Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Windows "All In One" Tutorial

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ciudat. Ai folosit ultimul AIK ?
Ar mai fi o chestie - sper ca nu te-ai obisnuit cu instalarea la 7... Ca la Vista dureaza de 3 ori mai mult :D

#38
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Da, folosesc ultimul AIK.
Stiu ca instalarea la Vista e mai lenta dar nu vorbesc de durata pe total cand spun ca se misca supergreu. De la o fereastra la alta dureaza cateva minute, nu cateva secunde cat e la instalarea celor originale respectiv celor customizate.
Daca vrei iti fac un film sa te lamuresti dar sa-mi spui ce program sa utilizez ca sa inregistrez ce face VirtualBox...

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nevoie, ai fost destul de explicit. Oricum nu stiu cum lucreaza VirtualBox.
Eu ce am testat, am testat in mediu real - instalare directa pe calculator.

#40
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Da, e bine ca testezi pe calculatorul real, desi e mai usor sa testezi intai pe cel virtual.
Cum am spus, combinatia la cele originale am testat-o si pe calculatorul real si nu merge.
Nu stiu ce sa fac... :(

#41
EVANdersar

EVANdersar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2011
O chetie nu e bine explicata ? Trebuia TOATE imaginile ISO sau numai o editie (de ex Ultimate X86 si x64) ?

#42
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Daca vrei numai editiile x86 (5 editii) sau numai x64 (4 editii) e suficient iso-ul respectiv.
Daca vrei toate 9 editii (x86 si x64) trebuie ambele iso-uri.

Le gasesti la unul din linkurile din acest post:

http://forum.softped...howtopic=602351

Edited by ear1976, 04 February 2011 - 18:41.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Trebuia TOATE imaginile ISO sau numai o editie (de ex Ultimate X86 si x64) ?
O imagine de x86 contine toate versiunile de x86, plecand de la Starter pana la Ultimate.
Imaginea de "x64" contine 4 versiuni - nu exista Starter.
Asta indiferent de ce disc ai - e blocat pe versiunea de pe "ambalaj' prin fisierul ei.cfg.

Mai departe combini versiounile cum doresti tu.

#44
EVANdersar

EVANdersar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2011

View Postear1976, on 4th February 2011, 18:38, said:

Daca vrei numai editiile x86 (5 editii) sau numai x64 (4 editii) e suficient iso-ul respectiv.
Daca vrei toate 9 editii (x86 si x64) trebuie ambele iso-uri.

Le gasesti la unul din linkurile din acest post:

http://forum.softped...howtopic=602351

Am facut AiO dar cu o diferenta fata de tutorialul de aici: nu au fost mentionate numele de cod a vresiunulor Enterpise adica cnad dai sa incare install.wim treuie un numar care este 1 la enterprise(x86 si X64) .Comanda de a face DVD Bootabil nu prea e buna: comanda numelui nu este buna, nu incarca fisierul de boot (eu am lucrat cu imaginile OEM ale Sp1 )..dar in mare masura a fost bine facut

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand aici nu am folosit Enterprise daca te uiti mai atent. In exemplul dat am folosit doar versiunile comune ptr un end-user. Evident tutorialul se poata adapta si ptr a integra altele.

Numarul 1 la Enterprise nu inseamna nici un cod. Daca te uiti mai bine aici, nr 1 e la x86 ptr Starter iar la x64 ptr Home Basic. PRACTIC reprezinta POZITIA in install.wim. Cum Enterprise e singura in imagine, normal ca are nr 1. Numarul e important doar ca la instalare sa fie aranjate intr-o anumita ordine in listta versiunilor din care alegi.

Comanda de instalare este buna. Daca nu ti-a iesit din prima probabil ai gresit vre-o litera ( nu m-ar mira sa fi folosit bara verticala in loc de L mic in fata numelui - un dezavantaj in afisarea caracterelor pe forum - e totusi o diferenta vizibila |l ) ). Numele este numele dat de Microsoft versiunii pe 64 de biti. Poti sa pui ce vrei tu, eu am preferat ca rezultatul sa fie cat mai aproape de modul in care discul ar fi fost facut de Microsoft, si folosind doar tool-urile si comenzile specificate de Microsoft. Asta a fost si motivul ptr care am ales acel nume - similar Microsoft a creat o imagine, disponibila doar pe MSDN ptr Vista, continand ambele arhitecturi, in urma cu vre-o 2 ani.

#46
EVANdersar

EVANdersar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2011
am rweusit dar la comenzile dcare nu merg cu litera mica, recomand folosirea literelor cu majuscule la comnada de bopotare am folosit B majuscul si la comanda cu GMT G majuscul .Per total un tutorial bunicel


! ! !  MERGE SI PE WINDOWS 7 SP1 ! ! !

Edited by eiffel, 07 February 2011 - 09:34.


#47
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
off topic:
Ai putea te rog sa scrii cu litere normale?
Noi intelegem ca esti bucuros si entuziasmat pentru ca ai reusit sa faci o chestie simpla, dar nu e cazul sa ne scoti ochii.
Un simplu multumesc celor care te-au ajutat era suficient.
Atat timp cat nu ai descoperit roata, ce rost are sa poluezi acest topic? Tie ti-a fost de folos? Atunci respecta persoanele care l-au facut si cele care te-au ajutat.

Edited by ear1976, 06 February 2011 - 20:26.


#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

MERGE SI PE WINDOWS 7 SP1
Merge ptr orice sistem WINDOWS care foloseste o imagine install.wim. Ptr SP1 recomand sa apara intai oficialul si WAIK-ul aferent.
Pe Vista au fost probleme cu imaginile rezultate cand integrarea s-a facut cu un WAIK mai vechi.

#49
EVANdersar

EVANdersar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2011

View Posteiffel, on 7th February 2011, 09:37, said:

Merge ptr orice sistem WINDOWS care foloseste o imagine install.wim. Ptr SP1 recomand sa apara intai oficialul si WAIK-ul aferent.
Pe Vista au fost probleme cu imaginile rezultate cand integrarea s-a facut cu un WAIK mai vechi.

am luat ultimul WAIK de pe ...si sa sti ca nu stiu sa il folosesc WAIKU ptr RTM merge foarte bine si en si ultimul de pe pagina oficiala Microsoft...am testet personal fiecare editie din AiO si mer gfoarte bien (testet in VirtualBox, VMWare, si pe mai multe pc-uri...)

Edited by eiffel, 20 January 2012 - 10:13.


#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, dar... Am si eu o rugaminte - respecta regulamentul acestui forum si posteaza corect in limba romana. Nu in bataie de joc ptr aceasta. Multumesc.

#51
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009

View Posteiffel, on 28 septembrie 2009 - 10:50, said:

8.Acum va trebui sa creati imaginea bootabila. Vom folosi oscdimg.exe din pachetul AIK.
Vom folosi urmatoarea comanda data tot in Deployment Tools Command Prompt:
Oscdimg.exe -u2 -bE:\32\Boot\etfsboot.com -lGRMCULXFRER_EN_DVD -g -t07/14/2009,09:29:00 -h E:\32 E:\GRMCULXFRER_EN.ISO
Unde:
-u2 >> seteaza UDF ca sistem pentru imaginea ISO.
-b >> calea catre imaginea de boot, folosita pentru crearea sectorului de boot al discului.
-l >> Numele DVD-ului ( este litera L mic !!! )
-g >> seteaza timpul pentru toate fisierele din imagine la ora GMT
-t >> Data si ora
-h >> Include toate fisierele si folderele ascunse pentru aceasta imagine.
Calea catrea sursa de unde vor fi preluate fisierele.
Destinatia fisierului ISO.
Bună!
Am ajuns până aici și nu reușesc să-mi dau seama din ce cauză îmi dă eroare (
ERROR: Unable to create file "c:\grmculxfrer.iso" of 3944546304 bytes
Error 5: Access is denied.) la încercarea creerii imaginii ISO
Attached File  eroarew7.PNG   30.36K   10 downloads

#52
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postbvlucretiu, on 01 decembrie 2013 - 17:32, said:

ERROR: Unable to create file "c:\grmculxfrer.iso" of 3944546304 bytes
Error 5: Access is denied.) la încercarea creerii imaginii ISO
Probabil nu ai drepturi de scriere acolo. Ai rulat comanda cu privilegii de Administrator?
Încearcă să creezi imaginea pe o altă partiție.

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pune alta litera in loc de C: - ca sa copiezi pe alta partitie.
Cel mai probabil nu ai UAC dezactivat si in consecinat nu poti scrie in radacina C-ului.

In tutorial eu am folosit partitia E de la mine, dar merge si pe D, F, G...
Ptr C mai intai trebuie sa-ti iei drepturi de admin.

#54
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Bună!
Am modificat permisiunile partitiei E căci le-am copiat în această partiţie (nici în E nu funcţiona) iar acum am reuşit!
Super!
Vă mulţumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate