Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

[CUM] scapati de mahmureala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 edy_wheazel, on Aug 11 2008, 07:53, said:

Algocalmin inainte de culcare (pt. dureri de cap) si ciorba de burta dupa trezire.
si nu borasti instant ?! direct in ciorba ?

eu aplic cu succes o cafea si doua nurofene la trezire..
cam in 30 de minute sunt bun de treaba

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 spare-me, on Aug 11 2008, 09:11, said:

si nu borasti instant ?! direct in ciorba ?

Ciorba imi reface stomacul factapizat.

#39
airwick

airwick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.05.2008
zeama de varza (murata) si ciorba de potroace. asta e reteta din mosi stramosi.
tinand cont ca la bloc n-am butoi cu varza iar consoarta intra in bucatarie cu 10 minute inaintea pompierilor eu am urmatoarea reteta: apa tonica, ochiuri + kaiser(sunculita sau alte chestii care au fost ale porcului) si un iaurt pe langa astea, o cafea amara ca viata, un telefon la serviciu sa spui ca ai inundatie si mai intarzii vre-o 2,3 ore, trimiti pe toti din casa la serviciu, cumparaturi, gradinita, plimbat caine sau altele. in timp ce incerci sa adormi ptr 1-2 ore iti juri ca nu mai bei. dupa ce ai dormit pleci la serviciu, inventezi ceva legat de o inundatie...si iti faci planuri ptr o bere cu baietii....

#40
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
raspunsul la intrebarea asta am auzit-o la stiri,ieri parca,cik dak bei pana devii mahmur,ca sa scapi de mahmureala,mai trebuie sa bei inca un pahar de tarie :)) (tin sa spun ca acela care a spus asta,era beat)

#41
sweet-bombo

sweet-bombo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.08.2008

 edy_wheazel, on Aug 11 2008, 19:53, said:

Algocalmin inainte de culcare (pt. dureri de cap) si ciorba de burta dupa trezire.
inainte de culcare....ma tot gandesc,daca esti mahmur,inseamna ca ai baut,nu??deci partea cu "inainte de culcare"....iti mai amintesti de algocalmin inainte de culcare??? :D

#42
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
La mine functioneaza cafea+limonada+aulin plic dizolvat impreuna cu o aspirina efervescenta in 50 de ml de apa. In maxim 30 de min sunt ca noua. Aveti grija sa mancati ceva, caci aulinul e cam daunator pt stomanc.

#43
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
cola + potol (o ciorba acrisoara face minuni daca ai de unde) + o c***re zdravana (cafeaua ajuta daca nu merge de la sine). Daca am baut posirci si-mi crapa capul un algocalmin. Apa nu-i ok chiar cand te trezesti si esti inca ametit. Risti sa te imbeti la loc (patit) si are un gust oribil. Dupa ce iti trece ameteala poti sa bei si apa si chiar iti prinde bine, dar eu prefer cola fiindca iti creste glicemia repede si in diminetile alea parca are gustul cel mai minunat  :lol: Sfaturile astea sunt rezultatul a ani de cercetari si experimente  :lol:

#44
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
de mahmureala se scapa usor... cu o alta betie :))

#45
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Cel mai nashpa la mine e ca de obicei nu prea am de-astea prin casa, lamai, sucuri si alte alea, medicamente nici atat (desi am medic in familie :lol: ). Deci cam toate metodele de pe-aici presupun imbracarea si iesirea afara dupa respectivele ingrediente, iar eu sincer, decat sa fac asta mahmur, ingurgitez un litru de apa si ma culc la loc. Indiferent ce as avea de facut in ziua respectiva : F*ck it !  :yes:

#46
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Potol.Mult potol.Sau bere :D

#47
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 sweet-bombo, on Aug 14 2008, 23:01, said:

inainte de culcare....ma tot gandesc,daca esti mahmur,inseamna ca ai baut,nu??deci partea cu "inainte de culcare"....iti mai amintesti de algocalmin inainte de culcare??? :D
Daca esti de cursa lunga, da. Apa si algocalmin/aspirina inainte de culcare.

#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 934, on Oct 13 2008, 13:01, said:

Daca esti de cursa lunga, da. Apa si algocalmin/aspirina inainte de culcare.

Cine stie, cunoaste. Dupa o bauta zdravana e gest reflex sa iau un algocalmin si sa mai imi pregatesc unul pe noptiera.
Am auzit la ceva emisiune ca pt. mahmureala e buna painea cu unt si cu miere, cica ingredientele compenseaza elementele lipsa care produc aceasta stare. Nu am incercat niciodata, raman la rutina mea de algocalmin (before + after) si ciorba de burta cu inca o bere.

#49
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 14.02.2008

 noha_1508, on Oct 12 2008, 03:36, said:

La mine functioneaza cafea+limonada+aulin plic dizolvat impreuna cu o aspirina efervescenta in 50 de ml de apa. In maxim 30 de min sunt ca noua. Aveti grija sa mancati ceva, caci aulinul e cam daunator pt stomanc.
Sugativa mica!De fapt daca analizam avatarul...!
Bine-ai venit in randurile noastre!

#50
luchiano_888

luchiano_888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2008
Alcoolul nu te face mare ! :cheers:
Alcoolul dauneaza grav sanatatii ! :wallbash:

#51
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 luchiano_888, on Oct 21 2008, 21:26, said:

Alcoolul dauneaza grav sanatatii ! :wallbash:

Depinde de care parte a paharului esti !!! :bigwhitegrin:

Uneori este valabila varianta inversa.

#52
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
Bețiile crunte sunt : 1. beții planificate și 2. beții ad-hoc.
Bețiile planificate sunt prilejuite de nunți,botezuri,aniversări,ieșiri la club sau la iarbă verde. Omul știe din timp ce va face.
Bețiile ad-hoc sunt fulgerătoare,se "întîmplă" din senin, fără vreo motivație, cu efecte devastatoare - ca tornadele. Omul e luat prin surprindere.
Mahmureala rezultată din cazul 1 se combate prin tehnica eliminării gradate : omul se îmbată vineri seara100%,apoi sâmbătă 60% iar duminică nu mai mult de 30%. Planificarea e esențială.
În cazul 2 situația e mai gravă, deseori trebuie mers la lucru a doua zi, se aplică tehnica eliminării forțate : foarte multe lichide(stimulează diureza),baie fierbinte(stimulează eliminarea prin transpirație),alimente/lichide dulci(creșterea glicemiei),algocalmin,aspirina,etc(atenuează durerea de cap).
În ambele cazuri trebuie evitat bărbieritul dimineața - obrazul proaspăt ras scoate în evidență ochii lucioși, bulbucați. Fiind nebărbierit ai un aer preocupat,supărat,obosit. Mai bine să fii considerat obosit decât bețiv.

#53
bemai

bemai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.12.2007

 Alex_Dum, on Oct 13 2008, 10:47, said:

de mahmureala se scapa usor... cu o alta betie :))
deci nu are rost sa iesi de sub masa  :P  si cand suna telefonu il citezi pe Margineanu '' vino iubita mea sunt sub prima masa "   :ewwpu:

#54
chilar

chilar

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.06.2008
reteta incercata: o cana sau doua de zeama de varza. si mancat ceva gras, consistent. esti fresh dupa :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate