit, in acea hartie trebuie sa scrie ca ai creditul aprobat si ca suma va fi virata in contul de la  banca unde este pusa ipoteca astfel achitand creditul. De la banca proprietaruluiu se cere o hartie din care sa rezulte ca renunta la acea ipoteca cu conditia ca in termen de 10 zile sa le fie virati banii. Cu acea hartie te duci la cadastru si cred ca ai rezolvat problema.

Daca proprietarul nu vrea sa achite creditul cu acei bani, atunci e o problema foarte mare.

#7
sem

sem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2008

View Postvali3_08, on 3rd October 2009, 07:37, said:

Pai se duce proprietarul la banca unde are credit cu antecontractul facuyt cu tine si cu o hartie de la banca unde ai tu dosarul de credit, in acea hartie trebuie sa scrie ca ai creditul aprobat si ca suma va fi virata in contul de la  banca unde este pusa ipoteca astfel achitand creditul. De la banca proprietaruluiu se cere o hartie din care sa rezulte ca renunta la acea ipoteca cu conditia ca in termen de 10 zile sa le fie virati banii. Cu acea hartie te duci la cadastru si cred ca ai rezolvat problema.

Daca proprietarul nu vrea sa achite creditul cu acei bani, atunci e o problema foarte mare.
multumesc pentru sfaturi, maine voi merge la banca si voi cere detalii...ai avut astfel de probleme sau cunosti mai bine astfel de probleme?

#8
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
Vroiam sa iau un apartament care avea ipoteca.

#9
sem

sem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2008

View Postsem, on 4th October 2009, 19:17, said:

multumesc pentru sfaturi, maine voi merge la banca si voi cere detalii...ai avut astfel de probleme sau cunosti mai bine astfel de probleme?
am fost la BCR, nu se poate sa renunte banca la ipoteca asa ca nu am facut nimic.daca a trecut cineva prin asa ceva astept ceva de la voi

#10
cristi_saulea

cristi_saulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.10.2006
in baza unui acord intre cele 2 banci, banca unde este in prezent ipoteca, cedeaza ipoteca bancii tale, in schimbul unui instrument de plata conditionat parca sau ceva de genul. La mine saptamana asta incepe aceeasi nebunie, iau un apartament nou, ipotecat de constructor catre alta banca. Am vorbit asa de la inceput si se poate, doar ca dureaza cica doua saptamani, ca circuitul este mai complicat. o sa te tin la curent

#11
sem

sem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2008

View Postcristi_saulea, on 6th October 2009, 17:44, said:

in baza unui acord intre cele 2 banci, banca unde este in prezent ipoteca, cedeaza ipoteca bancii tale, in schimbul unui instrument de plata conditionat parca sau ceva de genul. La mine saptamana asta incepe aceeasi nebunie, iau un apartament nou, ipotecat de constructor catre alta banca. Am vorbit asa de la inceput si se poate, doar ca dureaza cica doua saptamani, ca circuitul este mai complicat. o sa te tin la curent
multumes mult. dar intrebarea este< De ce banca nu stie astfel de lucruri, foarte ciudat.

#12
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu stie..sau nu vor sa se complice.

#13
sem

sem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.11.2008

View PostCorina2009, on 6th October 2009, 20:34, said:

Nu stie..sau nu vor sa se complice.
ei stiu un singur lucru - sa ne ia banii

#14
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Propun sa ziceti public sucursalele unde mergeti sa depuneti dosarele caci suntem multi forumisti si va putem ajuta cu sfaturi concrete.

Eu va sfatuiesc sa ocoliti de departe agentia brd Gorjului, asa neprofesionalisti si oameni dezinteresati lucreaza acolo........de toata jena.

#15
epuizatadeprimacasa

epuizatadeprimacasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.10.2009

View PostCorina2009, on 6th October 2009, 20:50, said:

Propun sa ziceti public sucursalele unde mergeti sa depuneti dosarele caci suntem multi forumisti si va putem ajuta cu sfaturi concrete.

Eu va sfatuiesc sa ocoliti de departe agentia brd Gorjului, asa neprofesionalisti si oameni dezinteresati lucreaza acolo........de toata jena.



hopa, Corina stai in zona ???

#16
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postepuizatadeprimacasa, on 7th October 2009, 12:40, said:

hopa, Corina stai in zona ???


Aproximativ...
E in drumul meu, si aproape de casa si de munca.



De ce?

#17
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

View PostCorina2009, on 6th October 2009, 20:50, said:

Propun sa ziceti public sucursalele unde mergeti sa depuneti dosarele caci suntem multi forumisti si va putem ajuta cu sfaturi concrete.

Eu va sfatuiesc sa ocoliti de departe agentia brd Gorjului, asa neprofesionalisti si oameni dezinteresati lucreaza acolo........de toata jena.

Eu sunt la BRD Floreasca

#18
epuizatadeprimacasa

epuizatadeprimacasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.10.2009

View PostCorina2009, on 7th October 2009, 12:42, said:

Aproximativ...
E in drumul meu, si aproape de casa si de munca.



De ce?


Ca stau in zona si sunt satula de atatia incompetenti, zici ca sunt pusi pe mine .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate