Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Millennium Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
silviana84

silviana84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2010

View PostCornel, on 1st October 2010, 17:21, said:

Nu inteleg... tu vrei sa rambursezi 4000 anticipat ca sa iti scada rata de la 156 la 135 ? Te ajuta 20 eur in plus pe luna la renovarea apartamentului ?


Varianta ta: cu reducerea ratei

Rambursezi anticipat 4000 ramai cu 360luni * 135 = 48600 de platit


Varianta mea: cu reducerea perioadei

Rambursezi anticipat 4000 ramai cu 270luni * 156 = 42120 de platit

Diferenta 48600-42120 = 6480 (3 ani jumatate de rate)


Merita sa ai o rata cu 20Eur mai mica si sa platesti 6480 Eur in plus pana la final ?

Buna,

Sincer m-ar ajuta aceasta varianta...sa merg pe rambursare prin scaderea ratei timp de 6 luni, apoi sa rambursez prin diminuarea perioadei.



View Postsilviana84, on 27th September 2010, 11:43, said:

Buna tuturor,

Si eu m-am inscris la programul Prima Casa prin Millenium Bank. Initial am umblat la toate bancile din Pitesti si parca nimeni nu stia sa ne spuna mare lucru, se vedea ca nu au experienta. Am fost la o banca (CEC Bank) la care dna de la credite ne raspundea numai cu "nu stiu", mai multe informatii despre acest program stiam eu. Am fost la BCR, banca aflata in "fruntea" tuturor bancilor la acest program si am ramas un pic dezamagita.  In cazul in care aveam bani de rambursat pe parcursul creditului, ei nu aveau optiunea de a micsora rata ci doar te obliga sa reduci perioada de creditare, ceea ce mi s-a parut absurd. La Alpha Bank nu mai zic ca ne-au spus ca ne suna ei cand au timp sa discutam.  :cursing: Apoi am fost la Raiffeisen Bank care la fel nu prea stiau despre ce vorbesc, mi-au printat o foaie cu niste comisioane si km atat. Intr-un final am ajuns la Millenium Bank, unde fetele de acolo stiau despre ce vorbesc si intr-adevar aveau destule dosare completate si finalizate. Am discutat toate detaliile si ne-am hotarat sa mergem in continuare cu ei.
In data de 9 august am luat toate bancile la pasi (destul de multe); zi in care ne-am si hotarat sa mergem cu Millenium.
In saptamana respectiva am dus toate actele solicitate si pe 13 august am primit aprobarea financiara.
Am gasit un apart in jur de 50 mp, cu centrala, termopane la tot apart, fara parchet, gresie si faianta la pret de 35.000 euro insa nu avea cadastrul facut. Am stat o luna dupa ei ca sa le iasa cadastrul.
Pe data de 23 septembrie ne-a venit evaluatorul si acum asteptam sa ne sune sa incheiem antecontractul.
Atentie cand negociati cu proprietarii asupra pretului la apart. pe noi acum ne pun sa suportam impozitul pe vanzare adica vreo 700 euro.
De banca am fost f multumita, ne-au raspuns la toate intrebarile, au grabit lucrurile, sunt multumita de ei pt k lucreaza cu un mare profesionalism. Ei lucreaza cu notarul lor, platit de ei.

Saptamana aceasta ar trebui sa incheiem antecontractul. Pt un avans de 5.500 euro ne va costa aproxim 150 ron, plus declaratii prima casa.

Voi reveni cu informatii noi pe parcurs ce vom mai finaliza din etape, precum si costuri. Sper ca va vor fi de folos informatiile mele.  :)


La sfarsitul lunii septembrie trebuia sa semnam antecontractul dar surpriza!!! s-a razgandit baba!!!! :cursing: asa ca ne-am cautat a 2 a zi alt apartament, l-am vazut, ne-a placut si am dus actele la banca pe data de 7 octombrie, iar pe 8 octombrie a venit evaluatorul. Apartamentul ne costa 38.000 de euro (mobilat, utilat si renovat). Pe 12 octombrie am semnat antecontractul si acum astept sa plece la fond. Antecontractul si declaratiile m-au costat 205 ron. La antecontract am dat avans 6.200 euro. Speram ca dosarul va pleca la fond maine si sa il avem inapoi saptamana viitoare.

#20
silviana84

silviana84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2010
Buna tuturor!
Azi, 19.10.2010 a plecat dosarul la FNG.!!!!

#21
silviana84

silviana84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsilviana84, on 19th October 2010, 16:19, said:

Buna tuturor!
Azi, 19.10.2010 a plecat dosarul la FNG.!!!!


Buna tuturor!
Pe 22.10.2010 dosarul a fost aprobat de FNG si de ieri 28.10.2010 suntem proprietari!!! Am reusit!!!!!!

#22
eli_dea

eli_dea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.01.2011
Ce stiti despre Millenium bank?Cat de repede se misca si cat de seriosi sunt?Ce probleme ati avut cu ei?

#23
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
citeste pe aici prin topic

#24
eli_dea

eli_dea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.01.2011

View PostSudsemnatu, on 27th January 2011, 09:58, said:

citeste pe aici prin topic
Am citit, dar vroiam mai multe pareri. Momentan ne-au preluat dosarul si il analizeaza.

#25
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Posteli_dea, on 27th January 2011, 20:25, said:

Am citit, dar vroiam mai multe pareri. Momentan ne-au preluat dosarul si il analizeaza.


buna !

eli_dea, cum s-au miscat lucrurile cu Millenium ?

#26
eli_dea

eli_dea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.01.2011

View Postelby_82, on 10th February 2011, 13:41, said:

buna !

eli_dea, cum s-au miscat lucrurile cu Millenium ?
Pana acum destul de bine. Cu ei nu am avut probleme. Cei de la sucursala cu care colaboram s-au ocupat ff serios de  dosar si sunt fff profesionisti. Noi avem probleme cu proprietarul ca stam dupa el sa-si rezolve unele probleme. Sper sa nu fie probleme nici dupa ce ducem toate acetele apartamnetului.

#27
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
hey

\/a rog sa imi spuneti care dintre \/oi a\/eti credit in derulare la millennium ...aici se iau in calcul bonusurile din realizari?

#28
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Postaria_cluj, on 18th February 2011, 10:26, said:

hey

\/a rog sa imi spuneti care dintre \/oi a\/eti credit in derulare la millennium ...aici se iau in calcul bonusurile din realizari?


se iau 50%, m-am interesat eu pentru ca saptamana urmatoare am depun dosaru. Sunt la partea de completari adeverinte.

#29
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postelby_82, on 17th February 2011, 23:33, said:

se iau 50%, m-am interesat eu pentru ca saptamana urmatoare am depun dosaru. Sunt la partea de completari adeverinte.
si care este gradul de indatorare la millennium?

#30
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Postaria_cluj, on 18th February 2011, 11:59, said:

si care este gradul de indatorare la millennium?


Millenium are maxim 60% grad de indatorare, insa si acest grad variaza in functie de profilul de risc al fiecarui client in parte. De exemplu daca tu lucrezi intr-o companie mica gradul de risc este mai mare si atunci implicit scade gradul de indatorare. ( grad de risc - sa fii concediat, compania sa aiba probleme financiare.. etc. lucrand intr-o multinationala primesti un punctaj mai mare ). Sunt foarte multe variabile....

#31
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postelby_82, on 18th February 2011, 02:52, said:

Millenium are maxim 60% grad de indatorare, insa si acest grad variaza in functie de profilul de risc al fiecarui client in parte. De exemplu daca tu lucrezi intr-o companie mica gradul de risc este mai mare si atunci implicit scade gradul de indatorare. ( grad de risc - sa fii concediat, compania sa aiba probleme financiare.. etc. lucrand intr-o multinationala primesti un punctaj mai mare ). Sunt foarte multe variabile....
  


sunt acceptati la millennium cei cu venituri pe perioada determinata?
angajati pe perioada determinata? :peacefingers:

#32
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Postaria_cluj, on 18th February 2011, 15:56, said:

sunt acceptati la millennium cei cu venituri pe perioada determinata?
angajati pe perioada determinata? :peacefingers:


nu stiu acest lucru, imi pare rau.

#33
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postelby_82, on 19th February 2011, 01:40, said:

nu stiu acest lucru, imi pare rau.
merci oricum de raspuns,o sa merg sa ma informez :peacefingers:

#34
eli_dea

eli_dea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.01.2011
Am reusit ieri sa semnam contractul v/c prin banca Millenium care s-a miscat nesperat de repede. Pe 14 februarie am semnat antecontractul si ieri contractul Am colaborat extraordinat de bine cu ei, f. deschisi, profesionalisti si seriosi in toto ce au spus si au facut.

#35
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Posteli_dea, on 25th February 2011, 16:45, said:

Am reusit ieri sa semnam contractul v/c prin banca Millenium care s-a miscat nesperat de repede. Pe 14 februarie am semnat antecontractul si ieri contractul Am colaborat extraordinat de bine cu ei, f. deschisi, profesionalisti si seriosi in toto ce au spus si au facut.


Dea, cu ce agentie Millenium ati colaborat ?

#36
eli_dea

eli_dea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.01.2011

View Postelby_82, on 25th February 2011, 17:51, said:

Dea, cu ce agentie Millenium ati colaborat ?
Cu agentia de pe Verii din Brasov.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate