Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

[CUM] scapati de mahmureala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008
Solutii: 1)gandeste-te din ce te-ai imbatat aseara :) si mai baga un pahar,iti revii sigur !
           2) o ceasca de palinca data "voleu" ! :)
           3)zeama de moare(varza) :) un borcan isi face intotdeauna efectul ! :)
           4)in nici un caza apa,te imbeti la loc !

#74
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009
Eu nu stiam pana acum faza cu apa. Eu de fiecare data cand ma trezeam beam repede apa ca aveam gura uscata, si ma lua ameteala, da eu credeam ca asa e mahmureala. Ca mai ramai ametit chiar si cand te scoli din somn.

#75
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008

 Whiskey, on 9th August 2009, 21:37, said:

Eu nu stiam pana acum faza cu apa. Eu de fiecare data cand ma trezeam beam repede apa ca aveam gura uscata, si ma lua ameteala, da eu credeam ca asa e mahmureala. Ca mai ramai ametit chiar si cand te scoli din somn.
:)) pai majoritatea fac asta ! cand te trezesti primul lucru pe care il faci e sa bei apa pt ca ai gura uscata,si uite asa te imbeti la loc ! de acum cand te trezesti mergi la borcanul cu muraturi si bea niste zeama !  :coolspeak:

#76
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Eu nu sufar cu capul cind sint mahmur. Nu mi s-a intimplat pina acum sa am capul greu, ameteli, etc. La mine raul mahmurelii vine de la stomac. Am senzatia ca imi fierbe stomacul, plus o stare de greata.
Un unchi de-al meu m-a invatat pe vremea cit eram militar in termen sa combat mahmureala cu o bere, doua. El asa procedeaza. Am aplicat metoda impreuna cu el la bufetul garii, dupa care el a plecat spre casa iar eu m-am urcat in tren spre unitatea militara. Dupa un sfert de ora, dadeam la boboci in wc-ul din vagonul trenului. La mine faza cu berea nu tine, am experimentat si cu alte ocazii ulterioare; chiar ma tulbura mai rau, indiferent daca am facut betia cu bere.

Ce-mi face bine:

1. 50-100 ml tarie de calitate:vodca, whisky, palinca. Coniacul nu-mi prieste, imi pare gretos, iar eu tocmai starea de greata din mahmureala vreau s-o inlatur.
Rezultat: mi se linisteste stomacul ca prin farmec si imi revin destul de repede. Pe urma, maninc bine!

Cind nu pot folosi prima varianta, din cauze obiective: condus auto, serviciu, etc.,
folosesc metoda 2:
Initial ciorba acra fierbinte (am constatat ca ceaiul sau ciorba fierbinte imi calmeaza stomacul). Dupa ciorba/ceai, maninc ca spartul ce prind prin frigider. Cam dupa o ora, mai bag o cana de ceai, sau o portie de ciorba (tot fierbinte). Imi trece in felul asta. Daca sint la serviciu, in lipsa ciorbei, bag ceaiuri la greu.

Paracetamol, aspirina, algocalmin, nu am incercat pina acum fiindca nu am avut nevoie; mi-a trecut mahmureala cu metodele de mai sus.
De baut, recomand sucuri naturale pentru vitaminizare, precum si bauturi carbogazoase (din practica personala am observat ca ajuta).
Am auzit ca si bananele ar fi de ajutor, dar nu am experimentat personal.

#77
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
dupa ce beau si se intampla sa-mi fie rau,cel mai bine imi trece senzatia de greata daca ma spal pe fata cu apa rece,stau in aer curat si am cu cine sta de vorba,eventual cate un iaurt sau suc de portocale.Important este sa stau in aer curat si sa am cu cine vorbi,daca totusi situatia este critica cel mai bine este sa elimini alcoolul din corp(de obicei prin voma)

Edited by boxXxing_star, 13 August 2009 - 04:00.


#78
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Am omis sa precizez si facutul dusului dimineata; cel putin pentru vreo ora dupa dus se constata o imbunatatire a starii generale; ori, este exact in perioada in care starea de rau generata de mahmureala se simte cel mai intens. Deci, merita un dus revigorant dimineata, imediat dupa trezire.

#79
rakul

rakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 14.07.2009
Eu beau nu prea dar cand beau fac exces pt ca nu ma pot abtine de la 2 la 4 6 combinatii cu vin , cognac in fine vb din propria experienta.
1.daca bei apa dimineata de ametesti la loc...dar dar partea buna e ca cica alcoolul consuma apa din organism eu prefer sa beau apa :) ( 1 las ameteala..hai sa se purifice ficatu 2 sa te imbeti din apa dimineata:)am iesit ieftin la bani)
2. daca iti e rau nu stii ce i cu matale . 2 degete pe gat + o limonada .
ce sfaturi ce kkt topicul oricum e tare prost ciudata oligofren tampit :) v ati machit si voi o data si gata:))=))
p.s TREBE SA STII CUM SA BEI :)daca nu stii . . ." MAI INCEARCA"

#80
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006
Nu stiu daca s-a mai postat "remediile" urmatoare , dar totusi le voi scrie :

1. Cui pe cui se scoate = Un pahar de bere, maxim 2 (asta in cazul in care este paharul mic)
2. O legatura de patrunjel tocata marunt si mancata rapid pe stomacul gol .
3. Continutul unei fiole din comletul antichimic - folosite in armata (pt cei care au facut-o) . Pacat ca nu se mai gaseste asa ceva .

Apa ?  Sub nici o forma !!!
Suc ? La mine nu functioneaza la mine.
Oua + sunca ... etc ? Cand ? Ca ai intarziat la serviciu ...
Iaurt  No effect la mine.

In rest :Muraturi , zeama de varza(nu in excess) sunt binevenite numai sa le ai la indemana.

#81
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 Bastard, on 16th August 2009, 20:19, said:

3. Continutul unei fiole din comletul antichimic - folosite in armata (pt cei care au facut-o) . Pacat ca nu se mai gaseste asa ceva .

Dar compozitia ? Nu ai idee ce continea ? :rolleyes:

#82
gijoe69

gijoe69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2009
Sa beti apa alcalina naturala PERIDOT!!/www.apaperidot.ro

#83
ennzzzoooo

ennzzzoooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 26.08.2007
2-3 lamai cat mai zemoase si mai acre + o pauza de cateva ore si un pahar cu ce te`a adus in starea asta. never fails...

#84
toreador26

toreador26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2009
am o durere de cap..doamne...si tot incerc sa aplic solutiile de mai sus:P.o intrebare as mai avea toate astea sunt valabile si dupa ce ai dat la rate asta ininte de culcare?:))
apropo faza cu luat ceva inainte de culcare(facut un "remind" pe telefon) ...nu vedeam nici sa citesc ceasul la telefon

#85
Aby_50cnt

Aby_50cnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 30.03.2008
Mie mahmureala imi trece cu
-cafea
-sandwich cu sunca
-banana
-o pastila da anghinare
Testat de mai multe ori pe mine dupa 3-4 ore eram dinou pe picioare fara dureri de cap si altele

#86
coathill

coathill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.09.2008
Eu cand ma trezesc dupa o betie crunta si sunt mahmur iau un comprimat efervescent Solpadeine. Il gasesti la orice farmacie cred. In maxim juma` de ora sunt in stare sa mananc si dupa e ok toata treaba :D
Si daca tot vine Revelionul aveti grija sa nu va rupeti capul asa tare :)

#87
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Am auzit că sexul ajută. -_-

Edited by spdude, 30 December 2009 - 18:27.


#88
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

 spdude, on 30th December 2009, 18:26, said:

Am auzit că sexul ajută. -_-
Da, bre, numai că în starea aia nu te sexuiește nici dracu'. Sau poate că numai el ar face-o. :D

#89
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Nu ziceam neapărat sexul altuia -_-

ON: murăturile mă ajută dar spre norocul meu, n-am avut nevoie decât de vreo 2-3 ori de când mă știu, când am băut ori doar rom, ori doar bere.

#90
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Pentru durerile de cap post-bahice, dar si post-dentistice, eu am pe langa mine o fiola de Ketonal Duo, pe care nu o injectez ci o diluez intr-un pahar cu putina apa . Costa cam 1 Ron / fiola, efectul se simte in 20 de minute si mi-a salvat cateva zile dificile. Evident, nu abuzati si cititi prospectul, sa nu aveti vreo alergie la care merge doar zeama de varza. Sexul, mai tarziu, cand veti fi eliminat o parte din riscurile de a va face de bafta  :)

Edited by jumborom, 30 December 2009 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate