Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Originea românilor - partea II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9037 replies to this topic

#1135
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postboierneacsu, on 1st December 2009, 20:37, said:

apreciez ca e o analiza excelenta si sunt 100% de acord cu concluzia ei.
intr-adevar, beglerbegul Rumeliei este cel ce putea sa puna in pericol Ungaria. se explica astfel si afirmatia ca "Bassa Romaniae"

hahahahahaha...
cand eu iti spun ca Bassa Romania poate insemna Balcanii tu ma faci urechist (si desteptule, ce inseamna sub turci Romania in Balcani daca nu teritoriul ocupat de ei de la bizantini si denumit Rumelia?).

View Postzmedeu, on 1st December 2009, 09:34, said:

Bassa Romaniae inseamna Romania de Jos (ori Levantul).

Sunt doua posibilitati:

1. Bassa Romania insemna actualul Orient Apropiat
2. Bassa Romania insemna Balcanii

Neacsule, tu imi amintesti de Goe:
profesorul: Nu e asa ca pamantul este rotund?
Goe: da.
profesorul: bravo Goe, vezi ca stii! Ai nota 10.

Edited by zmedeu, 01 December 2009 - 19:56.


#1136
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008

View Postboierneacsu, on 1st December 2009, 19:37, said:

beglerbegul Rumeliei Hadamb Suleiman Pasa este cel care il ataca pe Stefan la 1472 (lupta de la Vaslui).

1475, 10 ianuarie.

#1137
boierneacsu

boierneacsu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzmedeu, on 1st December 2009, 19:51, said:

hahahahahaha...
cand eu iti spun ca Bassa Romania poate insemna Balcanii tu ma faci urechist (si desteptule, ce inseamna sub turci Romania in Balcani daca nu teritoriul ocupat de ei de la bizantini si denumit Rumelia?).
sunt lucruri total diferite ceea ce ai sustinut tu ca inseamna "Bassa Romaniae" si ceea ce sustine mdionis.
tu ai spus ca e vorba de "Romania de Jos" iar mdionis ca e "Pașa Romaniei" (beglerbegul Rumeliei). total diferit.

apropo de "Bassa", sa ne mai uitam din cand in cand si pe wikipedia:
http://en.wikipedia....sha#Linguistics
The English forms bashaw, bassaw, bucha etc., general in the 16th and 17th century, derive through the medieval Latin and Italian word bassa.
adica, Fanele, in latina medievala "bassa" inseamna "pașa", nu "de jos".


View Postzmedeu, on 1st December 2009, 19:51, said:

Neacsule, tu imi amintesti de Goe:
profesorul: Nu e asa ca pamantul este rotund?
Goe: da.
profesorul: bravo Goe, vezi ca stii! Ai nota 10.
ala era Ftiriadi, urechistule.

Edited by boierneacsu, 01 December 2009 - 20:04.


#1138
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postboierneacsu, on 1st December 2009, 20:04, said:

ala era Ftiriadi, urechistule.
ok, mi-a expirat suspendarea. am revenit.
cum spuneam, era vorba de micul Ftiriadi, nu de Goe.

#1139
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postboierneacsu, on 1st December 2009, 21:04, said:

ala era Ftiriadi, urechistule.
nu ba, ala esti tu.

#1140
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostC988, on 1st December 2009, 19:53, said:

1475, 10 ianuarie.
corect. scuze. da, lupta de la Vaslui a fost la 1475, nu 1472.

#1141
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postboierneacsu, on 1st December 2009, 21:04, said:

adica, Fanele, in latina medievala "bassa" inseamna "pașa", nu "de jos".
fara a ma pricepe la nuante lingvistice, doar din considerente istorice, ti-am negat imbecilitatea ta de inspiratie maghiara, ca ar fi fost vorba despre Moldova ori Tara Rumaneasca. De la bun inceput, fara sa-mi pierd vremea la detalii, ti-am explicat ca are de a face cu Romania (adica imperiul bizantin, probabil Balcanii).

Ceea ce este de retinut: Romania era un nume de prestigiu. Iar contaminarea la nord de Dunare, a numelui de Romania, care ulterior devine sinonim cu valah, ba chiar il inlocuieste (aruncand-l - pe valah - in desuetitudine, ba chiar patriarhia BOR-ului a interzis denumirea de UngroValahia), a putut avea loc numai dupa caderea Constantinopolului. Asta trebuie sa intelegi.

Totodata, sursele externe, nu cele valahe si moldave, au acceptat substitutia nu prin mostenirea directa (Romania -> Valahia, Romania -> Moldova) ci prin un intermediar, Dacia Traiana si colonizarea romana.

Probabil (mai mult ca sigur) vei intampina dificultati cognitive sa absorbi acest concept. Colonizarea romana sub Traian a Daciei, la papii din jurul anului 1500 care recunosc originea romana a valahilor devine o necesitate pentru a NU valida mostenirea Romaniei a tarilor valahe. Decat raul cel mare, mai bine raul cel mic. Mai bine acceptam originea romana a valahilor decat sa le confirmam rolul lor de mostenitori ai bizantinilor. Asta face de altfel pe acest forum marcuzzzo.

IN rest, freac-o.

Edited by zmedeu, 01 December 2009 - 20:35.


#1142
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Eu sustin continuitatea sau mai bine zis ramanerea pe loc a populatiei latinizate din epoca lui Traian, lucrul bine cunoscut,de altfel, fie de curia romana,fie de catre cei mai mari carturari ai vremi.  

Toti relateaza de cum valahii se numeau pe insisi "romani".

Eu tin sa dau incredere papei decat prostului de zmedeu

#1143
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 21:08, said:

Eu sustin continuitatea sau mai bine zis ramanerea pe loc a populatiei latinizate din epoca lui Traian, lucrul bine cunoscut,de altfel, fie de curia romana,fie de catre cei mai mari carturari ai vremi.  

Toti relateaza de cum valahii se numeau pe insisi "romani".

Eu tin sa dau incredere papei decat prostului de zmedeu
Mai aștept documentele papale despre românii nord-dunăreni din perioada 500-1200.

#1144
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostDiogene, on 1st December 2009, 20:41, said:

Mai aștept documentele papale despre românii nord-dunăreni din perioada 500-1200.

uite ca ti-am dat doua

#1145
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 21:42, said:

uite ca ti-am dat doua
Din perioada 500-1200, conform subtitlului topicului.

#1146
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostDiogene, on 1st December 2009, 20:53, said:

Din perioada 500-1200, conform subtitlului topicului.

pana atunci da-mi si tu un document din perioada 400-1400 care sa-i pomeneasca pe albanezi,iar apoi ti-i dau eu.

#1147
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 21:08, said:

Eu sustin continuitatea sau mai bine zis ramanerea pe loc a populatiei latinizate din epoca lui Traian, lucrul bine cunoscut,de altfel, fie de curia romana,fie de catre cei mai mari carturari ai vremi.  

Toti relateaza de cum valahii se numeau pe insisi "romani".

Eu zic că e mai bine să nu amestecăm chestiunile.

Continuitatea de folosire a etnonimului "român" (cu toate variantele sale dialectale și subdialectale) de către populația romanofonă din Balcani și originea romanică a idiomurilor lor sunt niște lucruri bine stabilite și acceptate de lingviștii istoricii români sau străini, demonstrabile prin argumente cruciale e su questo non ci piove.

Continuitatea de locuire a Daciei Traiane de către o populație latinofonă în cuprinsul primului mileniu al erei creștine este o chestiune pusă în discuție și pentru care se pot aduce argumente circumstanțiale în ambele sensuri.

Din acceptarea primului fapt nu decurge automat acceptarea celui de-al doilea.

#1148
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 22:08, said:

Toti relateaza de cum valahii se numeau pe insisi "romani".
Nu este adevarat.
Abia dupa caderea Constantinopolului, adica dupa anul 1453, apar primele documente ca valahii si moldovenii isi insusesc identitatea de romani (sub diferite forme, mai intai ca urmasi ai Bizantului, ulterior a Romei, dupa ce notiunea de roman, sub otomani, decade ca pozitie sociala).

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 22:08, said:

Eu tin sa dau incredere papei decat prostului de zmedeu
papa ala al tau se suparese pe valahi ca se proclamasera mostenitori ai Romaniei (ca legitimi urmasi ai imparatilor bizantini si a civilizatiei pe care o reprezentau) motiv ca-i reduc pe valahi la nivel de urmasi ai colonistilor romani ai lui Traian, cuceritorul Daciei.

Conceptul promovat de renascentisti se referea la denigrarea aspiratiilor valahe, ca urmasi ai Romaniei.

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 22:42, said:

uite ca ti-am dat doua
vad o singura demonstratie:

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 11:48, said:

14 noiembre 1234.
si asta demonstreaza ca esti handicapat mintal, ca nu intelegi ca perioada 500-1200 nu include anul 1234.

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 22:55, said:

pana atunci da-mi si tu un document din perioada 400-1400 care sa-i pomeneasca pe albanezi,iar apoi ti-i dau eu.
albanezii ne fiind urmasii ilirilor, ai o problema. Si una mare. Albanezii in plus evidenteaza o romanizare care nu s-a petrecut in spatiul balcanic, cu alte cuvinte, interesectia influentelor latine cu cele ale  latinei balcanice sunt doar partiale. De unde rezulta ca albaneza s-a format initial intr-un alt cadru, diferit de cel balcanic.

Sa-ti traduc: albanezii sunt imigranti in Balcani. Ei provin din alta parte.

View Postmdionis, on 1st December 2009, 22:56, said:

Continuitatea de folosire a etnonimului "român" (cu toate variantele sale dialectale și subdialectale) de către populația romanofonă din Balcani
de fapt corect ar fi: continuitatea de folosire a entonimului "roman" (cu toate variantele lingvistice intalnite in Balcani) de catre populatiile latinofone si nelatinofone din Balcani...

Edited by zmedeu, 01 December 2009 - 22:12.


#1149
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postzmedeu, on 1st December 2009, 21:14, said:

Nu este adevarat.
Abia dupa caderea Constantinopolului, adica dupa anul 1453, apar primele documente ca valahii si moldovenii isi insusesc identitatea de romani (sub diferite forme, mai intai ca urmasi ai Bizantului, ulterior a Romei, dupa ce notiunea de roman, sub otomani, decade ca pozitie sociala).

papa ala al tau se suparese pe valahi ca se proclamasera mostenitori ai Romaniei (ca legitimi urmasi ai imparatilor bizantini si a civilizatiei pe care o reprezentau) motiv ca-i reduc pe valahi la nivel de urmasi ai colonistilor romani ai lui Traian, cuceritorul Daciei.

deci negustorii apuseni cind stateau de vorba cu taranii stiau ca acestia din urma si-au insusit identitatea de la imparatii constantinopolitani.
Asa ca bietul barbat de prin sat, afland de caderea constantinopolului a zis intr-o zi, scuipand seminte si band rachiul: "hai sa-mi schimb numele de la vlah la roman"...

n-as vrea sa fiu ofensiv,dar abia isi cunostea boierul,imagineaza-ti un pic cum un fapt cunoscut (caderea orasului constantinopolului) de o minoritate infima dintre domnitori si carturari, s-ar fi putut strecura la strat cel mai de jos al societatii...




Quote

albanezii ne fiind urmasii ilirilor, ai o problema. Si una mare. Albanezii in plus evidenteaza o romanizare care nu s-a petrecut in spatiul balcanic, cu alte cuvinte, interesectia influentelor latine cu cele ale  latinei balcanice sunt doar partiale. De unde rezulta ca albaneza s-a format initial intr-un alt cadru, diferit de cel balcanic.

poeta voiai sa spui "nefiind" urmasii... restul frazei nu-l mai cumentez

Quote

Sa-ti traduc: albanezii sunt imigranti in Balcani. Ei provin din alta parte.

da au picat din cer ca romanii.

Edited by marcuzzzo, 01 December 2009 - 22:51.


#1150
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 22:51, said:

deci negustorii apuseni cind stateau de vorba cu taranii stiau ca acestia din urma si-au insusit identitatea de la imparatii constantinopolitani.
si de unde ai tras tu concluzia ca negustorii apuseni stateau de vorba cu taranii?

Din toate documentele publicate nu reiese asa ceva. Reiese insa altceva. Ca negustorii apuseni erau inspaimantati cand treceau prin Codrii Vlasiei plini de fiinte umane care bagau frica in ei prin aparitiile lor inspaimantatoare dar si prin desele jafuri care le comiteau. Tot acei negustori descriau conditiile mizerabile in care vietuiau taranii valahi, care traiau in bordeie ascunse in pamant mancati de paduchi si plosnite.

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 22:51, said:

n-as vrea sa fiu ofensiv,dar abia isi cunostea boierul,imagineaza-ti un pic cum un fapt cunoscut (caderea orasului constantinopolului) de o minoritate infima dintre domnitori si carturari, s-ar fi putut strecura la strat cel mai de jos al societatii...
numai din exprimarea asta reiese cat de mult pret pui tu pe societatea valahilor (cum descreia Cantemir societatea celor drepti, nu a veneticilor, nu a armenilor, evreilor, turcilor, bulgarilor, grecilor si a vecinilor, neamuri nu de acelasi rang cu valahii). In creierul tau valahii erau niste fiinte inferioare, prea putin ridicate cultural ca sa aiaba pretentia a fi urmasii Romaniei.

E clar ca esti un italian infumurat care nu pretuieste rolul Balcanilor in ridicarea culturala a occidentului prin fenomenul denumit Renastere.

Edited by zmedeu, 02 December 2009 - 01:02.


#1151
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postmarcuzzzo, on 1st December 2009, 23:51, said:

poeta voiai sa spui "nefiind" urmasii... restul frazei nu-l mai cumentez

da au picat din cer ca romanii.
uite baietelule, incerc sa fiu dragut cu tine (cu toate ca dovedesti ca nu stii nimic). Hai sa construim ceva logic.

1. limba albaneza este o limba satem (Using the satem/centum isogloss as a guide, Indo-Iranian, Baltic, Slavic, Armenian, and Albanian serve as  one central area. )
2. limba ilira era o limba kentum

Cu alte cuvinte ilira si cu albaneza nu se pupa. Asa ca albanezii nu pot fi urmasii ilirilor. Inseamna ca au venit din alta parte (ceea ce se stie, caci albanezii au ajuns in nordul Albaniei de astazi, prin sec XI venind dinspre est).

Albaneza prezinta influente latine care nu corespund cu caracteristicile latinei balcanice (adica a limbii rom^ne) nici macar cu cele ale ipoteticei limbi dalmate (asta fiind o creatie artificiala are elemente ce o apropie de piemonteza). Unde au intrat aceste influente latine in albaneza, daca nu in Balcani, atunci unde?

E clar ca exista elemente comune cu limba rom^na, atat latine cat si nelatine. Dar acestea prezinta asemanari foarte mari cu cele rom^nesti incat e clara influenta, din rom^na inspre albaneza.

Exista o speculatie ca albaneza ar fi un dialect trac, probabil limba dacilor. Dar mai plauzibil ar fi ca albaneza sa fie una din limbile ale zecilor de populatii aduse de romani si bizantini din Anatolia si sedentarizate in Balcani. O limba ce incepuse in Anatolia procesul de latinizare.

Edited by zmedeu, 02 December 2009 - 06:52.


#1152
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postzmedeu, on 2nd December 2009, 06:48, said:

1. limba albaneza este o limba satem (Using the satem/centum isogloss as a guide, Indo-Iranian, Baltic, Slavic, Armenian, and Albanian serve as  one central area. )
2. limba ilira era o limba kentum

Cu alte cuvinte ilira si cu albaneza nu se pupa.
aicișa zice că It is still unknown whether Illyrian was a satem or a centum language.
uite si cuvintele ilire pe care le cunoastem + cam putine ca sa ne facem o idee cat de cat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate