Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ProTV 3D !

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
"Ne gândim la următorul pas, care este Pro TV 3D", a spus Paraschiv. El a declarat pentru presă că, în 2010, vor începe câteva experimente pentru Pro TV 3D

http://www.mediafax....-upc-hd-4944699

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil vor trebui sa livreze si ochelari ptr asa ceva.

#3
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Cum ar fi sa vezi meciurile 3D?  :lol:

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003

View Posteiffel, on 30th September 2009, 10:48, said:

Probabil vor trebui sa livreze si ochelari ptr asa ceva.

Cu siguranta... cel putin in prima faza
Probabil ca va urma 3D si fara ochelari dar asta numai dupa ce vor scadea preturile la tv-urile 3DTV... 3DTV fara ochelari am inteles ca se va lansa la Sky UK anul viitor cu pret promotional pentru aparat/monitor 3DTV

View Postruthless, on 30th September 2009, 10:51, said:

Cum ar fi sa vezi meciurile 3D?  :lol:

Mai avem de asteptat... vreo 5-6 ani

Edited by rz, 30 September 2009 - 10:03.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cum ar fi sa vezi meciurile 3D?
Deocamdata si filmele 3D sunt destul de putine. Ca sa transmiti un meci, ar fi nevoie de o aparatura extrem de scumpa.

#6
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Asta-i viitorul, totusi.

#7
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007
in aproximativ 5 ani o sa avem si pro tv 3d pana atunci enjoy hdtv

#8
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 02.05.2006
Cei care sunt pe UPC Digital sau cu acoperire DTT se pot bucura de HDTV. Pana atunci, noi astia abonati la RDS mai avem de asteptat... De 3DTV nici nu mai are rost sa mentionam.

Edited by GABBO, 30 September 2009 - 21:32.


#9
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostGABBO, on 30th September 2009, 22:31, said:

Cei care sunt pe UPC Digital sau cu acoperire DTT se pot bucura de HDTV. Pana atunci, noi astia abonati la RDS mai avem de asteptat... De 3DTV nici nu mai are rost sa mentionam.
RCS a cumparat fotbal comercial (de doi bani) in loc sa investeasca in calitate (dpdv al programului si al calitatii transmisiei lui).

#10
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
eu nu inteleg.
de ce atata investitii intr-o tehnologie care nu va fi niciodata profitabila.
nu vreau sa fac reclama la torrente sau stiu eu ce, dar de exemplu, un serial american nu este foarte popular in format hd (de ex formatul normal, pt monitoarele de 15'' este de vreo 300-400mb pt 40 min cat tine un episod, cel in format complex are vreo 1gb).
ca sa nu mai zic de blueray, lumea este conservatoare si tot timpul se va uita in urma, de exemplu filmul greu de ucis 1,2 si 3 au facut ravagii in blockbusterul american, nimic nu poate fi mai palpitant decat sa mergi la o sala de cinema si sa vezi filme in format normal.
eu cel putin am fost la o sala de cinema pe blvd elisabeta, destul de invechita, am vazut filmul x-men, si mi-a placut, chiar daca n-a fost Dolby Digital-ul implicat, 3d, sau alte nume pompoase care sa te faca sa dai bani.
protv a fost bun pana acum cativa ani.
acuma ca au scos 3d-ul..
nu stiu, e ca si cum Hai sa dam mii si mii de euro pe Vertu (mobil).
asa si? ce e cu el? pai e fiță.
asa si 3d-ul IN TELEVIZIUNE.
progresul merge pana la un punct in mass-media.
serialele politiste sunt intr-un format clasic, pt un anumit public.
la fel si protv-ul in format 3d.
o sa fie foarte foarte scump.
si niciodata nu va prinde.
pentru ca oamenii vor eficienta, acuma banii-s mai putini, in general e bine sa fii chibzuit.

#11
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Eu inca nu prind ProTV in HD cum trebuie, n-am vazut un film 3D niciodata ... asa ca intrebarea mea:

"Pentru cine baga ProTV in 3D? Care e publicul lor tinta?"

#12
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Pentru voi televiziunea trebuia sa se cantoneze la tehnologia filmului mut, doar sa fie cat mai ieftina sau gratis. Poate sunt si oameni care vor calitate pentru filme si emisiuni nefurate de pe torrente.

#13
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 03.10.2007
Cred că 3DTV-ul se va implementa și la noi numai dacă UE va obliga statele membre să introducă așa ceva cum este DVB-T-ul. 3D-TV-ul poate peste 5, 6, 7 ani, cine știe ! Când s-a deschis primul topic despre HDTV Pro-TV-ul parcă nu avea formatul ăsta ? Cine știe ce ne mai rezervă viitorul iar prețurile mai coboară și ele în timp !

#14
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Quote

Cred că 3DTV-ul se va implementa și la noi

Vorba ceea: ce e la noi nu-i la mine se adevereste si cand vine vorba de HDTV in jeneral!

Romania are pana acu un singur canal HDTV pe satelit (16E) si anume TVR HD si acela codat !

  Investitia in asemenea aparate HDTV se merita doar daca iti permiti intreg "lantul" HD zic eu

Deci pe langa sistemul de receptie e necesar si un televizor FULL HD , nu HD Ready cum au majoritatea covarsitoare a celor care poseda tvuri LCD resp plasme.

Apoi un receptor HDTV performant si de calitate.Momentan acestei sunt foarte putine si pe departe de a fi de firma si robuste.Tehnologie HDTV la receptoare este inca la inceput majoritatea folosind procesoare "Sti" un procesor slab pt ceea ce i se cere sa faca.Ia verificati.Cate receptoare HDTV au procesoare IBM, ARM, NEC? Astept raspuns!

Canalele HDTV via satelit FTA sunt putine si toate impreuna nu alcatuiesc o grila nici pe departe inca

#15
tomtom4931

tomtom4931

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 08.07.2009
3DTV deja emite FULL HD pe Eurobird.Pentru a viziona programele e nevoie de receptor HD si televizor3D(2000-5000euro).De ochelari nu mai e nevoie.

Attached Files



#16
alphacino

alphacino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 29.09.2009

View Postdoktorofsat, on 5th October 2009, 21:21, said:

Deci pe langa sistemul de receptie e necesar si un televizor FULL HD , nu HD Ready cum au majoritatea covarsitoare a celor care poseda tvuri LCD resp plasme.
Da HD Ready ce are, doctore?

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

3DTV deja emite FULL HD pe Eurobird.Pentru a viziona programele e nevoie de receptor HD si televizor3D(2000-5000euro).De ochelari nu mai e nevoie.

Depinde ce fel de 3D vor sa implementeze cei de la ProTV - daca il vor pe cel de care zici tu, e nevoie de timp si bani.
Pe de alta parte cred ca si acum ar putea transmite filme 3D de genul celor cu ochelari. Din moment ce se gasesc in comert DVD-uri ( deci nici macar HD ) livrate cu ochelari, ar fi suficient sa le transmita in formatul respectiv.

#18
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
De acord cu tine Eiffel, cu precizarea ca trebuie totusi un TV cu o frecventa de minim 120 Hz ca sa poti vizualiza decent filme native 3D (in afara de ochelari specializati pe tipul 3D al filmului respectiv). Se pare ca TV 3D fara ochelari (exista mai nou si asa ceva) au totusi niste carente.
Cat despre vizualizarea 3D la TV acuma este intradevar o fita, dar pe viitor va fi un element firesc. Dupa cum vor fi si emisiunile holografice, urmarirea realitatii virtuale prin intermediul unor casti specifice, manipularea electronicelor cu ajutorul gandurilor, etc. Fiecare face pasul spre o tehnologie mai noua functie de pasiunea lui pentru TV si cinema si fondurile la dispozitie.
Cat despre ProTV HD, m-as bucura sa vad intai ca da mai des filme si documentare macar 720p (in afara de stiri), apoi dupa aceea sa isi puna problema de 3D.
Ce-i drept, orice provider si societate de TV trebuie sa analizeze si sa investeasca in tehnologia de maine, altfel la un moment dat pierde din piata. Ines este un exemplu pozitiv in acest sens, din pacate negativ din alte puncte de vedere (marketing, oferta valorica, etc).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate