Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ricoh

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Vreau sa-mi iau un prajitor si am gasit un ricoh 24x nou retail. Nu stiu ce model e ....vreau doar pareri generale legate de aceasta marca.
10x

#2
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Marca in sine e foarte tzapana. Ma mir ca ai gasit asa ceva in Romania.. Vezi totusi unde e fabricat, am o vaga impresie ca e "made in Japan", ceea ce ar fi super ;)
Compania a fost infiintata prin anii '30 in Japonia.. si sper ca nu si-a schimbat politica de calitate tipic japoneza. Si daca mai tin eu bine minte, parca se numara printre inventatorii CD-RW-ului.

Un articol foarte interesant il gasesti la http://www.pctechgui...om/09cdr-rw.htm

#3
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
VIRUS...asta e subiect de hardware....asa ca uite aici:
Modelul tau de 24x:
http://www.ricohpmmc...240a/index.html
Recomandarea mea:
http://www.ricohpmmc...200a/index.html

RICOH-ul in general e mai serios/calitativ decit TEAC-ul si e socotit la fel de ok ca  PLEXTOR-ul....concluzia o tragi singur! :)

In Romania atit Plextor cat si Ricoh ...gasesti la itshop
http://www.itshop.ro...oducatori=Ricoh

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
adica la Romsoft (fostu' ICG) daca esti firma...ca itshop si depozitu' de calculatoare sunt pt enduseri si dai banu aiurea in plus. Daca nu ai firma, chef, nevoie...nu ma supar sa merg cu tine sa-l cumpar si sa pastrez eu factura :)

#5
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Am auzit o tampenie la unul dintre tovarasii mei, nu stiu sigur daca are Ricoh, da' cica astea scriu NUMAI pe Arita Gold. Cel putin asha face al lui. Incearca sa te interesezi f. f. bine. O sa-l intreb si io sa fiu mai sigur, el avand un combo cu DVD player.

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
ai auzit bine....adica e o timpenie!!!
Pe ARITA GOLD....daca spunea si el un suport consacrat (Maxell/Sony/TDK/Traxdata/etc) il mai credeam...dar asa...llllooooooolllllll

#7
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Aiwa, sorry...si 10x pentru linkuri....si da, si mie mi-ar place recomandarea ta numai ca nu prea cred ca am bani de asa ceva.
Deci, intre un Teac la 40x si un Ricoh la 24x sa aleg pe cel din urma?

#8
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
pai tu crezi ca o sa scrii la 40x ?
ai vazut care e diferenta intre timpii de scriere ? destul de mica !

eu zic sa ramai la ala de 24x!

_________
am am maxim la 16X si scriu rar la viteza asta !

Acuma inteleg ca fiecare are nevoile lui, graba lui, dar cu 40x il vei folosi numia daca te apuci sa comercializezi cd-uri !

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
N-am zis ca o sa scriu la 4sn....mi se pare ca nu sunt inca blank-uri care sa suporte aceasta viteza.

#10
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
nici eu nu am auzit de blanck-uri la 40x

Pai daca nu stii ce o sa faci cu writteru mai incolo, ia-l pe ala la 40x, ca o sa vina vemuri mai grele in RO.

Dupa mine Ricoh e cel mia bun !

#11
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
VIRUS....uite aici:
CD- REWRITABLE RICOH 24X/10X/40X E-IDE Retail......88.20$
CD- REWRITABLE TEAC 40X/12X/48X IDE 8MB Buffer Retail.....101.70$
COMBO CD-RW/DVD RICOH 20x/10x/40/8x bulk....118.70$

Preturi fara TVA din data de 26 .06.2002....nu te incadrezi in recomandare....nu e bai...atunci incearca sa te gindesti exact ce vrei sa faci cu prajitorul! Il cumperi pentru "industriale"....atunci te sfatuiesc sa uiti de toate si sa te orientezi catre PLEXTOR.....dar daca il cumperi pentru tine si eventual din cand in cand si 1-2-3 prieteni buni atunci nu are rost sa te opresti la TEAC(adica sa-l alegi ca are viteza de 40x)!! In general eu avind un PleXwriter de 12/10/32....nu cred ca am tras mai mult de 3 CD la 12X...in rest numai 4x (audio) si 8x (date)
Tu decizi...banul vezi cat de greu il aduni!!

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Aiwa, am gasit in tirg la mine teac modelul prezentat de tine mai sus (cd-w540ek) cu 2 ani garantie la 4,1 mil. Si, ricoh, 24x la 3,1 mil iar la 32x la 3,5 mil.
Diferenta nu e mare, eu oricum eram pregatit sa dau cam 4 mil pe un obiect de asta dar....am vazut ca teac-ul are 8 mb buffer, ar trebui sa conteze, nu?
Eu il cumpar nici pentru industriale dar nici ca sa stea obiect de muzeu...deci vreau sa ma tina...
Acu, tu ce zici sa fac...da repede ca maine vreau sa ma duc sa-mi iau o bucata :)

#13
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Coool...  :D  :D  :D vezi ce inseamna de fapt cele 8 M buffer....
La RICOH nu ai garantie???????????????Nu se poate!!!! tot 2 ani trebuie sa ai!!!

Exemplu la asta:
CD- REWRITABLE MITSUMI 32X/12X/40X IDE 16MB RETAIL Kit
inseamna ca e cel mai tare?
De fapt 14MB - Firmware, 2M Data
Deci 8M aia ....nu sint 8M :cool:

#14
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Ok, nu sunt eu expert, da' m-am uitat nitzel pe net. In plus, tovarasului meu drive-ul i-a mers extraordinar vreo 7-8 luni. Imi faceam CD-uri la greu la el. Pana intr-o zi cand mi-a terminat 3 Traxdata silver. Dupa aia nu scria decat TDK. Ca acum sa nu mai scrie DECAT Arita Gold. Si ca sa nu zici ca sunt doar vorbe goale, uite aici un link http://computers.cne...095-418-2542778. E drept ca se refera la drive-ul combo, dar... In final sunt banii tai. In locul tau as lua Teac. Io am un LG de vreo 3 luni si mere binishor, am scris destule si la 24 (nu pt mine, evident ;)).

#15
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost pe linkul tau...am avut rabdarea sa citesc...si mi-am dat seama ca si la ei...ca si la noi....sint citeva personaje care vorbesc ca sa se afle in treaba!
Si partea prosta e ca se gasesc destui care citesc ceva pe siteurile de afara si gata aia e litera de lege....
*******************
Tu ai LG si vad ca esti supermultumit de el...de ce nu recomanzi LG? Ai citit numai de bune despre el?
Eu sincer am gasit si pareri contra PLEXTORului meu ...insa balanta a inclinat in favoarea lui dupa ce am scapat de un TEAC(luat dupa gura lumii)....foarte bun...la date dar la audio...nu mai spun ce probleme am avut!
La 1 luna deja i-am gasit un alt stapin ...care CULMEA CULMILOR...e supermultumit de el!!!
Comentarii....???
Mai bine nu!

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
AIWA, gata, m-ai convins. Maine merg sa-mi iau un Ricoh, vad eu ce viteza. Are 1 an garantie din cate stiu eu.

#17
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by virus
AIWA, gata, m-ai convins. Maine merg sa-mi iau un Ricoh, vad eu ce viteza. Are 1 an garantie din cate stiu eu.

-De ce doar 1 an?

-Nu te rog sa cumperi RICOH! DACA AR FI DUPA MINE...PLEXTOR E SUPERPRAJITOR...dar costa:(

-Eu spun doar atit ...ca avind in vedere tendinta de scadere a preturilor cat si noile modele ce vor aparea pe banda rulanta....fortind ca actualele modele sa devina incet incet "oldies"...si combinind toate astea cu diferenta de 1 milion intre teacsi ricoh...la care adunam modul sau de folosire pe care tu il vei avea fata de el RICOH e alegerea potrivita!

-SUGESTIE...dupa ceva timp (6-7 luni) 3,1 milioane va fi cat de cat amortizat si il vei putea vinde mai usor fara teama de a pierde prea mult la pretul initial+ ceva bani si vei opta poate:) la un plextor(bani sa fie nu?)

BAFTA LA CUMPARATURI!!!

#18
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Pai daca o luam asha, nu exista nici un Writer perfect... In definitiv sunt banii omului, sa-shi cumpere ce "vrea" mushkii lui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate