Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Raiffeisen Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1514 replies to this topic

#1459
andreealarysa26

andreealarysa26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.03.2017

View PostAddryana, on 04 aprilie 2017 - 19:33, said:

Cat dureaza analiza dosarului la banca raiffaisen? Am opinie juridic, evaluare, cf , antecontract si toate cele necesare dosarului,insa cand am intrebat cat dureaza pana il trimite la fond...ciuciu ca nu a zis nimic! Citisem ca undeva pana in 2-5 zile..se poate verifica online sau doar cand ajunge la fond? Si....banca unde am dus dosarul meu il analizeaza sau trimite la sucursala din Buc sau sucursala din judet?
la juridic cel mai rpd poate dura 2 zile sau daca ai hartii incomplete sau gresite depinde cat de repede le duci innapoi.la mine a fost nevoie sa schimb de doua ori si a fost aprobat in 6 zile si trimis la fond,dosarul ptr aprobarea juridica este trimis la bucuresti.iti poti verifica starea dosarului atunci cand este trimis la fondul de garantare.cand va fi aprobat dosarul la juridic te va anunta consiliera de la banca,pe noi asa ne-a anuntat.

#1460
andreealarysa26

andreealarysa26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.03.2017

View PostMirela666, on 04 aprilie 2017 - 18:35, said:

Multa bafta, Larisa.
Al meu este in analiza la fond, e aproape de 2 saptamani. Astept, ce pot sa fac..
in ce stadiu mai este dosarul tau?

#1461
Mirela666

Mirela666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.03.2017

View Postandreealarysa26, on 05 aprilie 2017 - 19:04, said:

in ce stadiu mai este dosarul tau?

Buna,

Eu momentan astept sa se trimita contractul de la fond la banca, mi s-a aprobat vineri abia.
La tine cum este?

#1462
andreealarysa26

andreealarysa26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.03.2017

View PostMirela666, on 10 aprilie 2017 - 16:33, said:

Buna,

Eu momentan astept sa se trimita contractul de la fond la banca, mi s-a aprobat vineri abia.
La tine cum este?
buna
eu astept sa il ia in analiza inca sunt cu stresul in dinti :)

#1463
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016

View Postandreealarysa26, on 04 aprilie 2017 - 20:58, said:


la juridic cel mai rpd poate dura 2 zile sau daca ai hartii incomplete sau gresite depinde cat de repede le duci innapoi.la mine a fost nevoie sa schimb de doua ori si a fost aprobat in 6 zile si trimis la fond,dosarul ptr aprobarea juridica este trimis la bucuresti.iti poti verifica starea dosarului atunci cand este trimis la fondul de garantare.cand va fi aprobat dosarul la juridic te va anunta consiliera de la banca,pe noi asa ne-a anuntat.

Multu!😘 Asteptam atunci!

#1464
win77

win77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2015
Buna seara , eu astept
Data Starea Se află la
03.04.2017 09:45 Solicitare în completare la banca BANCA
03.04.2017 11:00 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM

Mai este cineva care a depus pe 03.04?

#1465
andreealarysa26

andreealarysa26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.03.2017
Buna seara și noi așteptăm avem dosarul la fond în data de 5

#1466
hedesan_ionel

hedesan_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.12.2014
Salutare! Situatia mea e cam  asa.. am primit aprobare financiara prin februarie iar in 1 martie am gasit apartamentul. Am facut antecontractul in 24 martie, evaluarea am avut-o pe 5 aprilie, pe 12 am primit rezultatul, am scos un alt cf si am dus actele la banca in data de 14. Consiliera mi-a zis ca le introduce in aplicatie si de acum asteptam..nu am facut o cerere de credit nimic.. am la banca antecontractul, cf-ul, energeticul, evaluarea, releveul, contractul vanzare/cumparare si cam atat.. Astea ar fi toate actele necesare? intreb pt ca am mai primit o data asigurare ca tot e ok si aveam cf-ul expirat.. nu stiu cum pot verifica daca dosarul meu a fost trimis la centrala sau in ce stadiu este.. am impresia ca se misca mult prea greu..si mi-e frica sa nu fie uitat prin ceva sertar..multumesc

#1467
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016

View Posthedesan_ionel, on 20 aprilie 2017 - 14:33, said:

Salutare! Situatia mea e cam  asa.. am primit aprobare financiara prin februarie iar in 1 martie am gasit apartamentul. Am facut antecontractul in 24 martie, evaluarea am avut-o pe 5 aprilie, pe 12 am primit rezultatul, am scos un alt cf si am dus actele la banca in data de 14. Consiliera mi-a zis ca le introduce in aplicatie si de acum asteptam..nu am facut o cerere de credit nimic.. am la banca antecontractul, cf-ul, energeticul, evaluarea, releveul, contractul vanzare/cumparare si cam atat.. Astea ar fi toate actele necesare? intreb pt ca am mai primit o data asigurare ca tot e ok si aveam cf-ul expirat.. nu stiu cum pot verifica daca dosarul meu a fost trimis la centrala sau in ce stadiu este.. am impresia ca se misca mult prea greu..si mi-e frica sa nu fie uitat prin ceva sertar..multumesc


1.In primul rand ai nevoie dw declaratie cum ca ai sau nu un ap si daca il ai sa fie sub 50mp( la notar 30 lei) ;
2.Ai nevoie de actele imobilului( cvc; intabulare si pe ap si pe terenul de aub bloc acum in unele acte scrie ceva de o cota indiviza comuna a statului ro si practic iti apartine cat timp e blocul acolo insa poti avea intabulare e 60 lei regim normal sau 300 la urgenta); extras cf; dosar energetic;
3. Opinie notariala- cu aatea mergi la notar si iti face opinia in baza actelor de mai sus-60 lei
4.Antentie la adresa si la toate actele sa bata bine una cu alta!!!
5.Dupa ce ai totul de mai sus banca inainte iti face o preaprobare si iti spune clar cati bani poti scoate maxim( ai grija sa te incadrezi!!!5% avans si 95% credit)
6. Banca trimite un evaluator(nu retin data dar stiu ca era marti cand am pus actele si vineri a venit evaluatorul-raportul de evaluare dureaza maxim2-3 zile lucratoare) daca e totul ok cu evaluarea si nu sunt probleme de nici un fel urmeaza->
7. Semnarea abtecontractului- semnezi aceasta promisiune cu proprietarii si acesta e in jur la 100lei(duplicate va ramana voua si proprietarilor si unul il duci la banca)
8.ATENTIE!!! Intre timp cel mai probabil e sa iti expire extrasul cf ,e bn sa scoti altu nou!!!(20 lei normal 100 lei la urgenta)
9. Dupa ce ai toate cele mentionate mai sus dosarul iti e trimis la banca centrala in cazul de fata raiffeisen e la Bucuresti( ei il verifica si daca toate actele de mai sua aunt ok, trimite mai departe la Fond,daca nu iti returneaza dosarul la banca ptr completari)
10. Daca dosarul e ok ai aprobarea de la ei care in general dureaza 2-3 zile( exceptii sunt eu l-am pus in 19la aprobat ei si in 19 a ajuns la Fond)
11.Iti astepti randul(e posibil sa il aprobe sau sa il returneze si ei( sunt cazuri in care si cei de la fond iti returneaza dosarul...nu se vede clar o stampila sau o semnatura ceva)
12.Daca e ok si ai aprobarea ei iti emit actele necerace cvc'ului!
13. De aici decurge normal(ipoteca pe ap, intabulare noua pe cumparatori -adica pe voi- si semnarea cvc-inainte depui sumele ce iti spun cei de la banca ptr asigurari si toate cele- iar dupa ce semnezi actele in 2-3 zile maxim proprietarii au banii(ATENTIE!!!in cazul im care proprietarii au cont la alta banca - tu iti deschizi cont la banca de unde iti faci dosarul si platesti transferul la sucursala unde proprietarii au contul).
Sper ca nu am uitat nimic!sumele sunt cam ce am platit eu...pot diferi +-Succes!

View Postandreealarysa26, on 11 aprilie 2017 - 18:08, said:

Buna seara și noi așteptăm avem dosarul la fond în data de 5

Astazi am vazut ceva dosar din 5 si din 7 luat la analiza la fond...in ce situatie esti?

#1468
andreealarysa26

andreealarysa26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.03.2017

View PostAddryana, on 21 aprilie 2017 - 17:15, said:




1.In primul rand ai nevoie dw declaratie cum ca ai sau nu un ap si daca il ai sa fie sub 50mp( la notar 30 lei) ;
2.Ai nevoie de actele imobilului( cvc; intabulare si pe ap si pe terenul de aub bloc acum in unele acte scrie ceva de o cota indiviza comuna a statului ro si practic iti apartine cat timp e blocul acolo insa poti avea intabulare e 60 lei regim normal sau 300 la urgenta); extras cf; dosar energetic;
3. Opinie notariala- cu aatea mergi la notar si iti face opinia in baza actelor de mai sus-60 lei
4.Antentie la adresa si la toate actele sa bata bine una cu alta!!!
5.Dupa ce ai totul de mai sus banca inainte iti face o preaprobare si iti spune clar cati bani poti scoate maxim( ai grija sa te incadrezi!!!5% avans si 95% credit)
6. Banca trimite un evaluator(nu retin data dar stiu ca era marti cand am pus actele si vineri a venit evaluatorul-raportul de evaluare dureaza maxim2-3 zile lucratoare) daca e totul ok cu evaluarea si nu sunt probleme de nici un fel urmeaza->
7. Semnarea abtecontractului- semnezi aceasta promisiune cu proprietarii si acesta e in jur la 100lei(duplicate va ramana voua si proprietarilor si unul il duci la banca)
8.ATENTIE!!! Intre timp cel mai probabil e sa iti expire extrasul cf ,e bn sa scoti altu nou!!!(20 lei normal 100 lei la urgenta)
9. Dupa ce ai toate cele mentionate mai sus dosarul iti e trimis la banca centrala in cazul de fata raiffeisen e la Bucuresti( ei il verifica si daca toate actele de mai sua aunt ok, trimite mai departe la Fond,daca nu iti returneaza dosarul la banca ptr completari)
10. Daca dosarul e ok ai aprobarea de la ei care in general dureaza 2-3 zile( exceptii sunt eu l-am pus in 19la aprobat ei si in 19 a ajuns la Fond)
11.Iti astepti randul(e posibil sa il aprobe sau sa il returneze si ei( sunt cazuri in care si cei de la fond iti returneaza dosarul...nu se vede clar o stampila sau o semnatura ceva)
12.Daca e ok si ai aprobarea ei iti emit actele necerace cvc'ului!
13. De aici decurge normal(ipoteca pe ap, intabulare noua pe cumparatori -adica pe voi- si semnarea cvc-inainte depui sumele ce iti spun cei de la banca ptr asigurari si toate cele- iar dupa ce semnezi actele in 2-3 zile maxim proprietarii au banii(ATENTIE!!!in cazul im care proprietarii au cont la alta banca - tu iti deschizi cont la banca de unde iti faci dosarul si platesti transferul la sucursala unde proprietarii au contul).
Sper ca nu am uitat nimic!sumele sunt cam ce am platit eu...pot diferi +-Succes!



Astazi am vazut ceva dosar din 5 si din 7 luat la analiza la fond...in ce situatie esti?
Dosarul meu este în analiza de pe data de 13 inca așteptăm.ne-a spus vânzătorul nostru că a dat mail la fond vineri și că a primit răspuns că dosarul nostru este la aprobat daca e așa pe luni așteptăm și noi un răspuns Doamne ajuta.

View PostAddryana, on 21 aprilie 2017 - 17:15, said:




1.In primul rand ai nevoie dw declaratie cum ca ai sau nu un ap si daca il ai sa fie sub 50mp( la notar 30 lei) ;
2.Ai nevoie de actele imobilului( cvc; intabulare si pe ap si pe terenul de aub bloc acum in unele acte scrie ceva de o cota indiviza comuna a statului ro si practic iti apartine cat timp e blocul acolo insa poti avea intabulare e 60 lei regim normal sau 300 la urgenta); extras cf; dosar energetic;
3. Opinie notariala- cu aatea mergi la notar si iti face opinia in baza actelor de mai sus-60 lei
4.Antentie la adresa si la toate actele sa bata bine una cu alta!!!
5.Dupa ce ai totul de mai sus banca inainte iti face o preaprobare si iti spune clar cati bani poti scoate maxim( ai grija sa te incadrezi!!!5% avans si 95% credit)
6. Banca trimite un evaluator(nu retin data dar stiu ca era marti cand am pus actele si vineri a venit evaluatorul-raportul de evaluare dureaza maxim2-3 zile lucratoare) daca e totul ok cu evaluarea si nu sunt probleme de nici un fel urmeaza->
7. Semnarea abtecontractului- semnezi aceasta promisiune cu proprietarii si acesta e in jur la 100lei(duplicate va ramana voua si proprietarilor si unul il duci la banca)
8.ATENTIE!!! Intre timp cel mai probabil e sa iti expire extrasul cf ,e bn sa scoti altu nou!!!(20 lei normal 100 lei la urgenta)
9. Dupa ce ai toate cele mentionate mai sus dosarul iti e trimis la banca centrala in cazul de fata raiffeisen e la Bucuresti( ei il verifica si daca toate actele de mai sua aunt ok, trimite mai departe la Fond,daca nu iti returneaza dosarul la banca ptr completari)
10. Daca dosarul e ok ai aprobarea de la ei care in general dureaza 2-3 zile( exceptii sunt eu l-am pus in 19la aprobat ei si in 19 a ajuns la Fond)
11.Iti astepti randul(e posibil sa il aprobe sau sa il returneze si ei( sunt cazuri in care si cei de la fond iti returneaza dosarul...nu se vede clar o stampila sau o semnatura ceva)
12.Daca e ok si ai aprobarea ei iti emit actele necerace cvc'ului!
13. De aici decurge normal(ipoteca pe ap, intabulare noua pe cumparatori -adica pe voi- si semnarea cvc-inainte depui sumele ce iti spun cei de la banca ptr asigurari si toate cele- iar dupa ce semnezi actele in 2-3 zile maxim proprietarii au banii(ATENTIE!!!in cazul im care proprietarii au cont la alta banca - tu iti deschizi cont la banca de unde iti faci dosarul si platesti transferul la sucursala unde proprietarii au contul).
Sper ca nu am uitat nimic!sumele sunt cam ce am platit eu...pot diferi +-Succes!



Astazi am vazut ceva dosar din 5 si din 7 luat la analiza la fond...in ce situatie esti?
Dosarul meu este în analiza de pe data de 13 inca așteptăm.ne-a spus vânzătorul nostru că a dat mail la fond vineri și că a primit răspuns că dosarul nostru este la aprobat daca e așa pe luni așteptăm și noi un răspuns Doamne ajuta.

#1469
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016

View Postandreealarysa26, on 22 aprilie 2017 - 07:05, said:


Dosarul meu este în analiza de pe data de 13 inca așteptăm.ne-a spus vânzătorul nostru că a dat mail la fond vineri și că a primit răspuns că dosarul nostru este la aprobat daca e așa pe luni așteptăm și noi un răspuns Doamne ajuta.


Dosarul meu este în analiza de pe data de 13 inca așteptăm.ne-a spus vânzătorul nostru că a dat mail la fond vineri și că a primit răspuns că dosarul nostru este la aprobat daca e așa pe luni așteptăm și noi un răspuns Doamne ajuta.

Super!😊

#1470
roxana9105

roxana9105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.01.2017
Salut, eu sunt cu dosarul aprobat, contract de credi si de vanzare cumparare semnat, acum avem o alta problema: pe site la raiffaisen scrie ca iti schimba banii din lei in euro la cursul bnr si acum cand trebuie sa facem tranzactia imi spune de la sucursala unde am fost ca nu se poate , doar o negociere daca dorim. Acum nu stiu ce sa fac in situatia asta, ca la cursul bancii daca schimbam pierdem 1500-2000 de lei si nu mi se pare corect daca pe site scrie ca ti se ofera oportunitatea asta de ce nu se si pune in practica...

#1471
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016

View Postroxana9105, on 24 aprilie 2017 - 12:11, said:

Salut, eu sunt cu dosarul aprobat, contract de credi si de vanzare cumparare semnat, acum avem o alta problema: pe site la raiffaisen scrie ca iti schimba banii din lei in euro la cursul bnr si acum cand trebuie sa facem tranzactia imi spune de la sucursala unde am fost ca nu se poate , doar o negociere daca dorim. Acum nu stiu ce sa fac in situatia asta, ca la cursul bancii daca schimbam pierdem 1500-2000 de lei si nu mi se pare corect daca pe site scrie ca ti se ofera oportunitatea asta de ce nu se si pune in practica...
Te sfatuiesc sa intrii pe site la ei si pe chat si sa intrebi daca nu e real fa reclamatie!

#1472
roxana9105

roxana9105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.01.2017

View PostAddryana, on 25 aprilie 2017 - 16:50, said:


Te sfatuiesc sa intrii pe site la ei si pe chat si sa intrebi daca nu e real fa reclamatie!
Am sunat la raiffaisen la centrala si ieri si azi si am facut sesizare, iar in seara asta m-au sunat ei ca au primit un raspuns concret si ca sucursala trebuie sa imi faca aceasta conversie la cursul bnr. Maine o sun pe doamna directoare sa ne lamurim, ca din cate am inteles sesizarea a ajuns si la ea

#1473
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016

View Postroxana9105, on 25 aprilie 2017 - 22:49, said:


Am sunat la raiffaisen la centrala si ieri si azi si am facut sesizare, iar in seara asta m-au sunat ei ca au primit un raspuns concret si ca sucursala trebuie sa imi faca aceasta conversie la cursul bnr. Maine o sun pe doamna directoare sa ne lamurim, ca din cate am inteles sesizarea a ajuns si la ea

Da sesizarile ajung la Bucuresc si apoi la persoana despre care vb , daca e reala sesizarea ta ( si chiar ori nu avea chef ori a mintit) o sa fie si sanctionata! Si sotul meu a facut sesizare( dna s-a suparat pe noi, dar ea isi uitase rolul si mai ales faptul ca totul e sub confidentialitate) s-a calmat pe final...dar ft greu am adus-o cu capul pe Pamant!
Ps: si daca stau sa ma gandesc bine da sucursala iti poate face conversia inca la un curs eur mai ok( un fel de oferta) stiu ca o prietena a luat ap in eur si a scos lei credit(sucursala bt)

Edited by Addryana, 26 April 2017 - 07:15.


#1474
AlexIonica

AlexIonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.06.2011

View PostAddryana, on 21 aprilie 2017 - 17:15, said:

1.In primul rand ai nevoie dw declaratie cum ca ai sau nu un ap si daca il ai sa fie sub 50mp( la notar 30 lei) ;
2.Ai nevoie de actele imobilului( cvc; intabulare si pe ap si pe terenul de aub bloc acum in unele acte scrie ceva de o cota indiviza comuna a statului ro si practic iti apartine cat timp e blocul acolo insa poti avea intabulare e 60 lei regim normal sau 300 la urgenta); extras cf; dosar energetic;
3. Opinie notariala- cu aatea mergi la notar si iti face opinia in baza actelor de mai sus-60 lei
4.Antentie la adresa si la toate actele sa bata bine una cu alta!!!
5.Dupa ce ai totul de mai sus banca inainte iti face o preaprobare si iti spune clar cati bani poti scoate maxim( ai grija sa te incadrezi!!!5% avans si 95% credit)
6. Banca trimite un evaluator(nu retin data dar stiu ca era marti cand am pus actele si vineri a venit evaluatorul-raportul de evaluare dureaza maxim2-3 zile lucratoare) daca e totul ok cu evaluarea si nu sunt probleme de nici un fel urmeaza->
7. Semnarea abtecontractului- semnezi aceasta promisiune cu proprietarii si acesta e in jur la 100lei(duplicate va ramana voua si proprietarilor si unul il duci la banca)
8.ATENTIE!!! Intre timp cel mai probabil e sa iti expire extrasul cf ,e bn sa scoti altu nou!!!(20 lei normal 100 lei la urgenta)
9. Dupa ce ai toate cele mentionate mai sus dosarul iti e trimis la banca centrala in cazul de fata raiffeisen e la Bucuresti( ei il verifica si daca toate actele de mai sua aunt ok, trimite mai departe la Fond,daca nu iti returneaza dosarul la banca ptr completari)
10. Daca dosarul e ok ai aprobarea de la ei care in general dureaza 2-3 zile( exceptii sunt eu l-am pus in 19la aprobat ei si in 19 a ajuns la Fond)
11.Iti astepti randul(e posibil sa il aprobe sau sa il returneze si ei( sunt cazuri in care si cei de la fond iti returneaza dosarul...nu se vede clar o stampila sau o semnatura ceva)
12.Daca e ok si ai aprobarea ei iti emit actele necerace cvc'ului!
13. De aici decurge normal(ipoteca pe ap, intabulare noua pe cumparatori -adica pe voi- si semnarea cvc-inainte depui sumele ce iti spun cei de la banca ptr asigurari si toate cele- iar dupa ce semnezi actele in 2-3 zile maxim proprietarii au banii(ATENTIE!!!in cazul im care proprietarii au cont la alta banca - tu iti deschizi cont la banca de unde iti faci dosarul si platesti transferul la sucursala unde proprietarii au contul).
Sper ca nu am uitat nimic!sumele sunt cam ce am platit eu...pot diferi +-Succes!



Astazi am vazut ceva dosar din 5 si din 7 luat la analiza la fond...in ce situatie esti?


Salutare.
Eu sunt la inceput cu totul, astazi am fost la banca sa aplic pentru Prima Casa, am cerut 55.000 euro dar se pare ca aplicatia s-a blocat pentru ca au facut 4-5 simulari pe numele meu si au un numar limitat, sper ca maine sa se rezolve si sa pot semna.
Mi-au spus ca lucrurile vor decurge in felul urmator:
1. Aplic pentru credit si primesc preaprobare financiara in maxim 48 ore
2. Dupa ce am primit preaprobarea am termen 90 de zile sa gasesc un apartament (obligatoriu finalizat, nu in stadiu de constructie)
3. Gasesc apartamentul, achit avansul ca sa pot face precontractul apoi merg la banca cu precontract si actele apartamentului (intabulare, carte funciara si ce mai trebuie, inca nu le stiu pe toate)
4. Dosarul merge la Juridic unde poate sta 1-2 saptamani dupa care primesc raspuns daca e ok sau nu sa mearga dosarul mai departe.
5. Se trimite la fondul de garantare unde poate sta 2-3 saptamani.

Problema mea e cu avansul, trebuie achitat inainte sa am orice certitudine ca o sa obtin creditul. Daca cumva banca/fondul de garantare nu imi aproba creditul, ce se intampla cu avansul?
Ce inseamna pentru banca imobil finalizat? (la intrebarea asta nu a stiut sa imi raspunda domnisoara de la banca)

Pot obtine de la voi ceva sfaturi, cum ar trebui sa procedez?
Multumesc

#1475
hedesan_ionel

hedesan_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.12.2014

View PostAlexIonica, on 15 mai 2017 - 18:08, said:



Salutare.
Eu sunt la inceput cu totul, astazi am fost la banca sa aplic pentru Prima Casa, am cerut 55.000 euro dar se pare ca aplicatia s-a blocat pentru ca au facut 4-5 simulari pe numele meu si au un numar limitat, sper ca maine sa se rezolve si sa pot semna.
Mi-au spus ca lucrurile vor decurge in felul urmator:
1. Aplic pentru credit si primesc preaprobare financiara in maxim 48 ore
2. Dupa ce am primit preaprobarea am termen 90 de zile sa gasesc un apartament (obligatoriu finalizat, nu in stadiu de constructie)
3. Gasesc apartamentul, achit avansul ca sa pot face precontractul apoi merg la banca cu precontract si actele apartamentului (intabulare, carte funciara si ce mai trebuie, inca nu le stiu pe toate)
4. Dosarul merge la Juridic unde poate sta 1-2 saptamani dupa care primesc raspuns daca e ok sau nu sa mearga dosarul mai departe.
5. Se trimite la fondul de garantare unde poate sta 2-3 saptamani.

Problema mea e cu avansul, trebuie achitat inainte sa am orice certitudine ca o sa obtin creditul. Daca cumva banca/fondul de garantare nu imi aproba creditul, ce se intampla cu avansul?
Ce inseamna pentru banca imobil finalizat? (la intrebarea asta nu a stiut sa imi raspunda domnisoara de la banca)

Pot obtine de la voi ceva sfaturi, cum ar trebui sa procedez?
Multumesc
Salutare, iti recomand sa incerci la alta banca.. in 24 martie am avut toate actele gata si am facut antecontractul si de atunci nimeni nu stie nimic de dosarul meu..e la centrala si cam atat. deci cam asta e ritmul in care se misca Raiffeisen-ul..
si acum raspunsul la intrebarea ta.. avans poti sa dai o suma cat vrei tu sau poti sa nu dai nimic asta te intelegi cu vanzatorul. In antecontract se specifica daca ai dat avans, suma pe care ai dat-o si suma care mai trebuie achitata cand se incheie contractul de v/c. Si se specifica ca suma care mai trebuie data va proveni fin credit si/sau surse proprii. Si mai ai si evaluarea, care te mai tine vreo 2 saptamani..una daca ai noroc.. eu chiar ma gandesc sa imi scot dosarul si sa merg la alta banca.. nu mai stiu ce sa ma fac..si am si facut antecontractul pe 2 luni ca mi s-a zis de la banca ca pana la sfarsitul lui aprilie o sa fim si mutati.. deci fa pe 3 luni+.. eu sunt disperat deja.. bafta

daca nu ti se aproba creditul, pui clauza in antecontract sa iti primesti banii inapoi

imobil finalizat banuiesc ca e un imobil care se poate evalua..adica utilitati trase si locuibil..


#1476
AlexIonica

AlexIonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.06.2011
Nu am cum sa fac la alta banca pentru ca Raiffeisen e singura care are fonduri si inca accepta dosare.
Apartamentul gasit de mine e finalizat, doar ca nu este inca finisat si scara nu e gata, in rest totul e ok din cate am vazut.
Am citit destule pareri de la oameni despre banca asta, unii spun ca merge foarte greu, la altii se misca mai repede, nici nu stiu ce sa mai cred.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate