Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Raiffeisen Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1514 replies to this topic

#37
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Am primit azi preaprobarea financiara pentru credit de la Raiffeisen.
Este valabila 45 de zile.
Luni merg sa inchei antecontractul.

#38
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

 bogdan4ice, on 21st May 2010, 10:38, said:

Am primit azi preaprobarea financiara pentru credit de la Raiffeisen.
Este valabila 45 de zile.
Luni merg sa inchei antecontractul.

E scrisa preaprobarea asta?
Sau data prin viu grai?

#39
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 Corina2009, on 21st May 2010, 11:20, said:

E scrisa preaprobarea asta?
Sau data prin viu grai?

Buna,

Eu am primit preaprobarea scris.
Banuiesc ca e scrisa pentru toti clientii.

#40
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

 bogdan4ice, on 21st May 2010, 10:38, said:

Am primit azi preaprobarea financiara pentru credit de la Raiffeisen.
Este valabila 45 de zile.
Luni merg sa inchei antecontractul.

Felicitari!Ai grija sa pui in antecontract o perioada de minim 2 luni.3 luni ar fi perfect.Succes in continuare!

#41
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 maryo1981, on 21st May 2010, 18:50, said:

Felicitari!Ai grija sa pui in antecontract o perioada de minim 2 luni.3 luni ar fi perfect.Succes in continuare!

Am semnat antecontractul. Data limita pentru semnare CVC este 30.08.2010. In concluzie am destul timp la dispozitie dar si destule batai de cap.
Trebuie sa primesc cadastru si intabularea saptamana asta daca nu intra din nou in greva cei de la cadastru.

#42
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

 bogdan4ice, on 24th May 2010, 15:40, said:

Am semnat antecontractul. Data limita pentru semnare CVC este 30.08.2010. In concluzie am destul timp la dispozitie dar si destule batai de cap.
Trebuie sa primesc cadastru si intabularea saptamana asta daca nu intra din nou in greva cei de la cadastru.

Felicitari!Urmeaza partea mai grea acum dar nu imposibila.Succes!

#43
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

 bogdan4ice, on 24th May 2010, 15:40, said:

Am semnat antecontractul. Data limita pentru semnare CVC este 30.08.2010. In concluzie am destul timp la dispozitie dar si destule batai de cap.
Trebuie sa primesc cadastru si intabularea saptamana asta daca nu intra din nou in greva cei de la cadastru.

Ce ai mai facut?

#44
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 maryo1981, on 26th May 2010, 10:41, said:

Ce ai mai facut?
Astept sa primeasca notarul actele de la cadastru pentru a le duce la banca.
O sa sun azi sa vedem daca au iesit.
Sper sa iasa pana vineri deoarece de luni o a fie greva.

#45
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007
Hai sa va zic ce am patit astazi:
Am sunat la Fond si mi-au spus ca dosarul este aprobat  de 2 zile si ca asteapta delegatul bancii sa ridice actele. :huh:
Am sunat la banca si acum astept sa ma sune ei sa vedem ce urmeaza.(spuneau ca nu stiu nimic <_< )
Constat cu stupoare ca functionarii bancilor nu sunt interesati pic de acest program si implicit de noi,contribuabilii.(si ce sa mai vorbim de respect.......)
Asa ca pistonatiii daca vreti sa reusiti cu acest program!!!

Edited by maryo1981, 26 May 2010 - 12:08.


#46
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

 Dedelu, on 12th October 2009, 15:54, said:

Azi am primit raspunsul mult asteptat ... dosarul a fost trimis inapoi pentru completari. 

Constructorul a cumparat casa de la o persoana care a avut in grija un batran ce era la acel moment proprietarul terenului. Batranul a decedat si astfel prin contract pamantul a revenit celui care a avut grija de el. Acesta a vandut pamantul catre constructor. 

Acum, cei de la Raiffeisen in desteptaciunea lor imi cer .... (PAM-PAM) - certificatul de deces al batranului... care ia-l de unde nu-i.

In concluzie: ne mutam dosarul la BCR , la sfatul constructorului care mai are cativa clienti din acelasi bloc cu mine care au deja dosarul la Fond.

Bafta multa celor ce incearca PC-ul la Raiffeisen.

Ce ai mai facut?Noutati?Ai reusit sa iei casa prin Raiffeisen?

Edited by maryo1981, 27 May 2010 - 13:01.


#47
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Au iesit actele pentru imobil le-am dus la banca si urmeaza sa fie analizate de catre cei de la juridic iar pe urma sa merg cu evaluatorul.
Sper sa nu fie probleme sa imi subevalueze avand in vedere ca este bloc nou.

Edited by bogdan4ice, 29 May 2010 - 11:25.


#48
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

 bogdan4ice, on 29th May 2010, 12:25, said:

Au iesit actele pentru imobil le-am dus la banca si urmeaza sa fie analizate de catre cei de la juridic iar pe urma sa merg cu evaluatorul.
Sper sa nu fie probleme sa imi subevalueze avand in vedere ca este bloc nou.
Succes!

#49
aramis

aramis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.06.2005
Dobanda, cum e dobanda? Cine a cititi contractul si poate sa spuna cum este Marja Bancii? Nu se specifica in clar ca este fixa, deci e variabila.
Chiar daca cei de la RF spun "va dati seama ca nu o sa se modifice marja bancii, doar e un contract in care este implicat si statul" ... dar statul nu semneaza deloc pe acest contract!!

O zi buna!

#50
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 aramis, on 31st May 2010, 20:49, said:

Dobanda, cum e dobanda? Cine a cititi contractul si poate sa spuna cum este Marja Bancii? Nu se specifica in clar ca este fixa, deci e variabila.
Chiar daca cei de la RF spun "va dati seama ca nu o sa se modifice marja bancii, doar e un contract in care este implicat si statul" ... dar statul nu semneaza deloc pe acest contract!!

O zi buna!
Marja este fixa dar contractul nu l-am vazut.
Marja este cea mai avantajoasa de pe piata adica =3.5+EURIBOR3M. Rata pentru suma de 57000 ajunge la 275 de euro pe luna.
Poti verifica si ap site-ul bancii.
Daca iti incasezisalariul prin Raiffeisen atunci marja se modifica la =3+EURIBOR3M adica o rata de 260 euro pe luna la 57000 euro.
Cel mai bine mergi intr-o agentie si te interesezi.
De pe piata este cel mai bun credit la ora actuala totul este numai sa il acorde.

#51
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007
Tot incerc sa aflu mai multe detalii despre stadiul dosarului dar nu reusesc sa aflu. :angry2:
Ieri, am sunat la relatii cu clientii raiffeisen si nu a vrut sa-mi dea relatii despre stadiul dosarului, ma tot indruma spre sucursala si bancherul unde am depus dosarul asa ca, am sunat din nou la fond ca sa aflu daca am fost mintit si surpriza: dosarul a fost aprobat de pe 19.05 si a plecat spre banca pe 26.05.Atat am putut afla de la fond.Doamna a fost draguta si m-a ajutat.
Deci dosarul este plecat spre banca de pe 26.05.Nu stiu unde sa ma mai interesez.Cred ca o sa mai astept cateva zile dupa care voi suna la sucursala unde am depus dosarul.

#52
aramis

aramis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.06.2005

 bogdan4ice, on 31st May 2010, 21:02, said:

Marja este fixa dar contractul nu l-am vazut.

Contractul (draft) este obligatoriu sa-l primesti in momentul in care ai depus actele pentru pre-aprobare.
Din contract: "Marja bancii este de ... puncte procentuale a fost determinata luand in considerare toate cheltuielile operationale si riscul de credit al bancii".

1. Nu se specifica in clar ca este fixa. Pe principiul ca tot ce nu este interzis, este permis, eu cred ca marja bancii este variabila.
2. Daca costurile operationale cresc, poate creste Marja bancii?
3. Daca riscul de credit al bancii se modifica, se modifica si Marja?

Mai departe in contract, se spune " Modificarile clauzelor prezentului contract se efectueaza in baza acordului partilor, urmand o fi consemnate in act aditional, cu exceptia celor privind valoarea ratelor de credit si rata dobanzii curente, care se vor opera de catre banca, in conditiile prezentului contract".
Deci se pote modifica orice in contract, prin act aditional, mai putin valoarea ratelor!!

Si cea mai tare fraza din contract: "Oriunde in cuprinsul contractului de credit si daca din context nu rezulta altfel, dupa caz, pluralul va include singularul si invers". wow!
Cine imi traduce si mie fraza asta, in limba romana?

Multumesc.

#53
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 aramis, on 2nd June 2010, 21:39, said:

Mai departe in contract, se spune " Modificarile clauzelor prezentului contract se efectueaza in baza acordului partilor, urmand o fi consemnate in act aditional, cu exceptia celor privind valoarea ratelor de credit si rata dobanzii curente, care se vor opera de catre banca, in conditiile prezentului contract".
Deci se pote modifica orice in contract, prin act aditional, mai putin valoarea ratelor!!

Multumesc.

Ce inteleg din aceasta afirmatie este ca:
-clauzele contractului se pot modifica numai cu acordul partilor;
-exceptie fiind valoarea ratelelor si dobanzii pentru care nu este nevoie de acordul partilor deoarece din 3 in 3 luni se va recalcula dobanda in functie de EURIBOR la 3 luni si implicit valoarea ratelor considerand noua dobanda.

#54
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

 maryo1981, on 1st June 2010, 09:06, said:

Tot incerc sa aflu mai multe detalii despre stadiul dosarului dar nu reusesc sa aflu. :angry2:
Ieri, am sunat la relatii cu clientii raiffeisen si nu a vrut sa-mi dea relatii despre stadiul dosarului, ma tot indruma spre sucursala si bancherul unde am depus dosarul asa ca, am sunat din nou la fond ca sa aflu daca am fost mintit si surpriza: dosarul a fost aprobat de pe 19.05 si a plecat spre banca pe 26.05.Atat am putut afla de la fond.Doamna a fost draguta si m-a ajutat.
Deci dosarul este plecat spre banca de pe 26.05.Nu stiu unde sa ma mai interesez.Cred ca o sa mai astept cateva zile dupa care voi suna la sucursala unde am depus dosarul.


Azi am sunat la banca ca sa aflu ca s-a gresit actul de catre Fond  :blink:  :wacko:    .L-au trimis pentru refacere si saptamana viitoare mi-au promis ca ma suna sa semnam actele.Numai incompetenti!   :angry:  :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate