Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

bracketing

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nickserr

nickserr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.03.2008
Stiu ca bracketingul are legatura cu expunerea, ca face 3 foto, una expusa normal, una supraexpusa si una subexpusa, dar cam atit. Ce e de fapt braketingul si ce reprezinta valorile +-1/3 EV, +-2/3 EV, +-1 EV? Care este diferenta dintre fotografiile realizate la fiecare dintre cele 3 valori?

Edited by nickserr, 29 September 2009 - 22:32.


#2
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

 nickserr, on 29th September 2009, 23:23, said:

Stiu ca bracketingul are legatura cu expunerea, ca face 3 foto, una expusa normal, una supraexpusa si una subexpusa, dar cam atit. Ce e de fapt braketingul si ce reprezinta valorile +-1/3 EV, +-2/3 EV, +-1 EV? Care este diferenta dintre fotografiile realizate la fiecare dintre cele 3 valori?

nu sunt cel mai avizat... dar aceia sunt pasii de expunere - cu cat vrei sa iti sub/supra-expuna bracketingul... Practic de bracketing nu prea ai nevoie decat atunci cand stii ca subiectul o sa-ti dispara foarte repede si nu ai timp sa faci toate setarile...
eu am inteles cel mai bine cum merge chestia asta facand teste... asa ca ia aparatul, alege un punct, si fa-i 3 poze cu bracketing... modifica apoi pasii de expunere si fa iar 3 poze... modifica iar si tot asa... o sa-ti dai seama sigur de diferenta...

sunt sigur ca o sa ai si raspunsuri mult mai bune ca asta :)

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Bracketing-ul inseamna achizitia mai multor cadre (nu neaparat 3), iar intre aceste cadre exista o diferenta, unul din parametri variaza.
Bracketing-ul pe expunere (la asta te-ai referit tu) are loc in felul urmator: aparatul calculeaza parametrii corecti pentru o expunere normala, iar daca l-ai setat sa faca bracketing in 3 pasi sa zicem cu +/-1 EV (sau +/- 1 stop), atunci o sa iti faca 3 poze, una subexpusa cu un stop, una expusa normal si una supraexpusa cu un stop. Daca esti cu aparatul pe prioritate de diafragma, o sa iti faca expunerea variind timpul de expunere. Daca esti cu aparatul pe prioritate de timp, o sa iti faca expunerea variind diafragma.
Bracketing-ul pe flash: similar cu cel pe expunere, o sa iti calculeze cu ajutorul preflash-urilor o putere necesara in flash pentru expunerea corecta, apoi o sa iti faca 3 poze, una subexpusa, una normala si una supraexpusa, insa variind puterea de iluminare a flash-ului.
Exista aparate care permit mai multi pasi de bracketing (de la 2 pana la 9), de asemenea, si marimea pasilor poate varia (de la o treime de stop pana la 2 stopuri).
Bracketingul poate fi folositor atat atunci cand ai o gama dinamica destul de mare in imagine (contraste puternice), fie cand vrei sa faci hdr-uri. Cand faci bracketing se recomanda sa ai aparatul pe trepied, sa fie cadrele identice ca si compozitie.

LE: uitai de white balance bracketing. Ia expuneri cu diferite setari de white balance.

Edited by pisoiu2, 30 September 2009 - 08:17.


#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
http://www.dpreview....acketing_01.htm

#5
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 23.12.2008

 nickserr, on 29th September 2009, 23:23, said:

Stiu ca bracketingul are legatura cu expunerea, ca face 3 foto, una expusa normal, una supraexpusa si una subexpusa, dar cam atit. Ce e de fapt braketingul si ce reprezinta valorile +-1/3 EV, +-2/3 EV, +-1 EV? Care este diferenta dintre fotografiile realizate la fiecare dintre cele 3 valori?

Exista mai multe tipuri de bracketing - unul din site-urile de foto (pe care nu o sa-l mentionez din motive de concurenta) din ro tocmai a publicat un articol bine documentat despre tipurile de bracketing; intrebarea ta se refera la bracketingul pentru expunere si o sa incerc sa ma refer la acesta.
Daca fotografiezi un subiect cu domeniu dinamic mare (adica un subiect care are zone foarte intunecate si zone foarte luminate) o sa constati ca senzorul fotografic nu poate percepe simultan detaliile din cele doua zone; daca expui astfel ca detaliile din zonele f intunecate sa apara corect atunci pierzi detaliile din zonele f luminate si invers, daca expui astfel incat sa pastrezi detaliile din zonele f luminate atunci pierzi detaliile din zonele f intunecate. Aceasta se intampla pentru ca domeniul dinamic al senzorului foto este (mult) mai mic decat domeniul dinamic intalnit in general in natura.
Pentru a trece de aceasta limitare tehnica data de senzorul foto se poate folosi (uneori) bracketingul. Sa zicem ca fac o fotografie in modul auto si constat ca am zone subexpuse si zone supraexpuse (datorita domeniului dinamic mare al subiectului). Daca vreau sa imbunatatesc prima fotografie atunci mai fac una subexpusa (sa zicem cu un stop). Aceasta a doua fotografie o sa-mi expuna mai bine zonele luminate (o sa se vada detaliile din aceste zone) si o sa-mi faca celelalte zone (normale si cele intunecate) terci. Dar nu-mi pasa de asta - din cea de-a doua fotografie o sa pastrez doar zonele care erau prea luminate in prima fotografie si care acum sunt expuse bine.
In mod similar, o sa fac o a treia fotografie supraexpusa cu un stop - zonele care erau intunecate in prima fotografie o sa fie expuse bine acum iar restul - terci! Din nou, o sa pastrez numai partile bune din cea de-a treia fotografie si nu o sa-mi pese de restul.
In final, iau prima fotografie si ii elimin supraexpuse pe care le inlocuiesc cu zonele pastrate din cea de-a doua fotografie; elimin deasemenea zonele subexpuse din prima fotografie si le inlocuiec cu ce-am pastrat din cea de-a treia. Ar trebui sa obtin astfel o fotografie (combinata) care sa aiba toate zonele expuse corect (cu detalii).
Pentru a fi posibil sa se combine cele trei fotografii trebuie ca aparatul foto sa fie pe tripod iar subiectul sa nu se miste; nu putem face bracketing de expunere pentru un fotbalist care alearga dupa balon.
1EV in cazul bracket-ingului reprezinta un stop fotografic; +1/3EV inseamna supraexpunere cu o treime de stop; samd
Nu e obligatoriu sa ai trei expuneri pentru bracket-ing; poti sa ai si numai doua dar poti sa ai si 7. Depinde de subiect. Aparatele foto ofera trei expuneri pentru bracketing (normal, +, -) in mod auto dar daca treci pe manual poti sa setezi diafragma si/sau timpul de expunere pentru a avea cate expuneri doresti.  
Pentru combinarea celor trei fotografii exista programe care pot face selectia zonelor in mod automat; e nevoie de tripod pentru a avea fotografii aliniate cat mai bine.

#6
nickserr

nickserr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.03.2008
multumesc pentru raspunsuri.

#7
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Stiu ca cel care a deschis discutia nu s-a referit la asta dar aplicatii interesante are si bracketingul de focalizare cand se realizeaza mai multe imagini cu focalizari diferite care se combina fie pentru obtinerea unui dof mai mare fie pentru aducerea in focus a unor subiecte din acelasi cadru dar situate la distante diferite. Nu se poate realiza automat din camera.

#8
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 lstec, on 30th September 2009, 09:41, said:

Pentru combinarea celor trei fotografii exista programe care pot face selectia zonelor in mod automat; e nevoie de tripod pentru a avea fotografii aliniate cat mai bine.
Cu ce programe se pot combina cele 3 fotografii? Cum se face asta in PS ?

#9
FantazioD

FantazioD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 27.11.2008
Se pot combina in Photoshop :)

File-Automate-Merge to HDR

sau daca nu , mai sunt cateva programe ce fac asta, gen PhotoMatix :)

#10
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Nu.Eu nu vreau ca poza finala sa fie HDR,vreau ca in poza finala sa am doar detaliile care ma intereseaza din cele 3 poze, nu toate amestecate.

Edited by nirosbog, 25 October 2009 - 13:34.


#11
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Atunci combina pozele "manual" in photoshop si foloseste masti pentru a selecta doar detaliile pe care le doresti din fiecare.

#12
bogdancoltea

bogdancoltea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.08.2009

 nirosbog, on 25th October 2009, 13:33, said:

Nu.Eu nu vreau ca poza finala sa fie HDR,vreau ca in poza finala sa am doar detaliile care ma intereseaza din cele 3 poze, nu toate amestecate.
Ceea ce doresti tu este prin definitie HDR.
Cred ca aici este si o problema de fond - anume oribilitatile care survoleaza galeriile foto sub pseudonimul HDR.

Un fisier HDR de calitate trebuie sa se apropie cat mai bine de realitate si de ceea ce a perceput ochiul in momentul expunerii. Asta este ratiunea sub care a fost inventata tehnologia.

Poti incerca, desigur, sa imbini 3 expuneri manual in PS prin layere si masti (cu filtre graduale sau cu alte metode mai meticuloase).
Problema insa este continuitatea tonurilor.
Cu Photomatix poti genera un fisier foarte bun atata timp cat folosesti atent Tone mapping dupa generarea HDR-ului.

Pun aici sub forma de exemplu cele 3 expuneri initiale, HDR imbinat manual in PS si ultima un HDR generat cu Photomatix si retusat cu PS.
Sunt cateva diferente de balans al culorii, insa ceea ce vreau sa subliniez este naturaletea rezultatului si continuitatea tonurilor la ultima imagine.

Attached Files


Edited by bogdancoltea, 25 October 2009 - 15:36.


#13
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Bogdan, confundam expunerea cu focalizarea? Niros intreba cum combina cele 3 fotografii cu focalizari diferite. Adica cum se face bracketingul de focalizare. Cel pentru expuneri si implicit HDR este clar pentru toata lumea. Probabil el se refera la fotografiile cu profunzime de camp mica. Spre exemplu: ai o fotografie cu 2 persoane. Planurile dintre ele difera. Daca faci fotografia la o diafragma mare 1.8, 2.0, 2.8 este posibil ca o persona sa-ti apara in cadru si cealalta nu. Focalizand pe fiecare in parte obtii cadre in care fiecare apare pe rand in focus. Niros se intreaba probabil cum face sa combine acele fotografii a.i. sa apara sharp in focus ambele persoane.

#14
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 caramell, on 25th October 2009, 15:11, said:

Atunci combina pozele "manual" in photoshop si foloseste masti pentru a selecta doar detaliile pe care le doresti din fiecare.
Multumesc.De fapt,alta varianta nu cred ca as avea,deocamdata asta parea cea mai buna solutie...dar si cam meticuloasa. :)
Daddy,despre expunere vorbeam, insa cred ca si focalizarea se poate rezolva la fel ca mai sus.

#15
bogdancoltea

bogdancoltea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.08.2009
Nu am vazut ideea de focus mentionata de nirosbog , ci de gepres.
Daca e intr-adevar vorba de confuzie, atunci ce am mentionat vis a vis de HDR ramane util pt cei interesati la modul general de acest aspect.

Legat de "focus bracketing" cel mai capabil software pentru asa ceva este Helicon Focus
O imbinare manuala in PS este extrem de dificila, daca este vorba de imagini close-up sau macro.
Atasez un exemplu.
3 imagini imbinate in Helicon, la f/8. Am focalizat manual pe planta, torace si cap apoi aripi.
Ideal, ar mai fi fost nevoie de o expunere cu focus si mai in fata pentru a include total petalele in DOF.
Am ales f/8 ca diafragma minima pentru a pastra fundalul perfect uniform si o calitate cat mai buna a imaginii.




 daddy, on 25th October 2009, 15:52, said:

Spre exemplu: ai o fotografie cu 2 persoane. Planurile dintre ele difera. Daca faci fotografia la o diafragma mare 1.8, 2.0, 2.8 este posibil ca o persona sa-ti apara in cadru si cealalta nu. Focalizand pe fiecare in parte obtii cadre in care fiecare apare pe rand in focus. Niros se intreaba probabil cum face sa combine acele fotografii a.i. sa apara sharp in focus ambele persoane.
Poate nu te referi direct la persoane si e un exemplu aleatoriu.
Daca e un exemplu intentionat atunci nu e nevoie de software, numai de viziune fotografica.
O imagine cu 2 subiecti concurenti in focus, produce neclaritate in concept si un impact vizual diluat.

Attached Files


Edited by bogdancoltea, 25 October 2009 - 18:50.


#16
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Era un exemplu aleatoriu.
Mesajul lui niros venea imediat dupa mesajul in care scria gepres despre bracketingul de focalizare, de acea am crezut ca se refera la acel tip de bracketing, mai ales ca cel pentru expunere este explicat in foarte multe topicuri despre HDR.

#17
zvonacfirst

zvonacfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 19.08.2008
salut.
am un nikon d5000 si cu bracketing-ul activat nu-mi face cele trei poze de care vorbiti voi, face una jpg si una nef.
am rascolit prin menu si nu am gasit o alta referire la aceasta setare.

Edited by zvonacfirst, 17 July 2010 - 08:31.


#18
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
dar tu ai facut 3 poze? adica ai apasat de 3 ori pe declansator?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate