Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Desenele copilariei...

- - - - -
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#757
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,556
  • Înscris: 13.06.2004
Pe bune. Cred că am să mă uit!
La noi s-a difuzat cumva serialul animat "An american tail" ?  :huh:  Sau doar filmul animat "Fievel goes West"?

#758
ambrosiee

ambrosiee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2011
nu zaietz pagadi :))

#759
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Serialul maghiar cu iepurasul ce locuia intr[-un cufar si avea urechi mari - A kockásfülű nyúl (The rabbit with checkered ears)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mNhe7UJUZEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#760
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Cine a copilarit in Epoca de Aur, poate isi mai aminteste..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xOn9b_0mtA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#761
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Cel mai terifiant si cunoscut generic, care vestea implacabil sfarsitul portiei saptamanale de desene animate (mai era si duminica la Album ceva, mai dadeau si bulgarii, nu era un capat de lume). Genericul de final a fost acelasi de la apritia rubricii "Gala desenului animat", numai inceputul s-a schimbat, odata cu trecerea la color, folosind un generic al unei emisiuni-parada Disney din 1984; genericul mai vechi era tot cu scurte sevente animate din productii Disney.
Nu stiu daca pentru acel generic s-au folosit de secventa de final de aici si de inceputul din acest film - parca se apropie de ceea ce imi aminteam. Ambele fac parte dintr-o compilatie muzicala produsa de Disney - Make mine music.

#762
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Cum naiba se numeau desenele alea in care 4 insi apasau pe o insigna si se transformau in altceva

#763
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@vyctoras1985, seamana oarecum cu desenele animat ce copia desenul Voltron;
daca nu ma insel, poate fi chiar Saber Rider and the Star Sheriffs (1987–1988) Posted Image


Cine-si mai aminteste de serialul animat Defenders of the Earth (1986– ) ?!

#764
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Uite asta e
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/goza_FPbxZo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#765
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mda, imi aduc si eu aminte de acel desen da' foarte vag.

Acum vin si eu cu o cerere !
Cand eram foarte mic, imi amintesc ca urmaream pe TVR in fiecare seara un serial animat.
Ce imi aduc aminte este ca actiunea se desfasura intr-o lume care arata exact ca cea din urmatorul clip:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rVw5UUKKzM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi amintesc ca era un supererou ce folosea o placa de surfing si mergea oriunde dorea zburand cu acea placa.

#766
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009
Un semnal al desenelor animate de la TVR din anii '90:

Attached Files


Edited by MariusMIonescu, 19 September 2015 - 21:20.


#767
mariusram

mariusram

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.02.2006
cine ma ajuta si pe mine sa imi aduc aminte cum se chema un desene vechi care s-a transmis la TVR1 cred,
incerc sa explic ce imi aduc aminte, era vorba de o nava spatiala (cu niste personaje SF, nu cred ca erau oameni) care descoperea planete noi , si imi aduc aminte ca la vreo 2, 3 episoade a aterizat pe o planeta unde pe acea planeta erau un fel de 2 rase care nu se intelegeau si intre ele era un zid, o parte din echipaj erau captive la o rasa iar altii la cealalta, iar ei incercau sa repare nava care era avariata. ceva de genu.
Va rog sa imi spuneti cum se chemau desenele. multumesc

#768
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Aventurierii Spatiului - multe din episoade extrapolau situatii sociale intalnite pe Pamant (foamete, opresiune, dragoste, razboaie, interese ascunse - sirul de episoade cu doctorul maroniu si creatura albastra, tot felul de situatii incurcate din care eroii ies cu bine). Episodul cu zidul vrea sa arate ca exista natii separate, ca rudele pot fi separate datorita unor aberatii politice si ambitii meschine - face referire la Cortina de Fier RFG/RDG sau mai degraba la coreeni, personajele se apropie de ei ca trasaturi, avand in vedere ca sunt desenati de japonezi. Personajele sunt mai mult zooantropomorfe, nu exista 100% vreunul in forma umana, unele recognoscibile altele nu, (vulpi, reptile, hipopotami, pasari carora li s-a asociat un comportament uman - siretenie, bunatate, indiferenta etc). Serialul a fost produs in 1986 dar a avut un episod pilot in 1982, dupa o carte pentru copii scrisa de o italianca.
Daca te uiti pe pagini in urma sunt si linkuri catre episoade - se poate viziona pe Youtube* si chiar descarcabil din diferite surse. TVR nu l-a dat pe tot, a reusit sa buseasca 2 episoade din cele 77.

*se cauta dupa titluri avute in functie de versiune - aventurierii spatiului, les aventuriers de l'espace, dobrodruzi z vezmiru, uuchusen sagittarius.

#769
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

View Posttom_1133, on 22 iulie 2015 - 17:03, said:

Mda, imi aduc si eu aminte de acel desen da' foarte vag.

Acum vin si eu cu o cerere !
Cand eram foarte mic, imi amintesc ca urmaream pe TVR in fiecare seara un serial animat.
Ce imi aduc aminte este ca actiunea se desfasura intr-o lume care arata exact ca cea din urmatorul clip:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rVw5UUKKzM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi amintesc ca era un supererou ce folosea o placa de surfing si mergea oriunde dorea zburand cu acea placa.
Surfiștii Aerului(difuzat pe 2 pe la sfârșitul lui 1997, începutul lui 1998)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0cFHETq0Bzo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MariusMIonescu, 26 November 2015 - 21:14.


#770
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,556
  • Înscris: 13.06.2004
O listă cu desne de Crăciun la care mă mai uitam în copilărie: http://forum.softped...8#entry18338866

Şi un site interesant: http://animatedviews...e-first-season/

#771
vallythegod

vallythegod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare. Aveti idee, cum se numeste serialul gen Power Rangers, in care niste pusti, se micsorau si intrau in TV. Se bateau, cu virusi, cred, pe circuitele aparatelor electronice, Aveau si un robot parca. Serialul a fost difuzat in aceasi perioada cu Power Ranger, dar nu mai stiu daca l-am vazut la noi sau pe italia 1, pro 7, etc/

LE: intre timp l-am gasit https://www.youtube....?v=N34MmqmxqD0.

Edited by vallythegod, 23 April 2017 - 20:47.


#772
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Desene animate cu un pui de găină care isi da seama ca sunt urmariti din cer.

#773
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Chicken Liitle.

#774
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postmalmoth, on 19 octombrie 2015 - 18:35, said:

Aventurierii Spatiului - multe din episoade extrapolau situatii sociale intalnite pe Pamant
Oare si-n Vest finalul a fost ca la noi?
Ca mie nu mi-a semanat a nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate