Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Millennium Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Pe acest topic se discuta exclusiv despre programul PC prin Millennium Bank. Succes!

#2
oann

oann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.09.2009
salutare
:D


am depus dosarul acum 2 saptamani,si inca mai asteptam aprobarea financiara <_<
habar n-am cat mai dureaza,inca nu m-am impacientat,dar.........DE-AR PLECA ODATA LA FOND!
sper sa se rezolve in max o luna...avem precontractul pana pe 04.11

mai este cineva cu millennium?

#3
oann

oann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.09.2009
greu,greu ,greu...

11.09-de pus dosar millennium
12.10-in sfarsit,primim aprobarea financiara....care cica a durat atat de mult pt ca au fff multe dosare in analiza(da' de unde!)
13.10-mai au nevoie de "jdemii" de documente de la proprietar.........sper sa se rezolve sapt asta,sa vina odata si evaluatorul,si sa plece ODATA la fond ca mai avem putin si o luam razna
in rest.............toate bune si frumoase:)

#4
crisass

crisass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2009
Noi am depus dosarul pe 13.10.2009 si de abia acum 2 zile ne-au dat ok-ul, la aprobarea financiara cu telefoane zilnice la banca... dar tot mi-au mai cerut cate ceva...am dus si actele casei.. acum sper sa reuseasca sa il trimita la fond in 2-3 saptamani. Cred ca mi-am cam luat teapa cu ei....Vroiam sa va intreb: a citit cineva sau are cineva un contract de credit de la ei cu prima casa? am auzit ca au o cluza cum ca dobanda se poate modifica de catre banca si suntem obligati in 15 zile sa mergem sa semnam un act aditional cu privire la aceasta modificare...plss daca stiti ceva...multumesc.

#5
oann

oann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.09.2009

View Postcrisass, on 31st October 2009, 16:56, said:

Noi am depus dosarul pe 13.10.2009 si de abia acum 2 zile ne-au dat ok-ul, la aprobarea financiara cu telefoane zilnice la banca... dar tot mi-au mai cerut cate ceva...am dus si actele casei.. acum sper sa reuseasca sa il trimita la fond in 2-3 saptamani. Cred ca mi-am cam luat teapa cu ei....Vroiam sa va intreb: a citit cineva sau are cineva un contract de credit de la ei cu prima casa? am auzit ca au o cluza cum ca dobanda se poate modifica de catre banca si suntem obligati in 15 zile sa mergem sa semnam un act aditional cu privire la aceasta modificare...plss daca stiti ceva...multumesc.

nu am citit contractul de credit,sper sa nu avem vreo surpriza :huh:
noi deja am mai prelungit inca o data contractul care trebuia sa expire pe 04.11,nu am vrut sa riscam si am mai prelungit pana pe 07.12.
problema este ca dosarul nostru a plecat de o saptamana in centrala si nici acum nu a plecat la fond!!!DE CE??????
am tot stat cu telefoanele pe ei si posibil sa plece azi.....cine stie de ce naiba dureaza atat!

#6
crisass

crisass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2009

View Postoann, on 2nd November 2009, 14:12, said:

nu am citit contractul de credit,sper sa nu avem vreo surpriza :huh:
noi deja am mai prelungit inca o data contractul care trebuia sa expire pe 04.11,nu am vrut sa riscam si am mai prelungit pana pe 07.12.
problema este ca dosarul nostru a plecat de o saptamana in centrala si nici acum nu a plecat la fond!!!DE CE??????
am tot stat cu telefoanele pe ei si posibil sa plece azi.....cine stie de ce naiba dureaza atat!

dar aveti aprobarea finala? fiindca noua ne-au zis ca e preaprobat si de fapt nu era...bafta multa

#7
BARLIGEA_D

BARLIGEA_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.12.2009
Salutare forumistilor acestui subiect.
Am intrat si eu in hora asta cu Prima Casa si am ales Millennium Bank.
As vrea sa aflu si eu de la cei care au plecat la drum pentru acelasi lucru cat a durat aprobarea financiara si ce problema au avut in toata perioada asta stresanta de asteptare pana au reusit sa cumpere un apartament. La ce ar trebui sa fiu atent, unde sunt smecherii ascunse, la ce detalii ar trebui sa fiu atent?

#8
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
poti sa-ti schimbi banca de pe acum...inca mai ai timp. Eu am deja mai bine de o luna de cand dosarul sta la ei cu toate ca am toate actele necesare. In fiecare zi am primit raspunsul "maine"....daca saptamana asta nu primesc nici un raspuns scot dosarul cu mare scandal. Mi-au facut evaluarea apartamentului la mai bine de 2 saptamani dupa ce am pus dosarul complet ( si actele mele si ale proprietatii) si inca nu am primit un raspuns clar "apartamentul valoreaza atat". Acum incep sa-mi expire de prin actele proprietarului si astia inca nu se misca..... nu recomand banca asta nimanui

Edited by tibirk, 16 December 2009 - 11:39.


#9
BARLIGEA_D

BARLIGEA_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.12.2009

View Posttibirk, on 16th December 2009, 11:36, said:

poti sa-ti schimbi banca de pe acum...inca mai ai timp. Eu am deja mai bine de o luna de cand dosarul sta la ei cu toate ca am toate actele necesare. In fiecare zi am primit raspunsul "maine"....daca saptamana asta nu primesc nici un raspuns scot dosarul cu mare scandal. Mi-au facut evaluarea apartamentului la mai bine de 2 saptamani dupa ce am pus dosarul complet ( si actele mele si ale proprietatii) si inca nu am primit un raspuns clar "apartamentul valoreaza atat". Acum incep sa-mi expire de prin actele proprietarului si astia inca nu se misca..... nu recomand banca asta nimanui

Multumesc de raspuns. Asa e cum spui si tu. Intarzie cu raspunsurile f mult.
Ce ai facut pana la urma? Ai renuntat la ei?

#10
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
Joi 17 decembrie am primit marele raspuns ca dosarul este gata pentru a fi trimis catre fondul de garantare. Bineinteles urmatoarea mea intrebare a fost cand pleaca dosarul catre fond. Raspuns "maine, cel mai tarziu luni". I-am sunat vineri si mi-au spus ca nu a plecat, pleaca sigur luni. Luni am sunat la fond sa vad daca a ajuns ceva.....raspuns nu. Sun la banca si-mi spun ca pleaca "maine". Marti sun la fond. Nu a ajuns nimic. Sun la banca.....pleaca "maine".......linistiti puteti alege banca asta daca vreti sa rezolvati "maine"...eu m-am saturat de raspunsul asta.

#11
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
dosarul inca nu s-a inregistrat la fond.....imi vine sa-i strang de gat pe astia de la millennium


LE: Azi, 28.12.2009 a dat D-zeu sa ajunga si dosarul meu la fngcimm in conditiile in care centrala  millenium bank mi-a spus ca e gata si ca l-a trimis pe 17.12.2009. Dosarului, i-a luat 11 zile sa ajunga de la Obor pana la primaria sectorului 1 (drum de 10 minute cu masina)...... Feriti-va de de aceasta banca pentru ca de la ei nu poti afla niciodata mai mult de doua vorbe dintre care 3 minciuni. Pariez ca dosarul meu a fost luat la sub-brat de un ciumpalac de pe acolo si dus la fond din cauza insistentelor....altfel mai stateam vreo doua saptamani pana se trezea unul sa cheme un curier. M-am oferit sa-l duc eu.....mi-au spus ca nu pot sa-l duc ca nu face parte din procedura bancii......Probabil ca procedura bancii presupune ca un dosar gata aprobat trebuie sa zaca vreo 2-3 saptamani pe un birou si in caz ca nu insista nimeni il mai lasam sa zaca inca vreo doua saptamani si apoi il trimitem in speranta ca n-o sa se mai intoarca (poate-l resping aia pe motiv ca i-au expirat actele).........of!!..urasc banca asta din toti rarunchii !!!

Edited by tibirk, 28 December 2009 - 16:31.


#12
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004

View Posttibirk, on 28th December 2009, 16:06, said:

dosarul inca nu s-a inregistrat la fond.....imi vine sa-i strang de gat pe astia de la millennium


LE: Azi, 28.12.2009 a dat D-zeu sa ajunga si dosarul meu la fngcimm in conditiile in care centrala  millenium bank mi-a spus ca e gata si ca l-a trimis pe 17.12.2009. Dosarului, i-a luat 11 zile sa ajunga de la Obor pana la primaria sectorului 1 (drum de 10 minute cu masina)...... Feriti-va de de aceasta banca pentru ca de la ei nu poti afla niciodata mai mult de doua vorbe dintre care 3 minciuni. Pariez ca dosarul meu a fost luat la sub-brat de un ciumpalac de pe acolo si dus la fond din cauza insistentelor....altfel mai stateam vreo doua saptamani pana se trezea unul sa cheme un curier. M-am oferit sa-l duc eu.....mi-au spus ca nu pot sa-l duc ca nu face parte din procedura bancii......Probabil ca procedura bancii presupune ca un dosar gata aprobat trebuie sa zaca vreo 2-3 saptamani pe un birou si in caz ca nu insista nimeni il mai lasam sa zaca inca vreo doua saptamani si apoi il trimitem in speranta ca n-o sa se mai intoarca (poate-l resping aia pe motiv ca i-au expirat actele).........of!!..urasc banca asta din toti rarunchii !!!

Ei, lasa, ca suntem colegi de suferinta :) Aveai dreptate cand imi spuneai pe forumul mare ca aia de la banca ne mint... Tot pe 28 ni s-a inregistrat si noua dosarul la fond, asta dupa ce la insistentele noastre ni se tot raspundea ca dosarul e acolo din data de 15. Se pare ca centralistii reactioneaza numai la amenintari. Acum asteptam sa vedem daca nu le mai trebuie celor de la Fond vreun act, si daca avem noroc sa nu, ne ducem acolo pe 5 sa luam contractul de garantare. Doamne ajuta si un an bun!

#13
crazylax

crazylax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.03.2007
Buna. Ne inregistram si noi printre clientii mintiti cu nerusinare si amagiti de nenorocitii de la millenium. Nu am cuvinte mi-a venit sa o strang de gat pe dracia de consiliera da s-a fofilat fatuca, o plecat din banca si dupa ne-o sunat sa ne spuna ca, creditul nu s-a aprobat. deci niste nenorociti. ne-au facut sa facem antecontract ca totul este ok ... am dat avans am facut antecontract si dupa 3 zile ne-o aruncat dosaru in fatza ca nu ne incadram. Bafta tuturor si felicitari celor ce au reusit.

#14
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
La 4 luni de la acordarea creditului, Milenium vine cu o supriza. Comision de depunere numerar 3 EUR pentru fiecare rata platita. Dupa o aritmetica simpla, constat ca acest comision mi-a scumpit creditul cu 1000 EUR. Si la alte banci e la fel?

#15
silviana84

silviana84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2010
Buna tuturor,

Si eu m-am inscris la programul Prima Casa prin Millenium Bank. Initial am umblat la toate bancile din Pitesti si parca nimeni nu stia sa ne spuna mare lucru, se vedea ca nu au experienta. Am fost la o banca (CEC Bank) la care dna de la credite ne raspundea numai cu "nu stiu", mai multe informatii despre acest program stiam eu. Am fost la BCR, banca aflata in "fruntea" tuturor bancilor la acest program si am ramas un pic dezamagita.  In cazul in care aveam bani de rambursat pe parcursul creditului, ei nu aveau optiunea de a micsora rata ci doar te obliga sa reduci perioada de creditare, ceea ce mi s-a parut absurd. La Alpha Bank nu mai zic ca ne-au spus ca ne suna ei cand au timp sa discutam.  :cursing: Apoi am fost la Raiffeisen Bank care la fel nu prea stiau despre ce vorbesc, mi-au printat o foaie cu niste comisioane si km atat. Intr-un final am ajuns la Millenium Bank, unde fetele de acolo stiau despre ce vorbesc si intr-adevar aveau destule dosare completate si finalizate. Am discutat toate detaliile si ne-am hotarat sa mergem in continuare cu ei.
In data de 9 august am luat toate bancile la pasi (destul de multe); zi in care ne-am si hotarat sa mergem cu Millenium.
In saptamana respectiva am dus toate actele solicitate si pe 13 august am primit aprobarea financiara.
Am gasit un apart in jur de 50 mp, cu centrala, termopane la tot apart, fara parchet, gresie si faianta la pret de 35.000 euro insa nu avea cadastrul facut. Am stat o luna dupa ei ca sa le iasa cadastrul.
Pe data de 23 septembrie ne-a venit evaluatorul si acum asteptam sa ne sune sa incheiem antecontractul.
Atentie cand negociati cu proprietarii asupra pretului la apart. pe noi acum ne pun sa suportam impozitul pe vanzare adica vreo 700 euro.
De banca am fost f multumita, ne-au raspuns la toate intrebarile, au grabit lucrurile, sunt multumita de ei pt k lucreaza cu un mare profesionalism. Ei lucreaza cu notarul lor, platit de ei.

Saptamana aceasta ar trebui sa incheiem antecontractul. Pt un avans de 5.500 euro ne va costa aproxim 150 ron, plus declaratii prima casa.

Voi reveni cu informatii noi pe parcurs ce vom mai finaliza din etape, precum si costuri. Sper ca va vor fi de folos informatiile mele.  :)

#16
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View Postsilviana84, on 27th September 2010, 11:43, said:

nu aveau optiunea de a micsora rata ci doar te obliga sa reduci perioada de creditare, ceea ce mi s-a parut absurd.

Ar fi trebuit sa te bucuri ca au optiunea asta!

Calculeaza pe un exemplu concret. Daca ai bani ca sa rambursezi anticipat o parte din credit daca micsorezi rata dai banii degeaba in avans, daca micsorezi perioada atunci are sens sa platesti anticipat.

Mi-a deschis si mie ochii cineva chiar aici pe forum... din pacate nu mai stiu postul, asta era acu vreo 2 ani cel putin.

Calculeaza si vei fi uimita de rezultate!

#17
silviana84

silviana84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2010

View PostCornel, on 27th September 2010, 12:50, said:

Ar fi trebuit sa te bucuri ca au optiunea asta!

Calculeaza pe un exemplu concret. Daca ai bani ca sa rambursezi anticipat o parte din credit daca micsorezi rata dai banii degeaba in avans, daca micsorezi perioada atunci are sens sa platesti anticipat.

Mi-a deschis si mie ochii cineva chiar aici pe forum... din pacate nu mai stiu postul, asta era acu vreo 2 ani cel putin.

Calculeaza si vei fi uimita de rezultate!

Buna,

Pe mine m-a interesat sa rambursez astfel incat sa imi micsoreze rata deoarece timp de 1 an vreau sa imi renovez si apartamentul, apoi dupa 1-2 ani vreau sa rambursez si sa optez pt micsorarea perioadei de creditare.

Vreau sa ajung de la o rata de 156 euro/luna (credit de 29.500 euro) la o rata de 135 euro/luna (credit de 25.500 euro) apoi sa optez pt micsorarea perioadei de creditare. Profit de faptul ca nu am comision de rambursare anticipata. Gasesti informatii la rubrica "despre rambursare".

Este mult mai in siguranta sa optezi pt aceasta varianta, in cazul in care se intampla ceva cu serviciul.  Iti duci rata pana la o valoare rezonabila, apoi micsorezi perioada de creditare.

Ieri, 29 septembrie a venit raportul de evaluare, care a iesit ok (36.000 euro) si vineri suntem programati pt incheierea antecontractului.

Edited by silviana84, 29 September 2010 - 10:21.


#18
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Nu inteleg... tu vrei sa rambursezi 4000 anticipat ca sa iti scada rata de la 156 la 135 ? Te ajuta 20 eur in plus pe luna la renovarea apartamentului ?


Varianta ta: cu reducerea ratei

Rambursezi anticipat 4000 ramai cu 360luni * 135 = 48600 de platit


Varianta mea: cu reducerea perioadei

Rambursezi anticipat 4000 ramai cu 270luni * 156 = 42120 de platit

Diferenta 48600-42120 = 6480 (3 ani jumatate de rate)


Merita sa ai o rata cu 20Eur mai mica si sa platesti 6480 Eur in plus pana la final ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate