Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

bracketing

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008

View Postzaxis, on 17th July 2010, 09:51, said:

dar tu ai facut 3 poze? adica ai apasat de 3 ori pe declansator?
nu inteleg. cum adica sa apas de trei ori? am incercat si imi face trei poze care nu sunt identice dar nu din cauza expunerii (pentru ca nu este nicio modificare intre cele trei poze) ci din cauza miscarii subiectului (nu neaparat din cauza deplasarii lui ci din cauza miscarii insesizabile a mainii).
cred ca imi scapa ceva.
poti fi mai explicit?
multumesc.

#20
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postzvonacfirst, on 17th July 2010, 09:30, said:

am un nikon d5000 si cu bracketing-ul activat nu-mi face cele trei poze de care vorbiti voi, face una jpg si una nef.
am rascolit prin menu si nu am gasit o alta referire la aceasta setare.
Banuiesc ca nu are rost sa te intreb daca ai citit manualul nu-i asa?!! :deadtongue: Acea optiune (prima subliniata de mine) nu este braketing este modul de salvare care poate fi JPEG cu nivelele de compresie (basic,normal si fine) RAW sau RAW+JPEG

View Postzvonacfirst, on 17th July 2010, 16:07, said:

nu inteleg. cum adica sa apas de trei ori? am incercat si imi face trei poze care nu sunt identice dar nu din cauza expunerii (pentru ca nu este nicio modificare intre cele trei poze) ci din cauza miscarii subiectului (nu neaparat din cauza deplasarii lui ci din cauza miscarii insesizabile a mainii).
Pentru braketing (de expunere) cauta in manual pagina 103!
Manual D5000

P.S.Pentru a fi sigur ca nu ti se modifica incadrarea poti folosi un trepied, chiar daca braketigul este facut automat de aparat!

Edited by DannyMC, 17 July 2010 - 15:38.


#21
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007

View Postzvonacfirst, on 17th July 2010, 16:07, said:

nu inteleg. ...
poti fi mai explicit?
multumesc.
Daca ai braketing-ul activat e imposibil sa nu iti modifice expunerea. In functie de cum e setat, 2 sau 3 poze consecutive vor iesi expuse diferit. Ce vroiam eu sa spun e ca aparatul nu face automat acele poze la o singura apasare a declansatorului, tu trebuie sa faci cele 3 poze.

Oricum, cred ca te-ai lamurit deja dupa cele scrise de DannyMC.

#22
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008
manualul l-am citit, nu asta e problema. intreb eu: de unde se intelege din pag. 103 din manual ca se fac trei poze si bla, bla, bla.
din ce citisem pe aici mi-am imaginat ca eu fac o poza iar aparatul salveaza trei (aceeasi poza cu trei valori diferite ale WB.

acum cred ca am inteles.
mai intreb ceva: sa zicem ca fac o poza de grup si activez braketing-ul. daca trag o rafala de trei poze este Ok? pentru ca mi se pare ok pentru subiecte statice, dar daca am un subiect in miscare numai cu o rafala de 3-4 poze pot sa surprind cam aceleasi conditii de iluminare. daca intre declansari las macar 1 secunda subiectul se va afla in alta pozitie ceea ce inseamna ca si in alta lumina.

#23
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postzvonacfirst, on 21st July 2010, 19:54, said:

manualul l-am citit, nu asta e problema. intreb eu: de unde se intelege din pag. 103 din manual ca se fac trei poze si bla, bla, bla.
Bla,bla,bla... de aici:
Attached File  untitled.JPG   184.62K   234 downloads

#24
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007

View Postzvonacfirst, on 21st July 2010, 19:54, said:

din ce citisem pe aici mi-am imaginat ca eu fac o poza iar aparatul salveaza trei (aceeasi poza cu trei valori diferite ale WB.
Nu ti-ai imaginat bine. Si e vorba de 3 valori diferite de expunere, nu de wb.

View Postzvonacfirst, on 21st July 2010, 19:54, said:

mai intreb ceva: sa zicem ca fac o poza de grup si activez braketing-ul. daca trag o rafala de trei poze este Ok? pentru ca mi se pare ok pentru subiecte statice, dar daca am un subiect in miscare numai cu o rafala de 3-4 poze pot sa surprind cam aceleasi conditii de iluminare. daca intre declansari las macar 1 secunda subiectul se va afla in alta pozitie ceea ce inseamna ca si in alta lumina.
Inainte de a-ti raspunde am si eu o intrebare la tine: de ce vrei tu sa faci braketing?

#25
RIon

RIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.01.2005
HDRI :)

#26
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View PostRIon, on 1st August 2010, 16:26, said:

HDRI :)
Pai, daca vrei HDR, foloseste setarile manual. In felul asta vei putea stabili la valori mai mari decat iti da aparatul.
Si poti folosi mai mult de trei.
Si deci poate iesi mai bine.

#27
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
udreadan l-ai bagat de tot in ceata, pai el nu stie cu ce se mananca bracketing-ul si il pui sa faca, cadrele manual....

bracketingul este recomandat acolo unde sunt mari diferente de lumini si umbre, ex: apus-ul - daca tragi un singur cadru cu aparatele de azi nu reusesti sa ai acea dinamica cum vezi cu ochiul, aici intervine bracketing-ul, sa poti sa dai mai multa dinamica in posa

Pe unele nikon ai intre 3 si 5 cadre pt bracketing

uite si un exemplu din 5 imagini diferenta de 1 stop

[ http://badorgood.com/img/10-01-305335/apus-in-munti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


la cat de puternica era lumina soarelui pietrele abia de s-ar fi vazut cu un singur cadru...

Edited by Cadyllac, 04 December 2010 - 07:46.


#28
mishudd

mishudd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 07.12.2007
Cadrele initiale:
[ http://s1.postimage.org/26mwathac/IMG_0517.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s1.postimage.org/26m0vlvwk/IMG_0515.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s1.postimage.org/26me3wnus/IMG_0516.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cadrul final cu masti simple:
[ http://s2.postimage.org/1y427j63o/IMG_medium_hdr_updown.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cadru final cu masti complexe:
[ http://s3.postimage.org/a6svi3b8/IMG_0515.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mishudd, 25 March 2011 - 11:53.


#29
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Intrebare : daca ai un singur cadru raw nu poti intra in photoshop de ex sa setezi ev -1 sa salvezi apoi +1 sa salvezi si apoi sa folosesti cele 3 rawuri?  Este o diferenta intre asta si bracketingul din aparat?

#30
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
De putut - poti orice, dar nu iese bine cum vrei tu.

Raspunsul scurt: tragi mai multe cadre cu expuneri diferite.
Raspunsul lung: google tutoriale hdr.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate